Skocz do zawartości
nasiona konopi thc-thc

grower

Niektóre Grupy w Niemczech Nie Chcą Legalizacji Marihuany


Legalizacja konopi indyjskich w Niemczech, przewidywana na 1 stycznia 2024 r., prawdopodobnie wejdzie w życie najwcześniej 1 kwietnia, jeśli w ogóle. Impas wokół projektu trwa w najlepsze. Planowane głosowanie w Bundestagu ponownie zostało odwołane. Stowarzyszenie sędziów skrytykowało między innymi to, że prawo jest zbyt szczegółowe i stanowi dodatkowe obciążenie dla wymiaru sprawiedliwości, ponieważ prowadzi do wielu postępowań sądowych. Policja również obawia się planów rządu federalnego dotyczących konopi indyjskich i odbiera je jako dodatkowe obciążenie. Co dalej z legalizacją konopi w Niemczech?

Po długim oczekiwaniu ustawa dotycząca legalizacji konopi indyjskich w październiku trafiła do Bundestagu. Do komisji trafił projekt autorstwa ministra zdrowia SPD Karla Lauterbacha, który zakładał, że reforma miała wejść w życie na początku 2024 roku. W toku dyskusji autorzy ustawy doszli do wniosku, że jej treść nie jest jeszcze kompletna, dlatego głosowanie przeprowadzone 16 listopada zniknęło z porządku obrad Bundestagu, choć obecni na sali parlamentarzyści mieli bardzo podzielone opinie.

Jakie przepisy aktualnie obowiązują w Niemczech?

W przeciwieństwie do legalnych substancji uzależniających, takich jak tytoń i alkohol, konopie indyjskie są obecnie uważane w Niemczech za substancję nielegalną, która podobnie jak narkotyki takie jak heroina i Ecstasy podlega ustawie o środkach odurzających. Oznacza to, że jakiekolwiek posiadanie konopi indyjskich i produktów z konopi indyjskich (haszysz, marihuana) jest obecnie nadal przestępstwem karalnym. Jeżeli kwota jest niewielka i przeznaczona jest na użytek osobisty, prokurator może odstąpić od ścigania danej osoby. Limity do ilu gramów dana ilość jest klasyfikowana jako niska różnią się w zależności od kraju związkowego.

Co planuje ustawa – najważniejsze punkty w skrócie

Według nowych przepisów, w pierwszym etapie spod kary ma zostać zwolnione posiadanie 25 gramów produktów z konopi indyjskich dla dorosłych oraz uprawa do trzech roślin żeńskich na własny użytek i/lub ich dystrybucja w klubach. Członkowie powinni mieć możliwość otrzymania 25 gramów na osobę jednorazowo i maksymalnie 50 gramów miesięcznie. Przepisy nie przewidują żadnej, innej legalnej sprzedaży i handlu. Dopiero na późniejszym etapie reformy możliwość dystrybucji ma zostać przetestowana w modelowych regionach z licencjonowanymi sklepami, przez okres pięciu lat i przy wsparciu naukowym. 

Kontrowersje wokół stref zakazu konsumpcji 

Z uwagi na mnogość opinii i przekazu, możemy jedynie spekulować na temat najważniejszych przyczyn przełożenia głosowania i dyskusji nad przepisami. Prawdopodobnym, konkretnym punktem spornym jest fakt, że w przepisach mają być planowane strefy zakazu spożycia konopi indyjskich.

Rada Federalna domagała się między innymi, aby „zadania stanowe w zakresie kontroli i egzekwowania prawa były tak uregulowane, aby nie stwarzały dodatkowych wymagań kadrowych ani finansowych” w systemie policji i aparatu sądowego. Będzie to prawdopodobnie trudne w związku z planowanymi 200-metrowymi strefami zakazu wokół placówek edukacyjnych, przy czym w takim przypadku należy spodziewać się ograniczeń i utrudnień w egzekwowaniu prawa.

Kto krytykuje legalizację konopi?

Niechętnych ustawie jest bardzo wielu. Stowarzyszenie sędziów skrytykowało przepisy między innymi dlatego, że ich zdaniem prawo jest „zbyt szczegółowe” i stanowi dodatkowe obciążenie dla wymiaru sprawiedliwości, ponieważ prowadzi do wielu niepotrzebnych postępowań sądowych. Policja niemiecka jest także sceptyczna wobec zmian, gdyż obawia się, że zmiana przepisów dotyczących konopi indyjskich przyniesie dodatkowe obciążenie dla stróżów prawa. Stowarzyszenia lekarzy pediatrów i młodzieży z kolei ostrzegają przed zagrożeniami dla zdrowia młodych ludzi. Ich zdaniem częściowa legalizacja zagroziłaby zdrowiu psychicznemu i możliwościom rozwoju szczególnie osób przed 25 rokiem życia. Krytycy wyrazili również wątpliwości, czy wypuszczenie na rynek konopi indyjskich zakończy się sukcesem, zgodnie z oczekiwaniami i czy faktycznie ograniczy przestępczość narkotykową i czarny rynek lub zapobiegnie przechodzeniu na twardsze narkotyki.

Marihuana nadal zakazana!

Według zwolenników legalizacji niemiecka polityka wydaje się zbyt odległa od pragmatycznych, realistycznych rozwiązań, jakie można obecnie znaleźć w tym samym kraju, z którego kiedyś wywodziła się międzynarodowa kryminalizacja konopi indyjskich, czyli w USA, gdzie niegdyś ścigani handlarze prowadzą obecnie legalne sklepy z marihuaną. O takiej sytuacji zwolennicy używki w Niemczech mogą tylko pomarzyć.

Źródło: https://jamaica.com.pl/niemcy-kto-nie-chce-legalizacji-marihuany/

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+