Jump to content
nasiona marihuany, nasiona konopi
vaporizer premium
grower.com.pl biotabs.nl GROWSHOP HEMP.PL
Sign in to follow this  
Spectre

Pomoc przy pierwszej hodowli w ciekawym projekcie.

Recommended Posts

Witam,

To jest moja pierwsza przygoda z growboxami więc pisze z prośbą o pomoc do doświadczonych growerów w doborze sprzętu rozmiarów i materiałów. Przeczytałem kilka tematów z forum ale dalej jestem niepewny kilku kwestii, więc...

Jako że jestem zapaleńcem jeżeli chodzi o elektryke/informatyke/robotyke postanowiłem że zbuduje w pełni zautomatyzowany growbox z monitoringiem (w czasie rzeczywistym) wszystkich istotnych danych przez szyfrowany kanał z każdego miejsca na ziemi(z dostępem do internetu oczywiście). Taki mały projekcik oparty o Raspberry Pi żeby nie zardzewieć.

Aktualnie posiadam takie ślicznotki

20181010_200629.thumb.jpg.96e75171557ba7577162ba2788b08802.jpg 

Z danych na internecie wynika że rosną na wysokość -+ 130cm (około 10 tygodni)

Do Raspberry Pi(kontroler) podłączone będą:
Czujniki

• Temperatury i Wilgotności
  • Wilgotności gleby? (Będzie miał jakieś przydatne zastosowanie?)
  • Chciałem podłączyć jeszcze czujnik natężenia CO2 ale kosztuje 200zl+ więc sobie odpuszczę
  • Tutaj wasze propozycję wszystko co znajdziecie na
    https://botland.com.pl/

Kontrolery

• Cyklu oświetlenia
  • Prędkości wentylatora od wentylacji
  • Zamka elektrycznego boxa (otwierany tylko od środka przez komendą przez siec lub czytnik kard RFID - zasilanie awaryjne zamka do 72h z powerbanka 20000mAh)
  • Zasilania farelka do ogrzewania powietrza w pomieszczeniu (Zaraz wyjaśnię dlaczego)
  • Zaworu 3/4" do podlewania roślinki ze zbiornika na growboxie
  • Zasilania nawilżacza powietrza

Dodatki

• Kamera wew. do wglądu co się dzieje z roślinkami

Mieszkam na wsi w domu jednorodzinnym i czasem muszę wyjechać na kilka dni a zima zrobi swoje w nieogrzewanym domu. Więc jeżeli temp. w boxie spadnie poniżej normy farelek zacznie ogrzewanie pomieszczenia aż do osiągnięcia przyjaznej temp w boxie, natomiast jeżeli temperatura będzie za wysoka jakimś cudem, wentylator wskoczy na wyższe obroty. To samo jeśli chodzi o poziom wilgotności i nawilżacz.

Pytania o growbox:

1. Czy można wykonać growbox ze stali (stalowa płyta 2mm i profile 5x5x0,2, mam dostęp do profesjonalnych narzędzi dlatego wpadłem na taki pomysł), czy lepiej będzie zbić go z deseczek i płyt OSB (Chodzi mi tu o jakość/cena)
2. W przypadku oświetlenia LED to czy growbox jest wyklejony folią czy pomalowany na biało ma duży wpływ na temperaturę w środku.
3. Jakie wymiary growboxa abym mógł spokojnie wyhodować jedną taka pesteczkę bez łamania gałązek i czy to oświetlenie wystarczy czy może będzie za duże:

led.jpg.16193cb84bc8966c3f62af14296ddc09.jpg

Pytania o podkład:

1. Co lepiej stosować do takiego growboxa ziemie czy kokos
2. Jakie preparaty stosować w przypadku ziemi a jakie w przypadku kokosa 
3. Czy w przypadku kokosa wystarczy ze wymieszam jakiś preparat mineralny z wodą i nie będę musiał się przejmować, chyba ze coś będzie się działo z roślinką?
4. Jaka doniczka - pojemność na taką dosyć sporą odmianę

Tak z innej beczki 
Kiedyś próbowałem posadzić Gorilla Zkittelz w doniczce na parapecie, wykiełkowały na chusteczce. Zrobiłem mała dziurkę na kilka mm i delikatnie przełożyłem ziarenko do doniczki przykryłem ziemią i spryskałem przegotowaną letnią wodą. Po kilku dniach nic się nie zadziało więc sprawdziłem i zobaczyłem uschniety/splesniały/spalony kiełek(ciężko było stwierdzić bo zrobił się cienki i suchy). Może nieodpowiednia ziemia? Użyłem BIOVIT do kwiatów PH 5,5-6,5 z Osmovitem wymieszana z perlitem.

Pozdrawiam i liczę na fachową pomoc,
Spectre

Ambitnie. 

Sprawdz sobie kilka tematów:

Powodzenia.

• Upvote 2

Przydał by się jakiś post na forum o treningu, szukałem, znalazłem, link prowadzi do błędu strony. 
Znalazłem info na innym forum i tu moje pytanie czy po zadowalającym LST można zrobić na każdym szczycie FIM czy lepiej zostawić tak jak jest po LST

I czy duży wentylator komputerowy o przepływie 282m3/h da rade z boxem 1x1x1,6?

Edited by Spectre

Mam nadzieję że nie złamie regulaminu umieszczając link do innej stronki trening FIM i Topping.

Skoro planujesz wszystko zautomatyzować to warto rozważyć jakieś hydro, może Wilma.

Jak planujesz sterować cyklem naświetlania, da się to ogarnąć w Raspberry czy musi być zwykły wyłącznik czasowy?

Projekt zapowiada się syto, powodzenia.

Nawadnianie (zawór wody i czujnik wilgoci gleby) będą działać na raspberry, nie muszę dokupować osobno systemu. Po prostu nad boxem będzie zbiornik z wodą z zaworem który będzie się otwierał na odpowiedni dla ø rurki czas kiedy czujnik wilgoci gleby da cynk ze jest za sucho i grawitacja zrobi resztę.

Jeżeli chodzi o cykl naświetlania lampa będzie podłączona przez przekaźnik do raspberry który za pomocą skryptu w Pythonie będzie włączał/wyłączał oświetlenie o określonych godzinach.

Narazie zajmuje się resarchem, staram się wypośrodkować wszystko żeby tez nie wydać miliona na start :) Growlog na pewno się pojawi wraz z pierwszym kiełkiem.

• Upvote 1

Przez nadchodzący napływ pracy jestem zmuszony zawiesić projekt do Stycznia. Ale, postanowiłem że zrobię na razie coś ze śmieci które mam w domu i o to powstało to:

20181016_205801.thumb.jpg.97b05f78477dee9442b0dcd43e307a23.jpg

2x Philips Tornado T3 32W jedna ciepła 2255lm a druga zimna 2150lm (w drodze jutro powinny być)
1x +Speed Auto od Sweet Seeds chyba ze zmieszczę 2 😮 

Teraz tak, kilka pytań:

Doniczka ma 6,3l zastanawiałem się czy nie zmniejszyć jej chociaż do 5l, zyskam 3 cm. Co sądzicie?
Ziemia do palm/paproci nada się? Mam 10l Substral do Jukk i palm 3w1 (torf+nawoź+keramzyt) 5,5-6,5 pH
Co ze ściankami kupić jakaś biała folie wyłożyć papierem do drukarki czy wykleić taśmą aluminiową tak jak pozaklejałem większe dziury
Lampę starałem się zrobić tak żeby wystawała sama żarówka i chyba mi się udało uzyskać dodatkowe kilka cm.
Co do wentylacji nie wiem jak to rozwiązać 😕 mam 4 sloty 80x80mm, 2 na wysokości doniczki jeżeli ją skrócę i 2 na tylnim panelu komputera

I co z treningiem w tym przypadku, jak ją prowadzić żeby rosła głownie na boki

Edited by Spectre

Może nasyp po prostu mniej ziemi do doniczki :) 

Chyba nada :) 

Mogą być białe kartki z drukarki. Folią/Taśmą aluminiową nie wyklejaj.

Wloty na wysokości doniczki, wyloty na tylnej ścianie. 

Jak automat to LST

Możesz też go pomalować np farbą do grzejników białą 5 zł puszeczka + mały wałeczek 2 zł... Masz wlot pasywny na dole po prawej przykrec wiatraczek nad otworami w połowie boxa a wylot zrób po lewej na górze

To tylko tak wygląda jakby można było pomalować ale to jest wyklejone taśmą aluminiową

20181016_223831.thumb.jpg.7b26f154438ad143a21281bc2ba4490f.jpg20181016_223838.thumb.jpg.8638184d64ea1e711f26b1aaa8460ade.jpg

SilentumPC Mistral 80 - 60.98 m3/h da rade? czy zamówić 2

Edited by Spectre