Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Na ile bezpieczne jest długotrwałe stosowanie marihuany?


Macky

Recommended Posts

Marihuana jest naturalnym i silnie działającym lekiem, uprawianym i używanym od wieków. W coraz większej liczbie jurysdykcji jest ona legalizowana, a ludzie są coraz bardziej otwarci na stosowanie jej do celów leczniczych. Długotrwałe stosowanie marihuany jest bezpieczne, co wykazują liczne badania i wielorakie źródła. Oto kilka faktów wskazujących na bezpieczeństwo długotrwałego stosowania marihuany. 
 
Długoterminowe korzyści ze stosowania marihuany
 
Stałe i długoterminowe korzyści wynikające z palenia nawet niskiej jakości zioła zostało dokładnie ocenione. Ci, którzy palą od dłuższego czasu, rzadziej miewają ataki bólu i problemów z mięśniami. Pacjenci, którzy palą regularnie, mogą wyleczyć ból bez stosowania nadmiernej ilości środków farmaceutycznych. 
 
U pacjentów palących od dłuższego czasu nie odkryto żadnych szkodliwych zaburzeń. Oznacza to, że wcale nie musi przyczyniać się do powstawania nowotworów. U osób, które palą od kilkudziesięciu lat, nie zaobserwowano także pogorszenia stanu zdrowia pod względem neurologicznym ani neurofizjologicznym. Jest to bardzo pozytywny wynik, na który należałoby zwrócić szczególną uwagę. 
 
Jedną z kwestii rzeczywiście godnych uwagi, a związanych z paleniem marihuany, jest fakt, że zmniejsza ona ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów raka i guza. Zaliczą się do nich między innymi glejaka, raka jąder, raka płuc, raka głowy i szyi. Kannabinoidy znajdujące się w marihuanie są silnymi związkami przeciwnowotworowymi, które służą do osłabiania nowotworów i guzów. 
 
Długoterminowe ryzyko ze stosowania marihuany
 
Istnieje minimalne długoterminowe ryzyko, jednak badania dowodzą, że wszelkie szkody spowodowane w ośrodkowym układzie nerwowym są odwracalne. Naukowcy twierdzą również, że u użytkowników marihuany istnieje niewielkie upośledzenie kognitywne. 
 
Niektóre badania dowodzą, że samce zwierząt, którym podaje się wysokie dawki THC, produkują słabszą spermę z plemnikami mniej zdolnymi do przeżycia. Samice miewają także zakłócenia cyklu owulacyjnego. Nie wiadomo, jak THC wpływa na ludzi palących w dużych ilościach. To jest coś, co należy wziąć pod uwagę, mówiąc o długoterminowych skutkach palenia marihuany. 
 
THC jest również toksyczne dla wykształconych neuronów hipokampowych
 
Istnieją zatem bardzo nieliczne zagrożenia związane z używaniem marihuany. Często osoby palące marihuanę są w lepszym stanie zdrowia niż osoby niepalące. Należy także zauważyć, że jednym z takich zagrożeń długoterminowych jest ryzyko uzależnienia. Marihuana sama w sobie nie jest uzależniająca, lecz związki THC wykazują cechy odbierane przez mózg jako zwiększenie przyjemności, a co za tym idzie, ci, którzy to odczuli, będą prawdopodobnie bardziej skłonni do ponownego zażycia marihuany. Istnieje więc zwiększone o 10% ryzyko uzależnienia od marihuany, co można porównać z 30% ryzykiem uzależnienia od palenia tytoniu. 
 
Krótkotrwałe skutki stosowania marihuany
 
Przez krótki czas marihuana zwiększa uczucie euforii, wyzwala kreatywność i łagodzi ból. Może także wywołać przyjemny, relaksujący haj, mający dobre działanie na zmniejszenie stresu i lęku. 
 
Palenie marihuany bez względu na jej gatunek może być korzystne dla pacjentów cierpiących na choroby psychiczne, ale marihuana nie jest odpowiednia dla każdego. Czasem po ustąpieniu haju może zwiększyć poczucie paranoi, lęku i depresji. Skutki te zwykle ulegają zmniejszeniu. Jeżeli dręczy Cię któryś z tych stanów, wybierz lepiej taką odmianę marihuany, która łagodzi niepokój i stres, a nie taką, którą mogłaby nasilać Twoje problemy.
 
Ogólne wyniki badań nad bezpieczeństwem stosowania marihuany
 
Marihuana w dużej mierze jest środkiem bezpiecznym. Udowodniono, że nawet stosowana przez długi czas, przynosi znaczne korzyści fizjologiczne i psychologiczne. Wielu ludzi kwestionuje te korzyści, jednak rozliczne badania naukowe nie są po ich stronie i potwierdzają, że marihuana jest bezpieczna. Nieznaczne problemy wynikające z długoterminowego stosowania marihuany mogą całkowicie ustąpić po zaprzestaniu jej stosowania. 
 
W większości przypadków marihuana jest zdecydowanie bezpiecznym środkiem, który można stosować regularnie. Aby zwiększyć skutki pozytywne i ograniczyć negatywne, należy stosować wyłącznie marihuanę od średniej do najwyższej jakości. Wprawdzie trawka niższej jakości jest całkowicie bezpieczna, jednak te lepszej jakości zawierają mniej toksyn i dodatków, a poza tym jest to produkt świeższy. Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo długotrwałego stosowania marihuany, poszukaj więcej badań. Najprawdopodobniej okaże się, iż wszystkie one są zgodne co do tego, że palenie marihuany przez wiele lat jest bezpieczne dla większości dorosłych.
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+