Skocz do zawartości
thc-thc

grower

EKO życie - Czyli jak radzić sobie w Świecie chemii


Ambasadorka

Recommended Posts

Witam Wszystkich serdecznie

 

 

 

Dziś o EKO życiu czyli jak żyć zdrowo i długo dzięki naturze

 

 

 

Dziś kilka pomysłów na domowe środki czyszczące i pielęgnujące, maseczki odzywki i wiele innych.

Oraz jak zmieniać swoje niezdrowe nawyki żywieniowe by cieszyć się dobrym zdrowiem.

 

W dzisiejszym świecie wszędzie otacza nas chemia, wszędzie, w jedzeniu, kosmetykach, lekach ,suplementach diet itp .

Czyli w rzeczach które dostarczamy do organizmu.

Chemia jest łatwa w użyciu i efektowna, ale zabójcza.

 

Parabeny czyli konserwanty są wszędzie, systematycznie i regularnie używane wywołują min. choroby nowotworowe czyli raka.

 

Unikając chemii a nawet ją ograniczając możemy przedłożyć swoje życie. 

Dodatkowym atutem jest to iz naturalne środki i oleje są tańsze i wydajniejsze więc oszczędzamy.

 

 

Możemy świadomie zmienić styl życia

 

Zacznijmy od najważniejszego, czyli pokarmu który dostarczamy, w większości żywności wysoko przetworzonej konserwanty są nieuniknione, gotowe dania i przetwory które dzięki konserwantom zabijając nasz naturalny zmysł smaku ( piaty smak -glutaminian).
Dzięki konserwantom producent może manipulować smakiem oraz datami ważności produktu no i ceną.
Duża liczna osob przez brak czasu i szybkie tempo życia zapomina o domowym jedzeniu i wybiera szybkie jedzenie-czyli fastofood, nie musi być to hamburger, hod dog, mogą być to pierogi z tacki,naleśniki tak wszędzie popularne lub gulasz z słoika, przykładów jest mnóstwo.
 
A dostępność do naturalnych produktów staje się coraz bardziej ograniczona.
Przetwórstwa i producenci próbują zaburzyć domowe gospodarstwa, sprzedając kilkukrotnie taniej dania które domowym sposobem wychodzą drożnej i staja sie nieopłacalnymi. 
 
Domowe jedzenie jest nie na czasie, coraz mniej kultywowane, a przecież osoby które dbają o siebie i o swoich bliskich chcą dbać o ich zdrowie gotując i spożywając z nimi domowe posiłki.
 
Jako żona  dbam o swojego męża, jest to w DNA zapisane, dbać o swoja rodzinę.
Dlatego staram się nie kupować żywności wysoko przetworzonej, gotować samemu i uprawiać zioła i warzywa sama.
Jeżeli nie ma możliwości upraw warzyw, zioła są idealnym rozwiązaniem,ciągle są świeże, a my kontrolujemy świadomość zdrowej żywności w dodatku służą za piękna ozdobę każdej kuchni.
Często zioła te mogą pomóc w drobnych dolegliwościach tj. niestrawności, lekkie bóle.
Smakowite świeże przyprawy do potraw, coś wspaniałego.
Zapach ziół w domu relaksuje ale i również odstrasza rożne owady.
 
 
Przykłady:
 
Bazylia,
Tymianek,
Oregano,
Lawenda,
Mięta
i macierzanka
 
Zioła te skutecznie odstraszają komary i male meszki.
A i również konopie odstraszają komary  
 
W domowej aptece przyda się herbatka z melisy, szałwii, rumianku, pokrzywy,aronii, zielona herbata, czarna herbata.
Herbatki ziołowe maja duża moc, stosowane regularnie mogą zwalczyć wiele drobnych schorzeń tj. migreny,przeziębienia, bóle jamy ustnej (szałwia) stany nerwowe (melisa), bóle głowy (pokrzywa), braki koncentracji itd.
 
Herbatki też maja zastosowanie w pielęgnacji ciała. Herbata zielona może służyć jako tonik oczyszczający, a szampony z pokrzywy wzmacniają włosy. Rumianek łagodzi spierzchnięta skórę lub może służyć jako okład do zmęczonych oczu lub zwykły tonik dla cery wrażliwej. 
 
Zielona herbata oczyszcza ciało z toksyn, czarna i biała stabilizuje, wspaniała przy zrzucaniu zbędnych kilogramów.
Wspomagają metabolizm i przyspieszają nas do celów, daje poczucie zdrowego ducha.
Herbaty te owiewa nuta tajemniczości, ponoć wydłużają życie i młodość.
 
Nigdy nie wierzyłam w moc suplementów z saszetki, które są sprzedawane na tony, a ich skuteczność sztucznie napędzana marketingiem wpędza ludzi w pułapki. 
 

Człowiek pochodzi od natury, i tylko to co z natury zostało zrodzone żyje w zgodzie z naszym organizmem.

 
Temat można rozwijać bez końca
 
Z naturalnych ziół i herbat tworze napary które stosuje zazwyczaj do pielęgnacji ciała.
Zielonej herbaty używam jako naturalny tonik do przemywania całej twarzy i dekoltu.
Ale i pije ją codziennie ok 2-3 szklanek.
 
Jest mnóstwo aspektów które bym chciała na raz poruszyć, które są tak ważne w życiu codziennym, by żyć zdrowiej i czerpać energie z tego.
 
Trzymając się tematu jedzenia.
 

Jesteś tym co jesz

 

Czyli jedząc paskudztwa organizm odczuwa to i tak samo się czuje.
Przykład mojej ulubionej świni :) jedząc świninę musimy być świadomi iż świnia przenosi ponad 70-80% chorób, ponieważ posiada bardzo podobne dna do człowieka.
 
Regularne spożywanie świniny prowadzi do wielu ciężkich chorób, a choroby te prowadzą do śmierci.
Mięso sprzedawane w supermarketach (wędliny,podroby,wyroby) są napakowane dodatkowymi konserwantami które w przeciągu kilkunastu lat jedzenia wywołują raka.
 
U mnie w domu rodzinnym, świnina była na porządku coniedzielnym, kotlet schabowy, skwarki itp.
Mielone, karkówki, kiełbasy, wędliny... a wszystko to ponieważ to jest najtańsze.
I tu się nasuwa pytanie czy świnina powinna być legalna?
 
Gotowe zupy, sosy, gulasze z mięsa,pasztety,konserwy są robione zazwyczaj z świniny i mączki kostnej.
Co włos na ręce mi się teraz jeży, ja można tak truć ludzi.
 
Świnina jest tłusta i mało pełnowartościowa.
 
Zrezygnowaliśmy z niej.
 
Nikogo nie namawiam do zrezygnowania z swoich ulubionych potraw, ale tak patrząc w dal, długoterminowo czy opłaca się nam ta przyjemność czy dłuższe życie.
Zeszłam tak bardziej już dietetyki, mój kierunek  
 
Ale i warto poruszać tez te kwestie, maja one duże znaczenie dla naszego zdrowia i życia.
 
Zainwestujmy w białko : ) dla Panów którzy ćwiczą bardzo dobrze znane. 
 
Kurczaki, hmmm no i tutaj i ja mam problem bo rosół uwielbiam, ale te kuraki z sklepów... zrezygnowałam.
Jak kurczak to tylko z dobrego sklepu mięsnego.
 
No to w takim razie indyk
Pierś z indyka, z tym kulinarne szaleństwo (nadgryzam ciastko konopne). I z tego mięsa robię wszytko, kotlety, spaghetti, sosy, zapiekanki. Mięso jest smaczniejsze niż kurze, a i w odchudzaniu przynosi bardzo duże zmiany :)
 
Mięso to jest szybkim mięsem w obróbce, szybko się piecze,gotuje, smażyć nie smażę...
Zamraża i odmraża.
 
Ryby, jedzmy ryby, ale trzeba dobrze szukać ponieważ rybki teraz tez maja konserwanty, dlatego stawiajmy na świeże.Zawsze sprawdzam etykietę, i zastanawia mnie jedno, dlaczego w sklepach ludzie kupuja dorsza z chin, jak w Bałtyku tez sa dorsze...
 
wiec nie kupuje ryb z chin (do czego to doszło by jeszcze z chin rybę importować, jakby mało plastików nam przytargali) 
 
Świeże ryby w markecie (you are insane)  :Facepalm:  starajmy się a znajdziemy.
 
Ja wiem że odbiegam często od tematu, ale jak mówiłam wyżej, to wszystko tworzy spójna całość, całość która tworzy styl.
Styl ten trzyma fason i nie przestanie istnieć jak będziemy dbać o siebie.
 
Chodzi mi o świadome wybieranie produktów i tworzenie pełnowartościowych dań, których będą Wam zazdrościć inni.
Pozbawionych sztucznych barwników, konserwantów i wspomagaczy smaku.
 
Podam produkty które ja zmieniłam, a zmianę w życiu codziennym odegrały mega pozytywną role.
A ich przygotowanie jest łatwiejsze niż myślisz. Wcale nie droższe wykluczając kilka innych zbędnych rzeczy możemy jeszcze zaoszczędzić. 
 
pieczywo białe-pełnoziarniste,razowe, sama piekę
Makaron-makaron pełnoziarnisty
Ryz biały-ryz brązowy
ziemniaki-na kasze gryczana, jaglana
cukier-cukier brązowy, choć jego używam tylko do wypieków pieczywa
nie słodzę już herbat,kaw,kakao od ponad pol roku .. : )
kakao w proszku granulowanym na naturalne i tu mój ból bo uwielbiam słodkie kakao 
mąkę biała na pełnoziarnistą (nawet pierogi u mnie pełnoziarniste świąteczne były)
czekoladę na czekoladę gorzka (choć nie jem słodyczy magnez tez trzeba czasem uzupełnić)
Nie jadłam batona kilka miesięcy, i nie mam na nie ochoty :)
więcej warzyw, owoców zawsze
mnóstwo ziaren, słonecznik,dynia, sezam
kiełki ziół 
olej na oliwę z oliwek
płatki kukurydziane na płatki owsiane
bułkę tarta otrębami
 
 
Stopniowo zmieniałam wszystkie te składniki aż tu taka kumulacja
 
Sprawia mi to wielka frajdę wypisywanie tego wszystkiego i czuje ta energie do działań dalej.
Więc zmieniłam też kosmetyki na te Bio.
 
 

Naturalne piękno jest na wagę złota

 

Piękno w dzisiejszych czasach na wagę złota. Tutaj dam porady związane z kosmetyka, ta naturalną czyli jak dbać o swoje ciało za pomocą ziół i olejków.
Przez ostatnie kilka miesięcy zajęłam się pielęgnacją ciała za pomocą olejków.
 
Różnica jest kolosalna, więc postanowiłam zrezygnować z chemicznych kosmetyków, balsamów, kremów itp.
Najefektywniejsze są olejki.
Tutaj bardziej porady dla kobiet, ale dla panów i również bardzo przydatne.
 
Rzęsy, brwi, paznokcie, stopy, dłonie, włosy.
 
Na porost długich i mocnych rzęs olejek rycynowy (sprzedawany w aptece za 2-4 zł). 
Stosowany codziennie po miesiącu czasu efekty zdumiewające, rzęsy mocne, mega długie, grube i przyciemnione . Dłonie gładkie, a stopy jak u niemowlaka : )
 
Jest mnóstwo chemicznych odzywek dla tych partii ciała, a tu taki olejek rycynowy który powszechnie stosowany przy dolegliwościach trawiennych, załatwia wszystkie te chemiczne cuda-wianki już w miesiąc.
 
 
 

Maseczka odżywcza regenerująca włosy z lejkiem rycynowym

 
(uwaga maseczka przyciemna włosy przy regularnym stosowaniu)
 
Maseczka ta pomaga włosom szczególnie farbowanym i często stylizowanym za pomocą lokówek,prostownic,słońca na regeneracje.
Włosy są po niej miękkie i wyglądają zdrowiej.
 
Żółtko jaja 
1 łyżka stołowa olejku rycynowego
1 łyżka miodu
Olejek rycynowy lekko podgrzać (tak aby nie ściął żółtka )
 
Mieszamy i nakładamy na uprzednio umyte lekko osuszone włosy.
Najlepiej maseczkę zostawić na dwie trzy godzinki i następnie spłukać letnia woda.

  • Za pomocą czepka foliowego suszarki i ręcznika można zrobić regenerujące spa włosom.

Nakładamy czepek, podgrzewamy suszarka i nakładamy ręcznik. Co 45 minut podgrzać ponownie.
Dwa razy w miesiącu starczy by włosy wyglądały zdrowo, były gładsze i rosły szybciej.

  • Druga łaźnią parową włosową jest zmoczenie ręcznika w gorącej wodzie, wyciśniecie i włożenie na głowę. Troszkę komplikuje tą przyjemność woda spływająca po ramionach ale działa.

Dla osób bardziej zainteresowanych, spłukiwać w wodzie zakwaszonej sokiem z cytryny, łuski włosa wtedy są zamykane i są bardziej lśniące.
Uwaga cytryna wybiela : ) wiec idealne dla blondynów i blondynek.
 
Maseczkę te można wzbogacić o 2 łyżki jogurtu naturalnego. Jest rewelacyjna.
 
 
Domowy szampon z jajek
 
-jajko
-płatki mydlane
-szklanka naparu z pokrzywy
-olejek awokado kilka kropel
 
Do gorącego naparu wrzucamy kilka łyżeczek płatków mydlanych i olejek, podgrzewamy aż płatki się rozpuszczą, a następnie studzimy, jajo rozbijamy i dodajemy do ostudzonego naparu. Przelewamy do butelki, i wstrząsamy. Wkładamy do lodowy na drugi dzień mamy gotowy szampon. 
Jak chcemy bardzo mydlący to dodajemy więcej płatków.
 
 
Domowy płyn do kąpieli
 
-szklanka zielonej herbaty
-olejek zapachowy
- pół szklanki płatków mydlanych
 
Płatki rozpuszczamy w herbacie i dodajemy olejek najlepiej eukaliptusowy lub lawendowy, relaksuje, uspokaja i odpręża podczas kąpieli. Przelewamy do butelki, mocno wtrząchamy i wkładamy do lodówki.Taki płyn można używać przez kilka dni.
 
 
 

Odżywcza kuracja dłoni i stóp olejek rycynowy

 
Dzięki olejkowi możemy zadbać o skore wokół paznokci, skore stop(piety) są gładkie jak u niemowlaka.

  • Łyżkę olejku podgrzewamy tak by można było utrzymać na dłoni.

A następnie nakładamy na umyte stopy, zakładamy cieple skarpety i pod koc lub kołdrę.
Bardzo przyjemne uczucie ciepła, rozgrzewa i zmiękcza skórę.

  • Do dłoni robimy inaczej, podgrzewamy olejek i i trzymamy opuszki palców przez kilka minut, najczęściej do ostygnięcia i robimy masaż dłoni.

Ja wiem że to jest bardzo damskie, ale męskie dłonie tez wymagają odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie gdy pracujemy fizycznie. Dotyk męskiej dłoni ma duże znaczenie dla kobiety.
 
Olejek w olejowaniu włosów (tu kobieco) najczęściej używam lekko podgrzanego olejku rycynowego z dodatkiem olejów:
-oliwy z oliwek
-olejem z avocado
-olejem z kokosa
-oleju z migdałów
mieszankę dwóch łyżek jednej olejku rycynowego drugiej z wybranego olejku robię miksturę i nakładam na suche  włosy, nosze ok 2-3 h a następnie spłukuje. Olejowanie jest bardzo żmudne, ale efekty są już po miesiącu. Włosy są piękne, lśniące gładkie. Same plusy.
Trzeba jednak uważać by nie obciążyć włosa oliwa, by nie były zbyt tłuste.(ciężej wtedy zbyć olej z nich).
 
Nie używamy tu żadnych sztucznych odzywek, a cena takiej odzywki to koszt groszowy.
 
Rzęsy i brwi
 
Za pomocą szczoteczki (najlepsza po zużytej maskarze) nakładamy na brwi i rzęsy olejek.
UWAGA olejku używać minimalnie, dostanie do oka może nieźle narozrabiać.Szczypać, a warstwę oleju ciężko zdjąć z oka.
Do tuszu dodaje zawsze krople olejku, dodatkowo wzmacnia to efekt.
Dzięki olejowaniu rzęs, rzęsy są wyraźnie gęstsze i długi, przyciemnione, i bardzo ładnie je się rozczesuje.
 
Domowy demakijaż
 
W sklepach dostępne produkty są napakowane chemia, która może podrażnić skore wrażliwą szczególnie przy demakijażu. Skóra oczu jest najwrażliwszym punktem naszej twarzy więc o nią trzeba dbać szczególnie.
 
Do demakijażu używam olejków i oliw.
 
1.Płyn do demakijażu
 
-2 łyżeczki oleju kokosowego
-1 łyżeczka oliwy z oliwek
 
wymieszane nalać na wacik i wykonać demakijaż. Nie przejmować się tłustym olejem, olejowanie twarzy tez przynosi dobre skutki.
 
2.płyn
 
-100 ml oleju rzepakowego
-200 ml oliwy z oliwek
przelać do buteleczki (najlepiej szklanej ciemnej) wstrząsnąć i gotowe.
 
3.płyn
 
-olejek rycynowy pół łyżeczki
-2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju kokosowego
Wymieszać i gotowe.
 
Ja  najczęściej używam samych olejów. Na wacik nakładam olej kokosowy i zmywam makijaż.
 
 

Pielęgnacja Twarzy olejki i inne

 

Zamiast kremów, olejki.

Olejki maja właściwości nawilżające, dzięki zawartym w nich składnikom odżywają i poprawiają stan skory.Są skuteczniejsze niż kremy.
 
Olej migdałowy- olejek świetnie sprawdza się jako krem. Codziennie rano i wieczorem smaruje nim twarz. Jeżeli ma ktos problem z przebarwianiami na twarzy, wyrównuje kolory i poprawia ukrwienie pod oczami (sińce giną).
Olejkiem można również wykonać masaż lub używać zamiast balsamu.
 
Olejek z avokado- olejek stosuje jako krem zamiennie z migdałowym, działa nawilżająco. Idealny do tworzenia maseczek odżywczych do twarzy,dłoni, włosów-szczególnie do włosów.
 
Olej z kokosa- olej ma wszechstronne zastosowanie.
Olej ten jest wspaniały, można go używać jako balsam nawilżający, odzywkę do włosów, balsam do ust lub usmażyć kotlety, ponieważ jest bardzo zdrowym tłuszczem wspomagającym odchudzanie.
 
Na zmęczone suche usta wystarczy na noc posmarować olejem rano są miękkie i całuśne : )
Olej ten poniżej 25 stopni przyjmuje stała konsystencje, w dłoniach się rozpuszcza.
 
Domowa pasta do zębów
 
-łyżeczka oleju kokosowego
-szczypta sody oczyszczonej
-kilka kropel olejku miętowego
 
wymieszać i umyć zęby.
Słyszałam dużo sprzecznych opinii na temat sody w myciu zębów iż niszczy szkliwo, otóż sodę mamy tez w pastach do zębów. Wole sodę niż fluor który niszczy zęby i powoduje nowotwory.
 
Oliwa z oliwek tez jest świetnym olejem do olejowania twarzy. 
 
Soda oczyszczona- osoby zmagające się z problemami trądzikowymi. Działa i utrzymuje efekt.
 
 
2 łyżki sody 
1 łyżeczka wody 
 
wymieszać i nałożyć na umyta twarz. Poczekać aż zaschnie i zmyć letnia woda.
Wystarczy raz w tygodniu by pozbyć się pryszczy z twarzy. A nowe nie pojawiają się przez długi czas.
 
 

Domowe maseczki z warzyw i owoców

 

Warzywa i owoce posiadają swoje moc natury.

Dzięki nim można bardzo polepszyć stan skóry.

 

Maseczka młodości odżywcza
 
banan
soda
miód
 
Polówkę banana rozetrzeć z dwiema łyżkami sody i miodu, nałożyć i poczekać 15 minut.
Twarz jest gładsza, delikatna, odżywiona.
 
Maseczka zmieniająca koloryt skory
 
Dla skóry zszarzałej, pozbawionej blasku
 
marchew
miód
marchewkę zetrzeć wymieszać z miodem, nałożyć  trzymać przez 15 minut
Regularnie robiona odmładza wygląd skory
 
 
Ogórek na zmęczone oczy
 
Plastry ogórka niwelują zmęczenie oczu, wiec gdy noc zarwana przed komputerem, 10 minut z ogórkiem na oczach da im ukojenie i ulgę.
 
Tonik z ogórka (uwaga wybielający)
 
świeżego ogórka zetrzeć na tarce, odczekać chwile aż pojawi się sok, odcedzić i takim sokiem przemywać twarz. Tonik oczyszcza twarz i rozświetla. 
 
Cytryna- wszechstronna, od kuchni, po sprzątanie, wybielanie i tym podobne... mnóstwo dzięki temu owocu można wskórać.
 
Cytryna jest naturalnym wybielaczem, wybiela i dezynfekuje. W kosmetyce duża dawka witaminy C dla naszej skóry.
Można ja stosować do maseczek, odzywek do włosów.
Dalsze zastosowanie opisze niżej.
 
Raz na jakiś czas dobrze na czystą skórę wieczorem przed spaniem, nanieść sok z cytryny a następnie pójść spać. Rano zmyć zimna woda. Zauważyłam że wybiela skore ale i ją ujędrnia.
 
Maseczka z siemienia lnianego 
 
łyżkę siemienia zalać taka sama ilością wody, nałożyć na twarz. Po 15 minutach zmyć letnia woda.
Maseczka ta wygładza skore. Bardzo fajna. Działa przeciwzmarszczkowo. No ja jeszcze zmarszczek na szczęście nie mam.
 
Płatki owsiane
 
Płatki nie tylko do jedzenia, dzięki ich właściwością można wykonać fajna maseczkę złuszczającą.
1 łyżka płatków zalana łyżka ciepłego mleka i łyżka miodu (maseczkę można zjeść :P ) Nakładamy i zmywamy po 15 minutach.
 
 
 
 



Domowe peelingi ciała

 

Kawa i tylko kawa, na piedestale stawiam. Królową ujędrniającą.
Panowie przekazać kobietom, aby robiły peeling z kawy.
 
Ten cudowny peeling ujędrnia i wysmukla sylwetkę.
Ciało jest mega gładkie, jędrne i całuśne.
 
Peeling ujędrniający z kawy (cale ciało)
 
Filiżanka  kawy sypkiej fusiastej
2 łyżki oliwa z oliwek
1 łyżka imbiru
1 łyżka cynamonu
 
Kawę zaparzyć i ostudzić, dodać składniki wymieszać, i na wilgotne ciało rozsmarować. Największy efekt da jak zostawimy ja na 15 minut.Regularnie stosowany poprawia koloryt skory, ujędrnia ją i wysmukla, coś fantastycznego, efekt od pierwszego stosowania. 
 
Taki peeling można wykonać również do twarzy,ale bez imbiru i cynamonu (te maja właściwości do rozgrzewania przy peelingu ciała i wspomagają wchłanianie kofeiny w skore, co przynosi szybsze efekty)
trzymać ok 5-10 minut i omijać okolice oczu.
Kofeina mocno ujędrnia.
Bałagan w łazience murowany ale dla takich efektów warto.
 
Dziś będę robić : )
Żadnego innego peelingu nie chce używać, zdecydowanie numer 1 na świecie.
 
Peeling z cukru i miodu do twarzy i ciała
 
3 łyżki miodu
2 łyżki cukru
1 łyżka oliwy z oliwek
 
Wmasowujemy w twarz lub ciało, okrągłymi ruchami możemy pozostawić jako maseczkę lub zmyć bezpośrednio po masażu.



 

Pielęgnacja Domu 

 

Czyli jak pozbyć się chemii z swojego domu i żyć ekologicznie przy okazji oszczędzając czas i pieniądze.

 

 

Najpotrzebniejszymi rzeczami w ekologicznej szafce powinny być:
 
-soda oczyszczona
-sok z cytryny
-ocet spirytusowy
-boraks
-wosk pszczeli 
-mydło naturalne szare
-olejki zapachowe
 
lawendowy, cytrynowy i eukaliptusowy 
 
(lawenda pięknie pachnie, uspokaja, koi zmysły,
cytrynowy orzeźwia,
eukaliptusowy odkaża i odświeża powietrze)
 
Uniwersalny środek czyszczący
 
Używam go do ścierania kurzy, przemywania blatów, praktycznie do wszystkich zabiegów czyszczących dom.
 
Do tego używam spryskiwacza 1,5 litrowego
 
dwie szklaki wody
pół szklanki octu
20 kropel olejku lawendowego 
 
Przelewam do spryskiwacza i wstrząsam i gotowe.
 
Płyn do mycia podłóg
 
5 litrów gorącej prawie wrzącej wody
szklanka octu spirytusowego
pół szklanki płatków mydlanych(startego mydła szarego)
do większych zabrudzeń 50 ml alkoholu najlepiej spirytusu
Kilkanaście kropel olejku zapachowego
 
Płatki rozpuszczam w wodzie, i dolewam składniki. Podłogę myje na dwa wiaderka.Daje to czystszy efekt.
 
 
Domowy odświeżacz powietrza
 
żelatyna
woda
olejek zapachowy
 
Z dwie szklanki wody gotuje dodaje żelatynę mieszam zdejmuje z ognia. Do szklanek lub u mnie świeczników wlewam kilkanaście kropel olejków zapachowych i zalewam żelatyna. Stężeje i powąchajcie - pachnie :)
 
lub zwyczajnie szklanka wody kieliszek octu i olejki zapachowe (krótkotrwały zapach) ale jako eko jak najbardziej.
 
 
Odświeżenie powietrza z dymu
 
Soda oczyszczona wciąga zapachy, na spodeczku można ją umieścić w lodówce wciągnie wilgotność i nieprzyjemne zapachy.
Szklanka octu również zneutralizuje zapach.

 

 

Szybki odświeżacz awaryjna sytuacja toaleta

 

Czyli goście za chwile a my na tronie... fu śmierdzi, ale jest na to naturalny sposób.

 

Zapałki, najlepiej kilka, podpalić spalić i wrzucić do toalety, zapałka spalona to naturalny filtr drzewny wciągający zapachy. Spróbujcie a zobaczycie :) 
 

 

Kamień rdza i inne ciężkie przypadki

 

Nie ma nic okropniejszego niż kamień na dni toalety lub na kranie.

Środki chemiczne czasem nie maja takich właściwości jak natura.

Wystarczy ocet, soda oczyszczona kwasek cytrynowy.

 

Kamień w toalecie
 
1 L octu spirytusowego
opakowanie sody oczyszczonej
wrzątek
 
Do toalety wlewamy 5 litrów wrzącej wody
Ocet podgrzewamy i dolewamy do toalety, podsypujemy soda i zamykamy.
Najlepiej zrobić to na noc, ocet będzie działał a rano kamień powinien zejść.
 
Bardzo często się przeprowadzamy a kibelki to podstawa.
Gdy kamień jest uporczywy powtórzyć czynność aż do czyściuteńkiego tronu.
 
Kamień na kranach i zlewach
 
Tu króluje ocet, na wacik wlewamy ocet tak aby cały był nasączony i obkładamy kran po kilku godzinach (w zależności od ilości rdzy) zdejmujemy i czyścimy kran.
 
W szklance octu możemy umieścić tez słuchawkę prysznica i po kilku godzinach mamy super czystą i bez kamienia słuchawkę :)
 
Mycie okien
 
Zamiast chemicznych płynów
 
ocet
spirytus
gliceryna
woda
 
Do spryskiwacza nalewam szklankę wody 50 ml spirytusu, 100 ml octu. Wstrząsam i gotowe.
Okna błyszcza. Do polerki można wykorzystać pończochę z kropla gliceryny, jest to żmudne ale okno lśni.
 
Można myć nim również lustra, szyby w drzwiach, elementy z szkła.
 
Octem można polerować szkoło, pięknie lśni.
 
Kafelki w łazience oraz kuchni, są dobrze zdezynfekowane i lśnią.
 



Czyszczenie i polerowanie

(srebro)

 

Często srebrne rzeczy w tym pierścionki, łańcuszki, zastawy stołowe tace szarzeją i tracą blask. Można kupić chemiczne środki ale po co? Miało być eko, a w dodatku taniocha.
 
 
Trik znany na całym świecie
 
folia aluminiowa i sól
 
Do zlewu wkładamy folie zalewamy wrzątkiem, dosypujemy kilka łyżek soli mieszamy i wrzucamy srebro.
Patrzymy a na naszych oczach srebro się czyści.
 
Drugim sposobem jakim czyszczę srebro to polerowanie 
 
soda oczyszczona
sok z cytryny
 
1 łyżka czubata sody i łyżeczka soku z cytryny robię z niej papkę i nacieram srebro.
Zostawiam kilka minutek i zmywam, a srebro wycieram miękka szmatka do sucha.
 

 

Mleczka do czyszczenia opornych miejsc

 

Fugi
 
papka z sody octu (taka papka czyści tez pleśń)
2 łyżki sody łyżka octu papkę rozrobić wyczyścić zabrudzone fugi, najlepiej odczekać jakiś czas po nałożeniu.
 
 
Piekarnik
 
Papka z soli sody i soku z cytryny
 
2 łyżki soli
2 łyżki sody
4 łyżki soku z cytryny
 
Robimy papkę i rozcieramy na zabrudzeniach. Gdy piekarnik nie jest myty od lat kilkukrotnie powtarzamy czynność aż do uzyskania najlepszego efektu.
Ja tez tak czyszczę szczeliny w kuchence. No i używam przy okazji wykałaczek, lubię mieć czysta kuchenkę : )
 
 
 
 To tyle co mogę dodać od siebie, sprawdzone i aktualne zmiany.
Pisze ten artykuł na bazie moich doświadczeń, mam ich jeszcze wiele ale nie wszystko na początek.
Mam nadzieje że będą pomocne.
 
 
 


To jest mój sposób na bycie eko

 

A jaki jest Twój?

 

Zapraszam do dyskusji, porad rad jak Wy Radzicie sobie EKO 

 

co zmieniliście i z czego jesteście dumni.

 

 

  • Thanks 2
  • Upvote 4
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość Urban Farmer

Nie wiem czemu jest tak małe zainteresowanie tematem. Chciałem też napisać coś od siebie. Od jakiegoś czasu zacząłem się interesować własnym zdrowiem i swojej rodziny, gdyż zaczęła nas zalewać fala niezdrowych często związanych z chemią produktów.

 

Dlatego też zacząłem ubolewać nad tym jak ludzie w obecnych czasach są karmieni. Dla tych którzy w jakiś sposób kontrolują nasze sposoby żywienia nie jest ważne czy się zdrowo odżywiamy, po prostu świat spada na psy i razem z nim my i po prostu tacy prości ludzie nie mają na to zbyt dużego wpływu.

 

Dlatego też ludzie rezygnują z naturalnych zasobów które dostarcza nam ziemia, gdyż mogą  bez większych problemów jakiś chemiczny zamiennik który bez problemu znajdą i zakupią w niejednym supermarkecie. Ludzie po prostu przestali dbać o siebie, tylko praca i praca pier*****a. (przepraszam za słownictwo) Ludziom przestało zależeć na zdrowiu, aby tylko profity były i to mnie właśnie boli, ja jako jednostka nie zdziałam w tym kierunku nic, gdyż jest to korporacyjna przepaść i jednostka taka jak ja nie ma znaczenia, ale ja jestem wartosciowym człowiekiem i wiem, że nie dam się ogłupić.

 

Chodzi mi o problem jaki aktualnie mamy, wprowadzane zakazy nakazy, to jest nie do przyjęcia.

 

Teraz np. Unia zakazała np. wędzenia wędlin. Jesteśmy ograniczani z roku na rok, a będzie coraz gorzej.

 

 

Poważnie, aż mi się płakać chce.

 

Tyle ode mnie.

 

Sorry Ambasadorka że nie do końca na temat, "ale ja bardzo wylewny jestem "

 

PEACE

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dla tych którzy kontrolują nasze życia nie jest istotne że żyjemy.

Jako jednostki a raczej siła napędzająca pieniądz nie mamy być zdrowi tylko wydajni.

Jednostka szczęśliwa jest jednostką nie użyteczna, prędzej czy później odejdzie od systemu i zacznie żyć wbrew państwu.

 

Zrobili to iż wiek emerytalny podnieśli, do wieku do którego prawdopodobnie większość nie dożyje.

Karmiąc się tym na co państwo zezwala, wiadomo z braku pieniędzy wybiera się wszystko najtańsze, czyli zmuszenie obywatela do zjedzenia takiego gó**na, i pozwolenie na picie alkoholu który prowadzi do patologi, patologia prowadzi do nędzy.

 

A nędza i patologia zniszczy kraj. Bo ludzie nie będą mieli chociażby cienia szans i ochoty na godne życie.

 

Uzależnienia, zobaczcie jak dzieci są ogłupiane i uzależniane słodyczami, delegacja jedzie do biednych rodzin i co im daje? słodycze... Zbiorki na święta też słodycze...

 

Po co ludzie dają słodycze? dlaczego nie dają im potrzebnych rzeczy.

 

O owocach już nie mowie, jabłko stało sie już nie modne..

 

Słodycze dostarczane dziecku poniżej 6 roku życia je ogłupiają, cukier ogłupia dziecko, i uzależnia ponieważ ich zmysł smaku jest najbardziej wrażliwy (myślicie ze dlaczego pamiętamy smak gum do żucia z naklejkami).

Stymuluje i raz zjedzony uzależnia, daje dziecku poczucie radości. Również pobudza jak kofeina, dziecko które wypije 100 ml coli przed snem nie zaśnie, będzie drażliwe a wypijając ja już się uzależnia.

 

Dziecko które je od 2 roku życia słodycze jest ograniczane już przez swoich rodziców umysłowo widać to po naszych nowych pokoleniach.

 

Na moich oczach sąsiadka karmiła dzieci lat 2, 4 i 6 zupkami chińskimi, a jak jej się obiadu nie chciało kupić to kupiła im po dwa lody batona i czipsy stwierdzając "niech się zapchają" .

Według państwa jest ona matka trzech dzieci i osoba poważna, według mnie to niektórzy powinni przejść sterylizacje.

 

Najmłodsze ma teraz trzy latka, nie potrafi mówić, ale wejść na stołek szafkę i zjeść cale kakao nesquika z półki potrafił. Batony notorycznie pochłaniane, a wrzask jak nie dostali okropny.

 

A rodzice nic z tym nie robią tylko z braku zainteresowania lub na odczepkę dają te słodycze, w danonkach, serkach, płatkach do mleka, w kakao .

Mało to kobiety nie karmią piersią ponieważ łatwiej rozrobić mleko w proszku  :Facepalm:

 

Znam masę 16'nastolatek które rodzą dzieci, same nie znają jakiejkolwiek zasady zdrowej żywności, w ciąży pija, pala, jedzą syf a państwo ich wspiera, ponieważ jednostka do pracy rośnie w brzuchu, dotacja będzie, a następnie haracz przez 65 lat.

Na moich oczach piły spirytus z szklanek! w 7 miesiącu ciąży.

 

Na prawdę pokolenia będą coraz bardziej tępe, i trzeba wziąć to pod uwagę że te pokolenia szybko rosną i nie daj czort aby się do władz dostały bo będą rządzić nami debile z inteligencja ameby :Facepalm:  Chociaż ciśnie mi się tu ironia do obecnego systemu.. 

 

W szkole sa kultywowane fast-foody w postaci hamburgerów, zapiekanek, hot dog'ow, chipsów, batonów,cukierków.

Pamiętam jak w szkole każdy kto jadł fast foody był Cool, bo miał pieniądze na to, teraz z perspektywy czasu, spójrzcie na tych znajomych.

Dzieci teraz w szkole dostają na śniadania soczek z konserwantami i barwnikami, rogala Sevendejsa i kanapke pingli no i oreo tak pięknie reklamowane.

A rodzice to sami robią, z niedbalstwa, lenistwa o swoje potomstwo, i chęć przynależności ich dziecka do grupy?

 

Czasem wygląda to na leczenie kompleksów rodziców którzy nie mieli tych fast foodow w swojej szkole i musieli jeść "nudne" kanapki.

 

Wycieczki szkolne organizowane najczęściej kończą sie mc donaldem, a cel wycieczki staje sie mało istotny ponieważ punkt kulminacyjny mc donald stanowi i zabawki.

 

Państwo daje tym ludziom pieniądze na te dzieci, domy/mieszkania mogą sobie pokupować szybciej taniej bo sa rodzinami z dziećmi.

Czyli teraz pierw trzeba mieć dziecko, potem gniazdo do którego się je przywita, a jak się przywita to sztucznym pokarmem karmione- MATRIX.

No i na koniec małżeństwo, bo kredytu nie dostaną.

 

Wszystko zaczyna być od przysłowiowej dupy strony.

 

Czasem coś w spólna całość zaczyna przybierać kształt.

 

 

Świata nie naprawimy, ale możemy stworzyć swój własny i wyznaczyć sobie cel misja życie.

 

 

Unia Europejska jest najgorsza rzeczą jaką mogliśmy zrobić.

Zabroni kiełbas, wędlin najsmaczniejszych i najlepszych Polskich wyrobów a nakaże jeść kurczaki z klatki, drób modyfikowany.

 

Ba za kilka lat nie zdziwię się jak gospodarstwo domowe nie będzie mogło mieć swoich kur, bo będą nie wymogami, już stemplują wszystko by mieć pod kontrola. 

 

Ale czy to im się uda, ludzie i tak będą śmieszne że to trzeba napisać nielegalnie wędzić sobie szynki  :Facepalm:

Bimber każdy sobie może zrobić a za to nie łapią nie robią represji tak jak za gram.

 

Sa produkty bez konserwantów trzeba dobrze poszukać, polskie produkty tj. serek wiejski nie ma nic więcej jak twaróg i śmietanka, jogurty naturalne, sery białe. Najlepiej z gospodarstw i za przysłowiowa pazuchę lub wódeczkę.

 

Do czego to doszło by nie kupić jajka z wolnego wybiegu..

Teraz bardzo doceniam to iz Ci którzy mnie wychowali mieli swoje kury, jadłam jajka zdrowe, widziałam te kurki, jadłam pasztet z naszych królików, wędlinę która dziadek wędził w beczce ...

 

Pomidory, sałaty, rzodkiewki, ogórki, zioła, agresty,wiśnie, czereśnie,poziomki...truskawki.

I dziękuje za to że nie starali bym była cool tylko owsianka była z dżemem z naszych truskawek, kasza manna którą uwielbiam.

Dziękuję im za to że nie dawali mi czekolad, batonów, soczków z kartonu tylko kompot i drożdżowe z jabłkiem.

 

Z perspektywy czasu to uchroniło mnie przed szybkim starzeniem się od konserwantów.Hehe ja mam jeszcze dwa mleczaki :) i maja sie na serio bardzo dobrze :)

 

Tutaj można wiele się rozpisywać, jedząc sztuczna żywność ciało starzeje się szybciej, dodatkowo korzystając z takich rzeczy jak promieniowanie(solaria) paląc i pijąc alkohol pokolenie młodych starych widać.

Był taki amerykański program śmieszny jak Jerry Springer Show zawsze obstawialiśmy kto ile ma lat, zawsze nasze miny były zdziwione. Ludzie którzy maja po 17 naście lat wyglądają 10 lat starzej ... 

 

Przecież picie alkoholu teraz jest bardzo modne, a tendencja picia na studiach wręcz legendarna, każdy wie że się chla, je się byle co tanio w akademikach, a w  okresie gdzie mamy przyswoić wiedzę powinien umysł nie być truty alkoholem i to w ilościach wiader.

Wiadomo większość idzie tam teraz z czysto towarzyskich zamiarach, melanżu, no a może się zda studia przy okazji.

 

Ludzie ci kończą studia, każde idzie w swoim kierunku, nie znajdują pracy i wracają do trybu studenta, i do matek.

Kobiety co sie z wami dzieje, aby tyle mężczyzn musiało i wolało być z matkami.

 

Okropne jest to jak ktoś o kogoś nie dba, jak można nie zadbać by komuś ugotować.

Przecież szukając męża, trzeba imponować wszystkim co potrafimy najlepiej, a kuchnia to najmocniejsza zaraz po czymś innym sprawa :)

A jak ktoś nie chce o nas dbać to nie jest wart zachodu to prosta sprawa, odpuścić sobie, nie męczyć sie i znaleźć inną osobę która będzie dbała.

Życie mamy tylko jedno, więc wziąć je w garść i kierować nim tak by być szczęśliwym.

 

Ja mam hopla na punkcie mojej miłości, jak gotuje i podaje zawsze staram się wybrać i ułożyć jemu na talerzu lepiej niż mi, jest to silniejsze ode mnie. Nie potrafiłabym nie dbać o niego, dla mnie jako kobiety to by była klęska.

I klęską nazywam to iż to kobiety stoją za stroną żywności również, i podają to swoim rodzina świadome, czasem jakby nie patrzeć czy to na prawdę jest oznaka miłości do swoich bliskich.

Nie ma usprawiedliwienia na niedbalstwo o swoich bliskich.

 

To co widzimy na talerzu daje dużo do myślenia, co druga osoba ma dla nas w sercu.

  • Thanks 2
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 2 tygodnie później...

Od siebie moge polecić 2 herbatki, a raczej zioła, których sam używam :)

 

Lapacho (Tabebuia Impetiginosa) jest nazwą zarówno dla drzewa i wewnętrznej kory z drzewa Lapacho (tecome lapacho), które występuje w lasach Ameryki Południowej- w Andach, gdzie żyje do 700 lat. Lapacho występuje też pod nazwą Tacheebo, PAU d'ARCO, "Herbata Inków", Ipe Roxo.

Badania właściwości leczniczych Lapacho wykazują, że jest ono bogate w pierwastki takie jak: żelazo, wapń, mangan i magnez. Poprawia obraz krwi. Sprzyja wzrostowi ilości czerwonych ciałek we krwi. Jest wykorzystywane w Ameryce Łacińskiej w leczeniu infekcji i schorzeń wywoływanych przez wirusy, bakterie, grzyby.

Lapacho skutecznie zwalcza pasożyty, ułatwia trawienie. Aktywny składnik lapachol używany jest w leczeniu nowotworów złośliwych. Lapacho działa detoksykacyjnie, oczyszcza krew i narządy wewnętrzne z nadmiaru toksyn i trucizn. Ma właściwości antybiotyczne.

Składniki kory: lapachol, betalapachol, hydroksynaftochinon wykazują działanie przeciwwirusowe min. przeciw wirusom grypy, opryszczki (I i II typu), pryszczycy, poliwirusom.Lapacho poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego.

Znajduje zastosowanie w leczeniu:
* chorych na leukemię
* niedokrwistość i stwardnienie tętnic
* astmy oskrzelowej, nieżytów oskrzeli
* zapalenia jelita grubego
* nieżytów żołądka
* owrzodzenia dwunastnicy
* chorób zapalnych wątroby i nerek
* cukrzycy (obniża poziom cukru we krwi)
* rozmaitych alergii
* zakażeń grzybicznych, drożdżyc (candida)
* urazów i trudno gojących się ran
* chorób skórnych

Naukowcy twierdzą, że Lapacho atakuje samą przyczynę choroby i wzmacnia odporność organizmu, zmuszając go niejako do walki z chorobą. Dlatego działa szybko i skutecznie.

Przeciwwskazania: stosowanie przez kobiety w ciąży (ze względu na badania wykazujące potencjalnie oddziaływanie na dziecko w okresie ciąży) oraz karmiące piersią (brak badań). Stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Ze względu na brak badań - nie zaleca się podawania dzieciom młodszym niż trzy lata.

Efekty uboczne: czasami mogą występować nudności, wymioty, bóle brzucha - będące efektem procesu oczyszczania organizmu z toksyn. Zazwyczaj ustępują one po kilku dniach stosowania, jeśli jednak objawy nie ustępują - stosowanie należy przerwać.

 

gallery_25602_475_65848.jpg

Lapacho

 

 

 

Vilcacora (znana jako koci pazur, choć nazwa ta jest również stosowana do różnych innych roślin, w języku hiszpańskim) jest to wodna winorośl znaleziona w tropikalnych dżunglach południowej Ameryki Środkowej, z który wywodzi swoją nazwę od jej kształtu pazurów. Jest to zioło stosowane jako alternatywny lek w leczeniu różnych schorzeń.

Opis

Vilcacora może dorastać do 30 m (100 stóp) wysokości, wspinając się za pomocą cierni. Liście są eliptyczne o gładkiej krawędzi, i rosną w przeciwnych spiralach. Koci pazur jest pozyskany do lasów deszczowych Amazonii, jego ograniczenie zakreśla się głównie do tropikalnych obszarów Ameryki Południowej i Środkowej.

Lecznictwo

Części używane w lecznictwie to m.in. wewnętrzna kora i korzeń, wykorzystywane w formie kapsułek, herbaty i wyciągu.
Vilcacora jest używana w nootropowych lekach chroniących przed HIV zakażenia. Zawiera alkaloidy, garbniki i inne fitochemikalia. Chemotyp zakładu określa dominujący rodzaj alkaloidu jaki produkuje, a tym samym jego właściwości w warunkach in vivo.

Pierwszy chemotyp określany jako korzenny, które produkuje się głównie ze względu na pentacykliczne alkaloidy, są odpowiedzialne za efekty wzmacniające układ odpornościowy pożądany przez większość konsumentów.

Drugi chemotyp produkuje tetracykliczne oksindolowe alkaloidy które przeciwdziałają wzmacniającemu działaniu układ odpornościowy czyli przeciwnie do działania pentacyklicznych alkaloidów, ale zmniejsza szybkość i siłę skurczu serca - w dużych dawkach mogą powodować ataksję, brak koordynacji i efekt uspokajający.

Niektóre składniki wydają się działać przeciwzapalne, przeciwutleniająco i przeciwnowotworowe. Jako leczenie ziołami, koci pazur jest stosowany w leczeniu dolegliwości jelitowych, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzody żołądka i nowotwory, pasożyty, zapalenie okrężnicy, zapalenie uchyłków.

Producenci twierdzą, że Vilcacora może być również stosowana w leczeniu AIDS, w połączeniu z AZS i zapobiega artretyzmowi i reumatyzmowi, cukrzycy, zespół przewlekłego zmęczenia, zapaleniom prostaty, chorobom immunologicznym, Boreliozie i toczniowi rumieniowatemu.

 

 

 

gallery_25602_475_513243.jpg

Vilcacora

 

A tu kawałek mojego zielnika :)

gallery_25602_475_297621.jpg

 

 

  • Upvote 3
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 1 rok później...

Ambasadorka jestem pod wrazeniem Twojej madrosci zyciowej. Twoj mezczyzna ma z Toba napewno bosko:) Takiej osoby z swieca szuka hehe

Polecam Vilcacora i paudarco(la pacho) o czym pisal kolega up. A do tego jeszcze jagody goji ktore posiadaja niesamowicie duzo witamin i mikroelementow,Ja bym swojemu dziecku kupowal goji zamiast slodyczy (sa pyszne wiec nie byloby problemu ze spozywaniem).  Ja spozywam takze nasiona konopii bio, do kupienia w sklepach ze zdrowa zywnoscia tudziez przez siec. Sa smaczne pozywne. Sa to nasiona konopii siewnej. Ambasadorka a na cere polecam olej konopny z nasion jest rewelacyjny na cere. Mozna go takze spozywac ma fajny orzechowy zapach:))

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Sprawdz w dziale przepisy na kosmetyki konopne, bowiem olejem kokosowo-konopny używam zamiast kremu i balsamu.

Dziękuję za miłe słowa, staram się :) 

Co do goji zgadzam sie, ja dodaje ja do płatków owsianych i batonów proteinowych. Wystarczy zjeść daktyla i ochota na słodycze mija.

 

med_gallery_27223_686_2879145.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

 

pieczywo białe-pełnoziarniste,razowe, sama piekę

Makaron-makaron pełnoziarnisty

Ryz biały-ryz brązowy

ziemniaki-na kasze gryczana, jaglana

cukier-cukier brązowy, choć jego używam tylko do wypieków pieczywa

nie słodzę już herbat,kaw,kakao od ponad pol roku .. : )

kakao w proszku granulowanym na naturalne i tu mój ból bo uwielbiam słodkie kakao 

mąkę biała na pełnoziarnistą (nawet pierogi u mnie pełnoziarniste świąteczne były)

czekoladę na czekoladę gorzka (choć nie jem słodyczy magnez tez trzeba czasem uzupełnić)

Nie jadłam batona kilka miesięcy, i nie mam na nie ochoty :)

więcej warzyw, owoców zawsze

mnóstwo ziaren, słonecznik,dynia, sezam

kiełki ziół 

olej na oliwę z oliwek

płatki kukurydziane na płatki owsiane

bułkę tarta otrębami

 

ja używam z moją dziewczyną tych produktów już od jakichś 5-6 lat, fakt że słodycze nadal jem bo poprostu lubie. zastanawia mnie tylko dlaczego piszesz że powinno sie dawać dzieciom zamiast słodyczy np jabłko, interesuje mnie jaka jest miedzy nimi różnica ? prócz odrobiny witamin. owoce to tak samo cukry proste jak batonik czy  czekolada

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Przeczytaj sobie ten artykuł który podlinkował Miś-dzieki.

Podawanie dzieciom słodyczy to w dzisiejszych czasach jest nagminne i prowadzące do uzależnienia psychicznego i opóźnienia w rozwoju.

Można zaobserwować to samo zjawisko pod kątem glutaminianu sodu( pizza,kfc,mc donald,fast foof,chipsy, lody, itp itd) prowadzą do uzależnienia podobnego do uzależnienia narkotykowego.

Podając dziecku słodycze upośledza je się, dzieci poniżej 6 roku życia nie powinny spożywać słodyczy, cukier upośledza zdolność do rozwijania się. Udowodniono również iż grupa dzieci jedzących warzywa i owoce zamiast przekąsek w postaci chipsow,batonikow i innych produktów zawierających cukier uczy sie, bawi, śpi lepiej od grupy spożywającej tego typu produkty.

W tego typu zjawisko jest powszechne nie raz mozna zauważyć w sklepie rekcje dzieci na np. kinder niespodziankę, od ktorej dzieci sa uzależnione(cwany chwyt marketingowy ) doprowadził do tego.

 

Dzieci spożywające słodycze są bardziej podatne na agresywne zachowanie, osłabienie, uczucie rozdrażnienia, obniżona aktywność psychiczna jak i fizyczna, zaburzenie koncentracji, obniżenie ogólnego samopoczucia jest to związane z spadkiem serotoniny i dopaminy. Co w przeciwieństwie do dostarczenia cukru gwałtownie te substancje pobudza i doprowadza do stanu euforii - podobnej jak w przypadku narkotyku.

Po zjedzeniu cukru dziecko może być nadmiernie pobudzone, dlatego nie powinno podawać się tego typu produktów wieczorem.

Tyczy sie to również napojów słodzonych które tak jak np. cola powodują pobudzenie i problemy zaśnięciem.

 

 

Nie wspomniałam również o szkodliwości dla ciała, cukier powoduje zwiększenie masy ciała- tłuszczu, zatem do nadwagi która może doprowadzić do wielu chorób, a wiele z nich prowadzi do szybszej śmierci.

Tez można zaobserwować, u dzieci coraz większy odsetek młodzieży z nadwagą.

Co do glutaminianu to przyspiesza trzykrotnie tycie a przy odchudzaniu ciężej zrzucić masę.

 

 

Od dwóch batonów na miesiąc czy ciastek nie umrze się, ale można je zastąpić zdrowszymi cukrami.

Dlatego zawsze powtarzam, jesteś Tym co jesz, dosłownie i przenośnie.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Reply to this topic...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+