Skocz do zawartości
thc-thc

grower

100 tysięcy miejsc pracy dzięki legalizacji marihuany


Dzielnicowy

Recommended Posts

100 tysięcy miejsc pracy dzięki legalizacji marihuany

 

c3d5ed4b3f5b0a5891f7614142f6cf4d,641,0,0

 

Doświadczenia amerykańskiego stanu Kolorado pokazują, że dzięki legalizacji marihuany może w Polsce powstać prawie 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Regulacja produkcji i obrotu cannabis to także miliardy złotych do budżetu państwa.

 

 

Mieszkańcy stanu Kolorado w zachodniej części USA wyrazili w referendum w listopadzie 2012 roku wolę legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych. Użycie medyczne - karane w Polsce pozbawieniem wolności do lat 3 - jest już normą w prawie połowie Ameryki. Eksperyment z Kolorado był czymś nowym. Przepisy wykonawcze weszły w życie w styczniu tego roku, tworząc tym samym pierwszy w świecie przypadek pełnej legalizacji marihuany.
 
Oceniając eksperyment z perspektywy pierwszych kilku miesięcy funkcjonowania, należy go uznać za bezprecedensowy sukces. Przejęcie kontroli nad rynkiem z rąk mafii, wysoka jakość oferowanego suszu, legalna dystrybucja - wszystkie te argumenty były dawno znane przeciwnikom prohibicji. O pewnego rodzaju pozytywnym zaskoczeniu można mówić w kontekście efektów, jakie legalizacja przyniosła dla gospodarki tego niewielkiego stanu.
 
Pomimo prawie 10-krotnie mniejszej liczby ludności, w Kolorado powstało 10 tysięcy miejsc pracy w branży. Szacunki te, podane przez organizację Marijuana Industry Group, dotyczą wyłącznie osób bezpośrednio związanych z przemysłem konopnym - plantatorów, handlowców, aptek czy producentów łakoci z THC. Przynajmniej drugie tyle zatrudnione jest w branżach obsługujących rynek marihuany (ostatnio głośno było chociażby o wyspecjalizowanej agencji ochrony, zajmującej się pilnowaniem plantacji konopi indyjskich). 
 
Biorąc poprawkę na wielkość populacji i rynku, w przypadku wprowadzenia podobnych rozwiązań w Polsce, można liczyć na powstanie przynajmniej 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Podobne liczby daje analiza porównawcza branży tytoniowej, gorzelniczej i piwowarskiej, które stanowią istotne źródło zatrudnienia i przychodów polskiego budżetu (co dziesiąta złotówka w kiesie Ministra Finansów pochodzi właśnie z handlu legalnymi narkotykami). Szacunki mogą okazać się nawet zaniżone. Dynamiczny rozwój sytuacji w USA hamuje bowiem niejasność w postaci konfliktu prawa stanowego i federalnego, który odstrasza od rynku największych inwestorów.
 
Utrzymywanie prohibicji przez polskie władze z Donaldem T. na czele jest nie tylko afrontem dla zdrowego rozsądku, walką z wiatrakami i brakiem poszanowania wolności osobistych. Sprzeciwianie się legalizacji marihuany jest też zwyczajnie szkodliwą polityką ekonomiczną.

 

http://maciejkowalski.natemat.pl/103329,100-tysiecy-miejsc-pracy-dzieki-legalizacji-marihuany

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Nie wiem ile powstałoby miejsc pracy, 100tyś, 50tyś, czy mniej czy więcej. Ale a pewno powstałiby ich od cholery. Pimyślcie. Sklepy z nasionami miałyby lepuej niż apteki czy stacje benzynowe. Sklepy z akcesoriami do uprawy to samo. Jak by skoczyła sprzedaż nawozów, growboxów i innych akcesoriów. Pewnie nawet zwyjłe sklepy ogrodnicze zanotowałyby wzrost sprzedaży dobiczek czy worków z ziemuą Wyobraźcie sobie ilu turystów by przyhechało na lato. Na bank więcej biż obecnie. Przyjeżdżasz sibie latem nad piękne mazury, patrzysz na piękne Polskie dziewczyny, pijesz browarka i palusz sobie legalnie joincika w jakimś haszbarze czy w na balkonie. Apropo mazurów. Z tego co się orientuję to z pracą tam ch*j.... Pirobić tam państwowe uprawy, ile ludzi wtedy m pracę. Albo taki heineken opener w gdyni. Jeden z większych festiwali w europie. A gdyby zrobić taki festiwale rege/ raege czy jak to tam się pisze. Kurna. Btło by pięknie. Siry za błędy, ale z komórki się dziadowsko pisze.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+