Skocz do zawartości
thc-thc

grower

rollnik

Użytkownik
  • Postów

    57
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Posts opublikowane przez rollnik

  1. Moją uwagę zwróciła załączona fotka z opisanymi przeze mnie powodami podniesionej krawędzi liści, co wskazuje na problemy z temperaturą. A problem z temperaturą wpływa zarówno na zmniejszenie efektywności CFL jak i fotosyntezy. Może faktycznie teraz już odbłyśnik jest wyżej i trochę inaczej to wygląda, ale krawędzie liści dalej się zawijają, więc jest to nadal aktualne.
    Mieszający bym dał gdzieś niżej, a ten chłodzący świetlówki prosto w linii z wyciągiem, ale nie wprowadzając turbulencji powodujących przepychanie skumulowanego gorąca w dół na szczyty. Pozdro  ;)

    post-30737-0-62424300-1430738846_thumb.j

  2. Temperaturę mierzy się na wysokości górnych partii, a z fotek wynika, że mierzysz okolice doniczki. Przy ścianach też bywa chłodniej bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz boxa.
    Daj termometr wyżej i dopiero wtedy pomiar będzie prawidłowy. 
    Podniesione krawędzie mogą też wskazywać na zbyt nagrzaną powierzchnię źródła światła, a nie powietrze.
    Twój odbłyśnik jest duży i pod nim gromadzi się sporo ciepła, przez to najprawdopodobniej świetlówka jest mocno rozgrzana - traci optymalny strumień światła i emituje za dużo podczerwieni względem światła widzialnego.
    Dobrze jest, kiedy wentylator skierowany na światło przepycha nagrzane powietrze wprost do wylotu, a obecne ustawienie pcha falę gorąca wprost na rośliny. Liście jakoś sobie poradzą, ale kwiaty już mogą mieć problem, a będzie już tylko cieplej każdego kolejnego tygodnia.
     

    • Upvote 1
  3. Nic się nie wyciągnęło poza łodyżkami od wiatraków, które musiały się wydłużyć, żeby nie schować się w cieniu - normalna kolej rzeczy, szczególnie kiedy nie stosuje się treningu. Roślinki wyglądają wzorowo, cieszą oko.  :trawka: 
    Masz gdzieś opis lub fotki konstrukcji filtra? Skoro teraz już czuć, to potem lepiej nie będzie...
    Wloty masz pasywne, a na nich jakaś mata jest, czy wolny przelot? Wentylacja pracuje 24h, czy włącza się razem ze światłem?

  4. Jak dla mnie wyglądają wręcz podręcznikowo - zieleń, kształt liści (płaska blaszka, zero wykręceń i pofalowań) i zwarta budowa krzaczka. A powolny wzrost w górę to nie powód do zmartwienia, bo w miejscu nie stoją, tylko zwiększają powierzchnię liści. Wyciąganie się roślin to zwykle znak niedoboru światła, więc jeśli rosną głównie na szerokość i wyglądają zdrowo, to tylko się cieszyć, bo wzrost nadrobią podczas kwitnienia, kiedy będą szykowały miejsce dla kwiatów.  :zajebiscie:

    • Upvote 1
  5. Hej, na jakiej wysokości jest panel i jakim prądem diody zasilane? Bo podana teoretyczna moc panelu to chyba 56*3W=168W, a nie 192W. Nie pasuje mi sposób zamocowania tych 4 wentylatorów - za blisko radiatora i mają zablokowany przepływ. Można prosić o fotki panelu od boku?

    Czy jest tam jakiś filtr, skoro wentylator kanałowy? Jaki to wentylator, gdzie umieszczony i czy wlot jest pasywny? Coś o nawilżaczu?
     

  6. Baton, mój statecznik ma 4 wyjścia, ale raczej zasada podobna jest. Schemat połączeń masz rozrysowany na obudowie. Po 2 piny bezpośrednio do do każdej ze świetlówek, zgodnie z numeracją (1,2 i 5,6). Potem 2 skrajne łączą jedną świetlówkę z drugą i jednocześnie idą do 2 środkowych wyjść (jedna para do 3, druga do 4). Możesz sobie opisać piny na trzonkach i połączyć patrząc na schemat, żeby się nie pomyliły.
    Trochę dziwne to połączenie, bo dla 6. wyjść widziałem kiedyś inny schemat - po 3 z każdego trzonka szły do kolejnych wyjść statecznika i pozostałe piny były połączone ze sobą. Ale najlepiej trzymać tego, co podał producent.

  7. !!! KAŻDY dosłownie KAŻDY owad jest małym wstrętnym i obrzydliwym robakiem !!! ;)

    Nie każdy! Są też DUŻE, wstrętne i obrzydliwe.  :laugh:

     

    Nie chce spryskiwac dlatego sie pytam bo nie wiem czy jest ten hujek maly moze sygnalizowac problem czy nie !!!!!!!!

    Ja bym spryskał benzyną i podpalił! :P To sygnalizuje problem - zwie się nadopiekuńczość początkującego. ;)

    Ale spoko, bo przez to przechodziła większość z nas i może nawet dobrze - wtedy dokładniej przygląda się roślinom i najwięcej się o nich uczy. :)

    Proponuję co jakiś czas zrobić fotkę bez HPS (oczywiście nie przerywając ciemni) albo spróbować ustawić balans bieli, żeby kolory były zbliżone do rzeczywistych.

    Wtedy łatwiej będzie ocenić ewentualne zmiany kolorów liści.

  8. Podstawą jest właściwy pomiar temperatury. Jeśli po prostu umieścisz termometr bez osłony, to tak jakbyś zmierzył temperaturę "w słońcu". Nam chodzi o tę w cieniu, czyli termometr musi być zakryty przed bezpośrednim promieniowaniem cieplnym źródła światła. Inaczej pomiar nie ma sensu. Oczywiście nie można go zupełnie zaklejać, bo nie zmierzymy temperatury powietrza, tylko nagrzanej osłony.

  9. Zgadzam się z większością poruszonych kwestii, poza odbłyśnikiem. Odbłyśnik zawsze sporo daje, ale musi mieć odpowiedni kształt i powierzchnię odbijającą.

    Światło z górnej części świetlówki marnuje się, bo żeby dotrzeć do rośliny, musi przebyć długą drogę do sufitu i potem z powrotem na dół. Ściany są pokryte farbą, która w przeciwieństwie do mylaru silnie rozprasza i tak już rozproszone światło świetlówki. Tak więc, wiele fotonów wykonuje więcej odbić i ich droga znacznie się wydłuża. W tym przypadku zrobiłbym odbłyśnik z np. aluminium oklejonego mylarem. Takiego półkolistego jak proponował Igorek lub coś w stylu batwing. Nie wiem jak to będzie wyglądało z temperaturą, ale trzeba wypośrodkować - jak zawsze w małych boxach. 
    O wymieszanie barw bym się nie bał - szerokie spektrum o większej mocy roślinom nie zaszkodzi, myślę że to lepsze niż wykorzystywać tylko część światła.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+