Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
dutch-passion.com babciaganja.pl thc-thc.com

melasa


electromecca

Recommended Posts

Witam,

Ostatnio poczytalem troche o skutkach melasy na rosline. Ten temat tez sie przewinal pewnie nie raz na forum. Zachecony pozytywnymi opiniami, wybralem sie do sklepu. 

Jako ze nie bylo nigdzie konkretnego opisu dawkowania, zastosowalem podobnie do tego co przeczytalem. mala lyzeczka na 4.5 litra wody. Po rozpuszczeniu w wodzie, podlalem roslinki.
Po paru dniach na lisciach wyskoczyly plamki, pomimo podlania czysta woda pare razy, plamy dalej sie powiekszaly i teraz wyglada to nie ciekawie. Teraz pytanie. Wiem ze zjebalem i stawiam na dawkowanie, melasa ta ktora kupilem jest bardzo gesta i mysle ze jedna mala lyzeczka powinna starczyc na o wiele, wiele wiecej, ale ile konkretnie? Moze ktos cos wie na ten temat.

Tyle co mi sie dalo znalezc to ze chlopaki daja lyzke na galon wody i ze jest to dobry substytut do takich preparatow jak Bio Heaven z BioBizza.

bless

Link to comment
Share on other sites

Tutaj powinieneś znaleść odpowiedz na swoje pytanie..

 

 

 

Słodka Organiczna Dobroć - Czarodziejska Melasa

 
Istnieje wiele roznych odzywek I firm nawozowych sprzedających roznorodne dodatki liczone jako węglowodanowe wzmacniacze dla roślin. Zwykle sprzedawane detalicznie za dziesiątki dolarow za galon a nawet litr, produkty te są brane jako źródła węglowodanów dla roślin. Wiele korzyści moze być dostepnych poprzez korzystanie z tych produktow, w tym pomoc dla zestresowanych roślin oraz zwiekszone wykorzystywanie składników odżywczych. Powierzchownie brzmi to naprawde dobrze, gdyz tego rodzaju produkty prawie zawsze opieraja się na nauce, ale rzeczywistość nie jest taka kolorowa i to tylko wiele szumu wokół niczego.
 
3LB są dobrze znani ze swojego braku zaufania do firm nawozowych, takich jak „Advanced Nutrients” produkujacych bardzo wiele produktow, twierdzac ze są z serii „Magic Bullets” będąc kluczem do sukcesu dla zarowno początkujących jak i bardziej doświadczonych hodowcow. Jeden z członków „ The three little birds grower’s and bredeer’s” postanowil pobrać próbkę jednego z tych produktow I poddac ja sprawiedliwemu procesowi a nastepnie podzielic się rezultatami ze społecznością konopna.
 
Wyobraz sobie jeśli będzie tak, „Twettie” idzie do lokalnego sklepu hydroponicznego, kupuje butelke cudownego produktu, „Super Plant Carb” (to nie jest prawdziwa nazwa) i zabiera ja z powrotem do (gniazda)domu. Z poczuciem oczekiwania nasz maly ptaszek otwiera pokrywe żeby zajrzec i poczuc powiew tego nowego, drogiego i cudownego srodka dla naszych wspaniałych roślin. Po otwarciu wita ja znajomy, słodki zapach który po chwili zostaje rozpoznany a wynik zwala ja z nog!
 
Melasa! „Super Plant Carb” pachnie dokladnie tak jak Melasa! Na samą mysl ze nasz ptaszek zapłacił około 15 dolarow za litr melasy az się skreca. Zapewnia się ze musi w tym być cos wiecej niż tylko melasa, wiec zamacza „skrzydło” i próbuje..
 
W podobny sposób podstepny kot Sylwester zostal zdemaskowany przez naszego malego żółtego ptaszka…
Ptak Twettie odkryl istotę tego produktu. To było naprawde nic wiecej jak tylko Melasa, a szybkie sprobowanie jaki ma smak to potwierdzilo. A nasza Twettie stracila tylko czas dźwigając do domu te droga butelke roślinnego dodatku do żywności. Melasa jest czyms czego już używaliśmy w ogrodnictwie, de facto takich słodzików jak melasa uzywa się od bardzo dawna dla poprawy zdrowia gleby i roślin.
 
Wiec proszę słuchać naszego Twettiego kiedy cwierka bo on swoje wie. Firmy nawozowe osiągają ogromne zyski z portfeli nic nie swiadomych klientow. 
 
I przepakowanie melas jako dodatek do pokarmow roślinnych lub roślin nie ogranicza się tylko do przedsiębiorstw sprzedających swoje produkty w sklepach hydroponicznych. Ludzie kupujący w miejscach takich jak Walmart sa tak samo oszukiwani przy pomocy tej samej taktyki. W tym szczególnym przypadku broni się „SchultzŸ Garden”
produkujacy Płynny pokarm dla roslin 3-1-5” Jest to stosunkowo nie drogi produkt ktory wydaje sie byc atrakcyjny dla wielu organicznych ogrodnikow. A oto opis produktow „Shulza”
 
„Płynne Pokarmy dla roślin od „SchultzŸ Garden”są wykonane z roślin w opatentowanej technologi która zapewnia roślinom niezbędnych substancji odżywczych do produkcji pieknych kwiatow i lisci bez nie przyjemnego zapachu. Do tego maja na celu polepszenie gleby poprzez zwiekszenie naturalnej aktywności mikrobiologicznej. 
Doskonaly do wszystkich warzyw, ziół, kwiatow, drzew, krzewow i roślin doniczkowych, w tym roż, pomidorow, owoców i trawników.
Pochodzące z zupełnie naturalnych składników pokarm od „„SchultzŸ Garden”” pobudza aktywność drobnoustrojow w glebie. Wykonane z korzeni buraka cukrowego! Nie smierdzi obornikiem ani rybami.”
 
To z pewności dobrze brzmi, a trzy male ptaszki posunął się nawet do stwierdzenia ze zgadzają się w 100% ze wszystkimi założeniami znajdującymi się w krótkiej reklami produktu. Ale jest tez problem, Shultz nie mowi dokladnie wszystkim ze nawoz w butelkach który kupuja jest niczym wiecej jak produktem ubocznym powstałym przy produkcji cukru. W rzeczywistości plynna pozywka dla roślin 3-1-5 od „Shultz Garden” jest tak naprawde niczym wiecej jak forma melasy pochodzącej z przetwarzania burakow cukrowych, zwykle uzywanej jako slodzik do pokarmu dla zwierzat. Jeśli w to nie wierzysz spojrz na to co jest napisane drobnym drukiem na butelce pożywki od „Garden Safe” a dokladnie: "Zawiera 3,0% azotu rozpuszczonego w wodzie, 1.0% dostępnych fosforanow, 5.0% rozpuszczonego potasu- pochodzące z melasy.”
 
Jedyny problem jaki w tym widzimi to fakt ze dodatki paszowe dla zwierzat nie powinny kosztowac w sprzedazy detalicznej $7.95 za kwarte. A taka jest wlasnie cena która placi „Shultz Garden” za swój produkt, podczas kiedy „Advanced Nutriens” robi to o wiele bardziej zachlannie sprzedając swój produkt „CarboLoad” za $14.00 za litr, a wiemy ze to straszne zawyżanie ceny jak na produkt uboczny powstaly przy produkcji cukru. Wiec teraz przygotujcie się, bo damy wam calą slodka prawde na temat melasy. 
 
Melasa jest syropem, gestym sokiem powstałym z przetwarzania burakow cukrowych lub trzciny cukrowej, w zależności od przeznaczenia. Słodki „Sorgo”(rodzaj rośliny) również kwalifikuje się jako melasa, chociaż technicznie jest to zagęszczony syrop bardziej zbliżony do syropu klonowego niż melasy. 
Stopień i rodzaj melasy zależy od dojrzałości trzciny cukrowej lub buraków oraz metody ekstrakcji. Różne melasy maja nazwy, takie jak: pierwsze melasy, drugie melasy, siarkowane melasy i czarna melasa.
Dla ogrodników, ten słodki syrop może pracować jako źródło węglowodanów do paszy i służyć do pobudzania mikroorganizmów. A ponieważ srednia ilość NPK melasy to 1-0-5, zawiera potas, siarke oraz wiele innych mineralow, może służyć jako pozywka do poprawy gleby. Melasa jest również doskonałym środkiem chelatującym.
 
Kilka rodzajow i gatunkow melasy jest produkowane przez przetwarzanie trzciny cukrowej. Najpierw rośliny sa zbierane i pozbawiane lisci, a nastepnie trzcina cukrowa jest rozgniatana i tluczona aby wyodrębnić slodki sok. Produkcja cukru zaczyna się od gotowania trzciny cukrowej az do osiągnięcia właściwej konsystencji, a nastepnie jest przetwarzana aby wyodrębnić cukier. Pierwszy produkt gotowania i przetwarzania nazywany „pierwsza melasa” ma najwieksza zawartość cukru, ponieważ stosunkowo malo cukru zostalo wydobyte z soku. Zielona(niedojrzala) trzcina cukrowa poddana dzialaniu oparow siarki w procesie ekstrakcji cukru produkuje siarkowane melasy. Sok z dojrzewających trzcin cukrowych który zostal wyklarowany i skoncentrowany produkuje nie siarkowane melasy. Inne poddane gotowaniu produkty trzciny cukrowej wytwarzaja druga melase, która ma delikatny gorzki smak.
 
Kolejne etapy przetwarzania i gotowania dostarczaja nam melase czarnego koloru, która jest najbardziej cenna żywieniowo ze wszystkich rodzajow melasy. Jest powszechnie uzywana jako dodatek do pasz, dla bydla oraz innych zwierzat, jest nawet sprzedawana jako suplement zdrowej diety dla ludzi. Wszelkiego rodzaju melasy będą działać z korzyścią dla gleby i uprawy roślin, ale czarna melasa to najlepszy wybor, ponieważ zawiera największe stężenia siarki, żelaza i mikroelementow z oryginalnego materialu z trzciny cukrowej. Wysuszona melasa jest jeszcze czyms innym, nie jest tez do konca wysuszona, jest rozpylana na ziarna czyniąc ja czyms w rodzaju „nosiciela”
 
Nieco inaczej wyglada produkcja melasy jeśli chodzi o buraki cukrowe. Można powiedziec, ze „ptaki znaja buraki” bo jeden z członków naszego stada dorastal w stolicy buraka cukrowego, w prowincji Alberta w Kanadzie. Jego rodzina pracowala ramie w ramie z emigrantami, prowadzac plantacje burakow cukrowych. Praca polegala na recznym pieleniu chwastow i przerzedzaniu słabych roślin, pozostawiając tylko te najbardziej dorodne buraki cukrowe. Po okresie wegetatywnym burakow, kiedy zaczynaja pojawiac się mrozy(tym samym zwiększając zawartosc cukru) przychodzi czas na zbiory, buraki sa zbierane przez maszyny i odwozone w wyznaczone miejsca.
 
Podczas zniw, ogromny stos burakow jest skladowany obok fabryki cukru, który w rezultacie urosnie do rozmiarow wiekszych niż sama fabryka. Stopniowo w okresie zimowym stos będzie się zmniejszal, a wszystkie buraki zostana zmielone w zacier i ugotowane. Samo gotowanie sluzy rozjaśnieniu i zmniejszeniu burakow do postaci zacieru, uwalniając tym samym ogromne kolumny śmierdzącej ale nie szkodliwej pary z burakow w powietrze. Czasami gdy powietrze jest wystarczająco zimne, para opada na ziemie w około fabryki wygladajac jak śnieg.
 
Jak już wszyscy dobrze wiemy, w poszczegolnych rundach przetwarzania cukru trzcinowego wytwarzana jest melasa pierwsza i druga. W przypadku skromnych burakow cukrowych, poszczegolne syropy maja nazwy takie jak: wysoko-zielony i nisko-zielony. Tylko syrop który pozostaje po ostatniej fazie ekstrakcji cukru jest nazywany melasą. Po ostatecznym procesie przetwarzania, resztki buraczanego zacieru sa mieszane z gesta czarna melasa i sluza jako pasza dla bydla.
Melasa z burakow cukrowych jest także uzywana do slodzenia pasz dla koni, owiec, kur, itp.
 
Melasa z burakow cukrowych jest uwazana za przydatna jako dodatek do pasz dla zwierzat, ponieważ ma dosc wysokie stężenie soli, w tym wapn, potas, szczawian oraz chlorek. Pomimo faktu ze nie nadaje się do spozycia przez ludzi, nie którzy uważają ze produkty uboczne(odpady przemysłowe)- melasy, produkowane z burakow cukrowych stanowia znakomity nawoz dla roślin. I chociaż ludzie odrzucaja melase z burakow cukrowych z powodu roznych „dodatkow” to w sprawie naszych roślin jest już inna historia. Melasa z burakow cukrowych jest zazwyczaj wolna od związków chemicznych, przynajmniej w naszym doświadczeniu. Choc rolnicy generalnie nawoza swoje pola na wiosne przy uzyciu roznych tablic dostępnych nawozow, chwastow chemicznych(herbicydow) to nie sa one wykorzystywane do uprawy tej rośliny ze względu na stosunkowo delikatna nature buraka cukrowego.
 
Istnieje jeszcze conamniej jeden typ melasy który znamy jako „sorgo”. Jest wykonywana z roślin znanych jako słodkie sorgo lub trzciny sorgo, w przetwarzaniu podobna nieco do buraka cukrowego i/lub trzciny cukrowej. Jeśli nasze rozumienie jest poprawne, melasa sorgo jest bardziej poprawnie nazywana jako zagęszczony syrop, a nie produkt uboczny produkcji cukru. Tak wiec w naszych oczach melasa sorgo jest bardziej syropem klonowym niż prawdziwa melasa.
 
W odleglej przeszłości syrop sorgo, był lokalnie produkowanym slodzikiem na wielu obszarach, ale dzis jest to dosc rzadki produkt, który mogl by być dosc drogo ceniony w porównaniu do melasy. Ponieważ melasa sorgo jest koncowym produktem przetwarzania słodkiego sorgo, a czarna melasa i melasa z burakow cukrowych jest po prostu produktem ubocznym w produkcji cukru, to calkiem latwo jest zrozumiec roznice w kosztach produkcji owych produktow.
Jedno slowo od ptakow- nie ma zadnych dodatkowych korzyści uzasadniających wyższe koszty korzystania z melasy sorgo, jako substytutu czarnej melasy bądź melasy z burakow cukrowych w ogrodzie. Wiec jeśli znajdziesz melase sorgo to zamiast korzystac z niej w ogrodzie lepiej będzie ja wykorzystac jako alternatywny slodzik do niektórych ciastek.
 
To był szybki rzut oka na roznice pomiedzy roznymi rodzajami i gatunkami melasy oraz sposobami produkcji. A teraz nadszedł czas aby przekonac się dlaczego i jak wykorzystywana jest melasa w ogrodnictwie.
 
Dlaczego Melasa?
Powodem dla którego producenci składników odżywczych dla roślin odkryli melase jest fakt ze jest ona doskonalym źródłem węglowodanów potrzebnych do stymulowania wzrostu pożytecznych mikroorganizmow. Węglowodany to tak naprawde ozdobne okreslenie cukru, a melasa jest najlepszym cukrem który można uzyc w ogrodnictwie. Ludzie którzy czytali nie które z naszych wcześniejszych essejow, wiedza ze jesteśmy wielkimi fanami promowania odżywczego nawozenia gleby, i ze sporą czesc naszego sukcesu przypisujemy skupieniu uwagi na tworzeniu kwitnącego „mikro-stada” do pracy w porozumieniu z korzeniami roślin dla dobrego trawienia i przyswajania składników odżywczych. Naprawde staramy się podążać według starego ekologicznego przysłowia ogrodniczego- „Odzywiaj glebe, nie rośliny”
 
Melasa jest dobrym, szybkim źródłem energi dla roznego rodzaju mikrobow oraz form zycia w glebie i kompostowniku. Jak wspomniano wczesniej, melasa jest źródłem wegla który odzywia korzystne bakterie a te z kolei naturalnie użyźniaja glebe. Ale gdyby wspomagacz w postaci cukry był jedynym sposobem, nie było by za wiele wyjsc alternatywnych. Można wykorzystac nawet stara historie Milly Blunta który jako dziecko dolewal Coca Coli do roślin, i mimo wszystko cola była by doskonalym źródłem cukru dla wykarmienia mikrobow, zawiera także kwas fosforowy który zapewnia mocne korzenie oraz zacheca rośliny do kwitnienia. W naszych oczach jednak, głównym przeznaczeniem melasy jest to ze jest ona najlepszym cukrem wykorzystywanym w rolnictwie jako mikroelementy.
 
Oprocz cukrow melasa zawiera również znaczne ilości potasu, siarki i wiele mikroelementów. Ponieważ melasy pochodza z roślin, a procesy produkcyjne które ja tworza usuwaja glownie cukry to większość składników mineralnych zawartych w trzcinie cukrowej czy burakach cukrowych, nadal sa obecne w melasie. Jest to kluczowy czynnik ponieważ rownowaga podazy składników mineralnych ma kluczowe znaczenie dla tych „besti” dla przetrwania i rozwijania się. To jedna z tajemnic jaka odkryliśmy dla naprawde udanego, ekologicznego ogrodnictwa, mikroelementy znalezione w organicznych zamiennikach takich jak melasa, morskie wodorosty i lucerny wszystkie pochodzily z innych źródeł roślinnych i sa szybko i latwo dostępne dla naszych gleb i roślin. Jest to szczególne wazne dla ziemi w „mikro-stadzie” zwierzątek które utrzymuja nie wielkie ilości tych sladowych pierwiastkow do budowania enzymow które tworza przemiany biochemiczne. To ostatnie zdanie było naszym fantazyjnym sposobem powiedzenia- „w rzeczywistości to zywe zwierzatka w ziemi które rozkładają się na nawoz organiczny by moc karmic nasze rośliny.”
 
Ostatnia korzyścią jaka może nam dostarczyc melasa dla naszego ogrodu jest jej zdolność do pracy jako srodka chelatujacego. To naukowy sposób na powiedzenie tego ze melasa jest jedna z tych magicznych substancji które mogą przekształcić niektóre skladniki chemiczne w postac latwo dostepna dla zwierzat i roślin. Chelatowane mineraly mogą być bezpośrednio wchłaniane i pozostaja w glebie dostępne i stabilne. Zamiast tracic czas i wkładać wysiłek w wyjaśnienie relacji pomiedzy chelatami i mikroelementami zacytujemy jedno z naszych ulubionych źródeł aby to wyjaśnić „naukowym laikom”
 
"Mikroelementy występują w komórkach, jak również w glebie, jako czesci dużych, złożonych cząsteczek organicznych w schelatowanej postaci. Słowo Chelat(wym. Che-lat) pochodzi od greckiego slowa „pazur” pokazuje jak pojedynczy składnik jonow jest trzymany w centum większej czasteczki. Zbalansowane interakcje zachodzace pomiedzy czasteczkami sa bardzo złożone i nie do konca zrozumiale. Wiemy ze rownowaga ma zasadnicze znaczenie, wszelkie mikroelementy, jeżeli występują w nadmiernej ilości, stana się trucizna, a nie które trujące elementy takie jak chlor sa również niezbędnymi mikroelementami. Z tego powodu, organiczne, naturalne źródła mikroelementow sa najlepszym sposobem na dostarczanie ich do gleby, sa obecne w zbalansowanych ilościach i nie mogą być przedawkowane na skutek bledu lub niewiedzy. Kiedy uzywane w naturalnej schelatowanej formie, nadmiar mikroelementow zostanie zablokowany uniemożliwiając tym samym zaburzenie równowagi ziemi. 
Zaczerpnięte z „The Soul of Soil”
Przez Gershuny i Joe Smillie.
To nie jest zadna reklama, zaden produkt nie jest sprzedawany. To tylko slowa dwojga autorow którzy poswiecili cale zycie na studiowanie budowy i pielęgnacji gleby.
 
Zdolność melasy do dzialania jako chelat wyjasnia obecność w ekologicznych produktach pobudzających, takich jak Earth Juice Catalyst. Chelaty sa znane ze zdolności uwalniania potencjalu nawozow, i kilku madrych biologicznych rolnikow, którym wiemy ze środki chelatujace (np. kwasow huminowych) umożliwiły dokonywanie dramatycznych ciec w normalnym poziomie stosowania nawozow.
 
Jednym ze sposób zaobserwowania tej reakcji w pracy, byłoby zmieszanie roztworu jednej czesci melasy na dziewiec czesci wody i zanurzenie pokrytego rdza obiektu z żelaza (jak np. gwozdzia) na dwa tygodnie w tym roztworze. Chelatujace dzialanie melasy usunie składniki mineralne z rdzy i zachowa je na kształt czasteczki która Grace i Joe opisali.
 
Jak już gdzies indziej skomentowaliśmy, nie jest latwo znaleźć dobre informacje na temat korzyści nawozow do niektórych produktow, które nie koniecznie sa przeznaczone dla roślin. Ale nauczyliśmy się również, aby dokladnie analizowac informacje o wartościach odżywczych produktow takich jak melasa, które mogą być spozywane przez ludzi, bo możemy uzyskac calkiem przyzwoite spojrzenie na spodziewane odzywianie się rowniez roślin.
 
Istnieje wiele dostępnych marek melasy, wiec proszę nie brac uzytej przez nas marki jako poparcie. My wybraliśmy jako przykład melase z „Brer Rabbit” ze względu na nasza znajomość produktu. Jedna z naszych babci korzysta z tej marki.
 
Brer Rabbit- Czarna Melasa:
-Wartości odżywcze i Fakty Zywieniowe: Porcja: 1 łyzka stolowa. (21g). Porcji w opakowaniu: około 24. Ilość porcji: Kalorie - 60;
-Procent dziennej wartości odzywczej- 0g, 0%, sodu - 65 mg. 3%, Potas - 800 mg. 23%,Węglowodany - 13g, 4%, cukry - 12g, białko - 1 g wapnia - 2%; zelazo 10%; Magnez15%, 
-Nie jest znaczącym źródłem kalorii pochodzących z tłuszczu, cholesterolu, błonnika, witaminy A i witaminy C.

Jak to jest z ta Melasą?
 
Niewątpliwie niektórzy ludzie dochodza do tego stopnia, ze sa w stanie zrobic wszystko dla zysku. A wszystko na tle wytwarzania melasy, roznych jej rodzajow, tego ze jest dobra i świadomości jej dzialania jako nawozu, ale teraz wielu z was może pomyśleć- czy to nie najwyzsza pora aby nauczyc się jak wlasciwie tego cudownego produktu używać?! Wiec to będzie dzial „Jak używać melasy?” Nasz maly ptaszek jest już przygotowany aby przynieść do swojego ogrodu troche lepkiej dobroci czyli melasy i zaczac z nia zabawe.
 
Melasa jest dosc wszechstronnym produktem, może służyć jako pokarm roślinny, jak również dodatek do poprawy nawozów lub herbaty. Sucha melasa może służyć jako dodatek do mieszanki nawozow i plynnej melasy, może być stosowana samodzielnie bądź jako składnik do rozpylania w sprayu lub plynnej postaci do gleby. Twoje osobiste preferencje i styl uprawiania pomoga ci zdecydowac jak najlepiej wykorzystac ten naturalny slodzik aby osiągnąć najlepsze efekty w swoim ogrodzie.
 
Postaramy się teraz pokazac jak używać najpierw „suchej melasy”, otwarcie przyznajemy ze jest to dziedzina w której mamy właściwie niewielkie doświadczenie w praktycznym zastosowaniu w ogrodzie. Oczywiście mieszaliśmy wczesniej melase z pożywieniem dla zwierzat wiec nie jest nam to substancja całkowicie obca w zastosowaniu. Możecie pamiętać z naszego wcześniejszego opisu rodzajow melasy ze sucha melasa jest właściwie zmielonymi zielonymi ziarnami „nosicielem” otoczonym melasa. To nadaje melasie pol ziarnista konsystencje, przez co może być mieszana z pasza jako pożywienie dla zwierzat lub gleby(dla naszych ulubionych ziol ) Sucha melasa zostala opisana przez jednego z naszych ptaszkow jako podobna do mysich odchodow, (ludzie powinni wiedziec ze chcieliśmy tylko przypasowac ja do czegos).
 
Najlepsze wykorzystanie jakie możemy sobie wyobrazic dla suchej melasy to polaczenie jej z czyms w rodzaju przepisu na super glebe, jaką Vic High pierwotnie spopularyzowal dla społeczności konopnej.
Jak już przyznaliśmy, sucha melasa nie jest czyms z czym mielismy wielkie doświadczenia do tej pory, przynajmniej jeszcze nie. Planujemy kilka eksperymentow aby zobaczyc jak odrobina melasy będzie się zachowywa w mixie glebowym. Wierzymy ze umiarkowane spozywanie powinno pomoc w stymulowaniu mikroorganizmow a także pomoc w chelatowaniu mikroelementow, aby były dostępne dla naszych ziol. Plan wyglada tak, chcemy dodac filiżankę suchej melasy na 10 litrow mieszanki glebowej, zaobserwowac reakcje i ukierunkowac nasza prace w tym kierunku.
 
Inna opcja wykorzystania melasy w ogrodzie jest wykorzystanie jej jako nawoz. Plynna pozywka dla roślin z „The Schultz Garden Safe” jest doskonalym przykładem bezpośredniego uzycia melasy jako pożywienia dla roślin. Produkty z „Garden Safe” sa dostępne w wielu źródłach, wlaczajac Wal-Mart. Chociaż uwazamy ze ceny sa zawyzone jak na produkty uboczny przetwarzania burakow cukrowych, produkty z „Garden Safe” sa dosc opłacalne, szczególnie w porównaniu do nawozow uzyskanych z growshopow. I mogą służyć jako dobre wprowadzanie do melasy dla miejskiego ogrodnika ziol.
Oto podstawowe instrukcje które ogrodnik może znaleźć na odwrocie butelki tego produktu ubocznego buraka cukrowego. Plynna mieszanka od „Garden Safe” jest przeznaczona do wody jako pożywienie dla roślin. Podlewac woda z roztworem raz na 7-14 dni wiosna i latem, co 14-30 dni podczas jesieni i zimy. W domowej uprawie: pół łyżeczki na kwarte (1 łyżeczka na galon), Outdorowcy 1 łyżeczka na kwarte (4 łyżeczki na galon). 32 uncje płynu(946ml) zawiera: 3.0% azotu rozpuszczalnego w wodzie 1.0% dostępnych fosforanow, 5.0% potasu rozpuszczalnego pochodzącego z melasy.
 
Z naszego wlasnego doswiadczenia z plynnymi nawozami od „Garden Safe” używaliśmy calkiem blisko zrównoważone wartości plynu z uprawy na zewnatrz do uprawy indoor z calkiem dobrymi rezultatami. Nasze najlepsze dawki dla nawozu „Garden Safe 3-1-5” wynosily- 1łyzka stolowa na galon(1łyzka stołowa= 3 łyzeczki) Uzywanie tyko tego nie jest tak naprawde dobrym pomysłem do ciągłego stosowania. Odkąd zauważyliśmy ze „Garden Safe 3-1-5” nie jest zbalansowanym nawozem. Nie ma wystarczającej ilości fosforu do utrzymania dobrego wzrostu korzeniu i formowaniu się kwiatow w perspektywie długoterminowej. Najlepszym jego wykorzystaniem jest prawdopodobnie uzywanie go do gleby w uprawie na zewnatrz gdzie istnieja potencjalne problemy szkodnikow. Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, takie jak: maczka z krwi czy maczka kostna notorycznie przyciągają rozne szkodniki. Wiec melasa pochodząca z burakow cukrowych od „Garden Safe” może stanowic doskonale na bazie roślin źródło azotu i potasu w glebie, co już w dużym stopniu zmieniło ja w dobre źródło powolnego uwalniania się fosforu, nasz wybor to fosforyt miekki.
 
Czarna melasa mogla by być wykorzystana w bardzo podobny sposób, jako samodzielny plynny nawoz dla ekologicznego rolnika, który musi uniknąć potencjalnych problemow spowodowanych przyciąganiem zwierzat przez podstawowe produkty. Ale naprawde wierzymy, ze dla organicznych farmerow lepsze jest wykorzystywanie melasy jako nawozu. Naszą sugestią do najlepszego dostępnego rozwiązania przy wykorzystywaniu melasy będzie korzystanie z roznych rodzajow melasy w ramach plynnego i dolistnego nawożenia.
 
Pewnie wielu z was czytając to dostrzega podobieństwo do naszego „Guano Guide” i nie jest chyba niespodzianka ze melasa jest produktem bardzo użytecznym, podobnie jak składniki nawozu „Guano”. Odchody większości nietoperzy i ptakow morskich sa bliskie do bycia kompletna pozywka, z wyjątkiem tego ze sa ograniczone w potas. Jak się okazuje melasa jest swietnym źródłem potasu. Jak już wczesniej się dowiedzieliśmy melasa dziala również jako srodek chelatujacy, i pomoze mikroelementom zawartym w „Guano” na bycie bardziej dostępnymi dla naszych ulubionych ziol.
 
Dobrym przykładem na „herbate z guano” jest następujący prosty przepis: 
- 1 galon wody
- 1 łyzka stolowa guano (dla mixu na kwitnienie uzyjemy jamajskiego albo indonezyjskiego „Bat Guano”) dla bardziej ogolnego stosowania nawozu wybralibyśmy „Guano od peruwiańskich ptakow morskich”
- 1 łyzeczka czarnej melasy, lub melasy z burakow cukrowych
Mieszamy wszystkie składniki bezpośrednio w wodzie i pozwalamy calej mieszance na warzenie się przez 24 godziny. Najlepiej było by używać pompy do akwarium do napowietrzenia naszej „herbaty” ale wystarczy tylko potrząsać do wyprodukowania również wysokiej jakości „herbaty”. Damy ci mala podpowiedz z wlasnego doświadczenia, upewnij się ze w przypadku korzystania z metody potrzasania pokrywa jest dobrze zabezpieczona, bo chyba nikt nie chciał by docenic rozlanego w pokoju gównianego mixu.
 
Niektórzy ludzie używają damskich nylonowych rajstop aby trzymac „guano” żeby zapobiec smierdzacym wypadkom podczas nawozenia, ale uwazamy ze organiczna materia obornika jest czyms naprawde dobrym dla gleby. Używając tych metod czujemy ze plynie coraz wiecej korzyści ze stosowania „herbaty z obornika” i „guano” jednosczesnie. Jeśli wolisz czystsze metody uprawy, nie miej oporow wrzucając zuzyte torebki z herbaty do swojego kompostownika. Nawet dobrze wyparzone zawieraja sporo organicznej dobroci.
 
Uzywamy również melasy i mąki z lucerny do wzbogacania naszej "herbaty". Nasz standardowy przepis to:
- 4 galony wody
- 1 szklanka najczystszej maki z lucerny
- 1 stolowa lyzka czarnej melasy bądź melasy z burakow cukrowych.
Po 24 godzinach parzenia, roztwor jest w 100% roślinny i gotowy do stosowania. Lucerna jest doskonałą roslina na ekologiczna żywność, wiele korzyści wykraczających poza N-P-K może przyczynic się do doskonalej mieszanki gleby bądź „herbaty”. Naszym planem jest poznanie wielu zastosowan lucerny i opisania ich w kolejnych watkach. Wolimy mieszac make z lucerny bezpośrednio do „herbaty”(autorowi oczywiście nie chodzi o zwykla herbate, tylko taka z obornika) ale wielu ogrodnikow uzywa do tego pończochy, obie metody sa dobre, wszystko zalezy od osobistych upodoban.
 
„Herbata” z lucerny może być uzywany do podlewania gleby, jak również nawożenia dolistnego. I wlasnie nawożenie dolistne jest ostatnia korzyścią z melasy która chcielibyśmy opisac. Dokarmianie dolistne, dla niewtajemniczonych jest spryskiwaniem lisci mgielka aby podac bezpośrednio substancje odzywcze do maleńkich porow którymi oddych roslina. Jest to zdecydowanie najszybszy i najefektywniejszy sposób aby naprawic niedobry składników odżywczych, i może być bardzo wazna czesci uprawy dla każdego ogrodnika.
 
Melasa jest doskonalym składnikiem do dokarmiania lisci, ze względu na swoje zdolności chelatowania skaladnikow odżywczych i zmienianiu je w bezposrednio przyswajalne przez nasze rośliny. To naprawde poprawia skuteczność podczas uzywania ich w nawożeniu dolistnym jako srodka wzmacniającego rośliny. W rzeczywistości poprawia na tyle na ile rozcieńczylibyśmy bardziej nasza „herbate” w wodzie, wtedy można by jej używać bez melasy.
 
Oczywiście możliwe jest tez podawanie dolistnie samej melasy, bez dodawnia „guano” czy lucerny. Takie podstawowe zastosowanie moglo by się objawiac deficytem rośliny w potas, chociaż melasa znacząco zwieksza ilość innych mineralow takich jak siarka, żelazo i magnez. Przewodniki ekologicznego uprawiania sugeruja dawki pomiedzy 0.5 a 1 kwartą na akr w zależności od docelowej ilości roślin. Dla szybko rosnących roślin takich jak konopia indyjska sugerujemy uzywanie jednej łyżeczki melasy na galon wody.
 
Szczerze mówiąc, sugerujemy stosowanie pożywki z morskich wodorostow do leczenia niedoborow potasu w dolistnym nawożeniu dla bardziej widocznych efektow. Wodorosty sa naszym ulubionym sposobem karmienia dolistnego ponieważ sa kompletnym źródłem mikroelementow z naciskiem na bycie doskonalym źródłem potasu. Wodorosty maja takie wiele innych zastosowan które planujemy opisac w osobnym watku w przyszłości. Ale dla growerow nie mogących sobie poradzic ze zdobyciem wodorostow bądź przeszkadza im brzydki ich zapach, melasa może stanowic doskonala alternatywe do leczenia niedoborow potasu u roślin w przystępnej cenie.
 
Tak wyglada większość zastosowan melasy dla nowoczesnego, organicznego i ekologicznego farmera. I kiedy myslisz ze to już wszystko co możesz od nas usłyszeć na temat melasy, to informujemy cie ze jest jeszcze jedno specjalistyczne uzycie melasy w ogrodzie. Otoz magiczna melasa moze rowniez pomoc w kontrolowaniu mrowek ognistych, a być może innych ogrodowych szkodnikow.
 
Melasa jako regulator ogrodowych szkodnikow
 
Jedna z koncowych korzyści melasy jest jej zdolność do regulacji kilku rodzajow szkodnikow napotykanych w ogrodnictwie. Najbardziej znane jest jej uzywanie do kontrolowania „ognistych mrowek”, ale znaleźliśmy także w Internecie artykul o jej stosowaniu do zwalczania bialej cmy na kapuscie w UK. Wiec melasa może być srodkiem odstraszającym na wiele wiecej sposób niż jesteśmy tego swiadomi. Jak już powiedziałem mamy kilka odniesien do możliwości kontroli ognistych mrowek przez melase. Skoro wiec nie jesteśmy sami na tyle dobrze obeznani w tym produkcie, postanowiliśmy odwołać się do ekspertow w tej dziedzinie. Tak wiec dla tej czesci poradnika uzywania melasy, po prostu damy wam gotowy tekst który znaleźliśmy i obejmie on temat bardziej szczegółowo niż my sami jesteśmy to w stanie zrobic.
 
Melasa sprawia ze mrowki ogniste uciekaja.
Pat Ploegsma, przedrukowane z “Native Plant Society of Texas News”, Lato 1999
Czy kiedy kolwiek rozpoczales sadzenie roslin na swoich spulchnionych grzadkach i zauważyłeś skupiska ognistych mrowek? Masz już dosc uciekania od tych szkodnikow? W takim razie sprawdz nasze ekologiczne, nietoksyczne rozwiązanie tego problemu.
Malcom Beck 1, nadzwyczaj organiczny rolnik, i właściciel „Garden-Ville Inc” przeprowadzil kilka eksperymentów które wykazaly ze melasa jest doskonalym dodatkiem do organicznych nawozow (wiecej o nawozach w nastepnym numerze). Podczas korzystania z melasy jako nawozu w sprayu, zauważył on ze mrowki wyniosły się spod drzewa. Mam okazje naprawde się przekonac czy to melasa odstraszyla mrowki spod drzewa. W mojej winnicy miałem 500 stóp rzedów winorośli które musieliśmy zaszczepic, ale ogniste mrowki osiedliy się w tych rzedach tworząc kopce, srednio co 3 stopy od siebie, Nie było nikogo kto moglby tam pracowac bez bycia zjedzonym żywcem! Rozpuszczono 4 lyzki melasy na każdy galon wody i spryskano nia obszar wzdłuż nawadniających rur. Nastepnego dnia mrowki wyniosły się o 4 stopy w każdym kierunku, udalo nam się zaszczepic winorośl bez zadnej niepokojącej nas mrowki.
 
To podalo nam do glowy pomysl na rozwoj organicznego zabojce mrowek ognistych, który zawiera 30% pomarańczowego olejku i 70% plynnego kompostu pozyskanego z obornika i melasy. Olejek pomarańczowy rozmiekcza i rozpuszcza egzo-szkielet mrowki czyniąc je tym samym podatnymi na atak bakteri w komposcie, melasa karmi bakterie duszac tym samym mrowki. Kiedy insekty sa już martwe, wszystko staje się bogata w energie gleba, nie zagrazajaca zadnym roślinom. Może być uzywana przeciwko wszystkim insektom w tym komary i ich larwy. 
Wydłubać maly otwor w skorupie kopca, po czym szybko wlac roztwor do dziury aby zalac kopiec i rozlac na gorze kopca. Duze kopce mogą potrzebować podwójnej aplikacji roztworu. Dostępne w Garden-Ville Square w Stafford. Ma przyjemny zapach lemoniady.
 
Według Marka Bowena i lokalnego eksperta ogrodnictwa z Houston, ogniste mrowki zeruja w nasłonecznionych trawiastych miejscach. Organiczna materia zapewnia dobre środowisko dla reducentow ognistych mrowek, takich jak, bardzo pożyteczne nicienie, grzyby itp.
Inne warunki sprzyjające drapieżnikom mrowek to zaciemnione miejsca z sadzonkami, dobra gleba i trawiaste darnie. Zaleca on wylanie wrzącej wody z mydlem na kopce albo uzycie „AscendTM”
Ascend jest przyneta na ogniste mrowki które zawiera grzyby z odpadow produktow o nazwie awermektyny, kukurydzy i soi, przyneta na bazie zwiru przyciąga mrowki. Ascend dziala wystarczająco wolno aby docierac do krolowej lub matek mrowiska i sterylizowac je, lub bezpośrednio zabijac. Malcom Beck eksperymentowal także z ziemia okrzemkowa (skrot z ang. DE) – szczatki glonow zmielone w pył, potwierdza ze pyl również zabija ogniste mrowki. Rozmieszcza on 4 uncje DE na szczycie kopcow ze skutkiem śmiertelnym dla mrowek. Według Becka DE dziala tylko podczas suchej pogody na suchych kopcach. Karma dla zwierzat pozostawiona na wolnym powietrzu pozostanie nie tknieta przez mrowki jeśli położymy na niej cienka centymetrowa warstwe DE.
 
1Beck, Malcolm. The Garden-Ville Method: Lekcje Przyrody. Edycja Trzecia. San Antonio, TX: Garden-Ville, Inc., 1998. 
2Bowen, Mark, z Mary Bowen. Siedziba Ogrodnicza dla Houston i Poludniowo-wschodni Texas. Houston, Spółka Wydawnicza: River Bend, 1998.
 
Jak juz wspomnielismy wczesniej, podczas badania zastosowan melasy w ogrodnictwie, natrafiliśmy na jej odniesienie w uzyciu kontrolowania ćmy na bialej kapuscie. Oto co znaleźliśmy w tym konkretnym temacie. Natknąłem się na ten domowy srodek na ćmy w Wielkiej Brytani.
 
Zmieszaj jedna łyżkę melasy w jednym litrze cieplej wody i pozwol ostygnąć. Spryskuj co tydzień lub co dwa tygodnie, co jest odpowiednie dla cmy na kapuscie, nie nawidza tego! I mysle ze ewentualne spadki oprysku na glebe byłyby dla niej korzystne.
U mnie to dziala, ale musisz to zrobic zanim cmy zloza jaja, w przeciwnym razie będziesz musial skorzystac z metody „dwóch palcow) i miazdzyc larwy dla ptakow.
„nutNHoney” napisal wiadomość:
>Do dobrego człowieka który napisal rozwiązanie w postaci rozpylania melasy na kapuste, Bardzo Dziekuje, dzisiaj zauważyłem cmy krążące wokół moich kiełków brukselki, szybko podjalem dzialanie w postaci rozpylania melasy, gdy wróciłem do ogrody żadna cma nie wyladowala, melasa wydawala się je odpychac. Spryskałem ja na dobre, i mysle ze będę miał spokoj, będę bardzo szczesliwy jeśli gasienice będą się trzymac z dala od mojej kapusty. Jeszcze raz Dziekuje!
 
Wiec to wszystko, nie koniecznie bezpośrednio z naszych ust, ale odkryliśmy kolejne potencjalne wykorzystanie dla melasy, z co najmniej jedna referencja dla jej skuteczności. Jak już powiedziałem wczesniej korzystanie z melasy w dolistnym nawożeniu, w polaczeniu z jej potencjalnym odstraszającym zastosowaniem na szkodniki, niesie korzyści z bezposredniego dostarczania niektórych składników odzywczych dla naszych roślin i przede wszystkim może służyć jako zastrzyk potasu dla naszych roślin ze zdiagnozowanym niedoborem potasu. Zdrowe rośliny sa bardziej odporne na zagrozenie szkodnikami i chorobami. Wiec melasa jest naprawde wielofunkcyjnym, organicznym srodkiem odstraszającym szkodniki.

Ostatni rzut oka „ptaszka” na Melase
 
Słyszeliście już wiele o dobroci słodkiej, lepkiej melasy w ogrodzie, ale czy wspomnieliśmy już, ze niektórzy ludzie traktują melase jako zdrowa żywność?
 
Jeden z członków naszej ekipy miał bacie, która brała łyk melasy dwa razy dziennie dla zdrowia. Nie dodajemy tego jako kolejnego faktu, ale raczej jako małą, ciekawa historyjke.
 
Pewnego dnia babcia jechala gdzies wzdłuż drogi, najwyraźniej w jej okolicy, kiedy przypomniala sobie ze nie wziela swojej porannej porcji melasy. Większość ludzi mialo by rozwiązanie tego problemu w reku, ale musimy ci powiedziec ze to jest pani która zawsze podróżowała z mala butelka melasy w torebce.
Wiec babcia chwycila brazowa butelke z jej torebki i wziela lyk melasy jadac nie pewnie wzdłuż drogi, Oficer LEO zauważył babcie pijaca cos bezpośrednio z butelki, oczywiście piwo jest w aluminiowej puszce, był zdezorientowany widzac ze babcia pije to cos z malej brązowej butelki, przypominających tą z melasy. Chyba nie musimy mowic o czym pomyślał oficer śledczy…
 
Tak jak rozwiazanie równania 2+2 jest oczywiste, tak samo oczywiste jest ze babcia dopuściła się bezmyślnego nie poszanowania prawa stwarzając bezpośrednie zagrozenie dla społeczeństwa, Oficer LEO zawrocil swój pojazd o 180 stopni, zapalil koguta i rozpoczął pościg za babcia. Nie była to pani z która chętnie widzieliśmy jadace dzieci, ale były to tez odlegle czasy w których wiele ustaw umożliwiało interwencje w sprawie zabrania prawa jazdy osobom w podeszłym wieku nie nadających się dłużej do prowadzenia pojazdow.
 
Powiedzmy, ze zanim babcia zauważyła czerwone migające swiatla w swoim lusterku i zareagowala bedac zajeta odkladaniem melasy z powrotem do torebki i patrzeniem na droge przed nia prawdopodobnie nie pomoglo babci, również to ze pierwszym odruchem nie jest uwierzenie ze błyskające czerwone swiatla za samochodem naprawde cos dla kogos znacza.
 
To oczywiście nie uświadomiło babci ze wszystkie jej dzialania daly tylko potwierdzenie Oficerowi LEO ze ma on do czynienia z nietrzeźwym kierowca całkowicie lekceważącym prawo, jak również bezpieczeństwo innych. I chyba nie musimy wam mowic, ze oficer nie był szczególnie hojny dla babci gdy ta wkoncu spostrzegla ze musi się zatrzymac, a oficer wkoncu dogonil ja w pelni przygotowany do interwencji w sprawie starej, pijanej baby. Babcia wyszla ze swojego pojazdu nieco nie pewnie kracząc sie ze względu na jej zaawansowane zapalenie stawow.
 
Na szcescie wszystko dobrze się skończyło, bez nie potrzebnych dramatow. Po tym jak oficer domagal się wyjaśnienia co babcia pila z owej brazowej butelki, babcia odpowiedziala: „Dobry panie oficerze, na prawde mysli pan ze kobieta z moja pozycja spoleczna była by kiedykolwiek zdolna do picia napojow alkoholowych podczas jazdy? Nigdy! I czy twoja matka nigdy nie mówiła ci ze melasa jest dobra dla twojego zdrowia?
 
No wiec to by było na tyle w sprawie „Użytkownika Melasy” sporządzony przez „Three Little Birds”. Jeśli wasze mamy albo babcie nigdy nie opowiadaly wam o melasie to wlasnie usłyszeliście to od nas. Podobnie jak przewodnik o „Guano” dawal dość wszechstronne spojrzenie na nawozy, mamy nadzieje, że stanie się tak samo w przypadku substancji słodzących uzywanych w ogrodzie takich jak melasa i, że każdy teraz będzie wiedział dlaczego warto używać tego w swoim ogrodzie.
 
 
Wygląda ze to jest ostatnia rzecz która możemy jeszce dodać. Jeśli właściciel twojego lokalnego „growshopu” jest wystarczająco bogaty, to namów go na nabycie drogiego węglowodanowego wzmacniacza, ale bez wspominania ze jest on bardzo podobny do melasy. Hej! , wydawanie pieniędzy jest potrzebne gospodarce. Jednakze, jeśli jestes hodowcom który chce być nieco bardziej oszczędny to z pewnością sa tańsze alternatywy.
 
Dowiedzieliśmy się jakie zarekomentdowac konkretne grupy nawozow z „Earth Juice” jako wygodne i skuteczne linie organicznych produktow dla domowych ogrodnikow. Uprawialiśmy używając wszystkich ich produktow, włącznie z: Bloom, Grow, Meta-K, Microblast, i Catalyst (Xatalyst w Canadzie! ) Wiele innych również jest branych pod uwage jako satysfakcjonujące. Coz, spojrzmy na sklad „Catalyst” jedna z pierwszych rzeczy według nich jest melasa. Istnieje kilka innych bajerow takich jak wodorosty, otręby owsiane, słód pszeniczny i drożdże, ale myslimy, że melasa jest głównym magicznym składnikiem w EJ Catalyst.
 
Innym wyjsciem dla uzyskania swojego źródła melasy do ogrodu jest poszukanie jej na półce w lokalnym sklepie spożywczym. Dla ludzi żyjących w obszarach miejskich może to być najlepszy i najbardziej ekonomiczny sposób na zaopatrzenie się w melase. Ale jeśli czyta to ktos kto mieszka w pobliżu obszarow wiejskich to najtańszym źródłem będzie sklep zaopatrzajacy farmy w jedzenie dla zwierzat. Twoich roślin nie obchodzi czy melasa pochodzi z szafki kuchennej czy dużej plastikowej torby przeznaczonej dla zwierzat, ale za to twoja kieszen poczuje roznice. Czarna Melasa przeznaczona dla zwierzat hodowlanych ma dla nas najwieksza wartość, i jeśli jest taka opcja zalecamy zaopatrzenie się wlasnie w taka.
 
Chociaż staramy się, aby nasze publikacje były dokładne i zawieraly kompletne informacje, to wiemy także ze zbiorowa inteligencja znacznie przewyższa indywidualna wiedze i doświadczenie, a zatem skorzystajmy z naszej wspolnej wiedzy i doświadczenia dla calej wspólnoty. Wiemy również ze zawsze są pytania na które nie została udzielona odpowiedz, nie wszystko da się przewidzieć. Wiec zapraszamy, jesteśmy otwarci na wasze pytania i komentarze, i mamy nadziej na pomocne rady, przyjmiemy rowniez krytyke, o ile będzie konstruktywna.

źródło: #com

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+