Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
dutch-passion.com babciaganja.pl thc-thc.com

Rząd wycofał się z niekarania za małą ilość narkotyków? "Nie było takiego pomysłu"


Guest

Recommended Posts

Rząd chyłkiem wycofał się z zapowiedzi b. ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy, że osoby przyłapane na posiadaniu niewielkich działek narkotyków mogą uniknąć kary, gdy wskażą swojego dilera - pisze dziś "Dziennik Gazeta Prawna". Według gazety ministerstwo zaprzecza, jakoby taki pomysł kiedykolwiek istniał.

Sprawa była głośna w lipcu. Rząd, ustami Andrzeja Czumy, ale i Donalda Tuska, ogłosił plan "rozbicia relacji diler-kupujący" poprzez nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Teraz - jak pisze dziś "DGP" - ministerstwo nie tylko wycofuje się rakiem z ustawy, ale nawet - jak powiedział gazecie minister Krzysztof Kwiatkowski - zaprzecza, jakoby taki pomysł kiedykolwiek istniał. - Na żadnym etapie prac nad projektem takiej propozycji nie było - cytuje gazeta słowa ministra.

- W świetle projektu posiadanie środków odurzających jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności. W wypadku mniejszej wagi, np. posiadania niewielkich ilości substancji, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Oznacza to, że stan prawny w zakresie karania za posiadanie nie uległ zmianie - napisał w komunikacie przesłanym dziennikarzom "DGP" minister Krzysztof Kwiatkowski.

Próbując wyjaśnić dlaczego ministerstwo w tak pokrętny sposób zaprzecza oczywistości, czyli temu, że pomysł dużych zmian w zakresie karalności był, dziennikarze rozmawiali z koordynatorem ministra ds. rozwiązywania problemów narkomanii.

- Minister Czuma przedstawił swój pogląd na ten temat. Nie jest jednak specjalistą w dziedzinie narkomanii i w rezultacie użył przesadnych sformułowań - cytuje gazeta słowa Barbary Wilamowskiej.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7296596,Rzad_wycofal_sie_z_nie_karania_za_mala_ilosc_narkotykow_.html

Link to comment
Share on other sites

No nie wiem czy ten artykuł jest prawdziwy. zobaczcie sobie tutaj, ten jest ze wczoraj

Posiadanie narkotyków nie zawsze karane

Pomoc w schwytaniu dilera zagwarantuje bezkarność osobom przyłapanym na posiadaniu niewielkiej ilości środków odurzających.

Osoby uzależnione od narkotyków nie będą karane za posiadanie małej ilości środków odurzających, o ile pomogą w schwytaniu dilerów. Podwyższone zostaną sankcje dla handlarzy narkotyków. Tak przewiduje projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który wczoraj przyjęła Rada Ministrów.
 
Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest autorem zmian, zakłada, że dzięki nowym rozwiązaniom uda się w łatwiej ścigać handlarzy narkotyków oraz kierować na terapię osoby uzależnione. W opinii resortu obecne przepisy nie ograniczają użycia narkotyków, ani nie przyczyniają się do skutecznej walki z handlarzami.
W projekcie ma znaleźć się przepis dający prokuratorowi i sądowi możliwość zaniechania ścigania osób posiadających nieznaczne ilości środków odurzających przeznaczonych na własny użytek. Organy będą mogły podjąć taką decyzję, o ile osoba ta pomoże w schwytaniu dilerów. Eksperci mają wątpliwości, czy jest to dobre rozwiązanie.
 
– Nie powinno się karać osób uzależnionych od narkotyków i posiadających środki odurzające na własny użytek. Osoby te są ofiarami narkomanii, a nie przestępcami – mówi profesor Piotr Kruszyński.
 
Jego wątpliwości budzi wykorzystywanie tych ludzi do ścigania dilerów. Chorzy na narkomanię mogą narazić się na zemstę handlarzy.
 
Narkomania to choroba. Jednak w Polsce osoby uzależnione uznawane są za przestępców. Odmiennie jest w innych krajach Europy.
 
– Większość krajów tworzy przepisy, które zakładają przede wszystkim leczenie uzależnionych, a dopiero w ostateczności ich karanie. W tym właśnie kierunku idą pomysłodawcy polskiego projektu – mówi Bogusława Bukowska, zastępca dyrektora Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
 
Resort sprawiedliwości rozważa wprowadzenie przepisu, który pozwoli częściej korzystać z instytucji zawieszenia postępowania w celu kierowania oskarżonych na leczenie. Sąd będzie mógł udzielić przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności osobom uzależnionym, które zostały skazane za przestępstwo popełnione w związku z uzależnieniem. Dzięki temu będą oni mogli podjąć leczenie poza zakładem karnym.
 
Kolejna zmiana zobowiąże sąd i prokuratora do zbierania informacji na temat używania przez podejrzanego środków odurzających lub substancji psychotropowych. Ponadto zakłady opieki zdrowotnej prowadzące leczenie lub rehabilitację osób używających narkotyków będą miały obowiązek podjęcia współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
 
– Nowe przepisy umożliwią monitorowanie sytuacji, przy zachowaniu pełnej anonimowości – wyjaśnia Bogusława Bukowska.
 

 

Link to comment
Share on other sites

Wszechwiedzący politycy pewnie jeszcze raz przeczytali ustawę i przyszło im do głowy że za sprucie się jest możliwość wygrania noża... w plecy. Jak czytam te je***e ustawy to jestem za powtórzeniem zbrodni katyńskiej na politykach.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+