Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Wapno ogrodnicze


...:::debastator:::...

Recommended Posts

Witam wszystkich, mieszkam w małym miasteczku i bardzo ciężko tu dostać dolomit, w zasadzie4 to obszukałem się po wszystkich ogrodniczych itp, w mrówce znalazłem wapno ogrodnicze 
I tu moje pytanie, czy takie wapno mogłoby zastąpić dolomit? Czy dolomit zawiera jeszcze jakieś dodatkowe składniki, których nie ma wapno. Oczywiście chciałem je dodać do mieszanki ziemi. Pozdro :zmiazdzony:

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

 

Na opakowaniu jest napisane: [...] odkwaszania gleby".

 

to po ch*j się pytasz? jeżeli jest do odkwaszania gleby to możesz zmieszać z ziemią i podniesie ph, przeczytaj dokładnie instrukcję w jaki sposób i jakie ilości. Dolomit ma to do siebie, że jest to związek wapnia z magnezem, wapno do drzewek to wapno palone, czyli tlenek wapnia (CaO). W zależności od producenta mogą się różnić składem poszczególne produkty, bo to zależy od mieszanki.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Nie radziłbym tego. Poszukaj keramzytu jest łatwo dostępny, tani i poprawia system korzeniowy i drenaz. Wsypujesz 1/5 doniczki a potem rozmieszane w stosunku 2-3l ziemi na 1l keramzytu, mozesz jeszcze u góry nasypac, glownie dekoracyjnie (ale pomaga utrzymac wilgoc w glebie bo chroni przed parowaniem)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

to po ch*j się pytasz? jeżeli jest do odkwaszania gleby to możesz zmieszać z ziemią i podniesie ph, przeczytaj dokładnie instrukcję w jaki sposób i jakie ilości. Dolomit ma to do siebie, że jest to związek wapnia z magnezem, wapno do drzewek to wapno palone, czyli tlenek wapnia (CaO). W zależności od producenta mogą się różnić składem poszczególne produkty, bo to zależy od mieszanki.

No pytam czy dolomit ma w sobie coś więcej co mogłoby pomóc roślinom. Jeśli dolomit tylko odkwasza glebę i wapno takie też to kupuje wapno, dolomit musiałbym zamówić na necie, gdzie za przesyłkę zapłacę 4 razy tyle co jest wart sam dolomit. Bardzo jest potrzebny magnez w samej glebie? Myślę, że można to nadrobić jakimiś nawozami gdy roślinki podrosną trochę?

 

Nie radziłbym tego. Poszukaj keramzytu jest łatwo dostępny, tani i poprawia system korzeniowy i drenaz. Wsypujesz 1/5 doniczki a potem rozmieszane w stosunku 2-3l ziemi na 1l keramzytu, mozesz jeszcze u góry nasypac, glownie dekoracyjnie (ale pomaga utrzymac wilgoc w glebie bo chroni przed parowaniem)

Może jakimś ekspertem nie jestem, ale na pewno wiem, że keramzyt za wiele wspólnego z regulacją ph nie ma.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

No pytam czy dolomit ma w sobie coś więcej co mogłoby pomóc roślinom. Jeśli dolomit tylko odkwasza glebę i wapno takie też to kupuje wapno, dolomit musiałbym zamówić na necie, gdzie za przesyłkę zapłacę 4 razy tyle co jest wart sam dolomit. Bardzo jest potrzebny magnez w samej glebie? Myślę, że można to nadrobić jakimiś nawozami gdy roślinki podrosną trochę?

jeśli z pozyskaniem dolomitu masz takie problemy, a to wapno nadaje się do odkwaszania to kupuj wapno. Jedynie co to nie przesadzaj z nim, bo o wiele łatwiej przedobrzyć niż w przypadku dolomitu i ściśle kontroluj ph na wszelki wypadek, bo wapnem można podnieść ponad normę dosyć szybko. Jak będziesz się trzymał zaleceń producenta to raczej nic nie napsocisz.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

jeśli z pozyskaniem dolomitu masz takie problemy, a to wapno nadaje się do odkwaszania to kupuj wapno. Jedynie co to nie przesadzaj z nim, bo o wiele łatwiej przedobrzyć niż w przypadku dolomitu i ściśle kontroluj ph na wszelki wypadek, bo wapnem można podnieść ponad normę dosyć szybko. Jak będziesz się trzymał zaleceń producenta to raczej nic nie napsocisz.

Tak wiem, w tamtym sezonie nie miałem ani wapna, ani dolomitu. Wszystkie listki rosły zdrowo i nie było widać na nich żadnych plamek czy innych oznak złej kwasowości gleby. Ale mimo to lepiej się zaopatrzyć, dzięki wielkie za odp. Pozdrawiam i z fartem.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dolomitu się nie używa do zatrzymywania wilgoci w glebie tylko do podniesienia ph, wapna palonego tak samo, nie wiem dlaczego wyskoczyłeś z tym keramzytem

Nie doczytałem że to ma przy okazji zmieniać pH. Jak masz dobre pH to moge polecic keramzyt, u mnie jest bardzo zasadowa i twarda woda. Tego wapna nie próbowałem i nie poleciłbym bo to do bielenia ma b wysokie pH. Jak masz wykalibrowany pehametr to będzie ok smile.png

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+