Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
dutch-passion.com babciaganja.pl thc-thc.com

Guest joker

Recommended Posts

Guest joker

Niedobory pierwiastków u roślin.

Niedobór azotu (N) !

Przy niedoborze azotu liście nabierają jasnej barwy zbliżonej nawet do żółtozielonej.
Starsze liście zaczynają zabarwiać się na żółto poczynając od czubka wzdłuż krawędzi. Spowolniony wzrost pędów i korzeni, rośliny są niskie. Nawożenie azotem jest bardzo istotne.
Brak azotu obniża zawartość białka. Otrzymamy niskie i słabej jakości plony.
Warto pamiętać o zasadzie, że dobre zaopatrzenie roślin w potas zwiększa reakcję na nawożenie azotem, a dobre zaopatrzenie roślin w azot zwiększa efektywność nawożenia potasem.

 

 

 

gallery_40556_459_57660.jpg

 

 

 

 

Przenawożenie azotem (N) !

Niebezpieczne jest przenawożenie azotem. Przenawożenie powoduje wybujały wzrost, ale jednocześnie wiotkość tkanek i zmniejszenie odporności na choroby.
Liście roślin są nienaturalnie mocno zielone. W dodatku rośliny słabiej kwitną.
Niekiedy stosowanie płynnych nawozów azotowych może powodować poparzenie korzeni roślin i ich śmierć. Stosowanie samych nawozów organicznych minimalizuje możliwość przenawożenia tym pierwiastkiem (z wyjątkiem stosowania gnojówek i gnojowicy), w wyniku jednak wystąpienia, pewnym środkiem zaradczym jest ściółka ze słomy, poprawiająca w glebie stosunek węgla do azotu (C:N).

 

 

 

gallery_40556_459_226598.jpg

 

 

 

gallery_40556_459_95044.jpg

 

 

 

 

 

Niedobór fosforu (P) !

Niedobór fosforu hamuje wzrost roślin. Starsze liście ciemnieją, a często pojawia się na nich czerwonawy, fioletowo-purpurowy odcień, zwijają się one pod kątem ostrym do łodygi. Korzenie słabo się rozwijają, a kwiaty słabo się zawiązują.
Można zaobserwować odpadanie liści i gnicie końcówek liści.

 

 

 

gallery_40556_459_325935.jpg

 

 

 

 

gallery_40556_459_329989.jpg

 

 

 

 

gallery_40556_459_78410.jpg

 

 

 

 

Przenawożenie fosforem (P) !

Przenawożenie potasem hamuje wzrost roślin i powoduje wystąpienie objawów niedoboru magnezu i wapnia, których roślina w takim przypadku nie może przyswajać.
 

Niedobór potasu (K) !

Niedobór potasu w roślinie powoduje ograniczenie transformacji azotu mineralnego do białek. Przy niedoborze potasu wzrost roślin zostaje zahamowany, przyrosty są cienkie, a międzywęźla skrócone. Na liściach pojawiają się nekrotyczne plamy między nerwami, które wyglądają różnie. Początkowo liście stają się ciemne i matowe, żółkną na wierzchołkach i brzegach starych, dolnych liści. Blaszki liściowe fałdują się, od brzegów zwijają, pękają a później brunatnieją. Objawy braku potasu w roślinie łatwo poznać po charakterystycznych nekrozach brzegów liści.
Dodatkowo można zaobserwować spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu roślin.
W przypadkach ekstremalnych, gdy roślina otrzymuje minimalne dawki potasu może występować odpadanie liście i gnicie łodygi.
Warto pamiętać o zasadzie, że dobre zaopatrzenie roślin w potas zwiększa reakcję na nawożenie azotem, a dobre zaopatrzenie roślin w azot zwiększa efektywność nawożenia potasem

 

 

 

gallery_40556_459_151033.jpg

 

 

 

gallery_40556_459_52030.jpg

 

 

 

 

gallery_40556_459_51874.jpg

 

 

 

 

 

Przenawożenie potasem (K) !

Przenawożenie potasem jest bardzo niebezpieczne, gdyż stymuluje występowanie niedoboru magnezu, boru i wapnia. Zbyt wysokie nawożenie potasem prowadzi do występowania charakterystycznych objawów braku magnezu na liściach. Zbyt duże dawki potasu powodują nadmierne jego gromadzenie się w roślinie, głównie w części zielonej i korzeniach (oprócz nasion). Wpływa to w dużym stopniu na pogorszenie wartości biologicznej i jakościowej plonu. Potas jest antagonistą w stosunku do magnezu, dlatego też blokuje pobieranie magnezu jak i jego przemieszczanie w roślinie. Aby uniknąć kłopotów z magnezem, należy nie nawozić potasem bez potrzeby. Dlatego opłaca się robić analizy chemiczne gleby, aby uniknąć takich pułapek.

Niedobór magnezu (Mg) !

Typowym objawem niedoboru magnezu u wszystkich roślin jest chloroza, czyli odbarwienie (bladość) liści, będąca wynikiem zmniejszenia zawartości zielonego barwnika - chlorofilu. Chloroza pojawia się najwcześniej na liściach najstarszych. Początkowo obejmuje tkanki pomiędzy nerwami. Po pewnym czasie następuje całkowite zbrunatnienie i zasychanie blaszki liściowej.
Należy pamiętać, iż magnez jest pobierany przez rośliny w trakcie ich wzrostu i rozwoju, a w największych ilościach w okresie najintensywniejszego przyrostu masy roślinnej.
Niedobory magnezu występują zazwyczaj w mediach zakwaszonych.
Przyczyną takiego stanu mogą być zastosowane wcześniej wysokie dawki nawozów potasowych i azotowych, które ograniczają wykorzystanie magnezu z roztworu.

 

 

 

 

gallery_40556_459_260769.jpg

 

 

 

 

gallery_40556_459_228957.jpg

 

 

 

 

 

 

gallery_40556_459_231961.jpg

 

 

 

 

 

gallery_40556_459_2904.png

 

 

 

 

widze ze podobny temat juz jest

proponuje podpiac lub wybrac lepszy lub kosz

 

 

pozdro

glock

Link to comment
Share on other sites

  • Vito unpinned this topic
  • Vito locked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+