Skocz do zawartości
nasiona marihuany

seedbay

Legalizacja Marihuany w Polsce - Powstał Sejmowy Zespół


Temat legalizacji marihuany w Polsce wraca na polityczne salony, tym razem z nową inicjatywą parlamentarzystów z koalicji rządzącej. Pod koniec września 2024 roku w Sejmie powołano Zespół ds. Depenalizacji Marihuany, na którego czele stanęli Ryszard Petru i Klaudia Jachira. Głównym celem zespołu jest doprowadzenie do depenalizacji posiadania niewielkich ilości marihuany, co miałoby przełamać wieloletni impas w tej sprawie.

Co zakłada nowa inicjatywa?

Zespół kierowany przez Petru i Jachirę unika jak dotąd szczegółowych deklaracji, jednak priorytetem jest zmiana prawa tak, by za posiadanie niewielkich ilości marihuany nie groziła kara więzienia. Obecnie nawet minimalna ilość tego narkotyku może skutkować wyrokiem do trzech lat pozbawienia wolności. Zespół podkreśla, że zależy mu na kompromisowym rozwiązaniu, które miałoby szansę na poparcie większości parlamentarnej.

– Idziemy w kierunku depenalizacji posiadania marihuany, ale na razie trudno o konkrety, bo dopiero zaczynamy prace – wyjaśnił Petru w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Klaudia Jachira dodała, że nowy zespół chce wznowić debatę w gronie koalicyjnym, jednocześnie dystansując się od działań zespołu Konfederacji, który wcześniej również podejmował temat legalizacji, ale obecnie jest mniej aktywny.

Powrót debaty o legalizacji

Choć obecny zespół dopiero zaczyna swoją pracę, temat marihuany był już podejmowany w polskim Sejmie w ubiegłej kadencji. Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany, w skład którego wchodzili posłowie Lewicy, Konfederacji i Koalicji Obywatelskiej, przygotował wówczas kilka projektów ustaw. Jeden z nich zakładał m.in. możliwość posiadania do pięciu gramów marihuany na własny użytek, a także uprawę do czterech krzaków konopi w gospodarstwach domowych.

Wówczas jednak inicjatywa nie spotkała się z wystarczającym poparciem, a temat ucichł. Nowy zespół stawia sobie za cel odwrócenie tej sytuacji, jednak posłowie zaznaczają, że ich działania nie będą na razie nagłaśniane.

– Nie chcemy „przegadać tematu”. Skupiamy się na budowaniu poparcia klubów i przekonywaniu nieprzekonanych – mówi jeden z członków zespołu.

Czy Tusk poprze zmiany?

Warto także podkreślić, że kluczowym elementem debaty o depenalizacji marihuany jest postawa Donalda Tuska, premiera i lidera Koalicji Obywatelskiej. Tusk w przeszłości był zdecydowanym przeciwnikiem legalizacji, deklarując: „Jeśli chcecie legalnej marihuany, wybierzcie innego premiera”. Jednak w ostatnich latach jego stanowisko zdaje się ewoluować. W 2023 roku przyznał, że warto rozważyć „rozsądne podejście” do tematu, wykluczając jednak pełną legalizację.

Czy jego zmiana poglądów będzie wystarczająca, by poparł działania zespołu? Eksperci pozostają sceptyczni. Prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego zauważa, że Platforma Obywatelska jako partia centrowa musi balansować między oczekiwaniami różnych grup wyborców. W związku z tym może unikać kontrowersyjnych tematów, szczególnie w obliczu nadchodzących wyborów prezydenckich.

Społeczne nastroje i wpływ zmian

Debata o legalizacji marihuany zyskuje jednak coraz większe poparcie społeczne, szczególnie wśród młodszych pokoleń. Liberalizacja przepisów dotyczących marihuany mogłaby wpłynąć na zmniejszenie obciążeń systemu sądowniczego i więziennictwa, a także przyczynić się do wzrostu wpływów z podatków w przypadku wprowadzenia regulowanego rynku konopi.

Polska nie jest jedynym krajem, który rozważa zmiany w tej kwestii. W ostatnich latach legalizacja lub depenalizacja marihuany stały się faktem w wielu krajach europejskich, takich jak Niemcy czy Czechy. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie regulacje dotyczące konopi przyniosły nie tylko korzyści gospodarcze, ale także pozwoliły na lepszą kontrolę nad jakością i dystrybucją substancji psychoaktywnych.

Co dalej?

Decyzja w sprawie zmian prawnych może zapaść w najbliższych miesiącach, a ważnym punktem zwrotnym będzie odpowiedź Donalda Tuska na wniosek obywatelski dotyczący dekryminalizacji marihuany. Sejmowa Komisja ds. Petycji przekazała go premierowi z terminem odpowiedzi do końca listopada.

Nowy zespół parlamentarny stoi przed trudnym zadaniem wypracowania rozwiązania, które będzie możliwe do zaakceptowania przez szerokie spektrum polityczne. Jednak już sam fakt podjęcia tego tematu na nowo świadczy o rosnącym znaczeniu kwestii marihuany w polskiej polityce.

Czy tym razem uda się przełamać wieloletni opór wobec zmian w prawie? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – temat legalizacji marihuany w Polsce powrócił na dobre.

źródło: https://powiew.com/powstal-sejmowy-zespol-ds-legalizacji-marihuany-w-polsce/

  • Like 1

1 komentarz


Rekomendowane komentarze

Jeb z Dzidy

Opublikowano

W Polsce mamy do wszystkiego zespoły, komisje i misje parlamentarne z których nigdy nic nie wynika siedzą w tych komisjach i wydają pieniądze podatników 🤑

Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+