Skocz do zawartości
nasiona konopi thc-thc

grower

Recommended Posts

Opublikowano

„Domowe preparaty z drożdży piekarskich były wykorzystywane do pielęgnacji roślin jeszcze przez nasze prababcie. Są tanim i łatwo dostępnym środkiem dla każdego, kto poszukuje ekologicznych rozwiązań w ogrodzie. Sprawdzają się doskonale jako alternatywa dla chemicznych środków ochrony roślin, a dodatkowo są bardzo proste do przygotowania. Zobacz jak zrobić nawóz i oprysk z drożdży, który zapewni bujny wzrost Twoim roślinom i ochroni je przed chorobami!

drożdże piekarskie na nawóz i oprysk w ogrodzie

Drożdże piekarskie – zastosowanie w ogrodzie

Drożdże piekarskie możemy wykorzystać jako nawóz, który stymuluje rozwój systemu korzeniowego i przyspiesza wzrost roślin, sprawiając, że rosną one bardzo bujnie. Drożdże są bogate są w wiele cennych dla roślin substancji, m. in.: węglowodany, witaminy z grupy B, organiczne żelazo, aminokwasy i pierwiastki śladowe. Ponadto zasiedlają korzenie roślin i wchodzą z nimi w symbiozę, jednocześnie chroniąc je przed atakami szkodliwych mikroorganizmów glebowych. Drożdże piekarskie mogą być stosowane również w formie oprysku. Po rozpyleniu na roślinę zasiedlają jej liście, wypierając mikroorganizmy szkodliwe dla roślin, sprawców chorób. Dzięki temu drożdże tworzą naturalną barierę, chroniącą roślinę przed infekcjami chorób grzybowych.

Jak zrobić nawóz z drożdży?

Do przygotowania nawozu potrzebujemy drożdży piekarskich, cukru i wody. Woda do sporządzenia nawozu nie musi być czysta. Może pochodzić z gotowania warzyw, ziemniaków, z mycia owoców lub może być to woda deszczowa. Woda z odzysku jest nawet lepsza niż czysta woda kranowa, ponieważ zawiera wiele wartościowych składników dla roślin, a nie zawiera szkodliwego chloru.

Nawóz z drożdży sfermentowany

Pierwszym sposobem na sporządzenie nawozu z drożdży piekarskich jest włożenie 100g (1 kostki) rozdrobnionych drożdży do wiadra, zasypanie ich 1 szklanką cukru i odstawienie na 1-2 godziny. Po tym czasie rozpuszczone w cukrze drożdże zalewamy 10 l ciepłej wody. Wszystko dokładnie mieszamy i odstawiamy na tydzień do sfermentowania. Po tygodniu mieszanina po rozcieńczeniu (1 szklanka roztworu na 10 l wody) jest gotowa do podlewania roślin.

Nawóz z drożdży niesfermentowany

Znacznie prostszym sposobem przygotowania nawozu z drożdży jest umieszczenie rozdrobnionej kostki drożdży w wiadrze i zalanie jej 10 l ciepłej wody. Następnie całość dokładnie mieszamy i odstawiamy na 1 godzinę. Po tym czasie roztwór jest gotowy do użycia.

Nawóz z drożdży najlepiej stosować wiosną i późnym latem. Może być on wykorzystywany także do podlewania roślin doniczkowych. Niesfermentowany roztwór drożdżowy wykorzystać możemy również w celu przyspieszenia kompostowania. Nawóz z drożdży bardzo dobrze wpływa na wzrost kiełkujących siewek, dlatego warto nim podlewać rozsady. Ułatwia również ukorzenianie się sadzonek truskawek.

Jak zrobić oprysk z drożdży?

Aby przygotować roztwór z drożdży piekarskich do oprysków, bierzemy 100 g drożdży piekarskich i rozpuszczamy w 0,5 litra mleka 3,2%, a następnie rozcieńczamy roztwór 10 litrami wody. Do roztworu możemy dodać około 1 łyżki płynnego szarego mydła, aby ciecz lepiej utrzymywała się na liściach.Tak przyrządzonym preparatem opryskujemy rośliny, a najlepiej polewamy je od wierzchołka. Cieczą pokrywamy zarówno górną jak i dolna stronę liści. Taki zabieg wykonujemy regularnie raz w tygodniu, przez cały okres wegetacyjny, szczególnie w chłodne lata po kilkudniowych opadach deszczu.

Oprysk z drożdży najczęściej stosowany jest do ochrony pomidorów, ogórków i truskawek przed zarazą ziemniaczaną, mączniakiem lub szara pleśnią. Jednak warto stosować go na wszystkie rośliny na działce i w ogrodzie.”


Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+