Jump to content

thc-thcbreedbros.com

Pożyteczne owady ogrodowe dla roślin konopi


Recommended Posts

Wielu hodowców konopi, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych błędnie zakłada, że każdy owad znaleziony na roślinie jest zagrożeniem dla plonów. W wielu przypadkach, tak faktycznie jest. Owady, takie jak wciornastki, mszyce, komary, roztocza itp., to nieproszone szkodniki, które uszkadzają i ostatecznie niszczą uprawy konopi. Jednakże, niektóre pożyteczne owady ogrodowe polują i zjadą wiele groźnych szkodników, pomagając tym samym w utrzymaniu zdrowia roślin.

Przeczytaj wszystko, co warto wiedzieć na temat stosowania pożytecznych owadów ogrodowych w celu kontrolowania populacji szkodników podczas wewnętrznej oraz plenerowej uprawy nasion konopi.

Jak działają pożyteczne owady

Pożyteczne owady pracują przez całą dobę polując i zjadając wszelkie szkodniki (lub ich larwy/jaja), które mogą żyć na twoich roślinach lub w systemie korzeniowym. Wykorzystanie pożytecznych owadów to naturalna alternatywa dla zabiegów chemicznych. Wielu hodowców konopi wykorzystuje, zatem pożyteczne owady do kontrolowania populacji szkodników, zapobiegając ich namnażaniu i rozprzestrzenianiu się.

Oprócz eliminowania szkodników, pożyteczne owady mogą również pomagać w pielęgnacji roślin towarzyszących (np. mięty, koniczyny czerwonej, kopru, lawendy itp.), które często uprawiane są pośród krzewów konopi w uprawie plenerowej. W szczególności, hodowcy zewnętrzni dbają o różnorodność biologiczną w miejscach uprawy, rutynowo wpuszczając do ogrodu szereg pożytecznych owadów przez cały sezon wegetacyjny, aby kontrolować populacje szkodników. Chętnie sadzą, także niektóre rośliny towarzyszące, aby zachęcić pożyteczne owady i naturalne drapieżniki do pozostania i rozmnażania się.

Oczywiście, najlepszym podejściem do wszelkich wyzwań związanych z uprawą konopi jest zapobieganie, zamiast leczenia. Zachęca się, zatem hodowców do monitorowania swojej uprawy, tak dokładnie, jak to tylko możliwe. Równocześnie, nawet przy zachowaniu najwyższej ostrożności, możemy nie być w stanie przeciwdziałać epidemii szkodników. Jeśli tak się stanie, wypuszczenie na czas odpowiednich, pożytecznych owadów drapieżnych może pomóc w uratowaniu skazanej na zagładę uprawy.

Jak wprowadzić drapieżne owady do uprawy konopi?

Beneficial-garden-insects-for-cannabis

Najpierw musisz się dowiedzieć, jakie szkodniki zamieszkały w twoim ogrodzie. Pamiętaj, aby upewnić się, że uszkodzenia roślin, które odnotowałeś, są faktycznie spowodowane przez szkodniki, czy też może jest to kwestia złego doboru składników odżywczych.

Doświadczony hodowca konopi dokładnie kontroluje stan swoich roślin i zwraca uwagę na wczesne oznaki pojawienia się szkodników. Dopuszczenie do rozwinięcia się inwazji znacznie utrudnia rozwiązanie problemu. Kiedy już zidentyfikujesz rodzaj szkodnika, który szkodzi uprawie, będzie mógł podjąć kolejne kroki w celu wyeliminowania nieproszonego gościa.

Do najczęstszych szkodników, występujących w uprawach konopi należą mszyce, zielone, czarne i białe muchy, gąsienice, wciornastki i przerażające przędziorki. Dobrą wiadomością jest to, że szkodniki te mogą zostać wyeliminowane przez pożyteczne owady. Jednakże, proces ten zajmuje trochę czasu, więc im wcześniej zaczniesz aktywnie zwalczać epidemię (i im więcej przeprowadzasz inspekcji), tym lepiej.

Kupowanie drapieżnych owadów przez Internet lub w centrum ogrodniczym

Gdy masz już pewność, co do tożsamości męczących cię szkodników, możesz rozważyć kilka opcji. Wielu hodowców zamawia pożyteczne owady przez Internet lub kupuje je w lokalnym sklepie ogrodniczym.

Hodowcy plenerowi często wybierają odpowiednie rośliny towarzyszące, które sadzą w pobliżu krzaków konopi, które także przyciągną pożyteczne owady drapieżne. Dla przykładu, koper przyciąga biedronki, które niszczą populacje przędziorków i gąsienic. Tymianek, ogórecznik, mniszek lekarski, nasturcja oraz wiele innych roślin mają, z kolei zdolność przyciągania innych, pożytecznych owadów.

Hodowcy wewnętrzni kupują i wypuszczają drapieżniki bezpośrednio do pomieszczenia uprawnego. Najlepiej zdecydować się na ten krok zanim szkodniki zdążą się zadomowić. Jednym z problemów, związanych z uprawą konopi w pomieszczeniach jest to, że zoptymalizowane warunki mogą pozwolić szkodnikom rozwijać się, gdy tylko zdobędą przyczółek. Obecność niektórych naturalnych drapieżników w plenerze ułatwia kontrolę szkodników i ich eliminację.

Rozważ zastosowanie dodatkowego oświetlenia UVA/UVB w celu zwalczania szkodników

Niektórzy hodowcy umieszczają w swoich pomieszczeniach do uprawy dodatkowe oświetlenie UVA/UVB, aby zwiększyć profil terpenowy i zawartość kannabinoidów. Zazwyczaj dodatkowe oświetlenie ma postać świetlówek, chociaż niektóre (wprawdzie bardzo drogie) lampy UV LED są już dostępne na rynku. Hodowcy, którzy korzystają z lamp UV, często potwierdzają, że pomaga ono kontrolować populację szkodników, tworząc dla nich nieco bardziej wrogie środowisko.

Czy pożyteczne owady mogą pomóc w walce z epidemią szkodników konopnych?

Tak, mogą, ale tylko wtedy, gdy zostaną zastosowane na czas. Wówczas, drapieżne owady skutecznie zmniejszą populację szkodników. Jednakże, może się zdarzyć, że szkodniki są już tak dobrze zadomowione, że drapieżniki nie są w stanie wystarczająco szybko zredukować ich liczby. W takich sytuacjach wszystko, co możesz zrobić, to monitorować postępy pracy drapieżników i mieć nadzieję, że odniosą sukces, zanim Twoje rośliny zostaną trwale uszkodzone.

Dlaczego hodowcy konopi powinni unikać chemicznych środków do zwalczania szkodników?

Kto chciały palić konopie, które zostały chemicznie potraktowane toksycznym środkiem? Niezależnie od tego, czy uprawiasz automatyczne czy fotoperiodyczne feminizowane nasiona konopi, wszyscy hodowcy skupiają się na osiągnięciu, zarówno wysokiej jakości plonów, jak i suszu o najwyższym poziomie czystości. W przypadku legalnych, licencjonowanych plantatorów, już kwestia otrzymania licencji wiąże się z poziomem niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń. W związku z czym, zdecydowanie lepiej jest walczyć ze szkodnikami w sposób naturalny, za pomocą drapieżników, niż chemicznie za pomocą środków owadobójczych. A najlepiej jest zrobić wszystko, aby unikać epidemii szkodników!

Wielu hodowców decyduje się na uprawę własnej marihuany z nasion konopi z trzech kluczowych powodów:

• Aby osiągnąć najwyższy poziom jakości w porównaniu z lokalnie dostępną marihuaną.
• Aby mieć pewność, że spożywają czysty, wysokiej jakości i wolny od środków chemicznych susz, zamiast konopie niewiadomego pochodzenia, które mogły być opryskiwane chemikaliami.
• Ab zapewnić sobie samowystarczalność i niezależność przy równoczesnym znacznym obniżeniu kosztów zakupu.

Tablea z pożytecznymi owadami ogrodowymi

Oto niektóre z najbardziej popularnych owadów drapieżnych, używanych przez hodowców konopi:

Drapieżny owad Ulubiona zdobycz
Biedronki Mszyce (zjadają również jaja innych szkodników, np. ciem, chrząszczy, wciornastków, roztoczy itp.)
Drapieżne roztocza Przędziorki
Modliszki Mszyce, gąsienice i różne rodzaje much. Z radością zje też inne szkodniki
Złotookowate Przędziorki, mszyce, wciornastki, mączliki, skoczki
Chrząszcze wędrowne Komary

 

Warto jednak dodać, że hodowcy w różnych częściach świata muszą stawić czoła różnym zagrożeniom, w związku z czym często mają własne, sprawdzone rozwiązania lokalne (w tym rośliny towarzyszące), które działają szczególnie skutecznie w lokalnych warunkach uprawy.

Wielu hodowców, zwłaszcza hodowców zewnętrznych, rutynowo wypuszcza pożyteczne drapieżne owady przez cały sezon wegetacyjny. Regularne stosowanie drapieżników jest stosunkowo niedrogie w stosunku do wartości ostatecznych zbiorów i może skutecznie zapobiec zwiększaniu się populacji szkodników do groźnych poziomów. Hodowcy wewnętrzni, powinni natomiast dokładnie monitorować swoją uprawę, i w razie potrzeby zakupić i wypuścić pożyteczne owady.

Biedronki

Ladybugs-ladybirds-insects-that-are-good-for-your-cannabis

Biedronki to kolorowe, latające chrząszcze z rodziny coccinellidae z charakterystycznym, czerwonym grzbietem i czarnymi kropkami. Są popularnym owadem drapieżnym, stosowanym przez hodowców o wszystkich rodzajach uprawy. Łatwe do nabycia online.

Biedronki ucztują przede wszystkim na mszycach. Jeśli kiedykolwiek będziesz mieć problem z mszycami, zakup tego pracowitego drapieżnika, który skutecznie poradzi sobie z inwazją. Dorosłe biedronki mogą zjadać aż 60-70 mszyc dziennie i składają jaja wśród dowolnych kolonii mszyc. To tam wyrządzana jest prawdziwa szkoda. Larwy biedronki mogą zjadać do 300 mszyc dziennie! Biedronki zjadają również jaja innych szkodników, w tym wciornastków, roztoczy, chrząszczy i ciem. Żywotność: 2-3 lata.

Roztocza drapieżne (stratiolaelaps)

Predator-mites-to-get-rid-of-spider-mites-natural-enemy

Roztocza drapieżne są bardzo małe i trudne do zauważenia. Ich główną zaletą jest usuwanie przędziorków, chociaż wielu hodowców uznało za ironiczne, że muszą używać jednego gatunku roztoczy do pokonania innego. Przędziorki są bagatelizowanym szkodnikiem, ale nie warto mu pobłażać. Najlepszym sposobem ich leczenia jest reagowanie, gdy tylko zostaną zauważone.

Zamiast stosować dostępne na rynku metody leczenia, w tym spraye na bazie oleju i mydła, wielu hodowców woli umieścić kilka roztoczy drapieżnych (często dostarczanych w butelkach) bezpośrednio na dotkniętych chorobą roślinach i poczekać kilka dni, aż drapieżne roztocze zdegraduje populację przędziorków. Mięta to jedna z wartościowych roślin towarzyszących, która ma tendencję do przyciągania roztoczy drapieżnych.

Roztocza drapieżne mają krótki okres życia i mogą wymagać ponownego zastosowania, jeśli przędziorki pojawią się ponownie. Wielu hodowców, zwłaszcza hodowców zewnętrznych używa mieszanki drapieżników przez cały sezon wegetacyjny, aby populacje szkodników nigdy nie miały szansy na osiągnięcie groźnego poziomu.

Modliszki

Praying-Mantis-eating-all-kind-of-insects

Te niezwykłe owady na pierwszy rzut oka przypominają patyczaki. Zjadają szkodniki wszelkiego rodzaju i cierpliwie czekają godzinami bez ruchu na swoją zdobycz, broniąc roślin jak wartownicy.

Żywią się gąsienicami, mszycami i mączlikiem. To sprawia, że są one szczególnie popularne wśród plenerowych hodowców konopi. Wielu z nich kilkukrotnie wypuszcza populację drapieżników na różnych etapach uprawy, aby mieć pewność, że rośliny konopi są bezpieczne.

Modliszka żyje około roku, co wystarcza podczas uprawy plenerowej. Można je łatwo kupić w Internecie lub w sklepach zoologicznych.

Złotookowate

Green-Lacewings-insect-killer-bugs-for-your-cannabis-garden

Złotookowate to delikatne owady latające z dużymi przezroczystymi, koronkowymi skrzydłami. Nie powodują żadnych szkód w roślinach konopi, ale larwy sieciarzów mają żarłoczny apetyt na szkodniki o miękkim ciele, w tym wciornastki, mączliki, mszyce, przędziorki i skoczki. Złotookowate to skuteczne, wielozadaniowe, pożyteczne owady roślinne. Po zjedzeniu do syta szkodników konopi tworzą kokon i wyłaniają się jako dorosły sieciarz, który może latać, rozmnażać się i produkować kolejne larwy. Każda samica składa 100-200 jaj w ciągu ich 4-tygodniowego życia. Jaja złotookowatych są zwykle składane wśród kolonii mszyc, co umożliwia świeżo wyklutym larwom natychmiastowy dostęp do ofiary.

Złotookowate są zazwyczaj sprzedawane w małych butelkach, zawierających setki lub tysiące jaj, które można aplikować bezpośrednio na dotknięte chorobą obszary. Są szeroko stosowane w rolnictwie, a także w uprawie konopi.

Chrząszcze wędrowne (dalotiacoriaria)

Rove-Beetle-insects-to-get-rid-of-other-insects

Chrząszcze wędrowne to małe stworzenia, często o czerwono-czarnym ubarwieniu. Żywią się komarami, które są prawdziwym szkodnikiem dla hodowców glebowych. Do tego stopnia, że wielu hodowców glebowych woli kupować bezdrzewne mieszanki gleby, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się plagi komarów.

Chrząszcze wędrowne dorastają z jaja do postaci dorosłej w około 3 tygodnie, po czym są już w stanie się rozmnażać. Dorosłe samice mogą złożyć do 8 jaj dziennie. Owady te są często stosowane razem z innymi drapieżnymi owadami, aby zapewnić obszar wolny od szkodników.

Nicienie

Nematodes-tiny-micro-organisms-to-combat-pests

Nicienie są popularne wśród ekologicznych ogrodników. Zabijają szkodniki, takie jak ślimaki, mrówki, komary i ryjkowce bez potrzeby stosowania szkodliwych dla człowieka środków owadobójczych lub chemicznych. Nicienie to mikroskopijne stworzenia, dostarczane w postaci bloku (trzymane w lodówce) i zmieszane z wodą. Powstały roztwór wodny jest bogaty w nicienie i aplikuje się go na obszar wokół roślin, pod kamieniami, u podstawy roślin itp. Nicienie działają jak pasożyty, zabijając pobliskie populacje szkodników.

Organiczne zwalczanie szkodników i chorób roślin konopi

Pamiętaj, że katastrofalne epidemie szkodników są stosunkowo rzadkie. Nawet jeśli się pojawią, istnieje wiele opcji naprawczych, zarówno w przypadku uprawy plenerowej, jak i w pomieszczeniu. Sposoby zwalczania szkodników i chorób roślin konopi są bardzo zróżnicowane, ale najlepiej zdecydować się na bezpieczne dla paków metody naprawcze, nie wymagające stosowania chemikaliów.

Jeśli jesteś hodowcą domowym, który uprawia własne nasiona konopi, prawdopodobnie masz pełną świadomość, jak ważne są czyste pąki. Legalni licencjonowani hodowcy wiedzą, że ich reputacja i licencja zależy, w dużej mierze, od zapewnienia bezpiecznej produkcji czystej, pozbawionej chemii marihuany. Dlatego też, chętnie sięgają oni po pożyteczne owady, które działają jak naturalni, całodobowi strażnicy patrolującą okolicę i dbając o bezpieczeństwo roślin.

Stosowanie dodatkowego oświetlenia UVA i UVB (często używanego przez 2-3 godziny dziennie, w zależności od etapu uprawy) stwarza, również nieprzyjazne warunki dla latających szkodników, zarówno w uprawie plenerowej, jak i wewnętrznej/szklarniowej. Hodowcy wewnętrzni mają tendencję do codziennego kontrolowania stanu swoich roślin, dzięki czemu pojawienie się ewentualnych szkodników może zostać zauważone wystarczająco wcześnie. Szczegółowa inspekcja masywnych roślin konopi o wysokości 3-4 m może być zdecydowanie trudniejsza, dlatego w tym przypadku, szczególnie cenne może okazać się profilaktyczne stosowanie pożytecznych owadów oraz naturalnych drapieżników.

 

https://dutch-passion.com/pl/blog/pożyteczne-owady-ogrodowe-dla-roślin-konopi-n1086

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

grower.com.pl

thc-thc

breedbros.com


×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+