Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Mieszanie tytoniu z konopiami, a rozedma płuc


Holenderski Skun

Recommended Posts

Spożywanie tytoniu zwiększa ryzyko powstania rozedmy płuc, konsumpcja samej konopi jednak nie. Ale jeśli konopie palona jest w połączeniu z tytoniem, mieszanka ta zwiększa ryzyko powstawania tej ciężkiej choroby płuc.

 

Tak podają wyniki aktualnych australijskich badań. W przypadku rozedmy płuc, pęcherzyki płucne są powiększone. W wielu milionach pęcherzyków płucnych odbywa się wymiana gazowa tlenu i dwutlenku węgla między wdychanym powietrzem a krwią. Tlen przechodzi z powietrza do krwi, a dwutlenek węgla oddawany jest z krwi do powietrza. Przy rozedmie płuc zmniejsza się elastyczność płuc i wdychane powietrze nie może być należycie wydychane. W ten sposób niektóre pęcherzyki płucne zostają pozbawione swojej funkcji. Wymiana tlenu i dwutlenku węgla między krwią a wdychanym powietrzem zostaje zaburzona. Ważnym objawem rozedmy płuc jest bezdech występujący początkowo jedynie w sytuacjach zwiększonego obciążenia, zamieniający się z czasem jednak w bezdech również w spoczynku. Znaną przyczyną powstawania rozedmy jest palenie tytoniu, przewlekła astma jak również wdychanie innych cząsteczek, takich jak drobne pyłki czy krzemiany. Naukowcy z uniwersytetu New South Wales podzielili 350 dorosłych w wieku co najmniej 40 lat na 4 grupy i porównali ich zdrowie. 

 

Pierwsza grupa paliła od wielu lat jedynie konopie, druga grupa używała konopi razem z tytoniem, trzecia paliła tylko tytoń, a czwarta składała się z osób niepalących.

 

Oprócz częstotliwości występowania rozedmy płuc zbadano również występowanie następujących zachorowań: raka, zapalenia oskrzeli, problemów związanych z układem pokarmowym, nadciśnienia, innych chorób krążenia, poziom cholesterolu, artretyzm, kamienie żółciowe, cukrzyca i niektóre inne zachorowania i ich objawy.

Ponadto uczestnicy wypełnili kilka ankiet dotyczących ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Jedynie w odniesieniu do rozedmy płuc dało się zaobserwować znaczące różnice między czterema grupami, ponieważ wszystkie trzy grupy palaczy charakteryzowały się znacznie wyższą częstotliwością występowania rozedmy niż niepaląca grupa kontrolna. Nie było jednakże żadnej osoby cierpiącej na rozedmę płuc i spożywającej konopie, która wcześniej nie paliłaby tytoniu. Stąd też naukowcy napisali w swoim artykule dla czasopisma „Addictive Behaviors”: „Możliwe jest zatem, że samo palenie konopi nie zwiększa ryzyka występowania rozedmy płuc”. Wyniki te zgadzają się z badaniem kanadyjskiej grupy badaczy uniwersytetu British Columbia w Vancouver z roku 2009. Zbadali oni 878 osób w wieku 40 lat lub starszych, z których 14 % paliło w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy konopie, zaś kolejne 14% tytoń.

 

W porównaniu z osobami niepalącymi uczestnicy, którzy palili jedynie tytoń – ale nie ci, którzy palili tylko konopie – cierpieli częściej na problemy z oddychaniem i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Rozedma płuc jest jedną z form przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Również w badaniu kanadyjskim palenie mieszanki konopi i tytoniu wiązało się z takim samym ryzykiem powstawania chorób układu oddechowego jak palenie samego tytoniu. Mieszanka nawet częściej wywoływała problemy związane z układem oddechowym, podczas gdy palenie jedynie marihuany nie zostało skojarzone z częstszym występowaniem objawów chorób układu oddechowego oraz przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

 


Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+