Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Box 55x37x66cm dobor oswietlenia


Gość

Recommended Posts

Witam wszystkich :)

Jako, że to będzie moja 1 uprawa, potrzebuje pomocy ze strony doświadczonych growerów ;)

Box zrobie w biurku, za odsuwanymi drzwiczkami, o wymiarach: 55x37x66cm (szer. x dł. x wys.)

Według kalkulatora powierzchnia wynosi 0.2m2, optymalne zapotrzebowanie to 10 000lm.

Jakiego oswietlenia uzyc? CFL - nada sie czy moze lepiej jedna, konkretna zwykla swietlowke?

Jeszcze bym prosił o info jakie nasiona zakupic i ile szt dla początkującego growera do tego boxu  :D

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

HPS 100 W daje od 8 000 do 9 500 lumenów/m2

5x CFL 26 W daje 1 800 x 5 = 9 000 lumenów

CFL 125 W daje maxymalnie 100x125 W= 12 500  W (wg mnie właściwsze będzie 10 000 lumenów)

 

Lumeny lumenami, pomyślmy też o barwie światła.

Okazuje się że rośliny dobrze "karmi" się barwą przybliżoną do barwy słońca w południe co gwarantuje HPS.

CFL daje inne spektrum, bardziej zbliżone do tego które daje słońce o poranku.

 

Powyższe przekłada się na skuteczność źródła światła.

Wg. mnie, jeśli zdecydujesz się na CFL - ilość lumenów musisz podwoić by porównywać do HPS.

Tym samym jeśli projekt ma mieć sens to wybierzesz jeden HPS 100W (125W) lub dwa CFL 100W (125W).

 

HPS się grzeje więc pomyśl o cool tubie lub o jakimś wyciągającym z okolic lampy.

Pamiętaj że wentylatory nie są przystosowane  do pracy w niestandardowych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

A więc biore HPS 100W :) Ma ktoś cały zestaw na sprzedaż?  :D

W załączniku fotka, jak wygląda szafeczka. Oczywiście półka zostanie zlikwidowana i zrobiona będzie lewa ścianka z grubego kartonu, ciut dalej za odsuwanymi drzwiczkami. Planuje też zrobić (zasłonić) dodatkowa, frontową ściankę boxu, aby po otwarciu nie ukazały sie od razu maleństwa. Zapobiegnie to też wydostawaniu sie swiatła :)

Duży wentylator wyciągający dam u góry lewej nowej scianki, hmm tylko gdzie wtłaczający powietrze?  <_<

Jak juz bede mial HPS, odpale go i sprawdze temp, najwyzej dorobi sie cool tube, choć od razu mysle że bedzie konieczny bo w pokoju mam srednio 21-23*

Jakie nasiona ? Czym wylozyc?

Jedynie co mam pod ręką to koc ratunkowy/bezpieczeństwa ale z tego co wyczytałem za dobrze nie odbija światła :/

post-8239-0-97993800-1414934550_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Zależy czy możesz przerobić (czyt. zniszczyć) szafkę. Ja wlot pasywny zrobiłbym w miejscu za obudową od komputera (zależy ile tam jest miejsca) a wylotowy z tyłu szafki. Duże znaczenie ma to że wlot i wylot muszą być na przeciwko - wtedy jest optymalny przepływ powietrza a jak dodasz jeszcze mieszający - to już miodzio :) Nie montuj zbyt mocnego wylotu bo nie utrzymasz wilgotności. Na początek powinien wystarczyć 120mm podłączony na 6V (potrzebujesz 2m3/h) choć i pod tak małym napięcięm taki wentylator będzie miał większą wydajność.

Ja mam w pokoju 22st. C, HPSa 150W bez cool tube 30cm od roślin i temperaturę mam 24-28 przy dwóch wtłaczających 120mm połączonych szeregowo na 12V i wylocie pasywnym. Więc musisz kombinować. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Właśnie niezbyt moge zniszczyc szafkę Jeśli najlepiej będzie jak wentylatory są po przeciwnej stronie to mamy problem... Wylot na pewno dam na tej nowej, lewej sciance z kartonu. Na prawej nie mam jak dać wdmuchującego bo zaraz jest drewniana scianka biurka. Chyba, że zmniejszyć box o te 10 cm na wentylator ale wtedy już zmniejsza sie powierzchnia :/

A jakby dać 2 szt wentylatorów wyciągających bez wtłaczającego ? :mellow:

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Jak masz jeden dobry wentylatorek to wystarczy na wyciąg jeśli będziesz miał wlot pasywny. Jak już pisałem, zbyt duża wydajność wentylatora - problem z utrzymaniem wilgotności; zbyt mała wydajność - niedostateczny dopływ świeżego powietrza i CO2. Musisz znaleźć złoty środek :) Potrzebujesz wentylator około 2m3/h aby wymienić powietrze co 5 minut.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+