Jump to content
thc-thc.com
ganjafarmer.com.pl
dutch-passion.com GROWSHOP HEMP.PL thc-thc.com

Bakterie mlekowe


Guest Byndzek

Recommended Posts

Guest Byndzek

Ostatnio dogrzebałem się do ciekawego artykułu odnośnie pozytywnych skutków stosowania podczas uprawy bakterii mlekowych.

===========================================

BAKTERIE MLEKOWE

Jednym z naturalnych mikroorganizmów które znajdują zastosowanie w rolnictwie jest Lactobaccillus. Ten szczególny, pożyteczny mikroorganizm często stosujemy w kompostowaniu. Jego obecność ogranicza powstawanie nieprzyjemnie pachnących substancji wytwarzanych w procesach beztlenowego rozkładu, w tym amoniaku. Zatem jeśli chcemy coś kompostować lub poddać fermentacji a zależy nam na czystym powietrzu, powinniśmy sięgnąć po bakterie kwasu mlekowego. Ich zastosowanie w organicznym rolnictwie jest olbrzymie. W akwakulturach jednym z problemów jest czystość wody. Jej niska jakość naraża ryby na stres który w efekcie zatrzymuje ich wzrost i negatywnie wpływa na ich stan zdrowia. Szczególnie widoczne jest to w intensywnych hodowlach o dużym zagęszczeniu osobników oraz w hodowli w zamkniętych zbiornikach. Amoniak z rybich odchodów zanieczyszcza wodę i powoduje stres u ryb. Regularnie dodając do wody pożyteczne kultury mikroorganizmów, minimalizuje sie problem amoniaku, o ile nie w pełni go eliminuje, pomagają one bowiem w przyspieszeniu lub zakończeniu denitryfikacji wody lub przetworzeniu ścieków w formy niegroźne dla ryb.

Opryski roślin i gleby rozcieńczonym roztworem kultur Lactobacillus wspomagają rozwój roślin i poprawiają ich stan zdrowia. Podawana doglebowo i dolistnie bakteria pomaga w procesach rozkładowych, udostępniając więcej substancji pokarmowych i pomagając je lepiej przyswajać roślinom.

Bakteria kwasu mlekowego jest również znana z produkowania enzymów i naturalnych antybiotyków wspomagających skuteczne trawienie, wykazuje także działanie antybakteryjne, kontrolując populację bakterii z rodzajów Salmonella i Escherichia coli. Dla rolników najważniejszym jej działaniem jest poprawa zdrowia roślin i zwierząt oraz wpływ na lepsze przyswajanie nutrientów, lepsze przetwarzanie paszy w przyrosty masy i eliminacja określonych toksyn.

Oto prosty sposób na uzyskanie tego mikroorganizmu z powietrza:

1. Wlej do pojemnika wodę którą przepłukałeś ryż. Może to byc plastikowe pudełko z pokrywką. Płukanie polega na wsypaniu ryżu do słoika, dolaniu czystej wody bez chloru, wytrząśnięciu aż woda stanie się mętna, odlaniu jej do pojemnika.

2. Pozostaw w pojemniku około połowy do trzech czwartych powietrza. Najwazniejsze tutaj jest właśnie powietrze nad roztworem. Przykryj pojemnik pokrywką, tak aby umozliwić cyrkulację powietrza. Nie dociskaj szczelnie pokrywki.

3. Umieść pojemnik w zacisznym miejscu z dala od światła słonecznego. Pozostaw go tam na przynajmniej 5-7 dni, co pozwoli zawartości sfermentować. Bakterie mlekowe zgromadzą się tam po tym okresie w temperaturze 20-25 C.


4. Błonnik z ryżu oddzieli się i będzie pływał po powierzchni jako cienka błonka o kwaśnym zapachu. Odlej płyn, oddzielając tę błonkę.


5. Umieść ten płyn w pojemniku i dodaj 10 razy więcej mleka. Pierwotny płyn został zasiedlony przez rozmaite mikroby z powietrza, w tym przez Lactobacillus. Dodanie ich do mleka pozwoli nam otrzymać czystą kultuę Lactobacillus, eliminując pozostałe. Możesz użyć odtłuszczonego mleka albo mleka z proszku, jakkolwiek świeże mleko jest najlepsze.

6. Po 5-7 dniach węglowodany, białka i tłuszcze zbiorą się na górze w postaci serowatej masy, pozostawiając żółtawą ciecz zawierającą bakterie kwasu mlekowego. Możesz wyrzucić ten serowaty kożuch, dodać do kompostu lub dać zwierzętom do zjedzenia.

7. Czystą kulturę bakterii mlekowych można przechowywac w lodówce albo trzymać je dłużej w temperaturze pokojowej, ale wtedy należy dodać do niej taką samą ilość nieoczyszczonego cukru rozpuszczonego w 1/3 wody. Bakterie potrzebują jakiegoś źródła pokarmu (wyczerpały już cukry z mleka) i dodany cukier utrzyma je przy życiu przez jakiś czas.

8. Masz już czystą kulturę bakterii mlekowych. Przed użyciem rozcieńcza się ją dwudziestoma częściami wody. Upewnij się że woda nie zawiera chemicznych, bakteriobójczych dodatków takich jak chlor. Ten roztwór 1:20 będzie służyć jako twoja podstawowa mieszanina bakterii mlekowych. Dwie do czterech łyżek stołowych tej mieszaniny dodane do czterech litrów wody posłużą jako płyn do oprysków lub dodaje się je do wody lub paszy dla zwierząt.

9. Serum bakterii mlekowych może być podawane dolistnie aby wspomóc żyjące na liściach mikroby, doglebowo lub dodane do kompostu. Oczywiście, poprawi ono również trawienie i przyswajanie pokarmu u zwierząt, przyda się w innych wymienionych na wstępie sytuacjach. W razie występowania jakiegokolwiek naruszenia równowagi, w ziemi czy układzie pokarmowym, Lactobacillus może okazać się pomocny.

-----------------------------------------------------------------------------------------
===========================================

Miał ktoś z tym kiedyś do czynienia?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+