Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Maly box pod AF - LED


traveler

Recommended Posts

Witam,

Planuje stworzyc od podstaw dosyc malego boxa na nowy rok.
Nie mam doswiadczenia w indoor dlatego prosilbym o rady.

Jego wymiary mialyby sie mw. zmiescic w 80 cm długosci x 42 cm szerokości x 70 cm wysokości.
Pierwsze pytanie, czy na 4 AF starczy czy to za duzo i czy taka wysokosc nie jest zbyt mała? Chcialbym je trenowac LST/SoG.

Sciany chcialbym zbudowac z cienkich sosnowych deseczek podlogowych, lub jakis drewnianych plyt.
Chcialbym cale sciany skrecic do siebie za pomoca śrób.

Jako zrodla swiatla chcialbym uzyc do niego panelu LED o mocy ~240W, ktory mialby sie znajdowac na samym srodku boxa za plexiowa szybka.
Do tego 2 wentylatory wyjscie/wejscie.W srodku wylozone materialem odbijajacym swiatlo. Nie wiem gdzie w takim wypadku zamontowac filtr i jakiego najlepiej uzyc?

Moim glownym zalozeniem jest to by ten box byl maksymalnie wyciszony i głównie z tego powodu piszę.
Wiadomo, ze panel led ma chlodzenie przewaznie skladajace się z trzech wiatraczków. Jakbym mogl zniwelowac szum powstaly ich stałą pracą?

Calosc chcialbym okleic czarna okleina lub czyms takim. A na boxa chcialbym od gory nalozyc odkrecony blat od stolu.

Proszę o początkową weryfikację pomysłu. ;)

Pozdrawiam.
 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Spokojnie zmieścić 4 roślinki. Panel LED oczywiście zda egzamin tylko po co ta szyba ?

Na ściany polecam folię czarno-białą tania a dobra :) Licz podwójne owinięcie. Jak weźmiesz srebrną to nieco zwiększysz temperaturę. 

Znajdź jakieś porządne wiatraczki komputerowe te największe najlepiej, pamiętaj że te dobre i ciche kosztują więc nie spodziewaj się że wydasz na nie 10zł.

Inne rozwiązanie wzięcie wentylatora kanałowego, wtedy wystarczy jeden jako wyciągający a wlot zostawić pasywny. Pod wentylator podłączysz bez problemu filtr. 

Pod wiatraczki musisz sam zbudować filtr. Jest DIY na forum. 

 

 

A i panel LED także może mieć chłodzenie bez wiatraczków, wystarczy odpowiedni radiator.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość PicoRoxo

Zawsze możesz wrzucić wiatraki komputerowe na sznurkach, wtedy ich nie słychać poza świstem powietrza ale ich musi trochę być bo mają mniejsza wydajność. Do filtra raczej ciężko z takimi.

Powierzchnia za duża na 4 afy. Szkoda miejsca po prostu. Ja bym dał 8 czyli 21x20 na jedną roślinę. Spokojnie starczy

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Witam,
Hehe jak za duzo miejsca, to wstawie 6-8. Chociaz wiadomo, ze jak sie je ponagina to juz nie bedzie tyle miejsca, chociaz na moje oko nie ma go tak duzo, ale ufam w wasze doswiadczenie :laugh:
Wiatrak wiatrakowi nierowny, a co dopiero marki itd. Ciezko sie szuka :D Mozecie podac przykladowe wentylatory, ktore polecacie? :) 

Co prawda, mam juz na oku przynajmniej 2 panele led i obydwa są z wbudowanymi wentylatorami. Znacie jakies dobre z samymi radiatorami? Co polecacie z paneli LED / ufo led? :>

Pozdrawiam.
 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość PicoRoxo

czytalem troche o ufoledach i mazarach i ludzie narzekali, na flo doswietlali hpsem..

ewentualnie na zamówienie wykonać w growshopie forumowym :) sam na taki czekam

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Witam,

Gdzie czytales zle opinie o Mazarach? :)
Ja wlasnie czytalem w przeciagu paru dni, zle opinie nt. ufoledow i paneli robionych z chinskich diod itp.. Chyba nie ma powodow do narzekan jesli panel jest zrobiony na ledach cree itd. , bo z tego co widzialem to radza sobie naprawde fenomenalnie. Ludzie juz tacy sa, ze lubia narzekac i sie szybko przyzwyczajają. W temacie panuje troche dezinformacji marketingowej.
Szkoda, ze Black Dog Led BDMICRO-U nie wysyla do Europy :(

Tak po malym  - parodniowym - odrobieniu zadania widze, ze ceny sa strasznie niewyjasnione w wielu przypadkach i nie do konca wiem na razie w co oplaca sie zainwestowac, ale pewnie na poczatku roku juz to wymysle ;-)

Dzielnicowy: Tak, przeczytalem wszystko :) Rowniez odnioslem takie wrazenie (patrz wyzej). Co do uzycia plyty, to pomysl jest bardzo dobry :laugh:  Wysokosc tez mi nie pasuje, ale zobacze jeszcze jak to sie pouklada. Czy mata lub granulowany wegiel dziala sam z siebie? tj. np rozsypany na dnie boxa? itp.
Tyle, ze swietlowki zabiora mi duzo, DUZO wiecej energii elektrycznej, no nie :P + temperatura.

Pozdrawiam.



 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gdzie czytałem źle o mazrach? Uuuuuuuuu. Powiem ci tak. Na pewno spotkałem się z przeciętnymi opiniami o ufoleadach. Ta nazwa mi się kilka razy przewinęła. A o mazarach. Jak czytałem różne fora to były tam opisywane różne ledy, w tym chinole, ale czy były tam konkretnie mazary, tego ci nie jestem w stanie powiedzieć. Żebym miał dodane te fora do zakładek, to bym od ręki sprawdził, a tak to lipa. Musiałbym sporo googlować. Jak wejdziesz na wikihaszysz, to znajdziesz fajne relacje jedenj osoby. Jedną robił pod własnym LEDem. Roślina wyglądała jak na sterydach. Druga była pod jakimś białem kupnym ledem, o wartości około 2500zł i szału to nie robiło. Także przy LEDach to raczej ostrożnie z kupowaniem. Jakbym miał wydac nawet 1000 na LEDa (2500 to już w ogóle kosmos jak na małą domową uprawę), to wolałbym za ten 1000 sam zrobić lub dać komuś do zrobienia. Na allegro widziałem że ktoś takie montuje. Wszystko w sumie zależy jakie diody tam są wsadzone. Może być i 1000 diod. Ale jak to są jekieś chińskie szajsy 0.1W to ja dziękuję. Dobrze by było znać specyfikację techniczną takiego panelu. Wtedy widzisz co tam jest wsadzone. Jakie diody, jakiego producenta, o jakiej mocy itd.

Co do maty węglowej lub filtra. Mata węglowa wygląda jak czarny wełniany kocyk czy coś takiego. Takie maty stosuje się w pochłaniaczach kuchennych. Jak coś smażysz jakieś smakołyki to pochłaniacz zasysa dym i przeciąga go przez matę. Zapach zostaje w macie i wychodzi powietrze bez zapachu. Możesz ją sobie dociąć na odpowiedni wymiar. Ale sama ci zapachu nie pochłonie. Jeżeli w boxie masz otwór wylotowy np 100x100mm lub o średnicy 100mm, czy jaki tam sobie wytniesz, to ten otwór powinieneś zakryć tą matą. Jedną warstwą, czy nawet kilkoma. Są też te filtry z wsypanym węglem aktywnym. Mają grobość kilku centymetrów i średnicę od 100mm w górę. 150, 175, 200. Jakoś tak. Taki filtr też by musiał zakryć cały otwór wylotowy. Tak żeby całe powietrze które wychodzi z boxa w całości przechodziło przez filtr. Tyle że taki filtr najlepiej jest chyba umieścić poziomo. Jak go dasdz pionowo to węgiel opada na dół i robi się wolna przestrzeń przez którą przelatujące powietrze nie zostanie przefiltrowane. Jak jest poziomo, to wtedy węgiel się łądnie rozkłada po całej powierzchni. Taki filtr jest chyba skuteczniejszy od maty. Najlepiej kopsnij się do castoramy czy iinego marketu i obejżyj sobie jak to wygląda. Zobaczysz dodatkowo wentylatory jakie są dostępne, rury spiro i tym podobne rzeczy. Jak wczoraj byłem w leroyo, to jak tak sobie łaziłem między różnymi regałami, to znalazłem tyle przydatynch rzeczy do robienia boxa że aż strach.

No i jeszcze świetlówki. Te świetlówki TNEON to poprostu to samo co popularne żarówki energooszczędne. Czy świetlówki energooszczędne. Jak zwał tak zwał. Ich plusem jest właśnie to, że wydzielają bardzo mało ciepła. Dlatego są energooszczędne. Zwykła żarówka wytwarza cholernie dużo ciepła, czyli marnuje prąd. A świetlówka nie. Dlatego można je trzymać bardzo blisko roślin i nie potrzeba takiej wentylacji jak przy HPS. HPS trzeba schłodzić i trzymać wyżej nad roślinami żeby ich nie popalić. A zużycie prądu? 240W LED czy 220W w świetlówkach. To w sumie to samo. Nie spodziewaj się, że jak kupisz 240W LEDa, to nagle jakimś cudem zje ci tylko 100W. Nawet przy tych 220W z TNEON koszt prądu nie będzie aż taki straszny. Po 12h dziennie to będzie 220Wx12h=2440Wh. Zaokrągle nawet w górę do 2500Wh, czyli 2,5kWh. Jedna kilowatogodzina to jakieś 40gr. czyli 2,5kWh x 0,4zł =1zł za dzień świecenia. Plus wentylacja. To musi całą dobę działać. Wentylator kanałowy 100m3/h ma chyba jakieś 15W. Możesz nawet do niego podłączyć regulator obrotów. Jak świecą lampki zwiększasz obroty, jak nie ma oświetlenia zmniejszasz. Dostępny w markecie budowlanym. To tak w uproszczeniu. Możesz sobie kupić elektroniczny programator czasowy z wyświetlaczem lcd, na którym będzie się wyświetlało żużycie energii. Ze 40zł takie coś. Zgadnij gdzie. W markecie budowlanym :D . Wygoogluj "TNEON GROWLOG", lub coś podobnego i zobaczysz jak blisko roślinek można trzymać takie świetlówki. Sam ostatnio bawie się w growboxy, ale z braku czasu na czyny narazie studiuję teorię. Jakby co to pytaj śmiało. A jakbyś robił boxa z takiej płyty meblowej, to rozpisz to sobie tak, żeby z jednej płyty wyszły co dwa boxy. Drugiego możesz potem opylić na allegro. Zawsze zwróci się troszkę kasy.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

no to ja tez cos powiem

boxa rob pod panel jak ma byc prostokjaytny

to box tez. jak kwadratowy panet to box tez.

bo niedoswietlony bedzie z bokow (kwadrat panel box prostokat)

plantphotonics daja rade z kupowanych. warto zamowic na forum tu,

bo robi je koles co czai baze. jak diy, teraz jak patrze to

oslony czerwone 1:1 660:625 nm

mk-r cree biale cool:neutral:warm 1:1:2

no i niebieskosci jakies cree xt e (czy xp e nie pamietam tteraz) royal blue

sztuki jakis ir i uv. no i proporcje kolorow jeszcze. mozna by sie bawic jeszcze w 6 band czy 7

heh a radiator tez do ogarniecia normalne. wentyle kopmturowe  co maja ponizej 10 dB na 12v

daja rade.wtedy bierzesz zasilacz z regulacja 12-1,5v i ustawiasz jak szef.

ja mam mieszzajacy skierowany (ale miesza glownie) na panel i drugi w drodze wentylacyjnej

miedzy (teraz jak pan :) mam filtr hehhe 150m3 can filters) filtrem kt6ry wczesniej byl diy

i dawal rade jak trzeba ale chcialem miec duzo za duzo. co prawda na poczatku mial byc najmiejszy

ale nie bylo wiec mam jeszcze troche wiekszy. a wentylek na 12v ma przeplyw 100m3. jedzie na 6/4,5 wiec

moze ma 30 m3 skutecznosci hehe z czym filtr radzi sobie luzikowo. o co chodzilo.

jak filtr diy to tylko wegiel. mate mozesz ewentualnie uzyc jako fitr wstepny, ale nie nadaje sie ona na filtracje wlasciwa.

tez sie rozkrecilem

DSC0160

DSC0158

DSC0163

a tl-c czy tll (ktore ja akorat mam wylaczone heh, bo raz ze kwiatki mi co chwile wrastaja w nie

, a dwa to ze jednak przywyklem do nieslyszalnego boxa, bo jak je odpale

to juz musi chodzi na conajmniej 9V) dobra opcja. i faktycznie

 

że wydzielają bardzo mało ciepła.

ale w porownaniu do hps. bo w porownaniu do led to kaloryfery heh.

i nie powiem dla mnie teraz to nie ma nic jak led i to jednak az. do 250 W.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Witam,

Jestem bardzo zadowolony z konkretow ktore tutaj Panowie napisaliscie ;-)
LEDy stad maja chlodzenie wentylatorowe czy tylko radiator? Ten Twoj LED jest stad, tak? :>

Nie mam lutownicy do elektroniki, a 300 zl minimum za stacje by chcieli, a za mniej nie oplaca sie kupowac takiego sprzetu, takze lepiej go przeznaczyc komus bezposrednio na budowe. W zgrzewanie ledow na rozgrzanej plycie itp. tez nie mam ochoty :D
Zlotowka za dzien swiecenia :rasta:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość PicoRoxo

radiatory zazwyczaj stosuje się przy mniejszych panelach. Przy wiekszej mocy nie wystarczaja. Ja w nastepnym tygodniu powinenem dostać panel zamawiany na tym forum to moge ci pokazac jak wyglada :) a jestem pewien, ze bedzie pierwsza klasa.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+