Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Piana i zjedzone liście, ślimaki?d


slazi

Recommended Posts

Mszyce Charakterystyka i objawy:Liście roślin stają sie lepkie, z czasem pokrywają się tez czarnym nalotem. Młode liście są zniekształcone - popodwijane i pofałdowane. Na młodych pędach i na liściach (zwłaszcza pod spodem) widać małe zielone, w większości nieuskrzydlone owady oraz ich białe wylinki.

Przyczyny: Odpowiedzialne za taki stan rzeczy są mszyce. Wysysają one sok z roślin osłabiając je. W dodatku ich odchody - tak zwana spadź (teraz już wiecie z czego jest produkowany miód spadziowy) - które składają się prawie wyłącznie z cukrów prostych są idealną pożywką dla grzybów sadzaków. W domu często zdarza się, że spadzi gromadzi się za dużo, porastają ją grzyby i zabijają kolonię mszyc (z deszczu pod rynnę...). Sytuacja taka z reguły nie występuje w naturze, gdyż spadź jest chętnie zjadana przez mrówki, (które wręcz "hodują" mszyce broniąc je przed wrogami).

Zapobieganie: Przenawożenie azotem oraz trzymanie w zimie roślin w wysokiej temperaturze powoduje, że zaczynają się one wyciągać - tworzą wątłe, jasnozielone pędy, do których to właśnie lgną mszyce. W ogródku powinniśmy posadzić sobie gdzieś na uboczu nasturcję - jeśli do naszego ogródka wleci mszyca to usiądzie najprawdopodobniej na niej.

Leczenie: Najprostszym sposobem zlikwidowania mszyc jest wymycie całej rośliny w roztworze mydła lub płynu do mycia naczyń. Łatwiejsze chyba jednak będzie spryskanie jej odpowiednim środkiem owadobójczym. UWAGA W przypadku mszyc jest możliwe zwalczanie ich metodami biologicznymi. W profesjonalnych hodowlach roślin stosuje się złotooki i pryszczarki. W naszym klimacie naturalnymi wrogami mszyc są biedronki i ich larwy

  Przędziorek Charakterystyka i objawy: Jeśli na roślinie, a zwłaszcza w okolicach jej stożka wzrostu, zauważymy delikarną, gęstą pajęczynkę, szczelnie okrywającą górne warstwy liści, a na niej szybko poruszające się, drobne, kremowo - pomarańczowe kuleczki, to możemy być pewni, że roślinę zaatakował nam przędziorek. Zaatakowane liście zaczynają żółknąć, a następnie usychają.

Przyczyny: Przyczyną tego zjawiska są przędziorki (z rodziny Tetranychidae - różne gatunki). Są to małe (0.5 mm.), półprzezroczyste stawonogi z rzędu pajęczaków. Ich cykl życiowy obejmuje pięć stadiów: jajo, larwa, poczwarka pierwotna, poczwarka wtórna, postać dorosła i może trwać od ośmiu dni latem, aż do ośmiu tygodni przy temperaturze 10 stopni. Przy niesprzyjających warunkach zimują w różnych szczelinach lub w ziemi, przy wysokiej temperaturze żerują przez cały rok.

Zapobieganie: Najprostszym sposobem na zapobiegnięcie pojawieniu się inwazji jest utrzymywanie wysokiego poziomu wilgotności wokół roślin. Gdyby jednak się pojawił, jego wytępienie nie powinno być trudne.

Leczenie: Niewiele preparatów zwalcza przędziorki, ale znalezienie właściwego jest łatwe. Zaatakowane rośliny odizolujmy od reszty i użyjmu TARGET-u na przędziorki lub preparatu BAYERA w sprayu. Trzeba jednak często zmieniać preparaty, gdyż przędziorki szybko się uodparniają. Gdy rośliny są bardzo silnie zaatakowane powinniśmy je jednak spalić. To samo powinniśmy zrobić, gdy wykryjemy inwazję wczesną wiosną - zniszczymy wtedy zimujące samice.

UWAGA W przypadku przędziorka jest możliwe zwalczanie go metodami biologicznymi. W profesjonalnych hodowlach roślin stosuje się dobroczynna szklarniowego.

  Roztocze Charakterystyka i objawy: Zostaje zahamowany nowy przyrost. Brzegi liści usychają, powstają na nich maleńkie zgrubienia. Kwiaty ulegają zniekształceniu, więdną.

Przyczyny: Przyczyną są maleńkie kremowobiałe lub bladobrązowe pajączki o ośmiu odnóżach (wyglądają jak zminiaturyzowane kleszcze). Roztocze są chyba najgorszymi szkodnikami roślin. Trudno je zauważyć, gdyż mają około 1 milimetr wielkości, a szkody które wyrządzają są widoczne dopiero, gdy inwazja się rozwinie. Może to nastąpić dosyć szybko, gdyż pajączki rozmnażają sie partenogenetycznie, a cykl życiowy trwa tydzień (jajo - larwa - poczwarka - postać dorosła).

Zapobieganie: Ponieważ najcząściej zauważamy roztocza, gdy roślina jest już poważnie uszkodzona, jest to najlepszy sposób ochrony. Kupujmy tylko w pewnych punktach sprzedaży. Nowo kupioną roślinę trzymajmy przez dwa tygodnie z dala od innych

Leczenie: Niewiele preparatów je zwalcza - większość pozycji proponuje po prostu taką roślinę wyrzucić. Ja zwalczyłam je na sarraceni spryskując ją trzy razy (w tygodniowych odstępach) "Targetem" i systematycznie zgniatając dorosłe osobniki tępo zakończonym patyczkiem (strasznie żmudna robota). Można też użyć DANIRUM EC 0,1%, regulatora wzrostu owadów i roztoczy, APOLLO 50SC 0,1%, NISSORUM 10EC 0,1% lub SANMITE 20 WP 0,1% ale są one raczej używane przez profesjonalne firmy ogrodniczych (ceny preparatów mogą dochodzić nawet do 200 zł. za opakowanie).

  Wciornastki (przylżeńce) Charakterystyka i objawy: Na powierzchni liści pojawiają się srebrne plamki, z czasem zlewające się w coraz większe. Na początku nie widać szkodników, ale gdy szkody są już dosyć duże, to podczas potrząsania roślin zlatują z nich małe brązowe owady, a na spodniej stronie widać żółte, półprzezroczyste larwy. Widać też czarne grudki odchodów.

Przyczyny: Wciornastki. Mają 1 - 2 mm długości, ale trudno je na początku zauważyć. Ich larwy są bezskrzydłe, dorosłe mają skrzydła w poprzeczne czarne paski.

Zapobieganie: Utrzymywanie wysokiej wilgotności.

Leczenie: Dorosłe osobniki przyklajają się do niebieskich tabliczek z wolnoschnącym klejem. Możemy też użyć preparatu chemicznego.

  Czerwce (tarczniki, miseczniki) Charakterystyka i objawy: Rośliny są osłabione, lepkie i pokryte czarnym nalotem. Na liściach i łodygach znajdują się narośla w postaci tarczek, spod których po zdrapaniu wysypje się biały proszek.

Przyczyny: Przyczyną są owady z grupy czerwców: tarczniki i miseczniki. Miseczniki i samce tarczników mogą sie poruszać, samice tarczników są nieruchome. Są białe, żółte lub brązowe, owalne lub okrągłe, o średnicy około 1 mm.

Zapobieganie: Raczej niemożliwe.

Leczenie: Niewielkie inwazje możemy zlikwidować roztworem płynu do mycia naczyń. Do większych używamy specjalnych środków owadobójczych.

  Opuchlak Charakterystyka i objawy: Liście roślin są powygryzane półkoliście na brzegach. W dzień nie widać szkodników, ale gdy wejdziemy nagle do ciemnego pokoju z latarką są na niej małe chrząszcze. Roślina szybko marnieje, a w ziemi widać dość duże larwy.

Przyczyny: Chrząszcz opuchlak i jego larwy. Jest szaroczarny, ma około centymetra długości. Nie potrafi latać, w dzień chowa się w ziemi. Tam też żyją jego larwy - białe z czarną głową. Potrafią dosłownie zjeść korzenie całej roślinie, lub zniszczyć jej bulwy.

Zapobieganie: Raczej niemożliwe.

Leczenie: Wyjmujemy roślinę z doniczki, dokładnie wytrząsamy spomiędzy korzeni starą ziemię. Płukamy w roztworze detergentu, a następnie w czystej wodzie. Przesadzamy do czystej ziemi i do nowej doniczki i przelewamy kilkakrotnie roztworem preparatu owadobójczego. UWAGA W przypadku opuchlaka jest możliwe zwalczanie go metodami biologicznymi. W profesjonalnych hodowlach roślin stosuje się pasożytnicze nicienie.

  Ślimaki Charakterystyka i objawy: Na liściach pojawiają się powygryzane dziury, na liściach i na podłożu widać srebrzyste ślady śluzu.

Przyczyny: Przyczyną są ślimaki - głównie nagie. Mogą mieć wielkość od kilkunastu milimetrów do kilkunastu centymetrów.

Zapobieganie: Raczej niemożliwe. Wystawiając rośliny na dwór można wysypać pomiędzy nimi drobno zmieloną korę.

Leczenie: Kładziemy pomiędzy doniczkami połówki skórek od pomarańczy. Rano zbieramy stamtąd ślimaki. Można też użyć gotowego preparatu przeciwko tym szkodnikom.

  Gąsienice Charakterystyka i objawy: Na liściach są wygryzione nieregularne dziury. Obok uszkodzeń widać czarne grudki odchodów.

Przyczyny: Przyczyną sa gąsienice, czyli larwy motyli. Mągą być gładkie, lub owłosione. Zaniepokojone zwijają sie "w kłębek".

Zapobieganie: Raczej niemożliwe.

Leczenie: Zbieramy ręcznie gąsienice lub używamy gotowego preparatu owadobójczego.

  Ziemiórki Charakterystyka i objawy: Jeśli hodujemy rośliny w podłożu torfowym, zwłaszcza rośliny owadożerne i rośliny lubiące wilgotne podłoże (np.: ciborę, tatarak, marantowate) pojawienie się ziemiórek jest tylko kwestią czasu. Podłoże bogate w substancje organiczne przyciąga dorosłe osobniki, które składają w nim jaja.

Muchówki nie są trudne do zauważenia, mimo, że mają 2 - 3 milimetry. Skaczą po kompoście, przeskakują na inne doniczki. Czasami można też zauważyć pełzające po kompoście larwy przypominające dżdżownice. Owady dorosłe nie czynią większych szkód. Żyjące w ziemi larwy mogą uszkadzać korzenie. Jest to niebezpieczne, zwłaszcza dla sadzonek, młodych oraz niewielkich roślin. Mogą także ułatwiać wnikanie grzybów.

Przyczyny: Wilgotna lub przemoczona, bogata w substancje ogrodnicze ziemia.

Zapobieganie: O ile u normalnych roślin jest to możliwe w szerszym zakresie, o tyle w hodowli roślin owadożernych pozostaje regularne przesadzanie i używanie zawsze czystego podłoża.

Leczenie: Zastosujmy środek chemiczny na bazie pirmikarbu, dimetoatu lub malationu. W sklepach ogrodniczych możemy kupić kawałki tektury pokryte wolnoschnącym klejem zabarwionym na żółto (ziemiórki przyciąga ten kolor). Możemy też między doniczkami rozmieścić pojemniki z wodą: ziemiórki będą do nich wpadać i topić się. Niewielkie inwazje dorosłych ziemiórek są łatwo wyłapywane przez tłustosze. Istnieje też możliwość zwalczania ich za pomocą pasożytniczych nicieni.

  Wełnowce (pędowy i korzeniowy) Charakterystyka i objawy: Na pędach i liściach roślin (zwłaszcza w szczelinach) lub na ich korzeniach występują małe, czteromilimetrowe, białe owady oraz kłaczki waty. Problem ten dotyczy głównie kaktusów, chociaż może się przenieśeć na inne rośliny.

Przyczyny: Przyczyną są wełnowce. Należą one do czerwców. Samce są uskrzydlone i przypominają małe muszki, natomiast samice są białe i przypominają stonogi oprószone mąką. Kłaczki waty to w rzeczywistości kokony mieszczące jaja. Samica składa około pięciu "kłębków waty", w każdym po 150 jaj. W ciepłym miejscu wylęg następuje po kilku dniach. Po miesiącu samice są gotowe do złożenia następnych jaj i samce wcale nie są jej do tego potrzebne (dzieworództwo). Wełnowce wysysają sok z roślin nakłuwając je, przez co roślina może być potem zniekształcona. Trzeba także uważać, by na ich odchodach (tzw. rosie miodowej) nie rozwinęły się grzyby sadzaki.

Zapobieganie: Przy kupnie zawsze sprawdzajmy, czy na roślinie nie ma podejrzanych objawów. Po przywiezieniu rośliny do domu należy delikatnie wyjąć i obejrzeć bryłę korzeniową.

Leczenie: W przypadku kaktusów i sukulentów można wyjąć rośliny z doniczki, opłukać wodą, a następnie zanurzyć w całości w wodzie o temperaturze 53 stopni na 3 - 10 minut. W przypadku innych roślin lepiej usunąć szpatułką widoczne szkodniki, a następnie użyć preparatu chemicznego lub australijskiej biedronki przeciw wełnowcom.

  Mączlik Charakterystyka i objawy: Na liściach pojawiają się żółte plamy. Przy poruszeniu rośliny wzbija się chmara białych muszek.

Przyczyny: Mączliki. Są to dwumilimetrowe owady o białych skrzydłach (larwy nie są uskrzydlone). Siedzą one na spodniej stronie liści i wysysają z nich sok. W dodatku na ich odchodach często rozwijają się grzyby sadzaki.

Zapobieganie: Raczej niemożliwe.

Leczenie: Dorosłe osobniki odławiamy tabliczkami lepnymi. Możemy też użyć odpowiedniego środka chemicznego. Ja niewielką inwazję mączlików na fuksjach zlikwidowałam myjąc rośliny w roztworze wody z mydłem. UWAGA W przypadku mączlika jest możliwe zwalczanie go metodami biologicznymi. W profesjonalnych hodowlach roślin stosuje się gąsienicznika.

  Rozkruszek korzeniowy Charakterystyka i objawy: Na bulwach i cebulach, zwłaszcza w gnijących częściach, pojawiają się nieregularne korytarze, z których wysypuje się brunatny proszek. Widać małe, błyszcząco białe, gruszkowate owady.

Przyczyny: Przyczyną są rozkruszki. Podczas dużej inwazji mogą one atakować też zdrowe części roślin.

Zapobieganie: Należy chronić rośliny takie jak hipeastrum i storczyki przed nadmiernym podlewaniem. Przed posadzeniem trzeba sprawdzić, czy roślina nie jest zarażona. Jeśli tak, należy ją zniszczyć.

Leczenie: Nie jest stosowane.

  Mszyce korzeniowe Charakterystyka i objawy: Rośliny zaczynają żółknąć i marnieć. Nie widać żadnych szkodników ale gdy wyciągniemy bryłę korzeniową widzimy, że są w niej kłaczki waty.

Przyczyny: Te kłaczki to wydzielina mszyc korzeniowych. Osiedlają się one w suchej, zwłaszcza torfowej ziemi. Najczęściej dotyczy to roślin gruboszowatych.

Zapobieganie: Używanie zawsze czystej ziemi i dokładne szorowanie doniczek przed ponownym użyciem. Sprawdzanie ziemi przed kupnem roślin.

Leczenie: Wyjmujemy roślinę z doniczki, dokładnie wytrząsamy spomiędzy korzeni starą ziemię. Płukamy w roztworze detergentu, a następnie w czystej wodzie. Przesadzamy do czystej ziemi i do nowej doniczki i przelewamy kilkakrotnie roztworem preparatu owadobójczego.

  Miniarki Charakterystyka i objawy: Na liściach pojawiają się jasne ślady żerowania. Po dokładnym przyjrzeniu się widzimy, że są one w środku liścia - korytarze szkodnika są od góry i od dołu ukryte pod skórką liścia.

Przyczyny: Korytarze są robotą larw różnych gatunków miniarek (rodzaj muchówek). Patrząc na liścia po światło można zobaczyć szkodnika.

Zapobieganie: Raczej niemożliwe.

Leczenie: Zrywanie i niszczenie zarażonych liści lub zgniatanie larw w korytarzach. Dorosłe osobniki przyklejają się do żółtych tabliczek z klejem.

  Nicienie Charakterystyka i objawy: Na korzeniach powstają małe narośla lub cysty. Korzenie gniją, roślina karłowacieje. Na liściach pojawiają się szkliste plamy, które z czasem brunatnieją.

Przyczyny: Przyczyną mogą być nicienie. Większość z nich jest niegroźnymi saprofitami, ale część pasożytuje na owadach i roślinach.

Zapobieganie: Niezraszanie roślin - przy roślinach owadożernych nie jest to możliwe. Na szczęscie nicienie nie występują zbyt często.

Leczenie: Nieznane. Niszczymy rośliny wraz z ziemią. Nie kompostujemy ich!

  Dżdżownice Charakterystyka i objawy: Na powierzchni ziemi doniczkowej pojawiają się małe "kopce" z dziurą w środku.

Przyczyny: Dżdżownice. Najczęściej zauważamy je jednak podczas przesadzania. Dostają się najczęściej z ziemią ogrodową lub kompostem. W ogrodzie są one pożyteczne, ale w doniczce mogą uszkadzać korzenie.

Zapobieganie: Pilnowanie, aby do torfu nie dostały się dżdżownice.

Leczenie: Wstawienie doniczki do wody, dżdżownice powinny wyjść na wierzch, lub przez otwory odpływowe. Przy przesadzeniu dokładnie wymieńmy całą ziemię.

  Pluskwiaki różnoskrzydłe Charakterystyka i objawy: Część liści i kwiatów na roślinie jest podziurawionych, skarłowaciałych i skędzieżawionych. Nie widać jednak szkodników.

Przyczyny: Pluskwiaki. Część jest drapieżna, ale niektóre są szkodnikami roślin. Mają kilka - kilkanaście milimetrów. Są spłaszczone, mają charakterystyczny, kłująco - ssący narząd gębowy. Mogą mieć wiele kolorów: brunatne, zielone, ale też wielobarwne. Nie bierzmy ich jednak do rąk - mogą boleśnie ukąsić a ponadto ich bronią jest bardzo nieprzyjemny zapach. Jeśli ktoś ma rabarbar albo szczaw, to na kwiatostanach tych roślin może poszukać przedstawicieli tego gatunku.

Zapobieganie: Przeglądanie roślin w poszukiwaniu dorosłych osobników (zwłaszcza gdy przenosimy je pod koniec lata z powrotem do domu).

Leczenie: Zastosujmy preparat owadobójczy.

  Piewiki (cykady) Charakterystyka i objawy: Na liściach pojawiają się małe żółte plamy. Na łodygach może pojawić się piana przypominająca ślinę.

Przyczyny: Piewiki to polska nazwa cykad. Występują one w Polsce, ale większość nie jest tak duża jak tropikalne odmiany. Mogą być barwne (czarno-czerwone) lub zielone. Skaczą podobnie do koników polnych.

Zapobieganie: Raczej niemożliwe.

Leczenie: Tylko w przypadku dużych inwazji opryskujemy rośliny środkiem owadobójczych.

  Skoczogonki Charakterystyka i objawy: Podczas podlewania po powierzchni ziemi skaczą maleńkie żyjątka.

Przyczyny: Są to skoczogonki (Collembola) - małe, białe, o długości 1 - 3 mm. Są one zazwyczaj pożyteczne, gdyż żywią się martwą materią organiczną. Rzadko kiedy występują na tyle licznie, by mogły zacząć wyjadać korzenie roślin. Z doświadczenia wiem jednak, że ich występowanie jest bardzo irytujące.

Zapobieganie: Utrzymywanie ziemi w mniej wilgotnym stanie. W wypadku roślin owadożernych jest to niemożliwe.

Leczenie: Nie jest konieczne, ale można zanurzyć doniczkę w wodzie powyżej poziomu podłoża, a następnie odlać skoczogonki wraz z wodą.

  Skorki Charakterystyka i objawy: Płatki kwiatów i młode liście są delikatnie postrzępione. Nie widać szkodników.

Przyczyny: Skorki. Są to około dwucentymetrowe owady z charakterystycznie zakończonym odwłokiem - dużymi szczypcami. Nie są one nimi w stanie przebić ludzkiej skóry, ani bębenka w uchu, gdzie wcale - wbrew temu co mówi przesąd - nie wchodzą. W ogrodzie są bardzo pożyteczne - zjadają mszyce i inne szkodniki roślin.

Zapobieganie: Raczej niemożliwe.

Leczenie: Długi pas tektury falistej zwijamy "w ślimaka" i związujemy dwoma gumkami. Kładziemy na boku pomiędzy doniczkami. Rano wytrzepujemy stamtąd do ogrodu skorki.

  Stonogi Charakterystyka i objawy: Na podłożu widać stalowoszare owady, których ciało podzielone jest na segmenty.

Przyczyny: Stonogi. Są to skorupiaki (nie owady!). W ciągu dnia żyją pod kamieniami i żywią się martwą materią organiczną. W doniczce jednak, z braku normalnego pokarmu, mogą uszkadzać korzenie i siewki roślin.

Zapobieganie: Raczej niemożliwe. Do domu przynosimy je najczęściej jesienią, gdy rośliny spędziły lato na dworze.

Leczenie: Możemy je wyłapywać - podobnie jak ślimaki - skórkami od pomarańczy.

  Krocionogi Charakterystyka i objawy: Na podłożu pojawiają się długie owady, z mnóstwem odnóży, które w momencie zagrożenia zwijają się w spiralę.

Przyczyny: Krocionogi. W ogrodzie są one bardzo pożyteczne, gdyż zjadają martwą materię organiczną. W doniczce raczej nie wyrządzają większych szkód. Są groźne tylko w dużych ilościach dla młodych roślinek.

Zapobieganie: Raczej niemożliwe. Do domu przynosimy je najczęściej jesienią, gdy rośliny spędziły lato na dworze.

Leczenie: Należy je zebrać i wynieść do ogrodu.               co do slimakow to potłucz szkło w miał  i rozsyp w kolo donicy

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Reply to this topic...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+