Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

PiętroBox-koncepcja


h00tdog

Recommended Posts

Witam wszystkich

ostatnio przyszedł mi do głowy nieco szalony pomysł zastosowania świetlówek w układzie pionowym zaznaczam że póki co jest to tylko koncepcja i ciekawy jestem waszych opinii na ten tematy, sugestii co i jak zastosować w takim boxie.

pomysł mój polega na tym żeby zastosować świetlówki (rury 120cm) w pionie
w boxie miało by być miejsce dla 2 roślinek jedna nad drugą (czyli box piętrowy) świetlówki były by umieszczone w rogach bądź na ściankach (nie wiem która opcja była by bardziej efektywna) do tego doświetlanie od góry za pomocą 1 świetlówki kompaktowej na roślinę.

rysunek pomocniczy <_<


wymiary boxa przy zastosowaniu takiego rozwiązania 4x świetlówki to ~32/32/150
ciekawe korzyści jakie widzę to roślina otoczona lumenami
mniejszy problem z temperaturą
dość niewielkie rozmiary boxa i spora przestrzeń dla 2 roślinek af

kwestie problemowe
jaką doniczkę zastosować na poziomie piętra aby zasłaniała jak najmniej światła
jak zastosować wentylację

co myślicie na temat mojego szalonego pomysłu??
dodam że chciał bym przetestować ten pomysł po zakończeniu out sezonu
a puki co wykorzystam czas na zbieranie materiału na jego budowę ;P

sugestie zmiany w projekcie mile widziane :joint:

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Eksperymntuj:)

Zobacz moje tematy "mikro WOG" w tym dziale i niedokonczony GL w pamietnikach rolnika "śmiedzny mikrobox". Ten ostatni to była porazka z powodu złej konstrukcji -zła wentylacja temp, za niska donica itd. Ten drugi boxix tzn WOG czyli to co mniej wiecej Ty chcesz zrobic jesli daszświetlówki na jedna ściane wydaje sie bardziej praktyczny, Boxika dokończyłem i temp jest ok ale na razie go schowałem do szfy bo wyjeżdzam za miesiac i nie mógłbym dokonczyc uprawki ale za 2miesiace zaczynam. Ale generalnie to świetlówki rurowe sa mniej wydajne niz CFL tzn mniej lm z wata wiec nie wiem czy to ma sens, ale powodzenia. I zadbah o dobra wentylacje tzn wyrownanie temp wcalym boxie zebu nie przegrzac korzeni górenj roślinki

 

wg mnie 4 swietlkowki beda dawaly za malo swiatla jak na ten box, pasowalo by dodac jeszcze przynajmniej 15W zarowke u gory kazdego poziomu lub dodac jeszcze z 3 te swietlkowki.

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

raczej ciepłe bo rurowe sa no ogol zimne

Zwróć uwagę że górna donica i półka na której stoja zabiera powiedzmy z 1/4-1/3 świerlóki czyli o tyle lumenów bedziesz mial mniej z tych rur

 

a ja bym nie dawal w rogach tylko na srodku poniewaz swiatlo bedzie odbijalo sie lepiej. Co do barwy sa zarowno cieple i zimne lub akwariowe o znanym skladzie spektralnym

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

więc tak jeżeli uda się zdobyć jakieś osłonki na rury wtedy będą zamontowane w połowie ścianek a jeżeli nie to zamontuje w rogach żeby maksymalnie je odsunąć od roślin dla bezpieczeństwa

a jak myślicie rozwiązać sprawę wentylacji do tego jest jeszcze problem o którym wspomniał Igorek że górna donica może się przegrzewać więc musiał bym tak to wykombinować żeby dodatkowo ochłodzić donicę...

albo teraz wpadł mi do głowy taki trochę szalony pomysł co by zrobić koszyk na donicę z takiej waty mineralnej pokrytej aluminium co się stosuje w kominkach...otulając taką watą donicę na pewno udało by się ją uchronić przed temperaturą

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

moim zdaniem mylisz sie - warstwa izolacyjna wiele nie da poniewaz mamy tu ukłą zamknięty - donica jest wewnatrz wiec zgodnie z zasadami termodynamiki bęzie miala temp taka jaka panuje wenatrrz boxa 0 tyle ze bedzie sie dłuzej nagrzewac - ale w ciagu 12 h na pewno temp sie wyrówna.

Mysle ze dobrym sposobnem na tmp byłoby zrobienie kloszy z prostokatów wycietych z szyb ktore by zasłaniały swietlówki w rogach. Półka mogłaby miec 2 warstwy miedzy nimi 3cm przestrzeni na środku półki od spodu wentyl dmuchajacy na dolna rośline powietrze wchodziło by z górnej komory oteorami po bokach górnej donicy a do komory górnej otworem albo wentylem wdmuchujacym na środku sufitu boxa

. Powietrze w dolnej komorze mogłoby sie jeynie wciskac pod te klosze z szyby ktore by ie były do samego dołu i wypychane do góry gdzie by były oteory wylotowe. Ale to oczywiscie teoria. Moze podaj wymiary tego boxa i jakiej ługosi chcesz uzyc rur wys donic ile na krzaka ma zostac w kazdej komorze itd.

JAk dla mnie głównym prolemem jest nadal niepotrzebna strata światła po bokach górnej donicy.

 

hmm, musisz probowac i robic z teori nic nie wyjdzie, co do temperatury doniczki to gdy bedzie 25C to bedzie ok poniewaz korzenie bardzo dobrze rosna w tej temperaturze ale gorzej jak bedzie wiecej wtedy mozesz je ugotowac.

Co do oswietlenia jest duzo niewiadomomych a najlepszym sposobem bedzie wprowadzic teorie w praktykę.

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

macie rację...suche gadanie nic nie da

w tygodniu jak będę u mamuśki to wytnę sobie kilka sklejek na ścianki boxa

mam tam też jakieś stare PRLowskie świetlówki na przeprowadzenie testów wystarczą później kupię sobie jakieś konkretniejsze świetlówki...

skręcę to pudło i zobaczymy jak będzie się zachowywało w praktyce i będzie widać z czym trzeba walczyć...

jak ogarnę kwestię materiałów dam znać co i jak wygląda

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+