Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
dutch-passion.com babciaganja.pl thc-thc.com

Natężenie promieniowania fotosyntetycznego, temperatura oraz dwutlenek węgla


lgorek

Recommended Posts

Witam ponownie, jak jakiś czas temu pisałem że mam zamiar nabyć miernik promieniowania PAR, i oto dziś przybył, teraz można dokładnie określić ile światła dostaje roślina w którym miejscu i na jakiej odległości od jego źródła.

Mienik kosztował ze wszystkim ponad 1500zł czyli niemała kasa, ale mam kabel komunikacyjny do kompa dzięki któremu mogę odrazu przenieść dane zapisane na komputer i je opracować be potrzeby przepisywania. Możliwość wyboru czy jest to światło dzienne (słońce) czy sztuczne (elektryczne).

Gdzieś wsadziałem książke na temat poziomów natężenia dla roślin, jak znajdę to podam. Z tego co pamiętam to takie optymalne było około 700-800umol

Poniżej znajduje się moje tłumaczenie streszczenia artykułu gdzie jest przedstawiony wpływ natężenia światła, temperatury i dwutlenku węgla.

UWAGA: tłumaczenie poniżej jest mojego autorstwa i zabraniam umieszczania go bez mojego pozwolenia na innych stronach.

Natężenie promieniowania fotosyntetycznego (PAR) (0, 500, 1000, 1500 i 2000 umol m-2s-1), temperatury (20,25,30,35,40°C) i stężenia CO2 (250,350,450,550,650 i 750 umol mol-1) na wzorst Cannabis sativa L, badania zostały przeprowadzone w kontrolowanych warunkach w szklarni na potrzeby farmaceutyczne. Intensywność fotosyntezy (PN) i ilość pobieranej wody (WUE) u Cannabis sativa była wprost proporcionalna do gęstości strumienia fotonów (PPFD) przy niższych temperaturach (20-25°C). Przy 30°C, intensywność PN i WUE wzrastała tylko do 1500 umol m-2s-1 PPFD i spadała przy wyższym natężeniu oświetlenia. Maksymalną intensywność fotosyntezy (PN Max) stwierdzono w 30°C i poniżej 1500 umol m-2s-1 PPFD. Tempo transpiracji (E) pozytywnie zniosiło podwyższający się poziom PPFD i temperaturę (2000 umol m-2s-1 oraz 40°C). Podobne jak E, zwiększyło się oddychanie liści poprzaz aparaty szparkowe (gs ) wraz ze wzrstem PPFD niezależnie od temperatury. gs wzrastał wraz z temperaturą tylko do 30°C, powyżej 30°C był negatywny wpływ na gs. Ogólnie rzecz biorąc, wysoka temperatura i wysoki poziom PPFD pokazał negatywny wpływ na PN i WUE. Ciągły spadek stężenia CO2 międzykomórkowej (Ci), a zatem stosunek międzykomórkowego CO2 do stężenie CO2 otoczenia (Ci/Ca) obserwowano wzrost temperatury i PPFD. Jednak spadek był mniej widoczny przy natężeniu światła ponad 1500 umol m-2s-1. Patrząc na wyniki, temperatury i światła optimum dla fotosyntezy stwierdzono przy temperaturze 25-30°C i ~ 1500 umol m-2s-1. Ponadto, rośliny zostały wystawione na różne stężenia CO2 (250,350,450,550,650 i 750 umol mol-1) przy optymalnym PPFD i temperaturze w celu oceny reakcji fotosyntetycznej. Intensywność fotosyntezy, WUE i Ci spadła odpowiednio o 50%, 53% i 10%, a Ci/Ca, E i gs wzrosły o 25%, 7% i 3% przy stężeniu 250 umol mol-1 w stosunku do otoczenia CO2 (350 umol mol-1). Podwyższone stężenie CO2 (750 umol mol-1) stłumiło E i gs ~ 29% i 42%, natomiast pobudziły PN, WUE i Ci o 50%, 111% i 115% odpowiednio w stosunku do stężenia CO2 otoczenia. Badania pokazują, że gatunek ten może być skutecznie uprawiany w zakresie 25-30°C i ~ 1500 umol m-2s-1 PPFD. Co więcej, wyższe PN, WUE i zwiększony stosunek Ci/Ca stężenia CO2 w uprawie Cannabis sativa, odzwierciedla się lepszymi możliwości przeżycia, wzrostu i wydajną produkcją szuszu.

Pełna treść artykułu po angielsku : 

Photosynthetic response of Cannabis sativa L. to variations in photosynthetic photon flux densities, temperature and CO2 conditions

Tłumaczenie nie jest idealne, może jak będę miał chwilę czasu przetłumaczę cały artykuł jak również poprawię streszczenie.

Jak można przeczytać bardzo dużą rolę w uprawie odgrywa natężenie światła, temperatura oraz dwutlenek węgla, najlepsze warunki uprawy to około 1000 umol, 25-30C, oraz 800-1000ppm CO2.

 

Poniżej dodaje charakterystykę żarowki 9W, box miał wymiary 20x20x30. Żarówka była umieszona centralnie tak jak na ograzku poniżej czyli pionowo, badanie przeprowadzono na samym dnie boxa a później co 5 cm wyżej. Box wyłożony folią mylar. Byłem w szoku jak wynik się różnił gdy miałem uchylone drzwiczki. Czasami różnica była spora.

Sprawdziłem jeszcze tą samą żarówkę poza boxem, w różnych odległościach, w tym przypadku żarówka była ustawiona poziomo.

Wyniki

28cm - 9umoli

23cm - 15umoli

18cm - 25umolia

13cm - 45umoli

8cm - 113umoli

4cm - 450umoli

0,5cm - 1000umoli

Widać tutaj jak natężenie światła szybko spada.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo ciekawy przykład ale podaj jeszcze jaka była odległość od świetlówki do tego pierwszego poziomu... Pozatym ustawiłeś ją pionowo a w ten sposób świetlówka oświetla Ci najbardziej boki. Prezetestuj jeszcze po bokach jak się zmienia natężenie jeśli możesz z boku tej świetlówki w tym boxiku...

No i czekamy jeszcze na jakiś test gdy tam wrzucić jakieś odbłyśniki porownanie kształtów i efekty :P Ale to jak znajdziesz czas...

Pozatym niezły sprzet masz każdy by się chciał pobawić czymś takim :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nie orientujecie się jaki mniej więcej może być spadek LMN przy używaniu w HPS dwóch szyb? Jedna żaroodporna z piekarnika druga 3-5cm od niej zwykła najzwyklejsza szyba. Jakiego rzedu to może być spadek? 500lmn? 1000lmn?

Link to comment
Share on other sites

Nie orientujecie się jaki mniej więcej może być spadek LMN przy używaniu w HPS dwóch szyb? Jedna żaroodporna z piekarnika druga 3-5cm od niej zwykła najzwyklejsza szyba. Jakiego rzedu to może być spadek? 500lmn? 1000lmn?

Ciężko powiedzieć bo wszystko zależy od zastosowanego tam szkła, czy są jakieś filtry i pierdoły. Co do światła to nie operuje w lm tylko umol. Zaciekawiłeś mnie swoim pytaniem i zrobiłem mały test.

W słoneczny dzień sprawdziłem natężenie słonecznego:

- 1500umol okno otwarte, promienie bezpośrednio na czujnik

- 1100umol przez jedną szybę okna

- 950umol przez dwie szyby okna

Szyby nie były idealnie czyste ale widać że w przypadku dwóch szyb spadek jest wyraźny.

Link to comment
Share on other sites

Dzieki za odpowiedz Igorek sam nie wiem mam tam HPS 150 i nadmiar 5tyś LMN nie wiem ile umol bo nie mam takich danych wiec i tak myślę że dzięki temu nadmiarowi jakoś się to koryguje w sumie to rośliny się nie wyciągają ani nic tyle że sa 15cm od żarówki 13cm od szyby a na pewno w lecie będę musiał podnieść wyżej i nie wiem czy wtedy nie będzie niedostatek tych lmn i umol. A i jakie tam masz te okna? Bo teraz większość posiada podwójne szyby dość grube wiec jak miałeś taki zestaw i wziąłeś dwie takie okiennice to tam nawet 4 szyby mogły być, wiesz o co mi chodzi :):peace:

Link to comment
Share on other sites

Okna są podwójne które maja chyba z 20lat, czyli są tylko 2 szyby tak jak wyżej opisałem. Jak będę miał możliwość postaram się sprawdzić jak bardzo szyba ogranicza. Moge powiedziec że słońce w bardzo słoneczny dzien ma natezenie okolo 2-2,5tyś umoli a w boxach jest to jak sam pewnie czytales okolo 500umoli jak nie mniej :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+