Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Budujemy panel LED :)


Dzielnicowy

Recommended Posts

Box posprzątany juz :)

Podłączyłem dzisiaj drugi obwód i w nim do niebieskich podłączyłem 2x640nm. W pierwszym są 2x660nm. Różnicy kompletnie żadnej nie widać. Trochę mnie to martwi. Co mnie jeszcze zaskoczyło, to temperatura radiatora. Wcześniej po godzinie pracy na przy jakichś 16,5W temperatura nie była specjalnie odczuwalna. Teraz po 2-3godzinach pracy przy jakichś 36W, jak go dotknąłem, to był mocno ciepły. Nie spodziewałem się że będzie aż tak ciepły. A do pełnej mocy zostało jeszcze jakieś 50W. Będzie trzeba dać dwa spore wentylatorki jak nic.

 

Dobra rada. Zaopatrzcie się w dobrą lutownicę przed robieniem takiego panelu. Ja mam taką za 10zł z wyprzedaży z biedronki i jest to gó**o jakich mało.

 

I jeszcze fajna stronka jaką znalazłem do zaprojektowania swojego oświetlenia. Może ktoś skorzysta.

 

http://www.bmlcustom.com/custom-led-strip/

 

Tak wygląda panel z dwoma obwodami. 4x430nm, 4x450nm, 4x465nm, 4xcold white, 2x660nm, 2x640nm

led36W

 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 2 miesiące temu...

Witam po dwóch miesiącach przerwy :)

W końcu znalazłem czas żeby dokończyć panel. Niestety ostatnio to tylko praca i praca.

Przez te dwa miesiące w zasadzie nic nie ruszyłem. Dopiero od paru dni wznowiłem prace. Panel, jeżeli chodzi o diody, ostatecznie będzie wyglądał tak:

TRUE LED PANEL 40 80w V5

4 x 6500k
4 x 3000k
6 x 420-430nm
4 x 450-455nm
4 x 610-630nm
8 x 640nm
24 x 660nm
 
Spektrum mniej więcej prezentuje się tak

IMG 20150716 223602

IMG 20150716 223636

IMG 20150716 223651

 
Chłodznie każdego radiatora dwoma dość sporymi wentylatorami. Ale to tylko wtedy, gdy będzie pracował pod prądem 600ma

h56ej7

jk57

 

Radiatory osadzone na takich malutkich kołkach silikonowych. Dzięki temu są w zasadzie nie słyszalne, nawet jak się stoi pół metra od panelu.

wrgf3

g356w4tg

Między wentylatorem a panelem jest taka jakby silikonowa poduszka, dzięki której wentylator nie ma bezpośredniego styku z radiatorem

kl54ewq

Cały radiator "obudowałem" profilami aluminiowymi, żeby można było na nich umieścić wentyle

yjuk4

ergf3g

 

 
Teraz jestem na etapie lutowania całego tego cholerstwa i montowaniu zasilaczy. Myślę że w tydzień się z tym wyrobię i za tydzień panel będzie już normalnie świecił. Z diodami też był cyrk. 660 świeciłiy tak samo jak 640. Albo się pomylili i wysłali same 640 albo same 660. Więc zamówiłem sobie jeszcze trochę 660 z chin i jak przyszły, to po podłączeniu też swieciły tak samo jak te wcześniejsze. Coś mi się wydaje że pomylili te 640 przy wysyłce i wysłali same 660. Zamówię jeszcze trochę 640 od innego dostawcy to porównam. Jak będą inne to podmienię, a jak będę tak samo świeciły, to chyba różnica między 640 a 660 jest tak mała, że nie zauważalna ludzkim okiem, bo nie chce mi się wierzyć żeby tak często się mylili przy wysyłce. 
Ogólnie zostanie mi od cholery diod, a że mam dwa zbędne radiatory, to powstaną następne dwa panele. Jeden taki całkiem spory, 26x40x4cm. Na nim zmieszczę jakieś 96 diod. Drugi mniejszy, 20x33cm. Na tym wejdzie gdzieś z 70 diod. Te dwa ogólnie  mi będą kompletnie niepotrzebne, więc pójdą na sprzedać i to po cenie samych materiałów, czyli będą dosyć tanie. Chce się poprostu pozbyć tych wszystkich diod, a jak bym miał je sprzedawać na allegro, to cholera wie ile czasu by się to sprzedawało. Także jak ktoś chętny na panel (pot em wstawię poglądowe rysunki jak będzie wyglądąły i zdjęcia radiatorów) to pisać. Mogę nawet wysłać sam radiator z kompletem diod, jak ktoś chce się pobawić w lutowanie i montowanie tego samemu.
Także jak pisałem, za tydzień powinny lampki już świecić. W weekend wszystko do kupy polutuję, next week zmontuję zasilacze i koniec :) Panele zgodził się już przetestować znajomy, więc pewni w niedługim czasie (raczej po wakacjach) będzie na nich jakas relacja.
Pozdro.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Emes84

Gdzieś wyżej podałem link do stronki, na której można sobie tak z grubsza "zaprojektować" oświetlenie. Przeciągasz odpowiedni kolor w puste miejsce i niżej wyświetla ci spektrum.

Kazzmaze

Sama instalacja prosta dosyć, żadna skomplikowana elektronika, lecz czasochłonna. Zasilane to takimi małymi zasilaczami jak gdzieś wyżej na zdjęciu. Diody łączysz w szeregi. Obliczasz spadek napięcia dla poszczególnego szeregu, tak żeby nie przekraczało możliwości zasilacza i lutujesz. Poczytaj od początku, to mniej więcej załapiesz co i jak. Jak mniej, to daj znać, to jak będę w domu rozrysuje uproszczone "schematy" i napewno załapiesz.

Na ile wyceniam pozostałości?

Duży radiator na 100. Tyle mnie kosztował z przesyłką. 96 diod dla niego po około 1,5-2 zł za diodę. Musiałbym sprawdzić dokładnie po ile płaciłem za nie. Jedne były droższe, inne tańsze. Za diody ogólnie policzę "chińskie ceny", czyli tyle ile mnie kosztowały na ebayu. Za diodę 660np. wychodzi gdzieś 1,6-1,8zł, gdzie na allegro masz 4,5 do nawet 7 zł. Także oszczędność spora. Jak coś, to pisz na priva, żeby tu nie zaśmiecać.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Witam.

Zabrałem się za budowę zasilaczy. Jak wcześniej pisałem, każdy zasilacz będzie się składał z 5 driverów. Każdy driver będzie zasilał jeden obwód. Taki obwód będzie można włączać i wyłączać niezalęznie od pozostałych. Drivery umieszczę w obudwoach uniwersalnych w których dodatkowo zamontuję przełączniki. Będzie jeszcze jeden główny włącznik, ale to już chyba na kablu 230V, bo na obudowie się raczej nie zmieści. Zresztą zobaczymy. Wygląda to tak:

zas1

zas2

Drivery 300mA przymocowane klejem na ciepło

zas4

zas6

Cały zasilacz nie jest zbyt duży. Zapalniczka dla porównania.

zas7

 
A obwody będą wyglądały tak:
Obwód 1 - 4x6500K, 4x660nm, 2x640nm, około 27,4V
Obwód 2 - 4x430nm, 2x450nm, 4x660nm, około 29,6V
Obwód 3 - 4x660nm, 2x630nm, 2x430nm, 2x450nm, około  27,4V
Obwód 4 i 5 są takie same, 2x3000K, 3x640nm, 1x630nm, 6x660nm, około 29,8V każdy
 
Spadki napięć dla driverów 300mA i 600mA są w zasadzie takie same. Przy 300mA może minimalnie mniejsze, o jakieś dziesiąte części wolta.

Na razie tyle. Jak dobrze pójdzie to w weekend już będą zmontowane i podłączone.

Pozdro.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Witam ponownie.

Kolejne prace zostały poczynione :) Mianowicie skończyłem jeden zasilacz 300mA. Niestety podczas montażu spaliłem jeden driver :( Coś mi brzęczał i nie dawał napięcia na wyjściu. Zrobiłem jakieś zwarcie, chciałem coś miernikiem zmierzyć, ale już sam nawet nie wiem co, bo byłem zmęczony jak cholera i jak strzeliło nagle, to aż korki wywaliło. Będę musiał nowy dokupić, a może i 2 lub 3 tak na zapas.

Muszę teraz przetestować jak ten zasilacz się spisuje, czy się nie grzeje za bardzo, więc trochę dni testów mnie czeka. Panel ogólnie świeci jasno jak cholera, a pobiera gdzieś 43W według moich obliczeń. Będę musiał załatwić jakiś watomierz. Na 600mA będzie około 86W. Panel jest teraz w boxie 40x60cm i myślę że w supełności by sobie poradził na takiej powierzchni i przy takiej mocy.

Oto kilka fotek

Zasilacz na razie przymocowany taśmą. Muszę wykombinować jakieś sensowne mocowanie.

P1

P2

LEDy połączone z zasilaczem przy pomocy takich złączy, stosowanych powszechnie przy taśmach led, czy małych zasilaczach 12V.

P3

Tak wygląda 1 obwód

P5

Obwód 2

P6

Obwód 3

P7

Obwód 4

P8

Obwód 5

P9

A tu różne kombinacje

P10

P11

 
 

P12

 
 

P13

P14

 
 

P15

P16

 
Przy wszystkich zapalonych jest strasznie biało. Chyba aż za biało. Coś mi się wydaje że 8 białych diod to jednak za dużo. Chyba 4 pójdą w odstawkę, a zamiast nich wpadną czerwone lub pomarańczowe.
Teraz w sumie zostało mi dokończyć pozostałe zasilacze, jakieś mocowanie żeby móc panel zawiesić, mocowanie do zasilaczy i w sumie tyle.
Zabawy z tym wszystkim od cholery. Najwięcej z zasilaczami. Muszę to sobie wszystko podsumować, przeanalizować i w paru/parunastu podpunktach napisać co i jak powinno się przygotować do takiej zabawy. Ja to robiłem trochę na dziko, pełno zmian koncepcji, jeszcze pełno innej pracy, dokupywanie diod. Nie nadaję się na elektronika :)

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

No też się zastanawiam. Jak tak sobie z kumplem dyskutowaliśmy, to doszliśmy do wniosku że taki panel najlepiej byłoby wsadzić do boxa 0,4x0,5. Tak żeby z każdej strony miał po 10cm wolnego miejsca, wtedy powierzchnia powinna być równomiernie oświetlona. To daje 43W na 0,2m kwadrat. Przy takiej powierzchni potrzeba teoretycznie 10000 lumenów. Stosując popularne świetlówki tornado 23W, które mają po około 1500 lumenów, trzeba by ich użyć 6-7 sztuk. Czyli jakieś 138-161W. To prawie czterokrotnie więcej niż taki panel. Stosując HPS, potrzebny byłby taki 100W. To ponad dwókrotnie więcej niż ten LED. Dla 1m kwadrat potrzebyby jakieś 215W z LED. Prawie 2 razy mniej niż 400W HPS. CFL pewnie musiałby być z 600W. Przy panelu 86W box powinien mieć maksymalnie 0,6x0,7=0,42m kwadrat. Ale to tylko takie nasze teoretyczne rozważania. Praktyka zweryfikuje wszystko.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Reply to this topic...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+