Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Canna TERRA o torfie i substancjach odżywczych


Macky

Recommended Posts

articles-terrapeatandfeed_banner_1.jpg

Zacznijmy od tego, że zajmiemy się różnymi typami substratów ogrodniczych, które są do dyspozycji domowych hodowców. Napisaliśmy również dział o różnych rodzajach torfu. Podamy również kilka faktów o RHP, handlowej organizacji certyfikacyjnej. Posiadamy tyle informacji, że wszystkie one nie zmieszczą się w jednym artykule. W następnej części przyjrzymy się strukturze substratu ogrodniczego i różnym produktom, uzyskanym przy użyciu najróżniejszych metod wydobywania torfu. Oprócz tych wszystkich użytecznych informacji, udzielimy także kilka rad; jak ograniczyć choroby, zwiększyć zbiory oraz przedstawimy listę często zadawanych pytań (FAQ) i porad.


Nie każdy substrat ogrodniczy nadaje się do uprawy odmian szybko rosnących!

Zanim zajmiemy się szczegółowym objaśnianiem, jak powinien wyglądać właściwy substrat ogrodniczy, powinniśmy wyjaśnić sobie jedną rzecz: nie wszystkie substraty ogrodnicze nadają się do uprawy gatunków szybko rosnących. Powinno się wybierać substraty w zależności od tego, co będzie w nich uprawiane i długość uprawy. Trzy najważniejsze czynniki, które powinny być brane pod uwagę to: struktura, wcześniejsze nawożenie i pH.

Prawidłowe nawożenie i pH są niezwykle istotne dla zakończonia zbiorów sukcesem. Substrat ogrodniczy, wełna mineralna i włókna kokosowe (COCO) to trzy najważniejsze substraty dla roślin szybko rosnących. Dużą zaletą substratu ogrodniczego jest fakt, że łatwo się z nim pracuje. Substrat ten jest w dużej części biologiczny i naturalny, co wpływa na jego dużą popularność. Oprócz tego, jeżeli zastosujesz go w połączeniu z odżywkami CANNA, nie pozostaną w nim niemal żadne pozostałości, co oznacza, że można go bez problemów stosować kilka razy, jako substancję ulepszającą, a to bez szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Substrat ogrodniczy cieszy się sławą materiału „biologicznego” i „naturalnego”, choć nie jest to całkiem prawda, ponieważ często zawiera on opracowane cząsteczki perlitu i mineralne substancje odżywcze. Perlit o nieorganiczny materiał produkowany przemysłowo.

articles-terrapeatandfeed_text_1.jpg

Historia torfu

Około 12000 lat p.n.e. języki lodowca ostatniego okresu epoki lodowcowej ustąpiły na północ i pozostawiły po sobie jałowy, piaszczysty teren. Wyrosła tutaj pierwsza wegetacja, która obumarła, a z niej powstała pierwsza cienka warstwa torfu, którą dziś znamy jako warstwę „ciemną”. Później miał miejsce długi okres wzrostu, przerwany przez krótką epokę lodowcową, około 6000 d 3000 lat p.n.e., w tym czasie uformowała się warstwa czarnego torfu. Następnie rozpoczął się nowy okres formowania, w trakcie którego mogła powstać warstwa torfu białego. Warstwa pośrednia pomiędzy białym i czarnym torfem nazywa się torf „szary”. Warstwa wierzchnia profilu jest formowana w sposób ciągły poprzez wyrost na małej powierzchni.

Mnóstwo dostępnych informacji

Torf to podstawa dla wszystkich substratów ogrodniczych. Torf pochodzi z miejsc, gdzie woda deszczowa zawiera małe ilości składników mineralnych i dlatego też zawiera małe ilości substancji odżywczych. Z tego powodu do substratu należy dodać wszystkie substancje odżywcze potrzebne do rozwoju rośliny. Można albo wykorzystać substancje odżywcze specjalnie przygotowane do substratów ogrodniczych, albo mieszanki biologiczne z alg, mączki z krwi, emulsji rybnej, krowiego obornika, mączki rogowej, mączki kostnej czy odchodów dżdżownic. Ponieważ torf wchłania również mikroelementy, częściowo także miedź, ważne jest, aby je również dodać. Ilość mikroelementów, które torf może wchłonąć, zależy od jego rodzaju. Torfowiec (spaghnum) wchłonie ich mniej niż na przykład torf ogrodowy.

Większość dostępnych w sklepach substratów ogrodniczych zawiera już substancje odżywcze i posiada zdrowy poziom kwasowości, co tworzy silny system korzeniowy i redukuje możliwe problemy z substancjami odżywczymi. Dużą zaletą substratu ogrodniczego jest fakt, że można z nim łatwo pracować. Następnym powodem, dla którego wielu ludzi wybiera właśnie substraty ogrodnicze jest to, że na przykład w porównaniu do wełny mineralnej i włókien kokosowych (COCO) istnieje tutaj długa tradycja stosowania tego substratu oraz wiele dostępnych informacji i doświadczeń na jego temat.

Różne rodzaje klasycznego torfowiska!

Istnieje wiele różnych rodzajów i odmian torfu. Wpływ na charakterystykę torfu ma między innymi to, z jakiej głębokości był wydobyty, sposób wydobycia i warunki klimatyczne danego regionu. Jeżeli spojrzymy na profil torfu z góry kopalni, wyróżnimy następujące typy torfu:

„Warstwa powierzchniowa”

„Warstwę powierzchniową” tworzy kilka wierzchnich decymetrów profilu torfowiska. Zgodnie z normą niemiecką, regulującą wydobycie torfu, warstwa ta powinna zostać położona z powrotem po tym jak zostanie wykopany biały i czarny torf, które znajdują się pod nią. Kiedy miejsca wydobycia torfu przeobraziły się w ziemię uprawną, zbytek torfu został zaorany głęboko do piaszczystej gleby aby się z nią dobrze wymieszał. Współcześnie możliwe jest uzyskanie pozwolenia na wykorzystanie „warstwy powierzchniowej” torfu do substratów ogrodniczych. Wadą tej warstwy jest fakt, że nie zawsze posiada ona homogeniczny skład.

articles-terrapeatandfeed_text_2.jpg

Torf włóknisty
Nasiąka wodą aż do 10-12krotności swojej masy.

Warstwę tę tworzy młody, częściowo zbutwiały torfowiec, który może zatrzymać 10 - 12 razy więcej wody niż wynosi jego masa. Ma jasny kolor i prawie cały składa się z różnych rodzajów torfowca. Ponieważ warstwa tworzona przez torfowiec to stosunkowo młody materiał organiczny, rozkłada się dużo szybciej niż starsze rodzaje torfu. Pochodzi z Europy Północnej, współcześnie jest wykorzystywany przede wszystkim do droższych rodzajów substratów ogrodniczych.

Miał torfowy

Miał torfowy, podściółkę torfową czy pył torfowy pozyskuje się z wierzchu warstwy profilu torfowego. Produkt ten ma kolor jasnobrązowy i jest tylko lekko zbutwiały. Podściółka torfowa może zatrzymać nawet osiem razy więcej wody, niż wynosi jej masa. Absorpcja i uwalnianie wody trwają dłużej niż w warstwie torfowca. Podściółka torfowa jest dostarczana w trzech klasach jakości – bardzo dobra, normalna i zwyczajna – stopień jakości zależy od sposobu wydobycia. Torf najwyższej jakości jest wydobywany horyzontalnie tak, że stopniowo odkryje się warstwę po warstwie, następnie się je wysuszy i zbierze. Jest to najtańszy sposób. Przy większym wydobyciu torfu zwyczajnej jakości musi zostać użyty wertykalny sposób wydobywania.

„Szary” czy też niekiedy „kolorowy” torf zatrzymuje mniej wody

„Szary” lub również „kolorowy” torf jest wydobywany z warstwy pomiędzy czarnym a białym torfem. Warstwa ta jest bardziej zbutwiała niż torf biały, a jej kolor to coś pomiędzy torfem białym i czarnym. Torf „kolorowy” zatrzymuje mniej wody niż podściółka torfowa i warstwa tworzona przez torfowiec.

Torf ogrodniczy posiada stosunkowo niższą zawartość powietrza

Torf ogrodniczy to ważne źródło dla handlu substratami ogrodniczymi. Jest produkowany poprzez pozostawienie wilgotnego torfu czarnego do zamarznięcia. Jakość torfu ogrodowego zależy od tego, jak mocno został zamrożony. Zamrożenie czarnego torfu poprawia jego zdolność do zatrzymywania wody i ogranicza kurczliwość. Po wysuszeniu może on zatrzymać cztery razy więcej wody niż wnosi jego masa. Torf ogrodniczy jest ciemnobrązowy, co oznacza, że osiągnął już bardziej zaawansowane stadium rozkładu. Składa się z bardzo drobnych cząstek i dlatego może zatrzymywać tylko niewielką ilość powietrza.

articles-terrapeatandfeed_text_3.jpg

Torf czarny
Nie jest odpowiedni do substratów ogrodniczych

Stary torf czarny z najniższych warstw nie jest odpowiedni do substratów ogrodniczych, ponieważ kiedy wyschnie jest bardzo kurczliwy, a z upływem czasu zmniejsza się jego zdolność do zatrzymywania wody. Kiedy zostanie dokładnie wysuszony, zrobi się z niego bardzo twardy torf (torf prasowany), który można używać jako opał.

Jak nie dopuścić do uszkodzenia rośliny

Wszystko zależy od substratu

Torf jest z natury stosunkowo kwaśny (pH 3,5 – 4,5), tym samym należy dodać wapnia, aby zwiększyć jego pH. Substraty ogrodnicze ze sklepów zawsze zawierają wapń. Ilość wapnia, który trzeba dodać, zależy od składu torfu. Na przykład do torfu ogrodowego trzeba zawsze dodać więcej wapnia niż do podściółki torfowej. Aby zwiększyć pH, do substratu ogrodniczego trzeba dodać średnio 5- 6 kg wapnia na metr sześcienny (1000 litrów). Po dodaniu wapnia potrwa kilka tygodni, zanim pH się ustabilizuje. Jeżeli nie dodasz żadnego wapnia lub wlaśnie za mało wapnia, rośliny przyjmą wysokie stężenie elementów takich jak mangan, żelazo i fosforan, co może prowadzić do przedawkowania substancji odżywczych. Stężenie aluminium może osiągnąć poziom toksyczny dla roślin, co spowoduje zgrubienie liści, co z kolei ograniczy przyjmowanie substancji odżywczych. Jeżeli pH substratu ogrodniczego jest zbyt niskie, po dodaniu 20 gramów wapnia (Dolocal) na 10 litrów wody, zostanie on podniesiony o jeden punkt. Właściwy stopień kwasowości substratu ogrodniczego jest między 5,2 i 6,2 stopnia. Wartości wyższe niż 6,2 mogą doprowadzić do tego, że fosforany będą odkładane w formie fosforanu wapnia, co spowoduje, że będzie on dla rośliny trudniej dostępny.

Czym jest znak jakości RHP?

articles-terrapeatandfeed_text_4.jpg

Współcześnie dostępne na rynku substraty ogrodnicze bardzo różnią się jakością. W Holandii fundacja RHP nadzoruje zachowanie jakości i kontrole produktów, komponentów ziemnych, substratów ogrodniczych i substratów takich jak włókna kokosowe (coco), perlit, pumeks itd. Substraty i komponenty substratów, które posiadają znak jakości RHP to bezpieczne mieszanki (zawierają małą ilość chwastów i żadnych chorób), ale nie dają gwarancji zbiorów zakończonych sukcesem. Znak jakości RHP nie mówi nic o dokładnej strukturze i składzie chemicznym substratu ogrodniczego. Substraty ogrodnicze mogą się też bardzo różnić pod względem cenowym. Substraty ogrodnicze wyprodukowane z torfu ogrodowego są ogólnie tańsze niż substraty ze spulchnionego torfu białego, a prawdę mówiąc, najzwyklejsze rodzaje torfu białego są wielokrotnie droższe niż torfy bardzo dobrej jakości.

Jak uzyskać lepsze rezultaty

Po wcześniejszych badaniach równowagi w proporcjach wody i powietrza w substratach CANNA, CANNA przeprowadziła kilka praktycznych testów, do których użyła substratów ogrodniczych, wyprodukowanych z wysokiej jakości porowatego materiału podstawowego. Mieszanki te porównała z ulubionymi substratami ogrodniczymi zawierającymi perlit. Rośliny podzielono na dwie grupy, pierwsza grupa to substrat ogrodniczy zawierający perlit, a drugą połowę to bardziej spulchniony substrat. Klimat i substancje odżywcze były dla wszystkich roślin takie same. Po trzech tygodniach były widoczne znaczące różnice. Rośliny uprawiane w bardziej spulchnionych substratach wykazywały znacznie lepszy rozwój, były średnio dłuższe o 5 cm i miały potężniejsze pędy. W ciągu nocy miały mniej zwiędłych liści, co dowodzi, że roślina przyjmowała wodę również w ciemności, co jest niezbędnym założeniem dla optymalnego wzrostu i kwitnienia.

Rezultaty tych testów wskazują na to, że duża ilość powietrza w systemie korzeniowym odgrywa ważną rolę.

http://www.canna-pl.com/terra_o_torfie_i_substancjach_odzywczych

 

articles-terrapeatandfeedpart2_banner_1.

W poprzedniej części tego artykułu udostępniliśmy pierwszy ze specjalnego cyklu artykułów o podłożach ogrodniczych. Przyjrzeliśmy się różnym typom podłoży dostępnym dla ogrodników-amatorów i przetestowaliśmy wiele różnych materiałów. Przedstawiliśmy również organizację RHP wydającą certyfikaty branżowe.
W tym artykule przyjrzymy się strukturze podłoży ogrodniczych i podzielimy je wg różnych metod wycinania torfu. Jednak najpierw kilka użytecznych informacji. Przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek, które pomogą ograniczyć choroby i zwiększyć plony. Ponadto przygotowaliśmy obiecaną listę często zadawanych pytań (FAQ) i wskazówek, jak zwiększyć plony.

articles-terrapeatandfeedpart2_text_1.jp

Zacznijmy od znalezienia najlepszej metody pomiaru substancji odżywczych zawartych w pożywce stymulującej wzrost. Będzie to przydatne również na zakończenie okresu wegetacji, gdy będziesz decydować, czy ponownie wykorzystać podłoże ogrodnicze. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu dotyczącej rekultywacji podłoża ogrodniczego.

Niezawodna metoda pomiaru

Najbardziej niezawodną metodą pomiaru zawartości składników odżywczych w podłożu ogrodniczym jest wykorzystanie metody ekstrakcji 1:1.5 do określenia wartości współczynników EC i pH w środowisku korzeniowym. Zwykle współczynniki EC i pH odprowadzanej wody różnią się, ponieważ podłoże ogrodnicze ma zdolność do ponownego wchłaniania wielu elementów lub ich odrzucania. Analizę 1:1.5 najlepiej wykonać po trzech do pięciu tygodni. Najłatwiejszą metodą analizy jest wykonanie poniższych czynności:

1. Pobierz próbkę podłoża ogrodniczego. Możesz to zrobić wiertłem do ziemi lub łyżką. Pobierz podłoże z kilku różnych miejsc, aby mieć pewność, że próbka jest reprezentatywna.
2. Umieść próbkę w misce i sprawdź, czy jest wystarczająco wilgotna. Ściśnij mieszankę ogrodniczą w dłoni. Jeśli między palcami pojawi się wilgoć, mieszanka jest odpowiednia. Aby zwiększyć wilgotność próbki, dodaj do niej wodę destylowaną. Po dodaniu wody wymieszaj podłoże.
3. Weź miarkę o pojemności 250 ml i wlej do niej 150 ml wody destylowanej. Uzupełnij zawartość podłożem do 250 ml, dokładnie wymieszaj i pozostaw na co najmniej 2 godziny.
4. Ponownie wymieszaj i zmierz poziom pH.
5. Przefiltruj miksturę i zmierz współczynnik EC. Zmierzona wartość EC powinna być z zakresu od 1.1 do 1.3, a pH – od 5.8 do 6.2.


Struktura podłoży ogrodniczych

Od struktury podłoży ogrodniczych zależy, ile wody i powietrza dostanie się do korzeni. Dostęp do tlenu jest bardzo ważny dla korzeni i mikroorganizmów żyjących w środowisku korzeniowym. Do wzrostu i utrzymania systemu korzeniowego potrzebny jest tlen oraz dostęp do wody i składników odżywczych. Aby uzyskać dobre wyniki dla roślin szybko rosnących, bardzo ważne jest odpowiednie napowietrzenie środowiska korzeniowego. Niedobór powietrza w początkowym okresie wegetacji negatywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego i wielkość plonów. Aby środowisko korzeniowe miało wystarczający dopływ powietrza, konieczne jest pobieranie tlenu z powietrza w pomieszczeniu uprawowym, co odbywa się przez dyfuzję.

Największy wpływ na strukturę podłoża ogrodniczego ma jakość surowców. Aby zapewnić wysoką jakość podłoża ogrodniczego, należy wykorzystać torf naturalny o stabilnej charakterystyce.

Jednym z najważniejszych składników podłoża ogrodniczego jest torf. Jest to znany już w czasach starożytnych naturalny materiał powstały z dawnej roślinności. Torf pochodzi z regionów, w których warunki klimatyczne sprawiały, że formowanie nowej roślinności było szybsze niż obumieranie starej. Powodowało to powolny, lecz ciągły proces gromadzenia się warstwy organicznej, osiągającej grubość nawet do kilku metrów. Można wyróżnić dwa typy torfu: torf wysoki i torf niski.

1. Torf wysoki powstaje pod wpływem opadów deszczu w rejonach ubogich w substancje odżywcze, a jego głównym składnikiem jest mech torfowiec. Jest to niewielka roślina, która obumiera od dołu, a jej kolejne warstwy wyrastają na szczątkach starych roślin. Torf wysoki może zawierać również inne rośliny, na przykład wełniankę wąskolistną. Profil torfu wysokiego wydobywanego na równinach w północno-zachodniej części Niemiec zawiera różne warstwy, które powstały w różnych okresach.

2. Torf niski powstaje tam, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki i gdzie jest wiele składników odżywczych. Torf niski zwykle zawiera proporcjonalnie dużo materiału gnilnego oraz może zawierać dużo mułu, piasku i szkodliwych soli, które sprawiają, że nie jest on dobrą bazą dla podłoży ogrodniczych.

articles-terrapeatandfeedpart2_text_2.jp

Torf wydobywany wertykalnie czy horyzontalnie?

Ogólnie są dwie metody wydobycia pokładów torfu:

Tańsza, lecz mniej efektywna metoda polega na zdejmowaniu górnej warstwy torfu. Wadą tej techniki jest to, że struktura takiego torfu jest drobniejsza, co utrudnia zapewnienie prawidłowych proporcji powietrza i wody.
Druga metoda polega na wycinaniu torfu pionowo. Jest znana niemal od zawsze. Pozyskiwane w ten sposób bloki torfu były niegdyś używane jako źródło energii do przygotowywania posiłków oraz do ogrzewania domów. Jest to droższa metoda wydobycia torfu.
Torf pocięty na bloki musi być suszony ręcznie. Torf o luźniejszej strukturze zawiera wodę i powietrze w lepszych proporcjach. Oznacza to, że korzenie lepiej rozwijają się w podłożu, rośliny są zdrowsze, a podłoże ogrodnicze ma mniejszą skłonność do kompresji.

Mech torfowiec

Mech torfowiec jest znakomitym materiałem na podłoże wegetacyjne, ponieważ jest naturalny, lekki, czysty i łatwy do obróbki. Zawiera niewiele składników odżywczych, jego pH mieści się w przedziale od 3.5 do 4.5. Ponadto dobrze zatrzymuje wodę (do 20 razy więcej niż masa własna).

Zapobiegaj stresowi

W tej sekcji podamy kilka wskazówek, jak zapobiec sytuacjom stresowym dla roślin na plantacji. Oprócz CANNAtalk, w firmie CANNA produkujemy również inne pożyteczne preparaty, które ułatwią uzyskiwanie lepszych plonów.

PORADA 1: Dbaj, aby w podłożu ogrodniczym nie pojawiły się grzyby
W prawidłowo funkcjonującym systemie korzeniowym jedne korzenie obumierają, a inne się rozwijają. Obumarłe korzenie to idealna pożywka dla patogenów. Jeśli grzyby chorobotwórcze rozmnożą się na obumarłych korzeniach, będą stanowić zagrożenie dla zdrowych, które mogą być łatwo zaatakowane i spowodować zaburzenia sprawnego działania systemu korzeniowego.
W wyniku tego cała roślina znajdzie się w sytuacji stresowej, a jej wzrost zostanie zaburzony. Aby temu zapobiec, postaraj się, aby obumarłe stare korzenie szybko przekształcały się w użyteczne składniki. Środek odpowiedni w takiej sytuacji to CANNAZYM. Enzymy w preparacie CANNAZYM przyspieszą rozkład obumarłych korzeni i przekształcą je w związki mineralne i cukry. Jest to bardzo ważne, ponieważ te elementy są ważnym źródłem składników odżywczych dla roślin i środowiska podłoża ogrodniczego.

Podczas rozkładu korzeni wytwarzane są również substancje toksyczne. Należy temu przeciwdziałać, aby zredukować zagrożenie infekcją spowodowane przez grzyby. Do CANNAZYM zostało dodanych wiele łatwo absorbowanych witamin, które stymulują wytwarzanie przez roślinę nowych korzeni. To dobry powód, aby systematycznie dodawać CANNAZYM od drugiego tygodnia wegetacji w stosunku 1:400.

PORADA 2: 100% -owy roślinny stymulator wzrostu
Dlaczego od samego początku nie mobilizować roślin do szybkiego rozwoju? CANNA RHIZOTONIC to potężny stymulator rozwoju korzeni oparty na składnikach roślinnych. Stymuluje szybki rozwój korzeni, dzięki czemu rośliny stabilizują się dużo szybciej.
Dlatego RHIZOTONIC jest idealnym produktem dla sadzonek i roślin doniczkowych lub roślin słabo rozwijających się w wyniku doznanego stresu. RHIZOTONIC zawiera również bogaty zestaw mikroelementów potrzebnych roślinom. Aplikowanie toniku jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Przy pierwszych 2 lub 3 razach należy dodać RHIZOTONIC do wody w proporcji 1:250 lub spryskać nim liście.

PORADA 3: Wyższe plony
Prawdopodobnie często zastanawiasz się, jak zwiększyć plony. Rozumiemy, jak ważna jest maksymalizacja plonów przy uprawach na małych powierzchniach. Jeśli masz miejsce dla niewielu roślin, bez względu na to, czy są to pomidory czy truskawki, chcesz mieć jak największe zbiory. W firmie CANNA mamy dla Ciebie jeszcze jeden produkt, który warto wypróbować – PK 13/14.
Jest to czysta, wysokiej jakości mieszanka fosforu i potasu, często stosowana podczas kwitnienia. Należy ją dostarczyć roślinom na 3 do 4 tygodni przed zbiorami. Podczas kwitnienia rośliny potrzebują dodatkowych dawek fosforanów (P) i potasu (K). Dostarczanie dodatku PK 13/14 zaspokoi te potrzeby. Dodatek PK 13/14 bardzo łatwo się rozkłada i natychmiast jest przyswajany przez rośliny. Produkt będzie najlepiej wykorzystany w połączeniu z preparatem CANNABOOST. To naprawdę zoptymalizuje efekty!

PORADA 4: Dobrze zacznij
Odpowiednie rozpoczęcie uprawy to podstawowy warunek uzyskania dobrych zbiorów. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby zakupione nasiona były przeznaczone do przewidywanej uprawy: na zewnątrz lub w pomieszczeniu. Kiełkowanie będzie najlepsze, jeśli wykonasz następujące czynności:

1. Umieść nasiona w szklanym pojemniku z wodą. Jeśli to konieczne, zmieniaj wodę codziennie. Nasiona będą zdolne do utrzymania się przy życiu, jeśli pojawi się mały korzeń.
2. Korzenie nie powinny być zbyt długie, bo będą podatne na uszkodzenia, co może uniemożliwić formowanie rośliny.
3. Wyjmij kiełkujące nasiona z wody i delikatnie umieść je, każdy osobno, w otworach o głębokości ok. 2 do 3 cm, a następnie delikatnie obsyp podłożem ogrodniczym. Mniej więcej po tygodniu powinny się pojawić pierwsze rośliny i jeśli wszystko pójdzie dobrze, 80-90% z nich powinno się rozwinąć.
4. Umieść roślinki w podłożu ogrodniczym dobrej jakości, takim jak CANNA Terra Professional lub CANNA Terra Professional Plus. Lekko dociśnij mieszankę. Napowietrzenie jest bardzo ważne dla rozwoju systemu korzeniowego.
5. Nie umieszczaj kiełkujących nasion zbyt głęboko, ponieważ może to uniemożliwić ich dalszy rozwój. Najlepsza głębokość wynosi około 1,5 cm.
6. Aby stymulować lepszy rozwój korzeni i ustabilizować młode rośliny, zaleca się zastosowanie odżywki RHIZOTONIC 2 lub 3 razy w pierwszym tygodniu.
7. W fazie wzrostu należy zastosować preparat CANNA Terra Vega, a w fazie kwitnienia – CANNA Terra Flores. Faza kwitnienia rozpoczyna się po pojawieniu się pierwszych kwiatów.

http://www.canna-pl.com/terra_o_torfie_i_substancjach_odzywczych_czesc_2

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Reply to this topic...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+