Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
sklep z nasionami marihuany
grower.com.pl www.growbox.pl seedstockers.com

"Zagubieni w czasie" palacze marihuany


m4t3k

Recommended Posts

"Zagubieni w czasie" palacze marihuany

Dr Anthony van den Pol wraz z zespołem badaczy z Yale University wykazał, że palenie marihuany zaburza wewnętrzny zegar organizmu i to właśnie dlatego niektórzy jej użytkownicy doświadczają czasem "zagubienia w czasie".

Naukowcy sprawdzili, jak receptory kannabinoidowe wpywają na nasz cykl dobowy i wewnętrzny zegar biologiczny, które kontrolowane są przez jądro nadskrzyżowaniowe. Do regulacji tych procesów wykorzystuje ono światło, dlatego odczuwamy nieprzyjemne skutki np. zmieniając strefy czasowe czy pracując w nocy. Wiadomo jednak, że nasz organizm posiada zdolność utrzymania rytmu dobowego nawet bez dopływu światła, dlatego przebywając kompletnej ciemności jesteśmy w stanie jeść i spać o zwykłych porach.

W ramach eksperymentu Amerykanie umieścili 42 myszy w całkowicie zaciemnionych klatkach, gdzie przebywały przez dwa tygodnie. Doprowadziło to do synchronizacji ich rytmu dobowego - fazy aktywności i spoczynku trwały po 12 godzin.

Po upływie dwóch tygodni część klatek oświetlono w momencie, gdy zamknięte w nich gryzonie rozpoczęły fazę aktywną. Ponieważ myszy prowadzą nocny tryb życia spowodowało to, że weszły one w fazę aktywną o 2 godziny później, niż myszy z klatek nieoświetlonych. Okazało się też, że gryzonie, którym przed oświetleniem wstrzyknięto kannabinoidy, rozpoczęły aktywną fazę tylko z godzinnym opóźnieniem niż myszy z klatek nieoświetlanych.

Kolejnym etapem badania była analiza stanu komórek jądra nadskrzyżowaniowego, odpowiadającego za utrzymanie cyklu dobowego. Zauważono, że u gryzoni, którym podano kannabinoidy, neurony zwiększyły swoją aktywność aż o 50%. Autorzy badania przypuszczają, że wpłynęły one na rytm dobowy u myszy oraz że takie samo zjawisko występuje także w przypadku ludzi. Ich zdaniem kannabinoidy wprowadzają neurony jądra w błąd, powodując ich niewłaściwą aktywność.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+