Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Yerba Mate


Gość Byndzek

Recommended Posts

znalazłem dokładny rozrys witamin (i innych składników :wink:) zawartych w Yerbie:

W 1964 r. grupa naukowców z Instytutu Pasteura w Paryżu doszła do wniosku, że mate zawiera praktycznie wszystkie witaminy niezbędne do podtrzymania życia. Wyniki analizy ilościowej naparu ze 100g Yerba-Mate:

* Wartośc energetyczna - 26,36kcal

* Białko - 2,32g

* Tiamina (witamina B1) - 1,26mg

* Pirodyksyna (witamina B6) - 0,83mg

* Magnez - 57,12mg

* Żelazo - 2,19mg

* Witamina C - 4,96

* Niacyna - 1,72mg

* Potas - 60,81mg

* Wapń - 58,66mg

* Sód - 10,26mg

* Fosfor - 52,81mg

* Kofeina - 89mg

* Glukoza - 3,67g

Analiza ta została przeprowadzona na Uniwersytecie Narodowym w Misiones.

Poza podstawowymi substancjami odżywczymi mate jest bogata w tzw. ksantynyny. To właśnie ich obecność zwraca uwagę naukowców. Najpopularniejszymi ksantynami obecnymi w yerba-mate są: mateina oraz jej „starsza siostra” kofeina. Chociaż ksantyny mają podobny skład chemiczny, każda z nich ma indywidualne właściwości.

Badania wykazują, że jeśli nawet kofeina występuje w mate, jej ilość jest tak niewielka, że potrzeba 100 torebek herbaty, aby zawartość kofeiny była równa szklance kawy. Dlatego też pobudzające działanie "herbaty" yerba mate nie pochodzi z kofeiny.

Właściwość charakterystyczna dla wszystkich ksantyn to delikatne rozluĄnienie mięśni. Ksantyny są dobrymi rozszerzaczami oskrzeli dzięki czemu są z powodzeniem stosowane w leczeniu astmy. Wszelkie analizy potwierdzają fakt, że mateina posiada najlepszą możliwą kombinację właściwości wśród rodziny ksantyn!

Stymuluje centralny układ nerwowy – nie powodując uzależnienia (w przeciwieństwie do większości ksantyn) Wpływa relaksująco na obwodowe naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie krwi bez silnego wpływu na rdzeń przedłużony i serce (inne ksantyny mają taki wpływ). Zaobserwowano zdecydowany wpływ na poprawię zdolności psychomotoryczne bez działań depresyjnych, charakterystycznych dla innych ksantyn.Główne, roślinne związki chemiczne obejmują: alfa-amyrynę, alfa-terpineol, kwas arachidonowy, beta-amyrynę, kwas masłowy, kwas koleinowy, kofeinę, ksantyna (mateina), kwas 5-o-kofeoilochininowy, wapń, karoten, kwas chlorogenowy, cholinę, chlorofil, chryzanteminę, cyjanidyn-3-o-ksylozylo- glukozyd, cyjanidyno-3-glukozyd, olejek aromatyczny, eugenol, geraniol, solwat geranylu z acetonem, gwajacynę b, indol, inozytol, jonon, kwas izo-masłowy, kwas izo-kapronowy, kwas izo-chlorogenowy, kwas izo-walerianowy, kempferol, kwas laurynowy, lewulozę, linalol, kwas linolenowy, saponiny mate, kwas neochlorogenowy, nerolidol, kwas nikotynowy, nudikaucynę c, oktan-1-ol, kwas oktanowy, kwas oleinowy, kwas palmitynowy, kwas palmitooleinowy, pirydoksynę, kwercetynę, rafinozę, safrol, kwas stearynowy, taniny, teobrominę, teofilinę, trygonelinę, kwas ursolowy.

Oczywiście ilości w różnych gatunkach mogą się lekko, wahać, to co ulega zmianie od tych podstawowych wyżej rozpisanych norm jest przedstawiane na etykiecie, czyli jeśli np. nie podaje się ilości kofeiny w Amandzie despalado, oznacza to że wynosi ona 89mg/100g :wink:

--------------------------------------------------------------------------------------

EDIT

CURRADO

Zamieszczę tu opis jak zrobić currado, czyli hartowanie naczynka przed pierwszym użyciem. Jest to obowiązkowy proces dla każdej nowej tykwy, bez niego może nawet dojść do zatrucia albo zgnicia tykwy!

1. Do nowo otrzymanego naczynka typu Calabaza (tykwa) wsypujemy do ok. 3/4 naczynia Yerby

2. Gotujemy wodę do tzw. 'białego wrzenia' (jest to etap, w którym woda za chwile zacznie bulgotać; robi się taka biała). Dlaczego? Bo w z takiej wody nie ulatnia się tyle jakże potrzebnego nie tylko do currado, ale też i do zwykłego zaparzania tlenu w niej rozpuszczonego :wink:

3. Odstawiamy wodę aż ostygnie do 70-84 stopni Celsjusza (niektórzy też zalewają wrzątkiem i dla lepszego efektu bakteriobójczego dodają odrobinę mocnego alkoholu, np. wódki :D). Jeżeli nie masz termometru, to woda zagotowana tradycyjnie w standardowym metalowym czajniku będzie miała odpowiednią temperaturę po ok. 12-15 minutach. Jeżeli natomiast gotowałeś/łaś do 'białego wrzenia', to o 2-3 minuty szybciej.

4. Zalewamy taką wodą (najlepiej przefiltrowana przez filtr do kawy) nasze naczynie wraz z wsypaną tam wcześniej Yerbą i odstawiamy na 24 godziny w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej.

5. Po dobie dokładnie usuwamy całą zawartość z naczynka, łącznie ze skrobaniem ścianek z resztek owocu (można do tego celu użyć metalowej bombilli).

6. Zalewamy jeszcze raz tak samo i znów odstawiamy na dobę. Po tym czasie znów usuwamy zawartość i w tej chwili Tykwa jest już gotowa do użytku spożywczego :) (UWAGA! drugie zalanie 24 godzinne również wywalamy. Trzymając się porządku liczbowego pijemy dopiero 3 zasyp! )

Jak jakieś pytania = PW :wink:

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 5 miesięcy temu...

Oj widzę, że mocno odświeżę temat :) Ostatnio zacząłem pić yerbę. Kupiłem ceramiczne matero, currado mnie jakoś nie bawi :) Na start 5 małych mate: Amandy (Despelada, Elaborada, Naranja, Limon) oraz CBs Miel. Teraz szukam czegoś mocniejszego od Despelady i jakichś ciekawostek smakowych :)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Reply to this topic...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+