Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Produkcja CO2 z zestawu do akwarium.


Powerplant

Recommended Posts

Witam wszystkich.
Chciał bym poruszyć temat produkcji co2. Nie będę robił wywodów jak ważny jest ten gaz w cyklu życiowym roślin dlatego odrazu powiem co mi leży na wątrobie. Mianowicie chodzi mi po głowie patent aby zastąpić butle sprzedawane w growshopach zestawem z allegro do produkcji co2 w akwarium.


(tutaj przykład takiego zestawu oczywiśćie bez licznika bąbelków przyssawek i innych pierduł potrzebnych do wody )

Dlaczego zastąpić ????? Poniewaz zestawy w growshopach zaczynają się od 700 zł a zestaw do akwarium można kupić juz za 250 zł, oczywiście kompletująć samemu każdy element można zamknąć temat w 200 zł. Ale przejdę do rzeczy. Z informacji jakie uzyskałem u wujka google potrzebuje :
- butli z nabitym co2 z możliwośćią ładowania,
- zawór bezpieczeństwa
- reduktor CO2 z dwoma manometrami
- elektro zawór
- wężycki do rozprowadzenia co2 po boxie

po zdobyciu całego ustrojstwa należy obliczyć m3 boxa i ustawić na reduktorze ilość podawanego co2, nastepnie elektoro zawór zamyka obieg kiedy laski idą spać.

Taki zestaw nadaje się juz do funkcjonowania i teraz pytanie, czy ktoś już może używał takiego zestawu do uprawy mj ??? jakie są plusy i minusy takiego zestawu ??? czy moze dać sobie spokój i poprostu zrobić kwasek cytrynowy + sodę ??? czy co2 to jest ten sam gaz co nabija się do spawania ?? (tutaj nie mogłem znaleść info w google)
Proszę osoby które bawiły się takim sprzętem o wyrażenie swoich opinii, a małolatów którzy będą marudzić ze co2 jest nie potrzebne odrazu zbanować ;-)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gaz techniczny się różni - bywa zanieczyszczony innymi gazami, czasami mogą być toksyczne. Natomiast CO2 do akwa musi być przedniej jakości. Co do celowości podawania co2 jeśli box jest normalnie wentylowany - jak prosiłeś, nie wspomnę Natomiast bawiłem się w akwarystykę roślinną, i wiem że nadmiar co2 może szkodzić zamiast pomagać. Ogólnie przekonałem się zarówno w czasie mojej zabawy z awkarium i wodnymi roślinami jak i z MJ, że nadmiar "dopieszczania" robi więcej szkody niż pożytku. Jak się o rośliny rozsądnie zadba i się je zostawi w spokoju - rosną lepiej.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

a skad bedziesz wiedzial ile co2 aplikowac i jak to mierzyc>? i ile jest aktualnie w powietrzu

 

 

wszystko nie jest takie proste, juz napisali na gorze nie wiesz ile tego podawac a na obliczeniach matematycznych to sie nie ma co opierac. Do spawania uzwywa sie tez co2 i nie sadze zeby byl bardziej zanieczyszczony, podejrzewam ze to to samo, do tego potrzebujesz szczelnego boxa zeby gaz nie uciekal szczelinami/otworami. Niezbedny jest sterownik/programator ktory bedzie pokazywal ci poziom co2 i regulowal wzgledem ustawionjych parametrow, a do tego wylaczal wentylator tuz przed podaniem bo gaz najlepiej jak jest podawany w lekko wyzszej temp. i oczywiscie nie wyssa calego co2 z boxa

 

 

Natomiast bawiłem się w akwarystykę roślinną, i wiem że nadmiar co2 może szkodzić zamiast pomagać. Ogólnie przekonałem się zarówno w czasie mojej zabawy z awkarium i wodnymi roślinami jak i z MJ, że nadmiar "dopieszczania" robi więcej szkody niż pożytku.

Co chodzi o akwarium zgoda, ale o rośliny które rosną na powietrzu to nie masz racji. Z tego co wyczytałem na necie, nadmiar co2 powoduje szybszy wzrost, szybszą przemiane i napewno nie wpływa negatywnie.

Rośliny potrafią przetworzyć praktycznie każa ilość tego gazu podczas fotosyntezy. Jest to uwarunkowane tokiem ewolucji, a dokładnie nadmiarem tlenu jaki był kilka miliardów lat temu. Krótko mówiąc duza ilość tlenu = duza ilosc co2 (fotosynteza).

Tutaj potwierdzenie moich słów :

 

a skad bedziesz wiedzial ile co2 aplikowac i jak to mierzyc>? i ile jest aktualnie w powietrzu

No i tutaj wujek google też wszystko wyjaśnia :

dwutlenek-tab1.gif

 

 

 

DWUTLENEK WĘGLA W UPRAWACH POD OSŁONAMI

 

Niezbedny jest sterownik/programator ktory bedzie pokazywal ci poziom co2 i regulowal wzgledem ustawionjych parametrow,

Również się nie zgodzę, znając ilosc jaka nas interesujne co2 na m3 mozna ustawić wartość na manometrze i za pomocą elektorzaworu podawac odpowiednią ilość gazu.

 

a do tego wylaczal wentylator tuz przed podaniem bo gaz najlepiej jak jest podawany w lekko wyzszej temp. i oczywiscie nie wyssa calego co2 z boxa

co2 samo podnosci temperature ( jest to gaz cieplarniany), jest on cięższy od powietrza wiec najlepiej podawać go nad roślinami. Dlatego dobrym rozwiazaniem według mnie jest ustawić wyciąg powietrza w boxie tak aby powietrze podawane było z góry a zasysane u dołu boxa. Przepływ powietrze musi być.....

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

1. Po co podawawać co2, skoro radzisz koledze wentylator wysysający powietrze od dołu? Owszem, co2 jest cięższy od powietrza, więc zaraz zniknie z boxa. Lepiej zahermetyzować pokój i walić gaz bezpośrednio, tylko że będzie główka bolała
2. Czym wg. Ciebie różnią się rośliny wodne (wyższe, nie tzw. algi) od lądowych? Podpowiem - niczym.
3. Nadmiar zawsze szkodzi. Nadmiar nawozu, światła, wody, takze co2. Równowaga między czynnikami daje piękny wzrost.
4. W Google znajdziesz wszystko. Także wiele przeciwnych sobie "dowodów naukowych". Trzeba myśleć. I wtedy się okarze, że rośliny zaadoptowały się do określonego składu atmosfery, inna im nie będzie służyć.

Co do co2 w akwarystyce: na forach akwa też jest ostra dyskusja czy podawać czy nie podawać. Przeważają głosy że podawać. Natomiast praktyka i rzeczywistość niezupełnie odpowada forumowym mądrościom. Więc chętnie poczytam jak wyszło, i czy cokolwiek dała ta zabawa w co2.


A, i jeszcze jedno - co2 jest gazem cieplarnianym, ale w boxie temperatury raczej nie podniesie, raczej rozprężając się z butli jeszcze ją schłodzi, taki chłodny powiew poczytaj jak działa efekt cieplarniany

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

z co2 należy uważać przy roślinach jeżeli nie mamy miernika co2 to możemy pogorszyć sobie sytuacje, mówię tutaj o przypadku kiedy mamy co2 podawane z butli. Mam co2 z butli do tego elektrozawor i sterownik który kontroluje całośc i podaje bierzące steżenie co2 w boxie. Powiem tylko tyle że otwarcie zaworu na 100ms powoduje wzrost co2 nawet do 2000ppm gdyby taka wartość utrzymywała się cały czas a nie było by wyższej temperatury i intensywniejszego światła to roślina będzie w stresie. Ogólnie optymalne to jest około 1000-1200ppm przy temperaturze 25-28*C inaczej wygląda to przy wyższych temperaturach.

Dlatego gdy będzie nadmiar aparaty szparkowe zostaną zamknięte aby roślina przestanie przeprowadzać fotosynteze.

Jeżeli chcesz już to robić to rób dobrze. Osobiście czujnik (sam czujnik bez sterownika) zamawiałem za granicą za około 100€ do tego butla, sterownik, elektrozawór i uzbiera się całość na 1500zł dlatego zastanów się dokładnie co i jak.

Bo jak wiadommo w akwarium sprawdzać można poziom co2 na podstawie jej ph ale w powietrzu juz tak łatwo nie jest.

Rabbi - co2 może jest i gazem cieplarnianym ale działa na trochę innej zasadzie jak opisałeś. W atmosferze tworzy warstwę dzięki której słońce nagrzewa powietrze ale już utrzymuje ciepło w ryzach i nie uchodzi do atmosfery. Normalnie w boxie to gaz jest bardzo zimny. Przy szybkim opróżnianiu butli powstaje na niej szron.

Powerplant - chyba za bardzo nie wiesz na czym polega fotosynteza i do czego jest potrzebne co2. Oraz gdzie jest tlen tam jest co2. Gdy posadzimy roślinę gdzie jest bardzo dużo tlenu i mało co2 to ona nie będzie rosła. Roślina pobiera CO2, produkując O2.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Rabbi - co2 może jest i gazem cieplarnianym ale działa na trochę innej zasadzie jak opisałeś. W atmosferze tworzy warstwę dzięki której słońce nagrzewa powietrze ale już utrzymuje ciepło w ryzach i nie uchodzi do atmosfery. Normalnie w boxie to gaz jest bardzo zimny. Przy szybkim opróżnianiu butli powstaje na niej szron.

 

Ale ja tak właśnie napisałem - to szanowny przedmóca twierdził że co2 jest ciepły

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

dzieki igorek za potwierdzenie moich slow bo co jakis czas slychac o tym i kazdy o tym samym, sam nie mialem co2 ale przymierzalem sie juz nie raz tylko siano mnie odstrawsza a do tego przydalaby sie wieksza powierzchnia bo na 120x120 to srednio ale jak bede mial z 5 kola to zainwestuje w porzadny zestaw ze sterownikiem. Moglbys napisac pokazac jak ty to rozwiazales bo napewno nie tylko mnie to zainteresuje "pozdr i z fartem"

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

dzieki igorek za potwierdzenie moich slow bo co jakis czas slychac o tym i kazdy o tym samym, sam nie mialem co2 ale przymierzalem sie juz nie raz tylko siano mnie odstrawsza a do tego przydalaby sie wieksza powierzchnia bo na 120x120 to srednio ale jak bede mial z 5 kola to zainwestuje w porzadny zestaw ze sterownikiem. Moglbys napisac pokazac jak ty to rozwiazales bo napewno nie tylko mnie to zainteresuje "pozdr i z fartem"

Pod koniec września lub gdzieś w październiku założe growlog na panelach wlasnej konstrukcji gdzie bedzie tam co2 sterowane wlasnie przez sterownik. Ten box bedzie maly bo zaledwie 18x18cm ale wyniki beda zapewne takie jak maja byc. Narazie koncze mojego jednego i zobaczymy co z tego bedzie smile.png

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+