Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Komisja Obradowała Na Temat Losów Nowej Ustawy.


weeed

Recommended Posts

24 lutego 2011 r. odbyło się posiedzenie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejmu RP w celu przeprowadzenia pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (druk nr 3420). Komisja podjęła decyzję o skierowaniu projektu ustawy do podkomisji. Przed posiedzeniem Komisji, Helsińska Fundacja Praw Człowieka ponownie przedstawiła opinię w przedmiocie projektu ustawy (poprzednia opinia została złożona na etapie prac w Ministerstwie Sprawiedliwości). W posiedzeniu Komisji w imieniu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uczestniczyła Barbara Grabowska.

Założenia projektu przedstawił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Zbigniew Wrona. W trakcie debaty nad projektem Poseł Andrzej Czuma skierował do ministra Wrony pytania o to czy przedmiotowy projekt przewiduje uzależnienie umorzenia postępowania w sprawie o posiadanie narkotyków od wskazania przez podejrzanego osoby, od której narkotyki zostały nabyte, jak również o to czy projekt przewiduje podwyższenie dolnego zagrożenia kary za przestępstwo handlu narkotykami.

Poseł Marian Filar przedstawił stanowisko, że rozwiązania zaproponowane przez Posła Andrzeja Czumę w świetle ustaleń kryminologii okażą się nieskuteczne przy wykrywaniu handlarzy narkotyków oraz podczas wymierzania im kary przez sądy.

Poseł Ryszard Kalisz (przewodniczący Komisji) zwrócił się do ministra Z. Wrony o przeprowadzenie analizy czy istniał związek między wprowadzoną w 2000 r. penalizacją posiadania każdej ilości narkotyków a rozwojem rynku tzw. dopalaczy, wskazując, że jego zdaniem, problem ten stanowi konsekwencję zmian z 2000 r.

Głos w dyskusji zabrała również prof. Monika Płatek, która przygotowała opinię dotyczącą projektu na etapie konsultowania projektu ustawy przez Komisję Nadzwyczajną ds. zmian w kodyfikacjach, przedstawiła główne założenia swojej opinii, argumentując, że obecnie obowiązująca regulacja reglamentująca dostęp do narkotyków (marihuana, haszysz) jest nieracjonalna z punktu widzenia badań naukowych, które wskazują, że bardziej szkodliwe dla zdrowia są np. alkohol i tytoń. Ze stanowiskiem tym nie zgodził się Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia – Andrzej Włodarczyk.

Z kolei przedstawicielka Prokuratury Generalnej wskazała na główne założenia stanowiska wyrażone przez Prokuratora Generalnego w październiku 2010 r. dotyczące projektu nowelizacji.

W dyskusji wzięli udział również przedstawiciele Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej – dr Mateusz Klinowski, Agnieszka Sieniawska oraz Marta Gaszyńska wskazując na konieczność zmian w kierunku zaproponowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jako ostatnia w dyskusji głos zabrała Posłanka Beata Kempa negatywnie oceniając (przez pryzmat swoich doświadczeń z osobami zażywającymi narkotyki) proponowane zmiany, wnosząc o ich odrzucenie. Wniosek ten nie zyskał poparcia większości członków Komisji. Posłanka B. Kempa poprosiła przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości o przygotowanie statystyk dotyczących ilości orzeczonych kar w zawieszeniu w związku z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii oraz tych które następnie skierowano do odbycia kary.

Poseł Andrzej Czuma złożył wniosek o skierowanie projektu do prac w podkomisji. Wniosek uzyskał poparcie 8 posłów (0 przeciw, 3 głosy wstrzymujące się; Komisja Sprawiedliwości liczy regulaminowo 25 posłów). W skład podkomisji wchodzą posłowie: Andrzej Czuma, Robert Kropiwnicki, Robert Węgrzyn, Iwona Arendt, Beata Kempa, Stanisław Rydzoń, Stanisław Olas.


Źródło: wolnekonopie_pl


Zobaczymy co z tego wyniknie..

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+