Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Zbiór kilku ciekawych pytań na temat uprawy roślin


BonsaiJacgues

Recommended Posts

Witajcie,

 

Na wstępie warto nadmienić, że uprawiam drzewka Bonsai.

Niemniej jednak, czytając różne fora na temat uprawy roślin, najwięcej informacji, największą aktywność oraz najlepszą atmosferę obserwuję szczególnie tutaj :)

 

Na razie trzymam je na parapecie, ale zastanawiam się, czy co poniektórych okazów dodatkowo nie doświetlać jakąś świetlówką w okresie jesienno-zimowym...

 

1. Czy ktoś z was próbował uprawy roślin w ziemi Akadama lub podobnej?

Jest to japońska ziemia stosowana do Bonsai, która jest jałowa, ma odpowiednie pH i charakteryzuje się świetnymi właściwościami sorpcyjnymi.

Zapewnia doskonały drenaż i zaopatrzenie korzeni w tlen. Jest to coś jak keramzyt, tyle że znacznie lepsze i można używać tego nie jako dodatek do mieszanki glebowej, a jako jedynego lub podstawowego składnika podłoża uprawowego.

 

2. Czy tabletki CO2 faktycznie coś dają? Ktoś z was próbował?

 

3. Co sądzicie o organicznych nawozach BioBizz? Zakupiłem cały zestaw (wraz ze stymulatorami) i zamierzam odżywić tym moją kolekcję.

 

4. Czy ktoś z was eksperymentował / słyszał o stymulatorach takich jak ASAHI i/lub TYTANIT ?

 

5. W organicznej uprawie powinno się zapewnić roślinie symbiozę z kilkoma pożytecznymi mikroorganizmami jak mikoryza czy bakterie.

Jakie szczepionki bakteryjne warto zastosować?

 

6. Jak myślicie - czy owe mikroorganizmy mogą z powodzeniem bytować np. w podłożu takim granulat ceramiczny, kokos, keramzyt, czy też najlepsze lub nawet niezbędne do tego są np. jakieś torfy?

 

7. Czy preparaty organiczne można z powodzeniem stosować np. w hydroponice, czy raczej mija się to z celem?

 

 

Czołem :)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Witaj

 

Bonsai też fajne :) 

 

1. ja nie

2. dają, nie dużo ale dają, lepszym rozwiązaniem jest AirDome - napowietrzanie korzeni, wystarczy airdome (koszt znikomy) + pompka powietrza. 

AUTOPOT KOPUŁA NAPOWIETRZAJĄCA

3. Są dobre, często je polecam, na przyszłość sprawdź też nawozy BioTabs - "moje ulubiene" hehe

4. Asahi nie stosowałem ale pełno ludzi sobie chwali, na fazę wegetacyjną oczywiście.

5. Mikoryza w organice jest bardzo przydatna, są różne więc wybierasz uniwersalną lub jakąś specjalną do bonsai

6. Mogą ale najlepsze połączenie to dobra gleba + perlit

7. BioBizz można w hydroponice stosować.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dzięki za szczegółową odpowiedź :)

Pozwól, że spytam o jeszcze kilka rzeczy...

 

Bonsai są super, ale piekielnie wolno rosną. Szkoda, że nikt nie wpadł jeszcze na to, by zmodyfikować geny kilku popularnych gatunków, zaszczepiając w nie DNA roślin szybko rosnących jak np. konopie.

 

Airdome = autopot, tak?

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem - jest to po prostu kopuła montowana na drenażu, której zadaniem jest nie wpuszczać gleby do środka, ale korzenie już tak, zgadza się?

Wężyk podłączony do pompki dostarcza powietrze na dno doniczki - czy w tej kopule jest zainstalowane coś w rodzaju kamienia napowietrzającego?

 

 

Jak już wcześniej wspomniałem, chciałbym zimą doświetlać niektóre z moich drzewek (np. ficus retusa / ficus microcarpa) i stworzyć im iście tropikalny klimat (wysoka wilgotność, dużo ciepła i światła).

Myślałem nad takim panelem LED - jak myślisz, czy to dobry pomysł?

http://www.growshopjamaica.pl/product/lampa-led-300w-dual-wzrost-kwitnienie/?id=2211

 

Jak się domyślam, jest energooszczędny i nie wydziela dużo ciepła, przez co można emitować bardzo dużo lumenów, trzymając lampę bardzo blisko drzewka. Warto w to inwestować, czy nadal takie panele są nieopłacalne względem wydajności, jaką oferują?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

 

Airdome = autopot, tak?

airdome to dodatek do autopotów ale do zwykłych doniczek też się nada.

 

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem - jest to po prostu kopuła montowana na drenażu, której zadaniem jest nie wpuszczać gleby do środka, ale korzenie już tak, zgadza się?

Zgadza się

 

 

Wężyk podłączony do pompki dostarcza powietrze na dno doniczki - czy w tej kopule jest zainstalowane coś w rodzaju kamienia napowietrzającego?

Tak, woda która znajdzie się na dnie doniczki jest napowietrzana, ale również same korzenie bezpośrednio łapią powietrze, jeszcze nie mam zdjęcia jak wygląda masa korzeniowa ale za 3 miesiące pokarze jak gęsto się tam robi dzięki temu :)

 

Nie korzystałem z panelu ale ostatnimi czasy ludzie sobie chwalą je więc można śmiało inwestować w nie :)

 

Pochwal się swoją kolekcją roślinek :) Jak dodać zdjęcia do galerii trawka

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dzięki

 

Na razie chwalić się nie będę, gdyż część roślinek doznała stresu w związku z aklimatyzacją w nowych warunkach i przemarznięciem.

Dopiero jak odżyją :)

 

Czy instalacja airdome do doniczek typu airpot ma jakiś sens?

Jakich mieszanek ziemi używasz? Myślałem o BioBizz Light Mix + keramzyt / perlit + nieco włókna kokosowego.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

 

Czy instalacja airdome do doniczek typu airpot ma jakiś sens?

Sens jest

 

 

Jakich mieszanek ziemi używasz? Myślałem o BioBizz Light Mix + keramzyt / perlit + nieco włókna kokosowego.

BioBizz Light Mix + perlit jak być stosował automatyczne nawadnianie, tak wystarczy sama gleba biobizza, ona ma już w sobie trochę perlitu, keramzyt sobie odpuść, to typowe podłoże do hydroponiki, poza tym trzeba go porządnie wypłukać przed użyciem. 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

A i jakbym miał mieszać glebę, to na dno bym dał batmix, później growmix a na samą górę lightmix. Masa korzenna będzie się prawidłowo rozwijała na każdym etapie otrzymując potrzebne minerały. I czytałem też że opierdoliłeś korzenie. Korzeń to życie. Nigdy więcej tego nie rób. Dlatego jestem zwolennikiem od razu walić w docelową donicę ;)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+