Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Alternatywne biopaliwo z konopi czeka na swój moment


Macky

Recommended Posts

Alternatywne biopaliwo z konopi czeka na swój moment

Wraz z postępującą destrukcją środowiska naturalnego naszej planety, nigdy nie było jeszcze tak naglące odnalezienie alternatywnych do ropy naftowej źródeł energii. Jedną z takich możliwości daje nam biopaliwo wyprodukowane z konopi, więc powinniśmy jak najszybciej zacząć masowo z niego korzystać!

Konopie indyjskie to bardzo wyjątkowe rośliny z wielu powodów: ich ziarna są jednymi z najbogatszych w proteiny dostępnych nam pokarmów, możemy z nich produkować papier, ekstrahować bogaty w CBD olej, używać ich jako materiałów budowlanych, produkować wytrzymałe tekstylia i tak dalej. Kolejnym, bardzo ważnym sposobem zastosowania konopi, jest możliwość produkcji z nich bardzo wydajnego biopaliwa. W momencie gdy kondycja naszej planety, w związku z poszukiwaniem przez nas co raz to nowych złóż paliw kopalnych, ma się z roku na rok coraz gorzej, nie powinniśmy tego tematu ignorować. Ludzkość już jakiś czas temu powinna zapewnić sobie alternatywne i przede wszystkim odnawialne źródła energii. Dopiero przestawiając przemysł i energetykę się na tego typu paliwa, będziemy w stanie w pełni zregenerować nasze otoczenie. Rozwiązanie leży dosłownie na wyciągnięcie ręki i nie powinno być pomijane przy omawianiu tego złożonego problemu. Tym rozwiązaniem są konopie!

CIĘŻKIE CZASY DLA BIOPALIW

Ze względu na wszechobecną krytykę, iż faktycznie czynią więcej szkód niż dają pożytku środowisku naturalnemu (co w większości wypadków jest prawdą), biopaliwa przechodzą teraz trudny okres. W tej dyskusji pomija się jednak najczęściej potencjał naszych ulubionych konopi na tym polu. W porównaniu do bardziej tradycyjnych obecnie źródeł biopaliw, takich jak kukurydza, soja, rzepak czy olej palmowy, konopie wykazują cały szereg zalet, który czyni je dużo lepszym wyborem od wszystkich wcześniej wymienionych.

biopaliwo z konopi

KONOPIE SĄ PRZYJAZNE ŚRODOWISKU

Uprawa konopi jest dużo bardziej przyjazna środowisku niż każdej z innych wymienionych wyżej roślin. Pod uprawy konopi nie trzeba czyścić terenu, czyli na przykład przeprowadzać wycinek lasów deszczowych, tak jak dzieje się to w wypadku oleju palmowego. Co więcej, po zbiorach konopi, ziemia na której były hodowane jest w lepszym stanie niż była przed ich uprawą, jako że uwalniają one dużo elementów z powrotem do podłoża. Prócz tego zużywają one o wiele mniej wody i nawozów niż wszystkie inne wspomniane w poprzednim akapicie rośliny. Około 70 % składników odżywczych wykorzystywanych przez konopie indyjskie wraca z powrotem do podłoża po zakończeniu ich cyklu rozwoju. Kolejnym bardzo ważnym w dzisiejszych czasach argumentem jest fakt, iż zużywają one o połowę mniej wody niż kukurydza, która uprawiana jest na biopaliwa na masową skalę.

Prawdziwe biopaliwo jest o wiele czystsze w produkcji i użytku niż współcześnie dostępne i powszechnie stosowane rozwiązania. Paliwo wyprodukowane z konopi jest biodegradowalne i gdy spalane, nie wydziela takich toksycznych substancji co ropa. W rezultacie czynimy dużo mniejsze spustoszenie w naszym środowisku.

KONOPIE SĄ WYDAJNE

Można je uprawiać praktycznie w każdym klimacie, rosną szybciej niż jakiekolwiek inne rośliny, mogą osiągać wysokość nawet czterech metrów w około sto dni. Dodatkowo, uprawa konopi jest stosunkowo łatwa, jako że potrzeba stosować przy nich dużo mniej pestycydów i herbicydów. Ilość oleju pozyskanego z jednej rośliny jest dwa razy większa niż w wypadku rzepaku, zbiory są natomiast około dwa i pół raza większe niż w wypadku uprawy lnu. Czyni to konopie jednymi z najbardziej wydajnych roślin uprawnych, jako że wymagają mniej czasu, wysiłku i pieniędzy aby wyprodukować z nich bardzo dobrej jakości biopaliwo.

KONOPIE SĄ WSZECHSTRONNE

Można wyprodukować z nich zarówno biodiesel jak i konopny metanol lub etanol. Biodiesel powstaje poprzez wyciskanie oleju z nasion, natomiast etanol i metanol powstają w procesie fermentacji łodyg i innych pozostałości roślinnych. Paliwo powstałe z oleju z nasion konopi może napędzać większość silników typu diesiel, przy niewielkich tylko wprowadzonych w nich zmianach. Pozostałe części roślin można wykorzystać w innych, wspomnianych we wstępie do tego artykułu, gałęziach przemysłu, tak więc nic nie idzie na marne.

konopi

W CZYM TKWI HACZYK?

Jedyny minus konopnego biopaliwa na chwile obecną jest jego konkurencyjność ekonomiczna, ze względu na bardzo mały areał upraw. Wraz ze zmianami w prawie w różnych krajach na całym świecie idzie nadzieja, że ta jedyna wada zostanie szybko przezwyciężona, ze względu na coraz większą ilość hektarów ziemi uprawnej poświęcanej pod uprawę konopi. W ten sposób staną się one dużo bardziej dostępne. Na chwilę obecną nie znamy żadnej innej rośliny, która była by tak efektywna i wydajna przy produkcji biopaliwa, co konopie indyjskie. W zasięgu ręki posiadamy więc rozwiązanie, mogące powstrzymać destrukcję naszej planety, powodowaną przez eksploatację paliw kopalnych. Nadchodzi czas masowych upraw konopi indyjskich!

https://www.royalqueenseeds.pl/blog-alternatywne-biopaliwo-z-konopi-czeka-na-swoj-moment-n307

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+