Skocz do zawartości
nasiona konopi

grower

Koniec z aresztami za konopie ? Ponad 700g


Recommended Posts

Opublikowano
Dobra, dobra, przestańcie się już jarać tymi zdjęciami smoleńskimi!
Mam lepsze zdjęcia, z prawdziwego śledztwa! O wiele bardziej interesujące.
 
Sądy zaczynają racjonalizować stosowanie aresztów… w sprawach konopi!
 
Zwykle przy kilkudziesięciu-stu gramach, uprawie kilku-kilkunastu roślin prokuratorzy gotowi są pakować ludzi do aresztu, wnioskując o to do sądu – bo za narkotyki grozi surowa kara. du*a!!
Nie raz sądy bezmyślnie stosują areszt zgodnie z wnioskiem prokuratora i człowiek siedzi bez sensu trzy miesiące albo i sześć!
 
Nie udało się to ostatnio… w jednym z sądów rejonowych. Wzorowe rozstrzygnięcie, do naśladowania dla sędziów orzekających o tymczasowym aresztowaniu za konopie.
 
W tej sprawie na wagę trafiło ponad 700 gram suszu – uprawa i posiadanie. Dodatkowo hodowca-posiadacz jest oskarżony o jednorazowe udzielanie narkotyków. W tle pojawia się amfetamina.
Podstawy do aresztowania, że ho ho! – uprawa do 8 lat, posiadanie do 10 lat, a w dodatku częstował!
 
I oto sąd nakazuje wypuścić człowieka. Ot tak, do sprawy.
72 godziny intensywnej pracy śledczych i prokuratora na nic – skończyło się na dozorze i obowiązku zawracania dupy policjantom 3 razy w tygodniu.
 
Sąd nie podziela obawy matactwa – bo jakież matactwo może podjąć podejrzany o uprawę i zapasy na zimę, który wpadł w rutynowej trzepance?
 
Sąd nie podziela nawet obawy ucieczki za granicę przed grożącą surową karą – BO ŻADNA SUROWA KARA MU NIE GROZI !
 
Poczytajcie to sobie… 
 
 
post-2-0-35101600-1399572599_thumb.jpg
post-2-0-86491800-1399572619_thumb.jpg
post-2-0-80060500-1399572636_thumb.jpg
 
 
Dane wymazałem, meritum zostaje – osoby posiadające/uprawiające podobną ilość konopi powinny wyposażyć się w kopię tego postanowienia, albo nauczyć się go na pamięć.
 
Sprawca na pewno nie pozostanie bezkarny, ale będzie to na pewno kara w zawieszeniu – nie wolno w takich sytuacjach stosować tymczasowego aresztowania.
 
> czyn Uprawy zapewne nie zostanie udowodniony /jeśli zarzut oparty jest jedynie na wyjaśnieniach podejrzanego na pytanie policjantów „skąd wziął”, a nie ma dowodów weryfikujących te wyjaśnienia – nie będzie podstaw do wydania wyroku skazującego /
 
> Posiadanie, nawet znacznej ilości może zostać zakwalifikowane jako przypadek mniejszej wagi – do roku pozbawienia wolności / marihuana jest mniej szkodliwa od wódki, nawet posiadanie znacznej ilości nieszkodliwego narkotyku, np. zapasu na zimę dla siebie i znajomych, może ostatecznie przesądzić, że czyn jest mało szkodliwy społecznie, mało karygodny /
 
> Udzielanie niekoniecznie miało miejsce…/jeżeli zarzut opiera się tylko na zeznaniach świadka częstowanego… – ehh, nie będę tu zdradzał cennego know-how, które zawsze mogę „sprzedać na czarnym rynku” – niemniej jednorazowe udzielenie marihuany to niespecjalnie szkodliwe działanie ;)
 
- niewystarczająco szkodliwe, żeby pakować kogoś do więzienia na 3 lata !
 
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 6 grudnia 2010 r. II AKz 469/10:
 
(…) ustawa procesowa uznaje trzy lata pozbawienia wolności za dolną granicę surowej kary za warunek stosowania tymczasowego aresztowania na tej podstawie prawnej.
 
Należy też zwrócić uwagę na pogląd prezentowany w doktrynie prawa karnego, iż grożąca podejrzanemu surowa kara (…) to kara nie niższa niż 3 lata pozbawienia wolności ( por. J. Grajewski, L.K. Paprzycki, Kodeks postępowania karnego z komentarzem, Sopot 2000, str. 366, t. 11 do art. 258).
 
Sąd musi ocenić, na ile faktycznie podejrzanemu grozi kara nie mniejsza niż 3 lata więzienia bez warunkowego zawieszenia – mało prawdopodobne w większości przypadków prywatnych upraw i posiadania większej ilości, nawet jeśli komuś cośtam się kiedyś odsprzedało. To nadal przestępstwo, ale mniejszej wagi.
 
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 20 listopada 2003 r. II AKa 306/03:
 
Wymierzenie surowej kary (…) wymaga stwierdzenia adekwatnej szkodliwości społecznej przestępstwa, więc zwłaszcza szkody jednostkowej bądź odpowiadającej temu przewagi okoliczności obciążających. (…)
 
I dalej – jeśli już na wstępie można prognozować karę w zawieszeniu, tymczasowy areszt w ogóle nie powinien wchodzić w grę!
 
Art. 259 § 2. k.p.k. Tymczasowego aresztowania nie stosuje się, gdy na podstawie okoliczności sprawy można przewidywać, że sąd orzeknie w stosunku do oskarżonego karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem.
 
W świetle art. 259 § 2 kpk, sąd musi uwzględnić okoliczności konkretnej sprawy do tej pory poznane, dokonać wstępnej oceny zgromadzonego materiału dowodowego, uwzględnić własne doświadczenie zawodowe, w tym praktykę sądowego wymiaru kary za czyny tego samego rodzaju, przyjmując realne, ale zarazem przeciętne reguły stopniowania kary (Piotr Kardas, Środki zapobiegawcze w polskim procesie karnym – analiza aktualnego stanu prawnego w kontekście praktyki stosowania prawa oraz propozycje nowych rozwiązań ustawowych).
 
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 3 października 2007 r. II AKz 321/07
 
Treść art. 259 § 2 k.p.k. z uwagi na kategoryczny zakaz : „tymczasowego aresztowania nie stosuje się” nakazuje badać nie tylko ustawowe zagrożenie, ale także całokształt tych okoliczności, które znane na określoną fazę postępowania, mają wpływ na sądowy wymiar kary, a co się z tym wiąże, zastosowania instytucji warunkowego zawieszenia jej wykonania.
 
Uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 19 stycznia 2012 r. I KZP 18/11:
 
Przewidywanie przyszłej kary musi odbywać się zawsze w dwóch aspektach: zarówno pod kątem przesłanki pozytywnej, określonej w art. 258 § 2 k.p.k. (surowa kara), jak i przesłanki negatywnej stosowania tymczasowego aresztowania, sformułowanej w art. 259 § 2 k.p.k (np. ara w zawieszeniu). W tym ostatnim przepisie ustawodawca wprost nakazuje dokonanie prognozowania kary.
 
Tu na pierwszy rzut oka widać karę w zawieszeniu w oparciu o tryb art. 335 k.p.k. za przypadek mniejszej wagi, a nie areszt wydobywczy – bo przecież za narkotyki grożą surowe kary… bzdura!
 
I brawa dla sędziego!
 
Komu się nie podoba postanowienie sądu – pocałujta w du*e wójta, a chłop jest WOLNY !
 
Czekamy (nie)cierpliwie na rozprawę.
 
post-2-0-28198200-1399572671_thumb.jpg
post-2-0-45888300-1399572674_thumb.jpg
 
________________________________________
 
! UWAGA !
poglądy zaprezentowane powyżej są tylko poglądami autora oraz wybranych sądów w tym Sądu Najwyższego (w Warszawie). Nie ma żadnej gwarancji, że jakikolwiek sąd prawidłowo zastosuje przepisy w konkretnym przypadku - np. w Gdańsku, Wejherowie, Pucku sądy stosują areszty za narkotyki w oparciu o postanowienie Sądu Najwyższego wydane pod rządami nieobowiązującego już kodeksu (1996)!!
 
Opublikowano

Czym jest jeden wniosek o dozór patrząc na tylu skazanych ludzi praktycznie za nic?? może niczym a może coś wreszcie zaczyna się zmieniać , oby tak dalej

Opublikowano

a mi sie to wydaje az dziwne. za taka ilosc, udzielanie i uprawe to az smierdzace wrecz. pamietajmy ze to nadal polska i wystarczy miec dobre uklady i wszystko mozna. wiec moim zdaniem nie ma sie co podniecac za wczesnie

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+