Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
dutch-passion.com GROWSHOP HEMP.PL thc-thc.com

Nadchodzi Depenalizacja?


Guest aradosz

Recommended Posts

Guest aradosz

witam,
znow, jak w 2005 roku za Marka Balickiego, czeka nas wielka batalia o normalizacje prawa,
w zasiegu jest depenalizacja posiadania na wlasny uzytek.

Przedstawiamy list otwarty który zostanie oficjalnie przekazany zespołowi ds. nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustawy 19 Lipca 2008 roku. List ten został stworzony przez powstałą w Światowy Dzień Przeciwdziałania Narkomanii oraz Międzynarodowy Dzień Przeciwko Torturom. Ciągle jest czas, by go podpisać i wesprzeć nasze działania!

-----------
Kraków, 26.06.2008

Do: Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski,
Komisja ds. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii
DW: Opinia Publiczna, KB ds. PN, KS ds. AIDS, PARPA

Szanowny Panie Ministrze, członkowie komisji ds. nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, my, terapeuci, pacjenci, rodzice, prawnicy, aktywiści oraz przedstawiciele użytkowników narkotyków pragniemy wyrazić nasze poparcie dla podjęcia tak trudnego i często pomijanego zagadnienia jakim bez wątpienia jest polityka
zapobiegania narkomanii.

Jednocześnie prosimy o włączenie naszych przedstawicieli w skład komisji pracującej nad wspomnianą nowelizacją. Nasza wiedza i doświadczenie, oraz różnorodność punktów widzenia z pewnością przyczyni się do przygotowania lepszej i bardziej racjonalnej polityki opartej o najlepsze praktyki kraju i zagranicy.

Przyglądając się niedawnej debacie sejmowej nad sprawozdaniem z Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii, zaniepokojeni jesteśmy postawą niektórych polityków. Uważają, iż skoro obecnie odnotowujemy stabilizację, czy minimalny spadek (w granicach błędu statystycznego) niektórych wskaźników konsumpcji narkotyków w wybranych grupach wiekowych, to obecna sytuacja i polityka jest dobra.

Pomijając łatwość manipulacji danymi (co jest szczególnie widoczne na wskaźniku używania heroiny w 1999 i 2003 roku), eksperci EMCDDA już kilka lat temu przewidywali nasycenie polskiego rynku narkotykowego (będącego większym, niż niektórych krajów UE mających bardziej liberalną politykę narkotykową). Jednocześnie odnotowaliśmy przesunięcie się trendów konsumpcji (wzrost konsumpcji substancji syntetycznych).

Sytuacja w zakresie rozszerzenia oferty terapeutycznej nie uległa zasadniczym zmianom. Polska oferta wciąż oparta jest na przestarzałych metodach. Szczególnie widoczne jest to w przypadku terapii substytucyjnej, której dostępność jest dramatycznie niska, a która często obwarowana jest bezsensownymi wymaganiami i przepisami.

Od czasu wprowadzenia penalizacji posiadania nielegalnych narkotyków na własny użytek system sprawiedliwości zapychany jest rosnącą z roku na rok liczbą spraw. Ci którzy potrzebują pomocy, obawiają się szukać jej ze względu na represje lub zabierani są z ośrodków przez policję. Ci którzy jej nie potrzebują, są nieproporcjonalnie karani. Jednocześnie policja zamiast koncentrować się na prawdziwych przestępstwach podnosi sobie w łatwy sposób statystyki wykrywalności.

Dlatego warto spojrzeć na takie rozwiązania jakie zastosowano na zachodzie. Jednym z najlepszych przykładów jest model portugalski, gdzie sprawy związane z narkotykami nie rozpatrują sądy i prokuratury, którym często brak jest wymaganej wiedzy, lecz trzyosobowe komisje w skład których wchodzą przedstawiciele pomocy społecznej, prawnicy oraz terapeuci. Analogiczny model mógłby zostać wprowadzony w Polsce, z tą modyfikacją, że prokurator stosując zmodyfikowany artykuł 72 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wysyłałby jednocześnie zawieszając postępowanie sprawcę do takiej komisji i na podstawie rekomendacji tejże, ewentualnie wnosił o warunkowe umorzenie postępowania. Przy zastosowaniu instytucji warunkowego umorzenia wobec sprawcy, który uzyskał zawieszenie postępowania na podstawie art. 72 rzeczonej ustawy, należy zrezygnować z wymogu braku uprzedniej karalności za przestępstwo umyślne. Warto także rozważyć depenalizację posiadania konopi, co uczyniły między innymi Czechy, Rosja, Niemcy, Wielka Brytania, Belgia czy Hiszpania.

Takich pomysłów i problemów jest więcej. Dlatego apelujemy o powołanie naszych przedstawicieli w skład komisji ds. nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Z poważaniem,

Jacek Charmast – Stowarzyszenie Monar

Łukasz Łapiński – Poradnia Terapii Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych

Grażyna Konieczny – Społeczny Komitet ds. AIDS

Barbara Amelańczuk – Rodzic osoby uzależnionej

Magdalena Matejczyk – SPZOZ Ośrodek dla osób uzależnionych „Nowy Dworek"

Ewa Woydyłło - terapeuta

Artur Radosz – Fundacja Transformacja

Marta Gaszyńska – Stowarzyszenie Pacjenckie „JUMP 93"

Marianna Iwulska – Małopolskie Stowarzyszenie Uczestników Programów Substytucyjnych „Wyzwolenie"

Zofia Olesiak – Towarzystwo Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U"

Kasia Malinowska-Sempruch – Open Society Institute

Marek Zygadło – Monar Kraków

Jan Chrostek-Maj – Krakowski Program Metadonowy

Maja Ruszpel - Specjalista PR

Łukasz Serednicki – Monar Kraków

Marian Kapciuch – OISW Kraków

Zygmunt Lizak

Bożena Walek

Jagoda Władoń – Monar Warszawa

Mirosława Starburzuńska – terapeutka uzależnień

Patrycja Kozłowska - SiUŚP „Feniks"

Magdalena Pietras

Kruk Krzysztof – Specjalista Terapi Uzależnień

Justyna Sobejko

Piotr Handzlik

Dorota Rogowska-Szadkowska - dr n. med., Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa naukowego AIDS *

Wojciech Skóra - Inicjatywa Obywatelska "Stop Mafii" *

Robert Srogosz - Stowarzyszenie Pacjentów Programu Substytucyjnego "Wyzwolenie", Streetworker Projekt "Methwork" *

Marek Beniowski - dr n.med., członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS *

Nikodem Jędzrzej Biernacik - Obywatel *

* - Podpisany elektronicznie

----------------------
List ten ma zostać oficjalnie przedstawiony i poddany dyskusji, która może, lecz nie musi, zaowocować zmianami, 19 Lipca 2008 roku. Do tego czasu, można cały czas wyrazić chęć podpisania tego dokumentu, wysyłając na adres artur.radosz@gmail.com, mail zawierający imię i nazwisko, oraz organizacje lub zawód. Oczywiście słowa wsparcia będą mile widziane.

Będziemy także wdzięczni za wszelkie pomysły dotyczące akcji, które mogły by pobudzić debatę publiczna na temat tez zawartych w tym liście, oraz chęć udziału w takowych!

Bardzo prosimy o pomoc w rozpowszechnianiu niniejszego listu i apelu, wszelkie pomysły akcji, podpisy i oczywiście wsparcie, od którego, po akcji naszej kochanej ojczyzny, inicjator niniejszego listu jest uzależniony w 100% - http://hyperreal.info/encod/artur_prosi_o_wsparcie
----------------------

Kontakt
Artur Radosz
Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej
Z-ca Koordynatora
tel. +48 697 219 311
e-mail. artur.radosz@gmail.com

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Przedewszystkim powinniscie przedstawic RAPORT WHO DOTYCZACY PALENIA MARIHUANY. Przedstawic go publicznie i na roznych debatach..glownie na tym opierac swoje dzialania. Jezeli ja bym robil jakas akcje to wlasnie glownie bym bazowal na tym. Wszedzie bym go udosteopnil...na kazdej debacie i posiedzeniu bym to przedstawil...BO TO SĄ FAKTY! FAKTY KTORE W KONCU STAWIAJA MJ W KORZYSTYNM SWIETLE. I DO TEGO TA AFERA Z ZATAJENIEM WYNIKOW.. pomyslcie nad tym. :peace:

Link to comment
Share on other sites

Guest aradosz
jakoś nie moge sobie wyobrazić niekaralności co do miekkich narkotyków... nie w naszej kochanej Polsce... :cry:

czemu przecież kiedyś do 2000r bodajże było tak i było bardzo dobrze tylko kwachu nazmieniał pojeb

Dokladnie tak :evil: z reszta do 1997 roku ponoc nawet twarde dragi byly niekaralne :wodna:

posiadanie wszelkich narkotykow na wlasny uzytek bylo nie karane do 2000 roku. Do 1997 roku, zreszta nomen omen, nie karane bylo posiadanie kazdych ilosci oraz uprawa na wlasny uzytek.

W polsce zreszta bardzo pozno zaczeto (i to dosc madrze) probowac ta sprawe regulowac, bo do 1985 roku, nie bylo zadnej ustawy w tej sprawie.

a jest pierwszy artykul o naszej siecie:

Posiadanie niewielkich ilości lekkich narkotyków na własny użytek nie powinno być karane, a państwowe pieniądze zamiast na więzienie użytkowników marihuany mogło by być przeznaczone na leczenie i zapobieganie uzależnieniom - to główne postulaty, jakie przedstawia nowo powstała Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej.

Wczoraj w Światowy Dzień Zapobiegania Narkomanii, uzależnienii, ich rodziny, terapeuci i lekarze zastanawiali się nad nowelizacją ustawy antynarkotykowej. Spotkanie zorganizowała fundacja Global Drug Policy Program Open Society Institute oraz Krakowskie Towrzystwo Pomocy Uzależnionym.

- W obecnej sytuacji prawnej człowiek za najmniejszą ilość posiadanych narkotyków może zostać skazany na trzy lata więzienia, gdzie przechodzi tanią szkołę bycia przestępcą - mówi Marek Zygadło z Krakowskiego Towarzystwa Pomocy Uzależnionym - W więzieniach czeka się na leczenie do 8 miesięcy. Kryminalizacja nie zmniejsza skali zjawiska narkomanii, a wręcz utrudnia rozwiązywanie problemów uzależnionych.

Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej ma również zająć się edukacją społeczeństwa na temat uzależnień i postulować o poszerzenie oferty ich leczenia.

Źródło: Dziennik Polski

Link to comment
Share on other sites

:D nie ma co dybac ,ja od jutra zaczynam od znajomych zbierac grosiwo,niewiem ile uzbieram ale zawsze to cos,postaram ci sie jakos pomuc finansowo i wplace to na twoje kato co bys nam szczesliwie dojechal do tej Warszawy.trzymaj sie Artur i serdecznie cie pozdrawiam. :lol: :peace: swetman, :trawka:
Link to comment
Share on other sites

Guest aradosz
:D nie ma co dybac ,ja od jutra zaczynam od znajomych zbierac grosiwo,niewiem ile uzbieram ale zawsze to cos,postaram ci sie jakos pomuc finansowo i wplace to na twoje kato co bys nam szczesliwie dojechal do tej Warszawy.trzymaj sie Artur i serdecznie cie pozdrawiam. :lol: :peace: swetman, :trawka:

dzieki man!!!

teraz na gwalt potrzebuje 30 pln na wizytowki, zeby moc zaczac chodzic od posla do posla i prosic o poparcie, ch... moge nie jesc, ale wizytowke musze miec

btw. tutaj jest fragment tekstu i linka do calosci z artykulu z echa miasta, ktory udalo mi sie wyprosic:

Profesor kryminologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego potwierdza to, o czym od dawna rymują osiedlowi raperzy: policja nęka drobnych palaczy marihuany i daje spokój rekinom narkobiznesu.

Prof. Krzysztof Krajewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego zwraca uwagę na to, że zakaz posiadania narkotyków nie wpłynął na ograniczenie konsumpcji tych substancji. Świadczą o tym wyniki badań z Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Ludzie brali legalnie, a teraz robią to nielegalnie. Kryminolog dostrzega też inne problemy, jakie wiążą się z surowym (całkowity zakaz posiadania jakiejkolwiek ilości środka odurzającego) prawem.

http://hyperreal.info/encod/policja_lowi_plotki

[ Dodano: 2008-07-01, 21:53 ]

DZIEN SUPER WIADOMOSCI!!!

Europejski Fundusz Spoleczny przyznal dotacje w wysokosci niecalych 500 000 pln mojemu projektowi. Oznacza to, iz poczawszy od wrzesnia bedziemy miec biuro, dwa etaty, sprzet i pieniadze na dzialania, zmierzajace miedzy innymi do depenalizacji.

W planach mamy duuuuza konferencje, comiesieczne spotkania w roznych miastach polski polaczone z debatami publicznymi, kilka publikacji i wienczace ta prace seminarium w sejmie, ktore dobije gwozzdz do trumny penelizacji...

niestety do wrzesnia nadal nie mam finansowania i jestem praktycznie skazany na wasze datki, by moc caly czas trzymac reke na pulsie

Link to comment
Share on other sites

Panie Arturze łezka szczerego i głębokiego wzruszenia kręci mi się w oku, widząc Pańskie oddanie dla sprawy i tylko gniew we mnie wzbiera, że nie mogę tam z Panem zawalczyć... pozostaje mi życzyć powodzenia w nadchodzących ciężkich bataliach z biurokracją i pyszałkowatością polityków, oraz duuuużo wytrwałości, ale o to raczej nie ma obaw widząc Pańską determinację w dążeniu do tak dla nas wszystkich, ważnego celu. Pozdrawiam serdecznie i będę trzymał kciuki!

PS: ewentualne pomysły akcji pomocnych w Pańskich działaniach będę słał już drogą mail'ową. Bless!

Link to comment
Share on other sites

Narkofobia, narkotyki i depenalizacja

Witam,

za kilkanascie dni odbedzie sie spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwosci poswiecona nowelizacji ustawy o przeciwdzialaniu narkomanii. Na spotkaniu tym przedstawiony zostanie list otwarty w ktorym autorzy i sygnatariusze nawoluja do zaprzestania karania za posiadanie na wlasny uzytek konopi, oraz do kilku innych akcji

Przewodniczacy komisji, wydaje sie byc po stronie depenalizacji, o czym mozna przeczytac w wczorajszy, echu miasta

- krakow - http://hyperreal.info/encod/policja_lowi_plotki

a co wy myslicie? czy to dobry pomysl? kto ma racje? czy w kraju ogarnietym narkofobia, mozliwy jest powrot do czasow sprzed 2000 roku i depenalizacja posiadania, chociaz konopi na wlasny uzytek? zapraszam do dyskusji....

walka trwa,

artur

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest aradosz

(Warszawa, 4.07.2008) Departament Legislacyjno-Prawny Ministerstwa Sprawiedliwości odpowiedział na list Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej, w której sieć domagała się możliwości oficjalnego przedstawienia listu otwartego do zespołu ds. nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw oraz powołanie w skład tego zespołu przedstawicieli szerszej grupy, niż obecnie zaproszeni - prawnicy. Ministerstwo nie odpowiedziało na żaden z tych postulatów, ustosunkowało się jednak, bez konsultacji z wyżej wymienionym zespołem do jednego z postulatów zawartych w liście otwartym. Przedstawiamy oficjalne pismo i przygotowujemy odpowiedź.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest aradosz

Pragniemy podziękować za każdy złożony podpis oraz udzielone wsparcie. Przedstawiamy skrót ostatnich wiadomości dotyczących toczącej się reformy polityki narkotykowej.

Zostało tylko 14 dni do spotkania komisji Ministerstwa Sprawiedliwości
Dokładnie 14 dni zostało do spotkania w Ministerstwie Sprawiedliwości na którym zapaść mają ewentualne decyzję na temat zakresu reformy. Czy do tego projektu zostanie wprowadzona depenalizacja i inne pomysły zawarte w liście otwartym, może zależeć także od was. Pod naszym listem otwartym podpisało się już ponad 30 ekspertów oraz blisko 80 zwykłych ludzi.
Więcej: http://hyperreal.info/encod/19_dni_do_spotkania_komisji_ms


Echa Miasta Kraków: Policja łowi płotki
Raport przewodniczącego Ministerialnej komisji został opisany w Echach Miasta Kraków. Profesor kryminologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego potwierdza to, o czym od dawna rymują osiedlowi raperzy: policja nęka drobnych palaczy marihuany i daje spokój rekinom narkobiznesu.
Więcej: http://hyperreal.info/encod/policja_lowi_plotki

Powstaje Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej
Posiadanie niewielkich ilości lekkich narkotyków na własny użytek nie powinno być karane, a państwowe pieniądze zamiast na więzienie użytkowników marihuany mogło by być przeznaczone na leczenie i zapobieganie uzależnieniom - to główne postulaty, jakie przedstawia nowo powstała Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej.
Więcej: http://hyperreal.info/encod/pspn_wiezienie...astapi_leczenia

Departament Legislacyjno-Prawny MS przesyła niekomopetentną odpowiedź
(Warszawa, 4.07.2008) Departament Legislacyjno-Prawny Ministerstwa Sprawiedliwości odpowiedział na list Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej, w której sieć domagała się możliwości oficjalnego przedstawienia listu otwartego do zespołu ds. nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw oraz powołanie w skład tego zespołu przedstawicieli szerszej grupy, niż obecnie zaproszeni - prawnicy. Ministerstwo nie odpowiedziało na żaden z tych postulatów, ustosunkowało się jednak, bez konsultacji z wyżej wymienionym zespołem do jednego z postulatów zawartych w liście otwartym. Przedstawiamy oficjalne pismo i przygotowujemy odpowiedź.
Więcej: http://hyperreal.info/encod/ms_odpowiada_na_list_pspn


Bardzo prosimy o rozesłanie tej informacji do Państwa znajomych oraz rozpowszechnianie jej w internecie, poprzez blogi, fora oraz wszelkimi możliwymi metodami.

Z poważaniem,
Artur Radosz
TRANSFORMACJA
Fundacja Polityki Narkotykowej
Koordynator
tel. +48 697 219 311
e-mail. artur.radosz@gmail.com
http://hyperreal.info/encod

Link to comment
Share on other sites

Powiem, że zupełnie nie rozumiem tego optymizmu. Ma być spotkanie grupy roboczej przy komisji - fajnie. Mają zająć się sprawą zmiany ustawy fajnie ale co z tego wyniknie to już jedna wielka niewiadoma. Nawet z tego co pisze A.Radosz wcale to nie wygląda tak różowo - w końcu nie dopuścili - przynajmniej ja tak zrozumiałem - przedstawicieli PSPN do obrad - nawet nie wyraził zgody na odczytanie listu. W oświadczeniu Dep. Prawnego dokładnie widać nastawienie do problemu. Depenalizacja byłaby super, ale równie dobrze może pójść w drugą stronę - np delegalizacja obrotu nasionami - co w sumie w świetle obecnego prawa byłoby logiczne i rozsądne.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

grower.com.plthc-thc.com

GROWSHOP HEMP.PL

seedstockers.com

growbox.pl


×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+