Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
dutch-passion.com babciaganja.pl thc-thc.com

Medyczna marihuana w Czechach


Vito

Recommended Posts

Przewodnicząca czeskiej Izby Poselskiej (niższej izby parlamentu) Miroslava Niemcova opowiedziała się za legalizacją marihuany w celach leczniczych i przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o narkotykach.

187542-miroslava-nemcova.jpg

W piątek w tej sprawie wypowiedział się również krajowy koordynator ds. walki z narkotykami Jindrzich Voborzil. Jednoznacznie poparł zainicjowaną przed kilkoma dniami akcję wzywającą do uznania w Czechach marihuany za lek pomocny w leczeniu stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, raka oraz AIDS...

W tej chwili - zgodnie z czeskim prawem - zarówno pacjent korzystający z terapii bazujące na konopiach indyjskich, jak i diler narkotykowy, mogą być ścigani na mocy tego samego paragrafu. Voborzil wezwał więc do zmian w prawie dotyczącym substancji odurzających.

Niemcova podkreśliła, że do nowelizacji ustawy skłoniły ją konkretne przypadki pacjentów. "Natychmiast zwołałam trzy zebrania doradcze. Chcę, aby jak najszybciej powstała baza, pozwalająca na napisanie noweli, pozwalającej na korzystanie z konopi w celach leczniczych. Uważam, że żadnego cierpienia nie powinno się przedłużać ani o minutę czy dzień, jeśli istnieje nadzieja na jego złagodzenie" - powiedziała cytowana przez 1. program czeskiego radia publicznego przewodnicząca Izby Poselskiej.

Niemcova - tak jak premier Czech Petr Neczas - należy do największego ugrupowania rządzącej centroprawicy, Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS).

Za pozwoleniem na wykorzystanie marihuany w medycynie opowiada się także szef opozycyjnej Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) Bohuslav Sobotka. "Sądzę, że powinniśmy szukać takiej formy złagodzenia prawa, która dopuści ten wyjątek" - powiedział.

Od ubiegłego roku na czeskim rynku dostępny jest lek Sativex zawierający wyciąg z konopi. Jest przepisywany pacjentom z zaawansowanym stwardnieniem rozsianym. Zwolennicy leczenia za pomocą konopi zwracają uwagę, że kosztuje on około 8 tys. koron (czyli 1365 zł) i przez to nie może być stosowany powszechnie.

We wtorek grupa czeskich lekarzy, pacjentów i naukowców rozpoczęła zbieranie podpisów pod petycją wzywającą do legalizacji marihuany w celach leczniczych. Organizatorzy akcji powołują się na doświadczenia medyczne innych krajów i - jak zaznaczają - chcą, aby pacjenci w Czechach mieli takie same prawa, jak ci w Szwajcarii, Hiszpanii, Kanadzie, USA, Izraelu, Holandii, we Włoszech czy w Niemczech.

źródło:

Polska The Times

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+