Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Problem oświetlenia


sow760m

Recommended Posts

Panowie z tego co czytam to jesteście już mocno w temacie oświetlenia led, dobrze będę miał z kogo brać przykład. Mam nadzieje, że coś mi wyjdzie z tego mojego growa :-)

Faktem jest że $ teraz drogi w zeszłym roku płaciłem 3.2 teraz 3.8 więc opłacalność zakupów spadła niemniej jednak dalej warto interesować się wschodem.

Pozdro

ZN

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

660 i 450-455 to podstawa w prawie każdym panelu. Chociaż jak czytałem na na necie (na tyle na ile mi mój angielski pozwolił) o fotosyntezie, chlorofilach itp., to znalazłem info, że podstawowymi falami na jakie reaguje chlorofil "a" są 660nm i 430nm, a w większości paneli główne długości fal to 660 i 450nm. Z kolei chlorofil "b" najbardziej reaguje na 640nm i 450. 640nm np. jest bardzo żadko spotykane w panelach. Z tego co pamiętam, wychodziło na to że główne barwy to 660nm i 430nm, a 640nm i 450nm są jakby wspomagającymi. Ponoć też fale o długości poniżej 400nm i powyżej 700nm mają bardzo nikły udział w całym procesie fotosyntezy, ale 730nm jest dosyć często spotykane. Niby poprawia kwitnięcie czy jakoś tak. Tak samo UVB (nie pamiętam jaka to długość fal, ze 350nm?) ponoć sprawia że roślina jest bardziej "oszroniona". Ale diod UVB nigdzie nie widziałem. Może jak będę robił ten duży panel, to dodam parę sztuk 730nm.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Hmmm. W sumie racja. Tyle że COB full spectrum to dosyć nowy pomysł, żeby różne kolory upchnąć w jeden chip. Ludzie chyba nie są jeszcze przekonani do jakości tego rozwiązania. Ciężko znaleźć jakieś fotorelacje z tym typem diod. Większość paneli składa się z kilkudziesięciu do chyba nawet kilkuset pojedynczych diod. Tych z COB jest bardzo mało, ale chyba jednak powoli coraz więcej. Myślę że zarówno COB, jak i pojedyncze polutowane diody to bardzo fajne rozwiązanie i są chyba tak samo dobre. Ale są pewne różnice. Załóżmy że masz panel składający się z 100 pojedynczych diod i jedną COB 100W. Jeżeli w panelu w jakiejś diodzie przepali ci się ścieżka, to wymieniasz tylko tą jedną diodę. Nawet jak nie masz diody na podmianę, to omijasz poprostu tą jedną i masz tylko 1W mniej. Jeżeli w takiej COB przepali ci się jedna ścieżka, to automatycznie przestaje świecić wszystkie 10 czipów w tym szeregu, czyli tracisz już 10W czyli 10% mocy takiej diody. I za cholerę takiej ścieżki nie polutujesz, nie wymienisz bo jest to wszystko zalane żywicą. Więc to jest wada COB. Plus jest taki że masz mało roboty przy montowaniu tego. Bo co? Przyklejasz jedną diodę do radiatora, robisz dwa luty i w sumie tyle. A przy stu diodach masz trochę zabawy z klejeniem i lutowaniem. Myślę że takie COB lepiej sprawdziłyby się na dużych powierzchniach. Np na 1m kwadratowy. Robisz z profili aluminiowych krzyż, na każdym jego końcu montujesz po 50 watowej diodzie z niedużym radiatorem i wentylatorkiem i każda dioda oświetla ci kwadrat o wymiarach 50x50cm. Jest dokładnie nad jego środkiem. Cała konstrukcja jest przy tym całkiem lekka. Myślę że te COB prędzej czy później mogą być tak popularne jak panele z pojedynczymi diodami.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Niech no lampki poprzychodzą to powrzucam fotki z montarzu, co, jak i z czym. Można by było zrobić taki podwieszony temat typowo o oświetleniu LED i np. podzielić go na dwa podtematy: LED diy i LED gotowe. W LED diy ludzie mogli by wrzucać swoje projekty, linki do przeprowadzonej fotorelacji i swoje wnioski z użytkowania takiego panelu. Mogło by się zrobić spore kompedium wiedzy na temat LEDów.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+