Jump to content
nasiona marihuany, nasiona konopi
medyczna marihuana
thc-thc.com seedstockers.com grasspower.nl
Sign in to follow this  
Iskra

LUKSEMBURG zalegalizuje trawkę

Recommended Posts

Rząd luksemburskiej koalicji zgodził się na włączenie komercjalizacji (czyt. legalizacji) rekreacyjnego używania marihuany w ramach celów politycznych grupy. Ten malutki kraj, bez dostępu do morza wydaje się być pierwszym krajem w Europie, który zezwoli na stosowanie marihuany przez dorosłych wprowadzając odpowiednie regulacje. 

Trzy partie wchodzące w skład rządzącej koalicji rządowej – Partii Demokratycznej (DP), Socjalistycznej Partii Luksemburga (LSAP) i Zielonych (déi gréng) – ogłosiły w czwartek na konferencji prasowej, że zalegalizują marihuanę rekreacyjną i jej komercyjną dystrybucję. Pełny tekst umowy koalicyjnej zostanie podpisany w poniedziałek, zgodnie z informacjami gazety Luxtimes.

Ponieważ Luksemburg jest członkiem Unii Europejskiej, sąsiadujący obywatele Francji, Belgii i Niemiec mogą wjechać do kraju bez żadnych zezwoleń. Chociaż sam Luksemburg ma tylko około 600 000 obywateli, potencjalny rynek może przekroczyć 10 milionów, jeśli nierezydenci będą mogli uczestniczyć w rynku jako konsumenci. Stwarza to znaczącą szansę dla luxemburskich firm walczących o przyczółek na szerszym rynku UE.

“Jeśli reforma pozwoli na sprzedaż nierezydentom, wpływ będzie ogromny”, powiedział dziennikarzowi Marijuana Business Daily Bill Wirtz, luksemburski analityk polityczny w Consumer Choice Center .

“Byłaby to wspaniała wiadomość dla konsumentów i początek nowej ery polityki antynarkotykowej w UE”.

Zauważył, że kraj ma stosunkowo niewielki lokalny rynek konsumencki, ale w regionie tzw. Wielkiego Luksemburga znajdują się dwa niemieckie landy oraz francuski region Alzacji i Lotaryngii i belgijska prowincja Walonii, co zdecydowanie poszerza możliwości komercyjne.

“Jeśli reforma doprowadzi do wykluczenia nierezydentów z rynku, rząd będzie musiał stawić czoła antydyskryminacyjnym procesom sądowym. Ponadto, jeśli naprawdę chcemy rozwiązać kwestię czarnego rynku, musimy otworzyć sprzedaż wszystkim dorosłym obywatelom.”

Podczas rządowej konferencji stwierdzono, że na chwilę obecną tylko mieszkańcy Luxemburga będą mogli kupić marihuanę i zostaną wprowadzone kary dla każdego, kto będzie udzielał marihuanę nieletnim lub w pobliżu szkół. Ponadto, profilaktyka uzależnień będzie częścią polityki rządu.

Postulat ten został ogłoszony po złożeniu petycji wzywającej do legalizacji konopi indyjskich do użytku rekreacyjnego oraz do dystrybucji w kawiarniach w Luksemburgu. Petycja zyskała wystarczającą liczbę sygnatariuszy, aby móc dyskutować w parlamencie. W tamtym czasie składający petycje domagali się szerszego “uregulowania” narkotyku, wskazując na Kanadę jako przykład. Dokładna struktura jest jeszcze do ustalenia, a dalsze szczegóły zostaną podane po zawarciu umowy koalicyjnej w przyszłym tygodniu. Luksemburg byłby pierwszym krajem w UE, który całkowicie zalegalizowałby konopie indyjskie. Inne, takie jak Holandia, jedynie go zdekryminalizowały. W ramach Eurazji Gruzja na Kaukazie jest jedynym krajem, który do tej pory zalegalizował posiadanie i konsumpcję konopi indyjskich. Luksemburg posunąłby się dalej, umożliwiając również komercyjną dystrybucję.

Luxtimes.lu

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+