Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

System wertykalny - kilkanaście razy większy plon!


Edka2641

Recommended Posts

nadal zostaje przy glebie, ale kiedys napewno pojade z hydro

jeśli chodzi o ilość... to gleba.. ale tylko na out'cie :D z zadnej boxowej gleby nie pojdzie tyle :D uwzględnij to ze jak bys w ziemi dawal tyle plantów to ile ziemi trzeba by było. a to wszystko zastąpione tylko panelami z waty albo kokosu.

chociaz koniec końców to faktycznie. gleba jest i będzie glebą. smak.. i w ogóle całokształt, Natura. :peace:

jeszcze nigdy nei robiłem nic z seedów femi. ale za to drugi rok trwają moje prace nad zrobieniem własnych. i wygląda na to że na przyszłą wiosnę będą gotowe..albo jeszcze zimą..

 

tak se na oko wziąłem, że jak bagażnik masz ponad 1,5 szerokości, trochę ponad metr głębokości i metr wysokości to będzie jakieś 500 l :) heheh widać, nie doceniłem tych liczb.

Rezczywiście wychodzi na to, że trzeba kupić mały zbiornik na szambo.

tylko nadal jest to duży koszt, opłacalnej kupić starą szafę i porobić takie półki w około lampy.

No ja również początkowo nie skumałem na wyczucie że aż tyle pojemności wyjdzie. Dopiero po przeliczeniu mnie ocknęło. I myślę fakt...przeciez to ponad metr srednicy i ponad 1,5m wysokie... :D wiec cos pod 2m^3 musi dać..

Mały zbiornik? Lepiej od razu taki większy :] Ze 4m^3 byłby w deche.. marzenie.

Co do szafki i półek w koło. Tez mi początkowo przyszło to na myśl jednak w dalszym rozważaniu uznałem, że to nie będzie do końca "doskonałe" z racji tego ze odległość plantów od zrodla swiatła nie bedzie taka sama. nierówno by szly. poza tym te bliżej rogów by zachodziły na siebie..lipa. a na walcu wokół równo inaczej. myślę że chcąc robić coś takiego to już trzeba dążyć maxymalnie do zdobycia walca.

a jaka bryła ma największą objętność przy możliwie najmniejszej powierzchni całkowitej? KULA :D najlepiej taką kulę by mieć.. przy podobnych gabarytach weszło by w kit więcej rośłin.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Trzeba będzie zapieprzyć słup ogłoszeniowy z ulicy :D albo po prostu w słupie zacząć uprawiać. Już to widzę, jak ktoś w nocy growera śledzi. Grower przechodzi obok słupa i nagle znika. Akcja jak w filmie.

Dobra, a teraz poważnie, obmyśliłem jak w tani sposób zbudować takiego owalnego tanka.


WYMIARY
powierzchnia - 1,13 m2
objętość - 1,7 m3

wysokość - 1,5 m
średnica - 1,2 m

Jeśli nie macie przy kompie metrówki budowlanej (taka rozwijana żółta) to 1,2m dla osoby o wzroście 1,8m będzie sięgać mniej więcej do spotu słonecznego na mostku. Zaś 1,5m to odpowiednik waszego obojczyka. Zatem dla wyobrażenia wymiarów tego boxa warto wsiąść sznurek, nitkę lub po prostu metr budowlany i na podłodze przy ścianie jakoś to sobie rozrysować. Narazie przyjmijmy, że jest podstawa to kwadrat, czyli na podłodze 1,2m x 1,2m a na ścianie 1,5m. Teraz w kwadracie na podłodze wyobrażamy, że w ten kwadrat wpisany jest okrąg i wiemy na oko jak będzie to wyglądać. Cholernie duże, co :D

BUDOWA
Najpierw zaczynamy od szablonu. Można użyć do tego styropianu, kołków i folii czy cokolwiek co nam wpadnie do głowy aby utworzyć formę koła.
Jeśli chodzi o styropian, to bierzemy jeden płat, gwóźdź i ołówek. Z jednej strony sznurka zaplatamy gwoździa, z drugiej ołówek. W ten sposób tworzymy prymitywny cyrkiel. Wystarczy, że wbijemy gwoździa w środek styropianu i odrysujemy okrąg. Czynimy tak z 5-10 płatami. Na końcu je wycinamy i sklejamy wszystko. Wyciąć można po prostu piłą, rozgrzanym nożem lub rozgrzanym drutem. Pamiętajmy by długość sznurka odpowiadała promieniowi waszego boxa czyli w tym wypadku 60cm (połowa średnicy)

Metoda kołków i folii. Kołków potrzeba co najmniej 6. Ale im więcej tym nasza figura będzie bardziej dążyć do wyglądu koła. Rysujemy okrąg na ziemi za pomocą opisanego wyżej cyrkla (zamiast ołówka i gwoździa dajemy 2 gwoździe). Wbijamy patyki i kołki najgęściej jak się da. Pamiętajmy, że musi być to solidne. Na końcu oplatamy to folią.
Folia może być taka jak do ochrony mebli i podłóg podczas remontów lub FOLIA STRETCH.

Polecam tą w rolkach bo jest solidniejsza i nie trzeba się bawić w wycinanie.

Oczywiście szablon nie musi mieć wysokość docelową czyli 1,5 m, może mieć np. 50cm, ale trzeba będzie wtedy zrobić 3 takie segmenty. Taniej zawsze trzykrotnie powtórzyć operacje na 50cm warstwie styropianu niż odrazu zrobić szablon wysokości 150cm. Ale to kwestia gustu, finansów i pomysłowości. Może akurat ma pod nosem budowę i wie skąd zawędzić trochę styropianu :) Później można oddać, taki walec :D

Teraz budowa właściwa. Do tego potrzebna będzie tkanina szklana (10-20zł za metr kw.) oraz żywica epoksydowa i wałek (może być malarski).
Zanim zaczniemy coś nakładać musimy się dowiedzieć ile nasz box będzie miał powierzchni całkowitej.
Czyli 2 razy pole podstawy plus ściany. Powierzchnia ściany to 2*Pi*r*H gdzie H to wysokość boxa. W naszym przypadku ściana ma powierzchnię 2*3,14*0,6m * 1,5m = 5,65 m2

Do budowy modeli z włókna szklanego zawsze używa się paru lub parunastu warstw tkaniny szklanej. Ja zakładam, że powinienem użyć 4-5 warstw. Czyli 5,65 m2 x 5 = 28 m2. Przy cenie 15zł za metr tkaniny szklanej, zapłacimy 420zł. (można się targować :D )

Jako ciekawostkę podam, że tą metodą budowane są nadwozia Ferrari, niektóre śmigłowce, szybowce i jachty. Z tymże, Ferrari zaprzestało używać włókna szklanego i przerzuciło się na włókno węglowe tzw. Carbon.

Teraz nakładamy tkaninę szklaną na nasz szablon i smarujemy żywicą epoksydową za pomocą pędzla. Lecimy tak w koło szablonu, gdy już mamy pierwszą warstwę wałkujemy. Nakładamy znowu tkaninę szklaną, troszkę wałkujemy żeby ją docinać i znowu żywica. Wałkujemy i tak do nałożeniu wymaganej ilości warstw.

Jeśli robimy boxa segmentowo, to najpierw wykonujemy wszystkie segmenty, stawiamy je na sobie i sklejamy za pomocą pasków tkaniny szklanej. Oczywiście smarujemy potem żywicą i wałkujemy.


Myślę, że jeśli ktoś chce iść w koszta lub planuje budowę mniejszej beczki, może śmiało użyć tylko 3 warstw. Ale ja osobiście między warstwy tkaniny szklanej dla wzmocnienia konstrukcji, wkleiłbym brystol, gazety lub prześcieradło. Po prostu coś co jest wstanie przesiąknąć żywicą.


UWAGA zamiast żywicy epoksydowej można używać żywicy poliestrowej.
Inna nazwa tkaniny szklane to mata szklana.

No i przed chwilą znalazłem na allegro hiciora, tkanina szklana za 5zł za metr2 !!
Zamiast wspomnianych przeze mnie 420 zł wydasz 3 razy mniej :D :D


edit:
wlazłem na forum modelarskie, żeby poczytać dokładniej o kładzeniu laminatu.
Zanim położymy matę szklaną na nasz szablon, trzeba najpierw szablon wysmarować rozdzielaczem. Chodzi o to by włókno szklane po wyschnięciu nie skleiło się z szablonem.
Zamiast rozdzielacza można użyć pasty do podłogi. Nie żałować. Na nasz rozdzielacz (ew. pastę) nakładamy żywicę, potem tkaninę szklaną i wałkujemy, żeby wycisnąć pęcherzyki powietrza. Znowu, żywica, tkanina i wałkowanie.
Na forum modelarskim wyczytałem, że żywica poliuretanowa rozpuszcza styropian.
Najlepsza żywica to epoksydowa L-285, ale jest droga.
Żywicę należy zmieszać z utwardzaczem, ale nie wiem jakim stosunku.
Jakiekolwiek żywice są bardzo toksyczne, dlatego należy nakładać je w masce i robić to na zewnątrz. Można spróbować robić to w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, ale radziłbym włączyć jakieś wiatraki.
Elementy wykonane z laminatów są bardzo ciężkie, więc robiąc je na zewnątrz nie daję gwarancji, że wniesiecie je do wewnątrz :D Dlatego lepsza jest budowa segmentowa. No i nie przesadzajmy z rozmiarami. Wyczytałem jeszcze, że takie laminaty są często półprzezroczyste tzn. widać, że przepuszczają światło. Dlatego nakłada się preparat zwany Żelkotem. Nie dość, że żelkot ma walory estetyczne (wygładza) to nie przepuszcza światła. Ale myślę, że i tak można to sobie darować. 2 warstwy białej farby w środku i po kłopocie.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Zawada, dobrze rozkminione :D bardziej jednak kuszący ten słup ogłoszeniowy 8) jesli ktos ma warunki przygarnąć to pierwszorzędna sprawa.

pozostałoby opracowac system nawadniania.. i gotowe bo reszta to kosmetyka.

btw ktos sie orientuje jakie wymiary ma słup ogłoszeniowy?

aha.. i ile pozywki jednorazowo powinno byc w takim systemie na te 150 roslin? orientacyjnie..

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 1 rok później...

na nasionka femi wydasz 4320 zl ;]

nadal zostaje przy glebie, ale kiedys napewno pojade z hydro

Oj chłopcze

Kto by bawił się w nasiona ? Stawiamy drugiego boxa z CFL i tam trzymamy jedną dużą rośline femi po 5tyg ściągamy pierwsze klony, i je ukorzeniamy

W ten sposób z 4320zł schodzimy do około 25zł ?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 2 miesiące temu...
  • 2 lata później...

Ciekawym rozwiązaniem jest system wertykalny dopasowany do rozmiarów namiotu uprawowego. Opis systemu znajduje się na stronie:

 

www.systemy-wertykalne.pl

 

Funkcjonalnosć w porównaniu do tych zagranicznych zabawek jest nieprównywalnie lepsza. Co ciekawe można uprawiać w glebie i to jeszcze ScrOG!

 

Pytałem się o cenę to wyszło jakieś 4900zł brutto czyli duuużo taniej niż jakieś Coloseum za 13 tys zł przypominające kabine prysznicową.

 

Co sądzicie o tym systemie? Ktoś stosował?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+