Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Co Zmienia Nowelizacja?


weeed

Recommended Posts

Słyszymy wiele głosów typu "Ta nowelizacja nic nie zmienia! Nie ma się z czego cieszyć!". Lecz trochę zmienia:

Jeżeli ustawa wejdzie w życie, a brakuje do tego już tylko podpisu Prezydenta, większość spraw o posiadanie, które obecnie kończą się wyrokami skazującymi (obojętne, czy grzywną, czy wyrokiem w zawieszeniu itd.) będzie umarzana, gdyż jak pokazują badania (min. "Karanie za posiadanie" przeprowadzone w roku 2008 przez Instytut Spraw Publicznych) większość takich spraw spełnia 3 przesłanki wymienione w Ustawie:

1)niewielka ilość (nie jest ona NA RAZIE określona, jednak jeżeli Prezydent podpisze ustawę, to wystarczy wewnętrzne rozporządzenie Prokuratora Generalnego, zamiast kolejnej batalii w parlamencie)

2)na własny użytek (nie masz przy sobie 5 "samarek" po 0,5g każda i 500zł w dziesięciozłotówkach w kieszeni oraz wagi elektronicznej)

3)niewielka szkodliwość społeczna (jest to np. marihuana, nie udowodniono Ci, że udzielałeś jej innym, nie posiadasz jej np. na terenie szkoły)

Przy umorzeniu sprawy nie poprawią się policyjne statystyki (więc przełożeni nie będą naciskali na policjantów pracujących "na ulicy") ani policjant, który wykrył przestępstwo nie otrzyma premii.

W tej sytuacji policjantom po prostu przestanie się opłacać łapać ludzi za jointa, bo będą musieli takiej osobie poświęcić dużo czasu (przeszukanie, areszt, ustalanie co to za substancja, robota papierkowa itd. itp., łącznie kilkadziesiąt godzin pracy) a szansa, że coś z tego będą mieli, będzie niewielka.

Oczywiście są różni policjanci i niektórzy nadal będą wykonywali przepisy ustawy z pełną gorliwością, ale i tak koniec końców sytuacja przeciętnego użytkownika np. marihuany znacznie się poprawi.

Jak już wspominałem, niewiele będzie też potrzeba do ustalenia "tabeli wartości granicznych" (czyli dokładnej rozpiski, ile można posiadać bez większych konsekwencji), bo wystarczy do tego wewnętrzna dyrektywa w prokuraturze. Poza naciskiem organizacji pozarządowych będą prosili o nią również sami prokuratorzy oraz sędziowie, gdyż obecny zapis przysparza im wątpliwości przy pracy.

Źródło: Studencka Inicjatywa Narkopolityki

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

nic się nie zmienia i się nie zmieni, znajdź prokuratora który nie wytoczy sprawy "groźnemu ćpunowi"

Nie zgadzam się. Uwierz mi, że w przypadku wykształconej, pracującej, niekaranej matki dwójki dzieci (to ja) prokuratura sprawę umorzy.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Ja rozumiem, że nie każdy jest w tak komfortowej sytuacji jak ja ;-) Natomiast staram się przekazać, że jest cała masa ludzi (powiedzmy moi znajomi 30+) dla których ta ustawa coś jednak zmienia (przynajmniej teoretycznie).

Oczywiście nie zmienia to faktu, że liczę na to, że za kilka lat będziemy mogli palić legalnie. A nie tylko liczyć na uprzywilejowaną pozycję matki ;-P

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+