Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
grower.com.pl www.growbox.pl seedstockers.com

Dlaczego przycinane rośliny lepiej rosną?


gerand

Recommended Posts

Dla tych którym nie wystarcza wyjaśnienie: bo tak trzeba :D

Główny pęd rozwija się najintensywniej, ponieważ zaczął rosnąć jako pierwszy, a nie dlatego, że znajduje się na czubku rośliny - dowodzą prof. Przemysław Prusinkiewicz i Ottoline Leyser.

W badaniu opublikowanym niedawno w "Proceedings of the National Academy of Sciences" opisali oni, jak rozwój jednego pędu przyczynia się do hamowania wzrostu pozostałych. Już od lat 30. biolodzy wiedzieli, że ważną rolę w tym procesie pełnią hormony zwane auksynami, które pędy wydzielają, rosnąc. Jednak zdaniem prof. Leyser tym, co hamuje wzrost pozostałych pędów, jest nie tyle wpływ auksyn z głównego pędu, co raczej niemożność "wyeksportowania" swoich auksyn do łodygi.

Różne pędy w różnym stopniu wyrzucają hormony do łodygi, a im bardziej intensywnie rozwija się dany pęd, tym bardziej hamuje rozwój pozostałych poprzez zamykanie im ścieżek transportowych auksyn. Dlatego większe znaczenie ma intensywność, z jaką się rozwija pęd, niż miejsce, w którym rośnie. Jeśli więc chcemy zapewnić równomierny rozwój rośliny, powinniśmy się skupić na przycinaniu najintensywniej rosnących pędów, które mogą, ale nie muszą, znajdować się na czubku rośliny.


http://wyborcza.pl/1,75476,7079556,Dlaczeg...iej_rosna_.html
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Troche jest tutaj to pokrecone niz to co mialem na uczelni, a dokladnie najwieksze steznie auksyn znajduje sie w szczytowym paku nie lodycze czy lisciach, stozek wzrostu produkuje owe auksyny i splywaja one do nizej polozonych czesci rosliony, daltego rosnie on najlepiej. Wiaze sie tez ze byl to pierwszy szczyt i jest najwiekszy ale poprzez naprzyklad nagiecie lub przyciecie stozka wzrostu role jego przejmuja nizej polozone paki i walcza o role dominacji. Tak samo jest gdy naginamy i wszystkie maja takie praktycznie takie samo stezenie. W produkcji roz jest nawet technika japonska ktora dziala na tej zasadzie. Jednak nalezy uwazac poniewaz kiedy zrobimy za duzo pakow roslina moze nie byc w stanie ich wykramic i zamiast 3 bardzo dorodnych bedzie 10 ale slabych. Dlatego nalezy eksperymentowac ile szczytow powinna miec roslina. Gdy stosujemy siatke za zadanie ma takie aby auksyny byly w jednakowym stezeniu poniewaz kazde sa na podobnym wysokosci dziala tutaj rowniez geotropizm i inne tropizmy. Wszystko to jest bardzo dobrze opisane w literaturze fizjilogi roslin. Mysle ze przyblizylem lepiej tekst z glownego postu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+