Uprawa Roślin Konopi Outdoor - Najważniejsze Informacje Przy Uprawie na Dworze
Uprawy typu outdoor to w przypadku konopi bardzo popularny wybór. Większa przestrzeń i niższe koszty tego rodzaju uprawy sprawiają, że zarówno początkujący, jak i doświadczeni hodowcy często sięgają po tę formę. Odpowiednio poprowadzona gwarantuje obfite plony o lepszym aromacie niż w hodowli indoor, a także dostarcza więcej satysfakcji z uprawy. Prezentujemy, na czym dokładnie polega metoda outdoor i jak ją wykorzystać w odniesieniu do różnych rodzajów nasion konopi.
Co to jest uprawa outdoor?
Pojęcie uprawy outdoor tak naprawdę odnosi się do hodowli na świeżym powietrzu. W metodzie tej rezygnuje się z zamkniętych pomieszczeń, systemów nawilżania powietrza i specjalnych lamp naświetlających. Wykorzystuje się w zamian naturalne światło słoneczne, deszcz i wiatr, które pozwalają krzewom na swobodny wzrost i generowanie obfitych plonów. Uprawa outdoor jest jedną z najstarszych i najbardziej naturalnych metod hodowli konopi.
W porównaniu z metodą indoor jest mniej kosztowna pod względem sprzętowym. Dzięki temu jest łatwiej dostępna dla hodowców z ograniczonym budżetem. Wymaga jednak większej uwagi w zakresie wyboru miejsca gdyż nie ma możliwości kontrolowania warunków atmosferycznych. Hodowcy muszą również stale nadzorować stan roślin i walczyć z potencjalnymi szkodnikami.
Do głównych zalet uprawy outdoor można zaliczyć:
- lepszy wzrost i aromat plonów za sprawą naturalnego światła,
- niższe koszty uprawy względem metody indoor,
- bardziej obfite plony,
- uprawa na zewnątrz jest bardziej ekologiczna.
Do wad tej metody zaliczają się:
- wysoka zależność od warunków atmosferycznych,
- większe ryzyko zniszczenia roślin przez szkodniki,
- konieczność większego nadzoru i zaangażowania czasowego.
Na co należy zwrócić uwagę przy uprawie outdoor?
Charakter uprawy outdoor sprawia, że wymaga odpowiedniego przygotowania. Dołożenie starań do zadbania o najważniejsze aspekty sprawia, że łatwiej uzyskać obfite plony i cieszyć się prawidłowym wzrostem roślin. Stosując się do kilku zasad, każda hodowla typu outdoor zakończy się powodzeniem i pokaźnymi zbiorami.
Wybór lokalizacji
Odpowiednie miejsce to klucz do sukcesu w uprawie outdoor. Rośliny konopi potrzebują światła słonecznego przez minimum 6 godzin dziennie. Dlatego też idealne są południowe stoki, gdzie rośliny mają zapewnione maksymalne nasłonecznienie. Ważne jest również, by miejsce było osłonięte przed silnym wiatrem, ale jednocześnie zapewniało dobrą cyrkulację powietrza, która wpływa na lepszy wzrost krzewów.
Przygotowanie gleby
Konopie najlepiej rosną w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie o odczynie pH między 6,0 a 6,5. Przed posadzeniem warto wzbogacić ziemię kompostem, obornikiem lub naturalnymi nawozami organicznymi. Doświadczeni hodowcy mogą również zdecydować się na regularne badanie jakości gleby, które pomoże w utrzymaniu odpowiedniego poziomu składników odżywczych.
Odpowiednie nawodnienie
Chociaż konopie są odporne na okresowe susze, to regularne nawadnianie w okresach upałów jest kluczowe dla zdrowia krzewów. Jednocześnie należy unikać przelania, gdyż nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni. Najlepszym rozwiązaniem jest podlewanie roślin rano lub wieczorem, aby minimalizować parowanie.
Ochrona przed szkodnikami i chorobami
Uprawa outdoor wiąże się z ryzykiem ataku szkodników, takich jak mszyce, czy ślimaki. Dobrą praktyką jest stosowanie naturalnych środków ochrony roślin, które można znaleźć w wielu sklepach ogrodniczych. Pomagają ochronić krzewy i uniknąć zniszczenia plonów. Przy uprawie outdoor niezbędne jest również stałe kontrolowanie stanu roślin. Dzięki temu można szybko rozpoznać atak szkodników i natychmiast podjąć odpowiednie kroki do zabezpieczenia roślin.
Specyficzne wymagania konkretnych nasion konopi
Niektóre odmiany konopi mogą posiadać specyficzne wymagania w zakresie temperatur, czy też mniejszej odporności na złe warunki atmosferyczne. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem siewu należy zapoznać się z zasadami hodowli oraz dobraniu odpowiednio odpornych szczepów marihuany. Poznanie wszystkich tajników pozwoli cieszyć się zdrowymi plonami i pokaźnymi zbiorami nawet w przypadku kilku krzewów.
Uprawa outdoor nasion pełno sezonowych
Decydując się na uprawę nasion pełno sezonowych, należy pamiętać o kilku zasadach istotnych dla tej odmiany. Kluczem do udanej uprawy outdoor jest wsparcie naturalnego cyklu wzrostu, który opiera się o zmianę długości dnia. Zarówno termin zasadzenia, zbiorów, jak i właściwej pielęgnacji ma tutaj olbrzymie znaczenie dla ilości i jakości uzyskanych plonów.
Planując uprawę outdoor nasion pełno sezonowych, niezbędne jest przestrzeganie poniższych zasad:
- Termin sadzenia - pełno sezonowe nasiona najlepiej wysiewać na przełomie kwietnia i maja, kiedy minie ryzyko przymrozków. Rośliny te potrzebują długiego okresu wegetacji, dlatego warto zapewnić im jak najwięcej czasu na rozwój przed nadejściem chłodniejszych miesięcy.
- Stała kontrola wzrostu - ze względu na długi cykl życia rośliny mogą osiągnąć znaczne rozmiary. Warto monitorować ich rozwój i w razie potrzeby stosować techniki kontrolujące wzrost, takie jak przycinanie (FIM), czy metodę naginania gałęzi (LST), która pomaga jeszcze lepiej wykorzystać dostępną na zewnątrz przestrzeń.
- Czas zbioru - kwitnienie roślin pełno sezonowych rozpoczyna się zazwyczaj pod koniec lata, gdy dni stają się krótsze. Zbiór przypada najczęściej na koniec wrzesień lub początek października. Przed zbiorami warto monitorować stan trichomów, które wskazują na optymalny moment do ścinania roślin. Prawidłowe wyznaczenie daty zbiorów odmian pełno sezonowych jest tak samo istotne jak termin sadzenia nasion.
Nasiona pełno sezonowe mimo długiego okresu wzrostu cieszą się olbrzymią popularnością. To właśnie w tej formie dojrzewa wiele kultowych gatunków, takich jak: Afghan Kush od SeedBay, Easy Sativa od Female Seeds, Gold Mery od Akseeds, czy Shaman od Dutch Passion. Każdy miłośnik konopi wśród nasion pełno sezonowych znajdzie coś dla siebie. Wymienione powyżej pozycje to renomowani dostawcy nasion konopi z szerokim wyborem odmian w najlepszych na rynku cenach.
Uprawa outdoor nasion auto kwitnących
Nasiona auto kwitnące to odmiany, które automatycznie przechodzą w fazę kwitnienia niezależnie od długości dnia. Są one znacznie prostsze w uprawie i idealne dla początkujących hodowców. Nie wymagają aż tak dużego doświadczenia i wiedzy na temat oceny stanu trichomów, aby wyznaczyć optymalny termin zbiorów.
Główne zasady związane z uprawą nasion auto kwitnących, to:
- Termin sadzenia - ze względu na krótki cykl życia (zazwyczaj od 8 do 12 tygodni od kiełkowania do zbioru), nasiona auto kwitnące można sadzić kilkukrotnie w sezonie, zaczynając już od maja, aż do późnego lata. W efekcie można liczyć na większe plony niż przy nasionach pełno sezonowych.
- Zadbanie o glebę i nawodnienie - podobnie jak w przypadku pełno sezonowych odmian, auto kwitnące konopie preferują dobrze przepuszczalną glebę o neutralnym pH. Nawożenie powinno być jednak bardziej ostrożne, ponieważ te szczepy są mniejsze i bardziej wrażliwe na zbyt dużą zawartość nawozu w glebie.
- Odpowiednie przechowywanie plonów - dzięki szybkiemu cyklowi możliwe jest uzyskanie kilku zbiorów w jednym sezonie. Po zbiorze plonów należy zadbać o suszenie i odpowiednie przechowywanie plonów, aby zachować jakość i aromat suszu.
Stosując się do powyższych wytycznych zdecydowanie łatwiej przeprowadzić uprawę tzw. nasion automatycznych i cieszyć się pokaźnymi plonami. Na rynku konopnym w sklepach internetowych jest szeroki wybór nasion "automatów" dla prawdziwych fanów konopi. Znajdziesz tam zarówno kultowe odmiany znane na całym świecie, jak i niszowe propozycje, które dopiero zdobywają rozpoznawalność.
Podsumowanie
Prawdziwi pasjonaci hodowli konopi z pewnością docenią metodę outdoor i jej wiele przewag nad uprawą typu indoor. Większe i bardziej aromatyczne plony to tylko niektóre z korzyści, które płyną z wykorzystania uprawy na świeżym powietrzu. Istotna jest również większa satysfakcja z uprawy. Konieczność stałego nadzoru, czy walki ze szkodnikami pozwala cieszyć się każdym dniem obserwowania krzewów i czasem oczekiwania na zbiory. W metodzie indoor z uwagi na większą sterylność wiele etapów jest całkowicie pominiętych. Właśnie dlatego wielu hodowców nadal wybiera uprawy na świeżym powietrzu i stałe doskonalenie swoich sposobów pielęgnacji roślin.
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia