Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
grower.com.pl www.growbox.pl seedstockers.com

Żarówki energooszczędne


lock813

Recommended Posts

Guest noobozor

Sam mam planta pod takimi żarówkami. To ile ich powinno być zależy od twojego boksa. Podaj wymiar podstawy boksa to coś poradzimy

Link to comment
Share on other sites

Guest noobozor

http://trawka.org/kalkulator/

Obliczasz powierzchnie boksa, a potem ile lumen potrzebujesz.
Na oko powiem ci, że jedna świetlówka z mojego boksa (Osram WarmWhite 24W) ma 1500 lum i kosztowała mnie ok 18 zł w leroy merlin. W moim boksie są dwie takie, a to za mało wdg. kalkulatora ale cóz, pomidor jakoś rośnie ;)

Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Kalkulator podaje wartość lumenów na daną powierzchnie dla boxa doskonale czarnego. Uwzględniając więc fakt odbicia sporej ilości promieni świetlnych można łatwo zauważyć, że wartość w kalkulatorze jest nieco zawyżona.

Co do samego faktu świetlówek, to na równi z ilością lumenów liczy się widmo. Teoretycznie większość świetlówek emituje światło o odpowiedniej w większości barwie, ale i tak ciężko jest je porównywać pod tym względem bez specjalistycznego oprzyrządowania.

W ciągu kilku tygodni będą w posiadania profesionalnego miernika umoli, czyli promieniowania PAR, i będę mogł sprawdzić ile daje typowa świetlówka, hps i inne oswietlenie. Ponieważ lumeny i luxy nie nadają się do oznaczania światła przeznaczonego dla roślin. Kiedyś z tego korzystali ale technika idzie na przod sa nowe zasady pomiaru i dlatego sa inne czujniki.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

wawerp dobrze czytałeś, ponieważ lumeny były stworzone dla światła białego i ustawione tak aby wskazywały najlepsze warunki dla oka ludzkiego. Lub w przypadku uzuskania odpowiedniego balansu bieli w fotografii, należy tam sprawdzić ile jest już swiatla bialego oraz czy nalezy wiecej dostarczyc czy sciemnic zdjecie. I chyba największy pik był właśnie w przedziale zielone-zółte światło okolo 500nm w tym miejscu fotosynteza jest bardzo mała. Dlatego powstały specjalne mierniki natężenia światła które są skalibrowane pod rośliny i inaczej ma się kalibracja dla promieniowania słonecznego oraz oświetlenia sztucznego.

Tutaj więcej info Natężenie promieniowania fotosyntetycznego, temperatura oraz dwutlenek węgla

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+