Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany


Gość joker

Recommended Posts

Niedobory pierwiastków u roślin.

Niedobór azotu (N) !

Przy niedoborze azotu liście nabierają jasnej barwy zbliżonej nawet do żółtozielonej.
Starsze liście zaczynają zabarwiać się na żółto poczynając od czubka wzdłuż krawędzi. Spowolniony wzrost pędów i korzeni, rośliny są niskie. Nawożenie azotem jest bardzo istotne.
Brak azotu obniża zawartość białka. Otrzymamy niskie i słabej jakości plony.
Warto pamiętać o zasadzie, że dobre zaopatrzenie roślin w potas zwiększa reakcję na nawożenie azotem, a dobre zaopatrzenie roślin w azot zwiększa efektywność nawożenia potasem.

 

 

 

gallery_40556_459_57660.jpg

 

 

 

 

Przenawożenie azotem (N) !

Niebezpieczne jest przenawożenie azotem. Przenawożenie powoduje wybujały wzrost, ale jednocześnie wiotkość tkanek i zmniejszenie odporności na choroby.
Liście roślin są nienaturalnie mocno zielone. W dodatku rośliny słabiej kwitną.
Niekiedy stosowanie płynnych nawozów azotowych może powodować poparzenie korzeni roślin i ich śmierć. Stosowanie samych nawozów organicznych minimalizuje możliwość przenawożenia tym pierwiastkiem (z wyjątkiem stosowania gnojówek i gnojowicy), w wyniku jednak wystąpienia, pewnym środkiem zaradczym jest ściółka ze słomy, poprawiająca w glebie stosunek węgla do azotu (C:N).

 

 

 

gallery_40556_459_226598.jpg

 

 

 

gallery_40556_459_95044.jpg

 

 

 

 

 

Niedobór fosforu (P) !

Niedobór fosforu hamuje wzrost roślin. Starsze liście ciemnieją, a często pojawia się na nich czerwonawy, fioletowo-purpurowy odcień, zwijają się one pod kątem ostrym do łodygi. Korzenie słabo się rozwijają, a kwiaty słabo się zawiązują.
Można zaobserwować odpadanie liści i gnicie końcówek liści.

 

 

 

gallery_40556_459_325935.jpg

 

 

 

 

gallery_40556_459_329989.jpg

 

 

 

 

gallery_40556_459_78410.jpg

 

 

 

 

Przenawożenie fosforem (P) !

Przenawożenie potasem hamuje wzrost roślin i powoduje wystąpienie objawów niedoboru magnezu i wapnia, których roślina w takim przypadku nie może przyswajać.
 

Niedobór potasu (K) !

Niedobór potasu w roślinie powoduje ograniczenie transformacji azotu mineralnego do białek. Przy niedoborze potasu wzrost roślin zostaje zahamowany, przyrosty są cienkie, a międzywęźla skrócone. Na liściach pojawiają się nekrotyczne plamy między nerwami, które wyglądają różnie. Początkowo liście stają się ciemne i matowe, żółkną na wierzchołkach i brzegach starych, dolnych liści. Blaszki liściowe fałdują się, od brzegów zwijają, pękają a później brunatnieją. Objawy braku potasu w roślinie łatwo poznać po charakterystycznych nekrozach brzegów liści.
Dodatkowo można zaobserwować spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu roślin.
W przypadkach ekstremalnych, gdy roślina otrzymuje minimalne dawki potasu może występować odpadanie liście i gnicie łodygi.
Warto pamiętać o zasadzie, że dobre zaopatrzenie roślin w potas zwiększa reakcję na nawożenie azotem, a dobre zaopatrzenie roślin w azot zwiększa efektywność nawożenia potasem

 

 

 

gallery_40556_459_151033.jpg

 

 

 

gallery_40556_459_52030.jpg

 

 

 

 

gallery_40556_459_51874.jpg

 

 

 

 

 

Przenawożenie potasem (K) !

Przenawożenie potasem jest bardzo niebezpieczne, gdyż stymuluje występowanie niedoboru magnezu, boru i wapnia. Zbyt wysokie nawożenie potasem prowadzi do występowania charakterystycznych objawów braku magnezu na liściach. Zbyt duże dawki potasu powodują nadmierne jego gromadzenie się w roślinie, głównie w części zielonej i korzeniach (oprócz nasion). Wpływa to w dużym stopniu na pogorszenie wartości biologicznej i jakościowej plonu. Potas jest antagonistą w stosunku do magnezu, dlatego też blokuje pobieranie magnezu jak i jego przemieszczanie w roślinie. Aby uniknąć kłopotów z magnezem, należy nie nawozić potasem bez potrzeby. Dlatego opłaca się robić analizy chemiczne gleby, aby uniknąć takich pułapek.

Niedobór magnezu (Mg) !

Typowym objawem niedoboru magnezu u wszystkich roślin jest chloroza, czyli odbarwienie (bladość) liści, będąca wynikiem zmniejszenia zawartości zielonego barwnika - chlorofilu. Chloroza pojawia się najwcześniej na liściach najstarszych. Początkowo obejmuje tkanki pomiędzy nerwami. Po pewnym czasie następuje całkowite zbrunatnienie i zasychanie blaszki liściowej.
Należy pamiętać, iż magnez jest pobierany przez rośliny w trakcie ich wzrostu i rozwoju, a w największych ilościach w okresie najintensywniejszego przyrostu masy roślinnej.
Niedobory magnezu występują zazwyczaj w mediach zakwaszonych.
Przyczyną takiego stanu mogą być zastosowane wcześniej wysokie dawki nawozów potasowych i azotowych, które ograniczają wykorzystanie magnezu z roztworu.

 

 

 

 

gallery_40556_459_260769.jpg

 

 

 

 

gallery_40556_459_228957.jpg

 

 

 

 

 

 

gallery_40556_459_231961.jpg

 

 

 

 

 

gallery_40556_459_2904.png

 

 

 

 

widze ze podobny temat juz jest

proponuje podpiac lub wybrac lepszy lub kosz

 

 

pozdro

glock

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+