Jump to content
thc-thc.com

sklep z nasionami marihuany
dutch-passion.com babciaganja.pl thc-thc.com

Marihuana, a pamięć nowe badania, kolejne odkrycia


Recommended Posts

Aktywne składniki marihuany podczas swojego działania upośledzają funkcjonowanie tzw. pamięci operacyjnej (krótkotrwałej), która jest odpowiedzialna m.in. za analizę informacji. Dzieje się tak, ponieważ wpływają one na astrocyty - uważana za podrzędne dla neuronów, komórki tkanki nerwowej - donosi najnowsze wydanie "Cell".

Od dawna zwracano uwagę na niepożądane efekty uboczne w postaci kłopotów z pamięcią występujące u pacjentów, którzy coraz częściej decydują się na korzystanie z dobrodziejstw medycznej marihuany. Każde kolejne badania odsłaniają nowe fakty dotyczące sposobu działania THC i innych substancji zawartych w marihuanie na mózg człowieka. Najnowsze ustalenia zespołu neurologów dowodzą, że wpływają one w znacznym stopniu na astrocyty, komórki, które wraz z neuronami tworzą tkankę nerwową mózgu....

Odkrycia dokonano w trakcie badania przyczyn najliczniejszego występowania reagujących na THC oraz naturalne endokanabinoidy receptorów CB1R właśnie w astrocytach. Podczas badań na myszach zaobserwowano, że gryzonie pozbawione badanych receptorów w astrocytach nie wykazują zaburzeń pamięci sensorycznej i krótkotrwałej po zaaplikowaniu im THC. Zaburzenia takie występowały natomiast u myszy pozbawione tych receptorów z neuronów. Jeśli okaże się, że w neuronach i astrocytach występują odmienne warianty receptora CB1R, odkrycie sposobu na aktywację tylko receptorów ulokowanych w neuronach będzie oznaczało koniec skutków ubocznych w medycznych zastosowaniach konopi.

Endokannabinoidy, czyli naturalnie wytwarzane w naszych organizmach kannabinoidy , to związki na różnych stopniach biorące udział w prawie wszystkich fizjologicznych procesach naszych ciał – są powiązane z pamięcią, poczuciem apetytu, nastroju czy bólu. Naukowcy zamierzają zbadać ich aktywność na astrocytach i innych komórkach tkanki nerwowej. Wiążą z tym nadzieje na odkrycie sposobu leczenia zaburzeń pamięci np. choroby Alzheimera.

Co interesujące, astrocyty długo uważano za komórki podrzędne, które odgrywają w tkance nerwowej raczej mniej istotną rolę – chronią i odżywiają neurony. Nowe badania pokazują, że astrocyty są dużo bardziej istotne, niż wydawało się wcześniej. Możliwe, że nie doceniono również ich roli w procesach związanych z funkcjonowaniem pamięci.

źródła:

Cell

eureknews.pl

konopialeczy.pl

Link to comment
Share on other sites

W końcu THC i inne kannabinole oddysocjowują (rozpadają się) od receptorów po jakimś czasie, a tym samym przestają upośledzać pamięć krótkotrwałą. Z resztą sporadyczne użytkowanie przetworów konopnych (tj. gibonów lub nabitych cybuchów od bonga) nie stanowi ogromnego problemu, gdyby taki był to pewnie bym nie palił marijuany. Co do badań naukowych - gdyby nie represje konserwatystów pewnie można by w każdym kraju - zainteresowanym, na szeroką skalę badać kannabinole i ich wpływ na fizjologię ośrodkowego układu nerwowego i nie tylko.

Kiedyś uważano opium za lek, kilkaset lat temu stwierdzono, że to szkodliwa substancja, potem stosowano morfinę, kiedy ta się okazała uzależniająca firma Bayer wprowadziła heroinę - ostateczną i najsilniejszą (10 razy mocniejszą niż morfina) z opioidów, która miała...usuwać uzależnienie od morfiny. Historia zweryfikowała prawdę, a nauka podpowiada, że cannabis nie jest bardziej szkodliwa niż powszechne środki wziewne tudzież pitne. Zatem powinna być pewna równość w ocenie, ale nie ma się co nad tym rozwodzić. To nie agitacja polityczna a fakt. Swoją drogą chciałbym w przyszłości badać substancje zawarte w cannabis sativa et indica na organizm człowieka, kto wie czy to nie panaceum na ból naszych czasów.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+