Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Skuteczność świetlna, a odległość od lampy. Test na HPS 250 miernikiem Minolta


uciulanygiecik

Recommended Posts

Siemka, ostatnio miałem okazję pożyczyć od znajomego ciekawą zabawkę i zrobić mały teścik w moim boxie. Poniżej przedstawiam wyniki.

Box DS 60x60x140
Lampa HPS Natrium 250 W

pierwszy pomiar zrobiłem kiedy żarówka była 25 cm od miernika, następne podnosząc lampę o 5 cm.

w mierniku pierwszy parametr to luks (lx)
następne to współrzędne punktu koloru, ale z tego co mówił znajomy bez specjalnego programu nie jestem w stanie nic zrobić z tymi wynikami.

25 cm - 6162 lx
30cm - 5049 lx
35 cm - 4026 lx
40 cm - 3418 lx
45 cm - 2893 lx
50 cm - 2730 lx
55 cm - 2577 lx
60 cm - 2464 lx
65 cm - 2175 lx

jak widać największe starty są na pierwszych 20 cm, natępne nie robią już większej różnicy. potwierdza to ogólnie znany fakt - lampy trzeba mieć jak najbliżej szczytów.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

potwierdza to ogólnie znany fakt - lampy trzeba mieć jak najbliżej szczytów.

i tu się nie zgodzę, jest minimalna odległość której nie należy przekraczać... zobacz na tabelkę odległośći HPS/MH w zależności od mocy. Twoj HPS 250 musi być w przedziale: 5"-16" czyli 12,5cm - 40cm.

Kolejnym istotnym elementem jest to że miernik mierzy ilość światła widzialnego a niekonieczne tego potrzebują rośliny. Nie można uzależniać ilości światła widzialnego do wydajności lampy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

W pełni zgodzę się z dr LSP, roślina też ma swoje granicę, za dużo to też nie zdrowo. Wszystko musi być odpowiednio obliczone. Nie można poprostu tak obniżyć światła ponieważ ją ugotujesz nie przez ciepło ale przez energie światła.

Podstawowa zasada mówi, że "natężenie światła zmienia się wraz z kwadratem odległości". Czyli jak odsuniesz lampę przykładowo o metr to natężenie światła spada dwukrotnie (1^2 = 2). Jeśli odsuniesz o 2 metry to natężenie spada czterokrotnie (2 ^ 2 = 4) itd. Warto o tym pamiętać.


Polecam lekturę
Zestawienie oświetlenia na podstawie pomiaru PPF miernikiem Apogee Quantum Flux

PS.
Dzisiaj dotarł do mnie luksomierz więc teraz będę mógł robić pomiary tak aby można porównać wyniki.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Igorek zobaczylem Twoj temat dopiero jak wrzucilem te zdjecia i tak myslalem ze sie wypowiesz tutaj :) nie mam wiedzy porownywalnej z Twoja czy tez jak widze Doktora Lsp. mialem dostep do tego miernika i postanowilem zrobic taki tescik. wnioski wyciagalem z blednych informacji wyczytamych w necie. takze modzi niech decyduja co z tym tematem dalej :) pozdrowki

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Ja bym tylko dodał do wypowiedzi Igorka, że nie zawsze ta zasada się sprawdzi chociażby dla światła cfl czy led.

A naiwazując do tematu to zastanowiłem się chwile czy lepiej mieć lampe o większej mocy dalej od szczytów, czy też o mniejszej , a zbliżoną o najmniejszą bezpieczną odległość ?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

uciulanygiecik

Wszyscy popełniają błędy, temat nie jest zły bo pokazuje straty na różnej wysokości, bo już w pewnym stopniu oddaje z czym mamy doczynienia. Co do reszty to juz wiesz.

Unlite

Wszystko zależy od tego czy możesz dać większą lampę dalej od szczytów czy nie możesz sobie na to pozwolić. Tutaj wchodzą względy ekonomiczne jak również powierzchniowe. Dlatego najlepiej dać optymalną aby nie była ani za mocna ani za słaba, jak również na średniej wysokości.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Igorek, 1^2 = 1. W kwestii jednostek, jeśli liczysz linearnie, to to dalej będzie 1 m, a jak powierzchniowo, to już 1m^2 .

Unlite, co do mocniejszego hpsa, ale wyżej, to myślę że jeżeli kwestie finansowo-przypałowe (pobór prądu) nie wykraczają poza dopuszczalne normy, to można śmiało się tego podjąć. Obczajcie chociażby uprawy grzesia. On praktycznie zawsze stosował moc HPSa w formie nieco zawyżonej (przynajmniej według nasze lapidarnego i zupełnie podstawowego kalkulatora ). Myślę, że z CT i dobrym ssaniem można to ogarnąć .

Co do samego pomiaru, nie wiadomo jednak jaki kąt sferyczny zakresu pomiarowego ma urządzenie relatywnie do powierzchni i zew. struktury liści. Wiem, to już jest skrajność, ale czy nie do tego w tym temacie będziemy dążyć laugh.png

Pozdrówka, elo, trzymajcie się ujarałem się jak prosię i chyba uderzam w kime :zmiazdzony::zjarany:!

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 4 tygodnie później...
Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+