Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany


BODIM

Recommended Posts

Witam wszystkich.

To mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość i nie skreślenie mnie od strzału.

Od razu się przyznaję. Tak jestem firmą. I chciałbym prosić Was o pomoc a w zamian dać coś od siebie.

Zajmuję się filtracją powietrza. W skrócie robię filtry węglowe. Jakiś czas temu wpadł mi w ręce filtr węglowy do growboxa. Strasznie drogi i zagraniczny. Jestem w stanie wykonać taki filtr całkiem profesjonalnie a w dużo niższej cenie.

Przegrzebałem forum w poszukiwaniu informacji o takich filtrach i jest tu wiele rozbieżności i błędów (lub raczej niedomówień).

Moja propozycja:

Umieszczę tutaj wszystko co wiem o węglu aktywnym (co to jest CTC, jaki węgiel się nadaje, jaka żywotność, węgiel w granulacie czy mata nawęglana itp). Umieszczę tutorial jak zrobić profesjonalny filtr węglowy samemu. Pomogę w doborze wielkości filtra. Jednym słowem dam Wam na ten temat wszystko co wiem.

W zamian chciałbym od Was uzyskać informacje jaki filtr węglowy będzie najlepszy. Jakie ma mieć przyłącza, na co zwrócić uwagę podczas jego produkcji. Jednym zdaniem chciałbym zrobić filtr węglowy do growboxów który będzie polskim produktem (tańszy i lepszy), który będzie idealnie wykonany do konkretnych potrzeb. 

Nie ukrywam, że dzięki tym informacją chciałbym produkować takie filtry, sprzedawać je i czerpać z tego zyski.

Wydaje mi się że postawiłem sprawę uczciwie.

Decyzja czy mogę tu znaleźć swoje miejsce należy do Was

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Witam, 

 

Wielkość przyłączy zależy od tego do jakiego wentylatora. tj. np dla filtra 150m3h fi wynosi chyba 100mm czyli takie samo powinno być w filtrze. Im większa moc tym większe przyłącza. Dla filtra 150m3h zawartość węgla aktywowanego to 2litry(1kg). Nie wolno przesadzić z ilością węgla w filtrach, bo wentylator może mieć problemy z wytworzeniem ciśnienia przez co jego skuteczność będzie nikła. Również w drugą stronę nie wolno przesadzić, bo wtedy powietrze nie będzie należycie filtrowane.

 

off :

Firma bodim godna polecenia ;) Mają dobry węgiel w jeszcze lepszych cenach. Zamawiałem od nich jak wymieniałem węgiel w swoim filtrze i jestem zadowolony.

 

pzdr

 

    Addict

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Jak sprawdziłem swój, to się okazało że też mam od BODIMa. Dobry węgiel. Bardzo równy granulat. Dobrze filtruje zapach, ale mam wrażenie że sam dziwnie pachnie. Delikatnie, ale dziwnie, Nie potrafię tego określić.

Filtry do PC Boxów byłyby ok. Mogłyby mieć wielkości wentylatorków i ten sam rozstaw otworów. Np taki wentylator 120x120mm. Zrobić taką samą konstrukcję, tyle że w miejsce tej przestrzeni gdzie jest śmigiełko, powinno się wsypywać węgiel aktywny. Myślę że powinny mieć grubość 1,5-3cm. Więcej nie ma sensu. Np wentylator grubości 2-3cm, a na to nakładane dokładnie taka sama konstrukcja w środku z węglem. Razem mamy jakieś 5cm grubości, czyli naprawdę niewiele, a w PC Boxie miejsce jest na wagę złota. Ja mam też swój pomysł na filtr, ale musiałnym to rozrysować. Zrobiłem nawet mały prototyp z kartonu. Jak będę miał czas, to wrzucę fotki albo jakiś ala projekt.

Filtr powinienien być przedewszystkim skuteczny. Powinien być łatwo rozbieralny, żeby wymienić węgiel. W miarę tani. Te zagraniczne na allegro np. potrafią sporo kosztować, a to tylko trochę blachy, siatki, jakaś uszczelka i węgiel.

Dobrze by było, gdyby był w satnie jakoś tłumić hałas, o ile to możliwe. To oczywiście w przypadku tych większych filtrów, gdzie są spore przepływy powietrza.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem brakuje filtrów na przyłącze 150mm - jeśli już są, to do wentylatorów o kosmicznym przepływie rzędu 800-900m3/h.

Przydałby się taki np. 150mm 400m3/h.

 

Kolejna sprawa - ograniczenie przepływu. Z tego, co wiem to Swiss Carbon Active reklamuje swoje filtry (tanie nie są) jako sprzęt nie dość, że świetnie filtrujący to jeszcze zachwala go, jakoby miał o 70% mniej ograniczać przepływ niż konkurencja.

 

Poza tym, jeśli już zapłaciłbym kilka stówek za filtr, który nie dość że ogranicza przepływ to jeszcze musi być okresowo wymieniany, oczekiwałbym całkowitej eliminacji zapachów, a z tego co czytam, raczej jest to rzadkością.

 

 

P.S. Co sądzisz o tych szwajcarskich filtrach?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

1.

Jeżeli chodzi o PCBox. Mogę zrobić taką kasetkę 120 x 120 x 30 [mm] będzie tam ok 200 gram węgla. Powinno to ładnie działać dla 15m3/h. Ale tak naprawdę nie mam jak sprawdzić jej skuteczności. Jak by ktoś był chętny do testów to proszę o kontakt.

 

2. 

W przypadku filtracji na węglu aktywnym podstawowym parametrem jest czas kontaktu. Umownie nazwijmy go Tc. Jeżeli jest jak pisze @Addict to dla 1 kg węgla (2 litry) i 150 m3/h to Tc wynosi 0,05 sekundy. Czyli tyle czasu przebywa powietrze w węglu. Biorąc dodatkowo pod uwagę spadek ciśnienia na węglu (czyli opór jaki stawia węgiel dla powietrza) rzeczywiście leci go trochę mniej a więc Tc jest trochę większy.

 

3. 

Co do przesadzania z ilością węgla. Załóżmy że mamy wentylator 150 m3/h i do tego montujemy filtr H-250 mm; średnica zewnętrzna 150 mm; średnica wewnętrzna 70 mm (taki jak na zdjęciu) 

 

post-43129-0-64424000-1440072083_thumb.j

 

Mamy wtedy ok 1,6 kg węgla (cały filtr waży 2,37 kg). Natomiast powietrze "widzi" tylko warstwę grubą na 40 mm. Jeżeli zwiększymy wysokość H-350 mm to otrzymamy 2,4 kg węgla ale warstwa którą "widzi" powietrze nadal wynosi 40 mm.

Wniosek:

- dłuższa żywotność filtra (bo więcej węgla)

- mniejsze opory stawiane przez filtr (opór to stosunek powierzchni filtra do przepływu powietrza)

- dokładniejsza filtracja (bo Tc się wydłuża gdyż zwiększyliśmy powierzchnię filtra)

 

4. Jeżeli przyjmiemy, że 150 m3/h ma być dla 1 kg węgla (i to jest ok) to Tc mamy 0,05s. Poniżej wzór na obliczenie ile potrzeba węgla w stosunku do przepływu powietrza

 

(m3/h x Tc)/3600 x 1000 = litr węgla

 

ilość powietrza (m3/h) mnożymy razy Tc (0,05) wszystko dzielimy przez 3600 i na koniec mnożymy raz 1000

 

otrzymany wynik to ilość potrzebnych litrów węgla. 2 litry to około 1 kg

 

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

 

 
Dla mnie ciekawe rozwiązanie, zastosowane jest w filtrach Hortiline - mianowicie chodzi o te oczka do podwieszania, które nie dość że są wygodne to zwiększają powierzchnię filtracji, która jest często ograniczana przez pasy.
 

 

 

Owszem fajne rozwiązanie ale tylko jako montażowe. Tak naprawdę powierzchnia jaką zajmują paski nie ma jakiegokolwiek znaczenia. Ponieważ powietrze filtruje się wewnątrz patronu (filtra) i spokojnie się ono rozpręży zaraz za paskiem

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

1.

Jeżeli chodzi o PCBox. Mogę zrobić taką kasetkę 120 x 120 x 30 [mm] będzie tam ok 200 gram węgla. Powinno to ładnie działać dla 15m3/h. Ale tak naprawdę nie mam jak sprawdzić jej skuteczności. Jak by ktoś był chętny do testów to proszę o kontakt.

 

Wiatraczki komputerowe wytwarzają znikome ciśnienie statyczne powietrza i nie nadają się do tego, by przepychać powietrze przez filtr. W takim wypadku ich realna moc zostanie ograniczona do ~ 10%.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+