Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Budowa pierwszego box-a, kilka pytań


kudłaty13

Recommended Posts

Siema wszystkim :P

Posiadam obudowę od PC-ta o wymiarach 25x55cm i wysokości 60cm. Zakupiłem już oświetlenie (CFL 85W dual) oraz mylar. Mam do Was kilka pytań:

1. Wystarczy jeden wentylator wyciągający powietrze 120mm o przepustowości 121 m3/h? Zastosować dodatkowo wentylator wtłaczający powietrze, czy wystarczy wlot pasywny?

2.Zamontować go na górze przy żarówce czy na dole?

3. Na początku zamontuje matę węglową. Wiem, że potem nie obejdzie się bez filtra aktywnego. Gdzie go zamontować? Myślałem żeby do wentylatora podłączyć przewód wentylacyjny a do niego filtr. Zda to egzamin, gdyż czytałem, że lepiej jak filtr jest przed wentylatorem.

4. Jaki dobrać filtr do wentylacji aby dobrze działał? Np: jak mam wentylator 121 m3/h to spasi filtr 150 m3/h?

Z góry dzięki za pomoc i poświęcony czas :D

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

do takiego filtra potrzeba juz konkretnego wentyla bo zwykle gowienko go nie uciagnie. filtr stawia duzy opor. nie wiem czy jest sens robic takie cuda przy pc boxie, zrezta filtr zajal by Ci pol tej obudowy. jak koniecznie musisz zadbac o zapach to lepiej poczytaj jak zrobic samemu filtr z wegla aktywnego, wtedy nie bedziesz potrzebowal az tak silnego wentyla.

co do ilosci wentyli to sam zobaczysz po podlaczeniu czy pasuje temperatura czy nie, nigdy nie da sie tego tak od razu z gory stwierdzic. oczywiscie wentyl wyciagajacy ma byc u gory a wtlaczajacy na wysokosci gornej krawedzi donicy

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

do takiego filtra potrzeba juz konkretnego wentyla bo zwykle gowienko go nie uciagnie. filtr stawia duzy opor. nie wiem czy jest sens robic takie cuda przy pc boxie, zrezta filtr zajal by Ci pol tej obudowy. jak koniecznie musisz zadbac o zapach to lepiej poczytaj jak zrobic samemu filtr z wegla aktywnego, wtedy nie bedziesz potrzebowal az tak silnego wentyla.

Jedyny warunek jaki jest dla mnie najważniejszy to niewyczuwalna uprawa. Filtr chce zamontować na zewnątrz (z tyłu obudowy). Myślałem na filtrem o przepustowości 75 lub 150 m3/h. Jaki wentylator był by do tego odpowiedni?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

wentylator gdzie pisze że jest 75 czy 150m3/h to jeszcze nic bo komputerowy tyle moze miec, wazne tez jest jakie ma cisnienie czyli z jaka sila pcha powietrze, jak wiadomo do filtra weglowego potrzeba wentylator o duzej Pa

Poniżej dwa przykłady jeden komputerowy drugi kanałowy oba mają po 100m3/h jednak dospel ma duże ciśnienie statyczne 3,5 przez co przepchnie powietrze przez filtr, w przypadku drugiego jest to nie mozliwe bo ciśnienie jest 3 razy mniejsze i wynosi tylko 1,3

wentylator-kanalowy-euro-2-dospel-150-m3-h-sr-118m
wentylator-noctua-120mm-6-2dba

Dla przykładu
275m3 ale i 50Pa
kanalowy-wentylator-ak-18-fi180-275m3-h

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Wielkie dzięki "Igorek" za wypowiedź :P , już chciałem zamawiać wentylatory komputerowe i tylko bym siano w błoto wyrzucił ^_^ . Postanowiłem, że kupie to:
 

 

CAN filtr węglowy 75m3/h, 100/125mm (plastik)

Producent: CAN
Filtr, który idealnie pochłania niechciane zapachy. Charakteryzuje się dokładnie opracowanym systemem wychwytywania zapachów.
 UWAGA. Filtr jest bez kołnierza, kołnierz o wybranej szerokości 100 lub 125mm należy dokupić osobno.
przepustowość filtrowania : 75 m3/h
średnica wlotu: 100 mm
szerokość : 145 mm
wysokość : 250 mm
waga : 1,1 kg


Wybrałem przepustowość 75 m3/h, myślę że przy tak małym boxie w zupełności wystarczy. Ten wentylator wybrałem gdyż jest jednym z najcichrzych jaki znalazłem. Napiszczie co o tym myślicie.... :rolleyes: Ewentyalnie mogę zastosować większę przepustowość, tylko nie wiem czy jest sens.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

W info wentylatora nie pisze nic o ciśnieniu statycznym, wg mnie ten wentylator się nie nada.
Tutaj masz 120x120x38 wentylator-dp200a-2123xbt-gn-sunon i jego datasheet http://media.digikey...A-2123XBTGN.pdf

Parametry
Pobór mocy (W) 22

Poziom hałasu (dBA) 45

Wydajność (m3/H) 160

Ciśnienie statyczne 82 Pa

Jest głośny ale można zmniejszyć obroty dodatkowo tańszy. Miałem te wszystkie łazienkowe i wieje tak z nich jak z komputerowego. Ten kanałowy co podałeś jest też taki. Jak dobrze obudujesz to nic nie będzie słychać lub minimalnie. Przy FLO możesz zawsze włączać na noc gdy wszyscy śpią :)

Do tego możesz przypiąć filtr który podałeś lub zrobić samemu. było gdzieś na forum wtedy zrobisz dokładnie taki jak tobie pasuje.

Uzupełniasz go granulatem lub ziarnowym węglem aktywnym

wegiel-aktywny-ziarnowy-1-kg

Pomogłem daj plusa :)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+