Jump to content
centrummarihuany

thc-thc

ganjafarmer

Pyłek konopny: zbiór, przechowywanie, zastosowanie


Recommended Posts

Zarówno, większość hodowców domowych, a także profesjonalnych hodowców licencjonowanych, unika pyłku konopnego, aby zapobiec samoistnemu zapyleniu się nasion. Jednakże, dla hodowców, którzy pragną uprawiać lub przechować daną genetykę konopi na przyszłość, pyłek z najlepszych szczepów jest cennym nabytkiem. Dla tych, dla których uprawa roślin matecznych jest procesem kosztownym i czasochłonnym, zebranie pyłku jest dla odmiany stosunkowo łatwe. Nasz informator wyjaśnia wszystko krok po kroku.

Czym jest pyłek konopny?

Male-cannabis-flowering-and-making-pollen

Konopie indyjskie są gatunkiem dwupiennym, co oznacza, że mają zarówno rośliny męskie, jak i żeńskie. Pyłek wytwarzają kwiaty męskie, zatem pyłek znajduje się na roślinach męskich lub na obojniaczych. Pyłek konopny to bardzo drobny, kremowobiały proszek o lekko żółtym odcieniu.

W naturze pyłek konopny niesiony jest przez wiatr. Nasiona konopi powstają wówczas, gdy pyłek przenosi się z męskiego pręcika na żeński słupek. Słupki są znanymi wszystkim, małymi białymi włoskami, wystającymi z części tworzących się pąków znanych jako kielich. Jeśli chcesz zapoznać się dokładną budową roślin konopi, nasz artykuł z pewnością okaże się dla Ciebie pomocy.

Czy pyłek męski to to samo co pyłek haszyszowy?
Odpowiedź brzmi – nie. Haszysz jest zazwyczaj wytwarzany ze skompresowanego materiału trichomowego, tworzonego przez dojrzałe rośliny żeńskie. Zdarza się, że trichomy te są błędnie nazywane pyłkiem lub haszyszem. Być może, błąd ten wynika z faktu, że drobno przesiany materiał z włosków może mieć pewne powierzchowne podobieństwa do prawdziwego pyłku.

Zalety i wady zbierania pyłku konopnego

male-cannabis-flowers-against-a-blue-outdoor-sky-dutch-passion

Jeśli posiadasz niesamowitą, twoi zdaniem, genetykę konopi, której nie chcesz stracić, masz do wyboru kilka opcji. Jedną z nich jest zachowanie roślin matecznych w oddzielnym pomieszczeniu, w którym będziesz uprawiać swoje ulubione rośliny (lub pobrane z nich sadzonki) w stanie wegetatywnym bez kwitnienia, często z 18-20 godzinami światła dziennego.

Jednakże, utrzymanie oddzielnego pomieszczenia tylko w celu zachowania roślin matecznych jest zarówno kosztowne, jak i czasochłonne oraz wymaga dużych umiejętności. Inną, być może łatwiejszą, opcją jest zachowanie genetyki konopi w postaci nasion lub pyłku konopnego.

Zalety zbierania pyłku konopnego

Jedną z zalet zbierania pyłku, szczególnie w przypadku profesjonalnego dostawcy/hodowcy nasion konopi, jest to, że mogą zatrzymać projekt uprawny nawet na kilka lat bez utraty materiału genetycznego. Najlepsi dostawcy nasion oraz najbardziej doświadczeni hodowc często tworzą obszerne archiwa pyłku konopnego z najlepszych pojedynczych okazów ulubionych szczepów. Taki materiał genetyczny jest niezwykle cenny dla profesjonalnego producenta nasion.

Wady zbierania pyłku konopnego

Pyłek konopny jest niezwykle skuteczny w zapylaniu roślin żeńskich. Jest to główny powód, dla którego tak wielu domowych oraz licencjonowanych hodowców komercyjnych dokłada wszelkich starań, aby jak najszybciej zidentyfikować i usunąć wszelkie męskie rośliny z uprawy (lub męskie kwiaty na roślinach hermafrodytowych).

Pozostawiona bez opieki zbuntowana roślina męska z radością zapyli wszystkie znajdujące się w pobliżu samice. To zamienia wiele cennych, silnych pąków w nasiona. Ryzyko przypadkowego zapylenia jest prawdopodobnie głównym powodem, dla którego tak wielu hodowców unika pyłku konopnego za wszelką cenę. Większość hodowców woli skoncentrować się na wytwarzaniu wysokiej jakości pąków i chętnie pozostawia produkcję nasion i pyłku bankom nasion.

Jak i kiedy zbierać pyłek konopny?

pollen-capture-and-spread-cannabis-dutch-passion-seed-company

Męskie rośliny zaczynają wytwarzać pyłek po 2-4 tygodniach od rozpoczęcia cyklu kwitnienia. Woreczki pyłkowe/pręciki wyglądem przypominają miniaturowe kiście bananów. Ostatecznie, otwierają się, uwalniając pyłek przypominający proszek, który łatwo rozprasza się na wietrze.

Wiedza na temat tego, jak i kiedy dojrzewają męskie kwiaty, uwalniając swój pyłek, jest wiedzą, która pojawia się wraz z nabywaniem doświadczenia w uprawie konopi. Dla przykładu, wielu doświadczonych hodowców używa pędzla do nakładania pyłku. Dzięki temu, ich ruchy są bardziej precyzyjne i skuteczne.

W jaki sposób używać pyłku konopnego?

Najczęściej, pyłek konopny wykorzystuje się do zapylenia żeńskiej rośliny konopi w celu wyprodukowania nasion. Czasami pyłek aplikowany jest na całą roślinę w celu wypełnienia jej nasionami konopi.

Zdarza się, że hodowcy nakładają pyłek wybiórczo np. na pojedynczą gałąź żeńskiej rośliny, jednocześnie starannie chroniąc inne gałęzie przed kontaktem z pyłkiem. Woreczki foliowe służą do ochrony i odgradzania obszarów narażonych na pyłki. Czasami, podczas projektów genetycznych hodowca może chcieć zapylić pojedynczą samicę pyłkiem kilku różnych samców w celu otrzymania różnych genetycznie nasion z różnych gałęzi.

Podczas tego procesu należy wyłączyć wszelkie wentylatory oraz zminimalizować cyrkulację powietrza, aby podanie pyłku było jak najbardziej precyzyjne. Niektórzy hodowcy ze starej szkoły lubią dmuchać pyłkiem na żeńskie rośliny, choć należy zauważyć, że wilgoć (wydychana) nieuchronnie dezaktywuje część pyłku.

Jak rozpoznać męskie woreczki pyłkowe w roślinach konopi?

male-cannabis-plant-identify

Obejrzyj węzły, w których gałęzie stykają się z główną łodygą i poszukaj miniaturowych kulek. Pozostawione do dojrzewania otworzą się. Po otwarciu, pyłek wyrzucany jest z małych pręcików w kształcie banana. Pyłek ma zazwyczaj kremowo-żółty kolor i jest bardzo lekki, przez co może być rozprowadzony przez najlżejszy podmuch wiatru.

Zazwyczaj, męskie rośliny konopi są usuwane w uprawy przez skwapliwego hodowcę. Chociaż rzadko spotyka się czystą męską roślinę konopi wyprodukowaną z nasion feminizowanych lub nasion automatycznie kwitnących.

Bardziej powszechne są rośliny hermafrodytowe, które wykazują przynależność do obu płci. Jeśli na żeńskiej roślinie dostrzeżesz męskie kwiaty, należy kwiaty te usunąć i bezzwłocznie włożyć je do szklanki wody, która zdezaktywuje pyłek, uniemożliwiając mu zapylenie pąków.

Jak prawidłowo przechowywać pyłek konopny?

Pyłek jest zazwyczaj zbierany poprzez usunięcie części rośliny z męskimi kwiatami, umieszczenie ich w papierowej torbie i pozostawienie do wyschnięcia przez kilka dni w miejscu wolnym od przeciągów. Suchy pyłek można łatwo wydobyć, lekko potrząsając męskimi kwiatami. Nie zapomnij też potrząsnąć papierową torbą! Na koniec, warto przesiać pyłek przez małe sitko w celu usunięcia materiału roślinnego. Pyłek należy przechowywać w suchym, szczelnym i najlepiej nieprzepuszczającym światła pojemniku.

Porada od profesjonalistów: Kiedy zamierzasz wykorzystać małą ilość pyłku, wyjmij potrzebną ilość ze swoich zapasów i pozwól jej się rozmrozić przed użyciem, zamiast wielokrotnie rozmrażać i ponownie zamrażać cały zapas, ryzykując wnikanie wilgoci. Przy starannej pielęgnacji suchy/mrożony pyłek zachowuje żywotność przez kilka lat.

Suszenie usuwa wilgoć bez dezaktywacji pyłku. Ważne jest, aby wysuszyć pyłek przed zamrożeniem, ponieważ zapobiega to tworzeniu się kryształków lodu w pojemniku z pyłkiem podczas zamrażania. Prawdopodobnie zauważyłeś, że zamrożone produkty spożywcze są często pokryte kryształkami lodu utworzonymi z ich własnej zamrożonej, wysuszonej wilgoci.

Suszenie pyłku przez kilka dni na roślinie przed jego zebraniem usuwa wodę, zapobiegając w przyszłości tworzeniu się kryształków lodu w zamrażarce. Jest to ważne, ponieważ lód pozostawiony w pojemniku stopi się, psując cenny pyłek.

Pyłek konopny z elitarnych roślin męskich jest często wymieniany między hodowcami. Niektórzy hodowcy specjalizują się w produkcji pyłku, ale warto się upewnić, że producenci Ci cieszą się nieposzlakowaną opinią, bowiem nie zawsze tak jest.

Jaką trwałość wykazuje pyłek konopny?

Po wysuszeniu pyłek przetrwa kilka lat w solidnej zamrażarce. Przechowuj go w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, aby zapewnić maksymalną trwałość. Unikaj otwierania pojemnika, chyba że jest to konieczne. Kiedy pyłek zbliża się do końca swojego okresu użytkowania, zauważysz, że zaczyna się on zbrylać i nie jest już tak łatwy do użytku, jak wcześniej.

Czy można rozcieńczyć pyłek konopny drobno zmieloną mąką?

Niektórzy hodowcy rozcieńczają swój pyłek za pomocą 1 części pyłku na 4 części mąki. Drobno zmielona mąka zapewnia suchy, nieszkodliwy efekt rozcieńczający. Może to być szczególnie przydatne dla mniej doświadczonych hodowców, którzy nie opanowali w pełni efektywnej sztuki używania śladowych ilości pyłku konopnego podczas zapylania roślin. Rozcieńczenie pyłku konopnego w proporcjach 1/4 może nie przekonywać purystycznych hodowców ze starej szkoły, ale my uważamy, że dla mniej doświadczonych hodowców konopi jest to wygodna propozycja.

Co zrobić ze świeżym zapasem pyłku?

Capture-and-apply-or-spread-cannabis-pollen

Wielu hodowców zbiera i przechowuje pyłek do wykorzystania w przyszłości. Czasami jest używany w celu umożliwienia plantatorom produkcję własnych nasion z ich ulubionej genetyki. Zdarza się, że pyłek sprzedawany jest zainteresowanym kupującym na forach przez Internet.

Produkcja i zbieranie pyłku konopnego jest stosunkowo łatwe. Nie mniej jednak, niewielu hodowców zajmuje się tym procederem. Dla większości hodowców pyłek konopny jest groźny i stanowi ryzyko dla uprawy, ponieważ jedynym ważnym celem większości hodowców jest produkcja sinsemilli (niezapłodnionych pąków konopi).

Czy można zapylić odmianę automatycznie kwitnącą?

Ważna wskazówka: Oprócz używania pyłku konopnego do produkcji fotoperiodycznych feminizowanych nasion konopi, pyłek może być również używany do produkcji nasion automatycznie kwitnących. W tym celu, należy pobrać pyłek konopny z męskiej rośliny automatycznej i posypać nim automatycznie kwitnącą samicę. Samice zazwyczaj kwitną około 3-4 tygodni.

Zauważ, że po zapyleniu żeńskie rośliny konopi często wykazują brązowe słupki wyłaniające się z kielicha zamiast bardziej typowych białych włosków. Najlepszym sposobem na zebranie nasion konopi jest poczekanie do normalnego czasu zbiorów i wysuszenie rośliny. Ułatwia to usuwanie/oddzielenie nasion konopi od materiału roślinnego.

Czym jest żeński pyłek konopny i jak został wyprodukowany?

W latach 90-tych, Henk van Dalen, założyciel Dutch Passion, ogłosił stworzenie pyłku konopnego, który dawał nasiona, które wyrastały tylko na żeńskie rośliny konopi. W ten sposób, wynaleziono pierwsze na świecie feminizowane nasiona konopi!

Pyłek produkujący feminizowane nasiona stał się znany jako żeński pyłek konopny. Obecnie jest to najczęstsza forma pyłku konopnego stosowana do produkcji nasion.

Do tego momentu istniały tylko zwykłe nasiona konopi – dając mniej więcej taką samą liczbę samców i samic. Było to niewygodne, wymagało większych pomieszczeń do uprawy, a cały proces był dużo bardziej czasochłonny.

Stworzenie żeńskiego pyłku konopnego na zawsze zmieniło sposób produkcji nasion, umieszczając równocześnie markę Dutch Passion w czołówce banków nasiennych na świecie. Co ciekawe, niektórzy hodowcy początkowo sądzili, że wynalazek Henk’a to czysta mistyfikacja!

Jak powstał pierwszy żeński pyłek konopny?

Henk van Dalen zdobył wyższe wykształcenie w dziedzinie biologii, dzięki czemu wiedział, jak ważne są nasiona feminizowane w rolnictwie. Zadał sobie, zatem pytanie: Co by było, gdyby można było produkować feminizowane nasiona konopi?

Henk przeprowadził wiele eksperymentów, uprawiając rośliny konopi ze zwykłych nasion - jedynego rodzaju dostępnego w tamtych czasach. Zamiast zbierać rośliny żeńskie w normalnym czasie Henk wydłużył uprawę o kilka dodatkowych tygodni, aby zobaczyć, co się stanie. Zauważył, że niektóre żeńskie rośliny zaczęły wytwarzać męskie kwiaty. To było źródło pierwszego kobiecego pyłku konopnego.

Ostatnie przemyślenia na temat pyłku konopnego

Touch-pollen-cannabis-spread-the-pollen

Większość hodowców wie stosunkowo niewiele na temat pyłku konopnego, a ich głównym zmartwieniem jest unikanie go za wszelką cenę i skupienie się na uprawie tylko żeńskich roślin. Równocześnie, profesjonalni producenci nasion wykazują ogromne zainteresowanie pyłkiem.

Od tego zależy ich biznes. Zdarza się, że również domowi hodowcy konopi stają się pasjonatami pyłku, dzięki któremu są w stanie przechować swoją ulubioną genetykę na wiele lat. Dla nich przechowywanie pyłku konopnego w zamrażarce może być wygodniejszą opcją niż opieka nad oddzielnym pomieszczeniem uprawnym, pełnym sadzonek.

 

https://dutch-passion.com/pl/blog/pyłek-konopny-zbiór-przechowywanie-zastosowanie-n1103

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

centrummarihuany

thc-thc

grower


×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy to insert a link to the Privacy Policy page GDPR - Website only for adults, 18+