Skocz do zawartości
thc-thc

grower

[LED] 2 x 108W | 5xAmnesia, 5xJack Herer - hempbrothers + 6xLemon Haze


DrzewoCis

Recommended Posts

Hejka,
W temacie jestem zupełnie nowy, jednak od jakiegoś czasu dumnie molestuję wszelkie fora itp.
Ropocząłem swoją pierwszą w życiu uprawę, box dorwałem na okazji, jednak okazał się gigantem, pomimo tego faktu zdecydowałem się zacząć trochę z grubej rury. Miałem trochę zaoszczędzonej kasy na ten cel, jednak część rzeczy wykonałem samodzielnie (mam tu na myśli lampy). Poczytałem tutaj już trochę wątków i wiem, że jako użytkownicy należycie do bardzo uprzejmych i mam nadzieję, że również się spotkam z waszą uprzejmością. Jestem osobą, która lubi robić rzeczy raz a porządnie, dlatego proszę bez hejtu, że porwałem się trochę z motyką na słońce, biorąc pod uwagę sprzęt i wielkość samego boxa (info o sprzętach według schamatu będzie niżej z opisem). Na chwilę obecną trochę żałuję, że nie założyłem wątku wcześniej, ale lepiej późno niż wcale .:S5:
Wątek założyłem by potoczyć pewną dyskusję o tym co mam dobrze, co źle, na co zwrócić uwagę itepe. No to lećmy z tematem! ;)
 
Nasiona: 
Pestki dorwałem w lokalnym seedbanku, unikam zakupów internetowych.
Są to:
  • 5 x Jack Herer (auto) od HempBrothers
  • 5 x Amnesia (auto) od HempBrothers
  • 6 x Lemon Haze - nie pamiętam pochodzenia
 
Oświetlenie: 
Lampy (liczba mnoga bo są 2 :D ) budowałem samodzielnie. Jeden panel generuję moc ~108W energii, wykorzystane ledy różnych długości fal świetlnych (red, deep red, blue, royal blue, FS, UV, IR)
całość umieszczona na radiatorze z zastosowaniem płytek pcb na power ledy i oczywiście pasty termoprzewodzącej. Do tego 2 wentylatory (dość mocne... przez co hałasują trochę, pracuję nad regulacją obrotów) całość elektroniki zamknięta w szczelnej obudowie, a wszelkie dziurki na przewody zalepione gorącym klejem. Lampy prawie w ogóle nie grzeją, ciepła oczywiście bo po oczach do dają okrótnie! chwila z tymi lampkami i człowiek potem normalnego światła nie widzi. :zab:
Zastanawia mnie czy nie będzie ich za mało... Fotki do wglądu
large_d2.jpg.917411a8c974fcb4f7b942b50a588dce.jpglarge_d3.jpg.8cfb945768abae367beb3e593cef8a56.jpg
Fotoperiod:
Większość pestek wychyliła łebek (jeszcze oczekiwanie na 3), na chwilę obecną mam ustawione 15/7 ale chyba będzie trzeba wydłużyć nawet do 24/0.
 
Box: 
No to jest kolos... taki się trafił, a ja nie jestem wybredny xD jest to SECRET JARDIN ORCA TENT [120x240x200h] dorwany na prawdę w okazyjnej cenie.
Jest ktoś może posiadaczem tenta od ORCA? Mam problem z wpuszczaniem powietrza, zastanawiam się przez które otwory to robić, montować jakieś rurki do tego? Posiada on po bokach takie okienka rewizyjne, z takiej srebrnej siateczki, obecnie ich używam, ale nie wydaje mi się by do tego służyły :laugh:
 
Podłoże: 
Stworzyłem własny mix do podłoża:
  • Dno kermazyt, tak z 2 cm
  • Włókna kokosowe (płukane z soli ok 3 razy) ok 50%
  • Humus ok 20%
  • Perlit ok 30%
Mam *ujowy miernik ph, ale jest coś między 6,5 a 7
 
Donice:
Na chwilę obecną mam 14 (jeszcze za mało, o ile się wyklują wszystkie) donnic 10L ponawiercanych po bokach. Pytanie czy nie będzie trzeba większych :(
large_d8.jpg.263486e3b79d5a98de7bdf3dc14c5bca.jpg

Nawozy: 
Na razie sama woda, źródlana z ph na poziomie 6. Mam zakupione 2 małe buteleczki alga grow i alga bloom od plangronu oraz biohumus (organiczny).

Wentylacja: 
Wentylator mam od PrimaKlima pk160TC (czyli fi 160, regulacja obrotów oraz kontrola temp.), wydajność do 800m3. Do tego filtr węglowy od RhinoPro (fi 125, dł. 500). Do całości miękki tłumik akustyczny, całość powiewa bez denerwującego hałasu. Jedynie wlot powietrza mam niewydajny, wyżej o tym pisałem, wentylator chodzi na 40% a powierza wtłaczającego się przez te okienka rewizyjne chyba trochę za mało bo lekko go zasysa jak stoi zamknięty. Poza tym światełko ucieka jak są okienka otwarte ;) Fotka konstrukcji
large_d1.jpg.0f66da259468a300f5d74ad258397232.jpg
 
Dodatkowe info: 
 
No to tutaj już luźniej, pestki zaczęły wyglądać na świat, dla większości to dzień 3, dla kilku 2 a dwa z nich dziś wyszły. Zastanawia mnie czy jeden z nich się nie wyciąga za bardzo...
Konkretnie ten
large_d5.jpg.8a3f970b5a1d9ca2918d780de0b0dec8.jpg
A reszta mniej więcej tak
large_d7.jpg.5d6bdb95d5976f9e13e323d5f4edb321.jpg
large_d6.jpg.c6ec3c61b1048e0b2202289909a4909c.jpg
 
Lampę trzymam tak ok 30 cm od donniczek, wcześniej była trochę wyżej.
Jeżeli chodzi o klimat, to z temperaturą nie mam problemu, w miarę stała, jedynie problem z temp. w dół :D bo wysokich temp nie uzyskam na stałe (czy to lato czy zima).
Wilgotność w samym pomieszczeniu z namiotem relatywnie wysoka ok 60% w boxie jak na foto.
large_d4.jpg.6344076fe0def0930367d664ce0c789a.jpg
Temp. out to termometr obok roślinek. Jak coś to mam taki przenośny klimatyzator z funkcją osuszania powietrza, ale to bardziej na flo.
 
No cóż, skoro to czytacie to jakoś przeszliście przez moje, mam nadzieję składne wypociny. Zapraszam was do dyskusji, ale proszę nie krzyczcie :happy_flo:
Wiem, że sporo tego jak na pierwszy raz, inaczej miało to wyglądać na początku, ale jest tak i tak będzie, hehe.
Pozdrawiam i miłego wieczoru,
witam was wszystkich serdecznie ;)
~Drzewo Cis
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

No to witam w dniu dzisiejszym.

@Rysiu, dzięki za uwagę, obawiam się, że masz rację w 100% po dyskusji tutaj na czacie.  Tak kolorowo jak myślałem to jednak nie jest... podczas budowy sugerowałem się tą ofertą olx gdzie autor napisał "Sugerowany obszar roboczy to max. 1,5m x 1,5m - kąt świecenia diod to 140 stopni."

Zatem teraz zacząłem się zastanawiać nad paroma opcjami:

  • Dorobić identyczne panele jak te w ilości 2-4 (koszt ~700-1400)
  • Dorobić 2 panele ale na power ledach 3W - dałoby to moc 300W jednego panelu (koszt ~800-850)
  • Kupić HPSa 600W i umieścić go z tymi panelami, gdzie panele by "wspierały" po bokach (koszt? no nie wiem, obstawiam coś 600-700)
  • Robić na tych i zobaczyć co "wyjdzie", o ile coś...

Ale co by nie gadać tylko o lampach, to wziąłem się dziś za wyczyszczenie boxa, był uwalony po poprzednim właścicielu i po mnie łażącym do tego czasu w klapkach, zrobiłem fotki dna przed i po, fajnie widać różnice w tym jak światło się odbija. Zdjęcia robiłem z flashem:

Przed i po:

large.251145224_a(4).jpg.90d46044ac779a90d199ba8d133c80c0.jpglarge.1026042122_a(5).jpg.fd302308374318a693bba92544bfb60c.jpg

 

Zrobiłem też fotki wnętrza z "ułożonymi" donnicami i zapalonymi dwoma panelami:

large.1691351520_a(8).jpg.9419a677338d01488ec809c6335ada57.jpg

Oraz samego boxa w świetle zwykłym :laugh::laugh::laugh::laugh:

large.2117706228_a(7).jpg.3ea6b8603800cc9d8c6f4024c2cbb209.jpglarge.657013652_a(6).jpg.bd79d29ddbecd188a6573b53cdfa16b0.jpg

Na zakończenie jedna dobra i trochę smutnych wiadomości:

1 dobra, kolejna młoda wychyla łeb

large.946263770_a(10).jpg.b4bd7e19c862515fef7c7d2c65ae2fe0.jpg

Druga dobra, prawie cała reszta ma się dobrze:

large.2089689851_a(2).jpg.9e9fb334ee9e1f7a8d62c476693b6140.jpg

i 3 już zła a w zasadzie 3 złe w jednej, z kilkoma kiełkami stało się coś bardzo nie fajnego... Jeżeli wiecie co mógłbym zrobić to dajcie znać proszę, może uda się je uratować przed śmietnikiem. Stało się tak po powrocie z roboty, ziemia tak na 2-3 cm była już sucha, resztę skraplam delikatnie do okoła kiełka codziennie (przy okazji sprawdzając wilgoć gleby ofc). Oto te nieszczęśnice... dałem im na wierzch taki ręczniczek papierowy wilgotny, co by dłużej wilgoś utrzymać.

large.1258776120_a(13).jpg.415b33381bfe1a066c4613b253bc8b98.jpglarge.323893869_a(12).jpg.7ee99c8f6f9e85309ed20b292d3ed406.jpglarge.410146026_a(11).jpg.9de08bfb4cdd14602262ed49b830fa84.jpg

Sorry za jakość, miałem problem złapać ostrość... Ogólnie są takie "bez sił" opadnięte.

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Jak za te lampy dałeś tyle, co w tej ofercie koleś ma napisane, czyli 1400 prawie, to żeś w ch.. przepłacił. Miałbyś za tą kasę taki zestaw zmontowany na ledach citizen clu, że hoho. Może by jeszcze coś zostało. Naściemniał w tej ofercie dobrze. Lampy poparte badaniami naukowymi :) hehe. Uśmiałem się. Takie badania to ja też robię. Patrzę na wykres absorbcji światła i po badaniach :) Jak da rady, to je zwracaj.  Taka Jedna to starczy gdzieś na 0.3-0.4 metra kwadratowego max. Jak masz do wydania jakieś siano, to najprościej HPSa a nawet 2 po 500-600W. Albo robić samemu na diodach citizena clu. Zrobić samemu łatwo. Tylko lutownica potrzebna i klej termoprzewodzący i parę drobiazgów. 

Najwyższej klasy komponentów użył do budowy paneli. Dobre :)  Wszystko chińskie. Najwięcej warte te radiatory z tego wszystkiego. 

Namiot masz zajebisty. Pestki też spoko. Donice duże. Co do mieszanki się nie wypowiem. Ja zawsze na ziemi lecę. Ale lampy w ch.. za słabe.

Edit:

Sorki. Myślałem, że lampy kupowałeś z olxa. Dopiero teraz zauważyłem, że sam robiłe$. Jakoś mi to umknęło wcześniej.

Takie ledy są fajne na małe powierzchnie. Jak potrafisz zrobić takie ledy i ci się jeszcze chce, to dorób kilka paneli na diodach citizen clu. 038 lub 048 lub 058.

Ile wyszło cię zrobienie jednego panelu?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dziena za opinie. Dwa panele mnie wyszły max 700 (piszę max, bo kupiłem nadmiar ledów i dobrze, bo kilka było s**dolonych, albo sam przez przypadek opaliłem lutownicą xD) diody kupowałem od chińczyków ale robiłem reseach by wziąć te "lepsze"... Kurde, że wcześniej mi umknęły te citizeny! Wyglądają kozacko, i jako majsterkowicz coś z nich zaplanuję. Może tak ze 2 panele po nie wiem 600W? Przeszukam internet, zrobię kosztorys i jeżeli się zdecyduję to bym mógł fajnie wszystko relacjonować tutaj.

GL jak i sianie pierwsze, więc nie nastawiam się na sukces, człowiek się non stop uczy.

BTW. Macie jakieś informacje prawne, ale przede wszystkim jakieś z życia wzięte, bo to one mają głównie sens, jak wygląda sprawa względem organów ścigania w przypadku posiadania nastu krzoczków? Oczywiście wszystko na użytek własny, ale jak wiadomo zapasy warto mieć .:S5: Podzielcie się proszę czym wiecie.

BTW2 Ad. BTW1 xD kojarzycie ziomka Przemysław Zawadzki z Twita, yt czy tam chyba też i fb?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Jak chcesz dalej z tymi panelami lecieć, to musisz ciś do nich dorzucić. Najlepiej ze 2 lampy bo namiot podłużny. 2 razy po 400-600hps. Lub 2 razy po 400W citizena. Musiałbyś kupić jakieś 8 diod clu 058. Do tego zasilacze i radiatory z wentylatorami. Wtedy robisz panel w formie kwadratu np 60x60cm. W 4 rogach 4 kwadratowe radiatory i do każdego po jednym citizenie. A w środek tego panelu wmontowujesz ten swój 108W. To jak będziesz miał takie 2 wynalazki, każdy po 500W około, to światła ci na pewno nie zabraknie. 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Heh, człowiek się tutaj cały czas czegoś uczy. Oba pomysły mi się bardzo podobają, HPS na szynie wygląda super! Ale ja jako ja zrobię kosztorys obu rozwiązań. Znalazłem gotowy light rail w okolicznym sklepie, cały zestaw ok 1100 zł :O do tego jeszcze hps za około 600.

Jak na razie walcze z problemem bardziej społecznym :D O uprawie dowiedziało się kilka osób trzecich i muszę zbadać temat trzymania ich języka za zębami... Duże to mam ale jednak w celach konsumpcyjnych, zawsze można też znajomych karmić :D Ale tak czy tak idzie się siedzieć tak samo. Byleby GL i sama uprawa nie zakończyła się zbyt rychle :(

Będę was informował, dzięki za pomysły! Dam znać co wyliczyłem jak tylko znajdę na to chwilę czasu

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Reply to this topic...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+