Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Salvia Divinorum - uprawa szałwii


Gość MicBar

Recommended Posts

Podstawowe informacje, jak radzić sobie z problemami podczas uprawy Boskiej Szałwi, a także opis botaniczny

Wobec często pojawiających się pytań o uprawę Lady SD postanowiłem opracować ten zlepek dostępnych w języku angielskim informacji i doświadczeń polskim fanów tej rośliny.

 

 

Uprawa Salvii Divinorum

 

Boska Szałwia należy do wielkiej rodziny, członkami której są także oregano czy bazylia, ale tylko szałwia zawiera dwa psychoaktywne diterpeny:

Salvinorin A (96%)

Salvinorin B (4%)

Posiada pustą w środku, kwadratową łodygę z ostrymi krawędziami. Łodyga nie jest zbyt mocna, ale z podpórką może dojść do 2,5 metra wysokości. Najlepsze jest filtrowane światło słoneczne, roślina lubi dużo wody i wysoką wilgotność. Rzadko wydaje nasiona, a te zazwyczaj nie kiełkują. W przyrodzie, w warunkach wysokiej wilgotności roślina rozmnaża się wegetatywnie, złamane pędy łatwo wytwarzaja nowy system korzeniowy. Ten korzeń z fragmentem łodygi można odciąć i w łatwy sposób otrzymać sadzonkę.

 

Cięcie i przesadzanie. By uzyskać sadzonkę, najpierw odetnij czubek rośliny z 4-6 liśćmi i około 10 cm łodygi poniżej. Wstaw sadzonkę do wody, aby większa część łodygi była w wodzie. Możesz użyć zwykłej wody z kranu (nie dodawaj nawozów !). Sadzonka może opaść na dzień lub dwa, ale szybko powinna odzyskać zdrowie. Zraszaj często sadzonkę i trzymaj w wysokiej wilgotności, aby łatwiej mogła znieść pierwsze dni po odcięciu. Latem z przygotowaniem sadzonek zaczekaj do wieczora w ten sposób unikniesz stresu jakim dla nieukorzenionej roslinki jest silne światło.

 

W ciągu około tygodnia powien pojawić się system korzeniowy. W następnym tygodniu korzenie powinny urosnąć do rozmiarów od 0,8cm do 2cm. Kiedy tak się stanie, nadszedł czas do umieszczenia sadzonki w ziemi. Trzymaj sadzonkę cały czas w wodzie, bo korzenie mogą się uszkodzić w czasie przesadzania.

 

Przesadzaj sadzonki do średniej wielkości doniczkek używając kupnej ziemi doniczkowej lub według poniższego przepisu:

Ja robię ziemię dla Salvi używając 1 części kompostu, piasku, torfu i pół perlitu . Salvia lubi żyzną ziemię z dobrym drenażem, więc unikaj cięzkiej ziemi z zawartością gliny. Roślinna lubi także dużo miejsca dla korzeniu, więc przesadzaj jak najczęściej dla najlepszego wzrostu. Kiedy widziesz, że wzrost wyraźnie zwalnia, nadszedł najprawdopodobniej czas na przesadzanie.

 

 

Temperatura i pory roku. Idealna temperatura zawiera się między 16 a 21 stopni, ale nasza szałwia trzyma się dzielnie gdy, kiedy temperatura dochodzi do 38 st. C, a w nocy opada do 2 stopni. Kiedy jest gorąca pogoda, dobrze zrobi roślinie cień i częste spryskiwanie. Latem trzymam trzymam rośliny na parapecie pod 60% zacienieniem. Spryskuję rośliny 6 razy dziennie przez minutę, aby zachować długo wilgoć na liściach. Spryskiwanie jest kontrolowane przez elektroniczny timer podłączony do mojego kranu.

 

Roślina może urosnąć 1,5 do 2 metrów w ciągu sześciu miesięcy uprawy na zewnątrz domu. Zawartość salvorinu A jest 2 razy większa latem, ale być może to być tylko anegdota. Jesienią rośnie wolniej, w miarę jak spada temperatura i nasłonecznienie. Podczas mrozów roślina może natychmiast oklapnąć i umrzeć. Jeżeli korzenie nie przemarzły, może jeszcze odżyć - często duży system korzeniowy jest w stanie rozpocząć wzrost po zniszczeniach. Roślinę wstawiamy do domu, kiedy liście zaczyną się czerwienić po zimnych nocach. Czerwienienie znika po paru tygodniach trzymania w domu.

Kwitnienie. Roślina kwitnie jesienią, kiedy jest około 10 do 12 godzin światła dziennie. Jeżeli trzymasz swoją roślinę w domu pod sztucznym oświetleniem, możesz zapobiec kwitnieniu, naświetlając roślinę 14 do 16 godzin dziennie. Roślina wróci do wegetatywnego wzrostu, i włoży swoją energię w produkcję liści. Lubię kwiaty, dlatego trzymam rośliny tylko na 12 godzin naświetlenia i roślina wchodzi w cykl kwitnienia. Kwiaty pachną bardzo delikatnie.

 

Cykl kwitnienia trwa około miesiąca, ale jeśli posiadasz wiele roślin, cały proces może wydłużć do 2, 3 miesiący. Salvia Divinorum ma tendecję do gubienia dolnych liści podczas kwitnienia, co powoduje, że wygląda raczej marnie. Kiedy kwitnienie się skończy, zacznij zwiększać długość dnia rośłiny, a ona powróci do wzrostu wegetatywnego. Światło może być zwiększane do maksymalnie 18 godzni dziennie dla uzyskania maksymalnego tempa wzrostu.

Wilgotność Częstym mitem powtarzanym o Salvii Divinorum jest przekonanie, że potrzebuja ona wysokiej wilgotności do przetrwania. Rzeczywiście najlepiej jest jej w warunkch wysokiej wilgotności i są to dla niej optymalne warunki, ale może ona także rosnąć w suchym środowisku, przy zastosowaniu kilku prostych trików.

 

W suchszym środowisku roślina wolniej się aklimatyzuje. Utrzymuj wysoką wilgotność poprzez spryskiwanie liści i stworzenie przezroczystego namiotu wokół rośliny (np. z woreczka foliowego), który zwiększy znacząco wilgotność, ale stopniowo zmniejszaj wilgotność przez następny miesiąc. Roślina bedzie lepiej rosła i przysporzy ci mniej problemów. Zimą, kiedy moje rośliny są w domu, tworzę przykrycie z plastikowych butelek i spryskuje rośliny 3 razy dziennie. Robie to mniej niż pięć minut dzinnie i nigdy nie miałem problemów z brązowiejącymi liśćmi - typowym znakiem zbyt niskiej wilgotności. Warto dodać trochę nawozu z dużą ilośćią azotu, przyspiesza on znacząco wzrost liści.

 

Jeśli chcesz uprawiać rośliny w wilgotnym środowisku, nie spryskuj ich myśląc, że potrzebują dużo wody. Wymagąją regularnego podlewania i utrzymywania wilgotności 90%. Nie używam przezroczystych przykryć, ponieważ nie są zdrowe z powodu nieruchomego powietrza, a stagnacja ułatwia rozwój różnych bakterii.

Szkodniki i ich zapobieganie. Najczęstszymi szkodnikami Salvii są mączliki i mszyce. Oba insekty żyją na dolnej stronie liścia, bliżej wierzchołka naszej szałwi. Mszyce atakują także łodygę. Mączliki są małymi robaczkami, ze świecącymi białymi skrzydełkami. Ich młode są jasnozieleone i wyglądają jak małe ziarenka ryżu.

 

Osiągnąłem dobre rezultaty w walce z mączlikami (a w mniejszmy stopniu także z mszycami), spryskując dolną część liści roztworem 1 łyżeczki płynnego mydła w kwarcie wody. Mydło usuwa warstwę ochronną insektów, przez co się topią w wodzie. Roślina może być opłukana następnego dnia czystą wodą. Całość powtarzamy raz w tygodniu przez parę tygodni aż zabicia wszystkich szkodników. Na mszyce skuteczniejsze są środki owadobójcze.

 

Nawożę swoje rośliny przeciętnie raz na miesiąc kostką rybną kiedy są na dworzu latem. Zimą używam nawozów o pH 6. Nawóz generalnie przywabia szkodniki

 

Przeciętnie rośliny żyją około 5-6 lat. Kiedy osiągnie ten wiek, drewnieje, rośnie wolniej, staje się bardziej krucha i zaczynają odpadać łodygi. Jeśli chcesz mieć dalej roślinę, czas na zrobienie sadzonek. Sadzonki ze starej rośliny są tak samo dobre jak z młodszej.

Problemy z uprawą

Czarne liście

 

Czerniejące liście mogą wskazywać na gnicie łodygi lub korzeni. Najprawdojpodobniej przelewasz roślinę. Doniczka powinna mieć odpowiedni system odwadniający. Wysusz ziemię przed kolejnym podlaniem. Nie podlewaj, aż liście zaczną opadać (zwisać). Wtedy podlewaj raz na tydzień.

 

Także jeśli zostały nadwrężone przez mróz, liście mogą sczernieć i odpaść. Przenieś roślinę na zimę do domu, gdzie może być trzymana jako roślina doniczkowa.

 

Jeśli zostaną przypieczone przez za blisko umieszczoną żarówke mogą zbrązowieć lub sczernieć, zwłaszcza na końcach.

 

Nadmiar wody może powodować czernienie liści. Nie powinieneś zostawiać widzialnych śladów wody na liściach. Jeżeli używasz przezroczystego przykrycia dla utrzymywania wilgotności, skoncentruj się na spryskaniu dolnej części rośliny. Wilgotność wzrośnie w całym otoczeniu rośliny. 

 

Jeśli pojawia się prawdopodobieństwo utraty rośliny, spróbuj podanej metody. Użyj czystego noża, wytnij chore części rośliny i natychmiast umieść system korzeniowy w wodzie. Nie pozwól pozostałej powierzchni rośliny wyschnąć. Nakryj woreczkiem lub odwróconą szklanką, aby zapobiegać utracie wilgotności.

 

Szkodniki

 

Uprawa w gruncie zwiększa ryzyko, że roślina może być zjedzona przez różne insekty lub małe zwierzęta (myszy, króliki). Postaw swoją doniczkową roślinę na drewnianym podwyższeniu w lato. Jeśli nie masz niczego odpowiedniego, możesz użyć drewnianej palety. Będzie to skuteczna izolacja od różnych pełzających i ryjących stworzeń. Możesz zauważyć, że ptaki i pająki będą twoimi pomocnikami w trzymaniu insektów z dala od rośliny. Większość szkodników nie utrzyma się na liściach, jeśli puścisz silny strumień z węża ogrodowego. Sprawdź dół liścia, czy nie ma mszyc i innych drobnych insektów. Wąż ogrodowy powinien usunąć mszyce. Drobne insekty będzie trzeba usunąć przemywając liście alkoholem.

 

Opadające liście

 

Jeśli otoczenie nie było suche, a liście opadają, spryskaj je. Przez noc powinny się wyprostować.

Światło zimowe

 

Postaw doniczkę na oknie. Rosliny nie trzeba koniecznie doświetlać sztucznym światłem. Jeśli sądzisz, że będziesz potrzebował żarówki, kilka fluorescencyjnych lamp powinno wystarczyć. Białe światło fluorescencyjne wystarczy dla wzrostu wegetatywnego. Nie potrzebujesz żadnych wymyślnych systemów świetlnych.

Rozgałęzianie

 

Tam, gdzie nowe odrosty rośliny różnią się od pozostałych np. z powodu mutacji, poczekaj, aż urosna i zrób z nich nową sadzonkę. Będziesz mógł uprawiać roślinę o cechach innych niż pozostałe (np. trójkątna łodyga lub trzy liście na węźle).

Sadzonkowanie

 

Najczęściej polecana metoda sadzonkowania polega na umieszczeniu łodygi bezpośrednio w ziemi. Szklanka wody działa dobrze tylko na niektóre łodygowe sukulenty (filodendrony i inne). Do sadzonkowania odpowiedni jest czubek rośliny z liśćmi. Powinien zawierać conajmniej 2-3 liście. Dobrym pomysłem jest usunięcie większości dużych liści (zostaw 2-4).Umocz sadzonkę w ukorzeniaczu aż do miejsca, gdzie ma sięgać ziemia, usuń nadmiar , wciśnij do ziemi i zostaw wilgotnym (ale nie mokrym) miejscu, aż pojawią się nowe pędy oznaczające, że powstał system korzeniowy. Przykrycie nie jest konieczne, ale jeśli chcesz zapobiec usychaniu liści , możesz użyć obciętej butelko woreczka itd. Możesz popatrzeć w sklepach ogrodniczych na tanie plastikowe "startery" z czystą górą do kiełkowania nasion.

 

Sadzonkowanie 2

 

Sadzonkę rób ze zdrowej, dobrze rozwiniętej nie kwitnacej rośliny. Kup świeżą żyletkę (ważne jest, aby cięcie na sadzonkę robić czystą żyletką) i znajdź średniej wielkości gałąź z conajmniej 3-4 liśćmi. Przytnij liscie do 1/3 ( zostaw część aby roślina miała skąd czerpać moc do wzrostu). Natychmiast zanurz w ukorzeniaczu. Ukorzeniacz nie jest niezbędny, ale znacząco przyśpiesza ukorzenianie. Samą łodygę umieść w ziemi, wodzie lub wełnie mineralnej tak szybko jak to możliwe. Kiedy klonujesz swoje rośliny hydroponicznie, możesz po prostu użyć ziemi doniczkowej. Nie przelej wody w doniczce, ponieważ system korzeniowy wymaga dostępu do tlenu. Wielkość pojemnika nie ma wyjątkowego znaczenia, ale nie używaj naprawdę dużych pojemkników (od 3 do 12 cali - 4 powinny wystarczyć). Następnie twoja sadzonka powinna zostać umeszczona pod przezroczystym przykryciem i trzymana tam przez kilka tygodni, gdyż wymaga wtedy wysokiej wilgotności. Umieść pod żarówką fluorescencyjną i trzymaj w temperaturze pokojowej. Nie sprawdzaj rozwoju korzeni, gdyż zwolni to ten proces. Otwieraj przykrycie każdego dnia, aby mogła wlecieć pewna ilość świeżego powietrza. Przez następne tygodnie stopniowo otwieraj na coraz dłużej i dłużej. Jeśli zrobiłeś dużą sadzonkę, możesz odpowiednio wyciąć jakieś przezroczyste pudełko ( Z PVC, woreczka nylonowego i itp.). Salvia wykształca prawidłowe korzenie w wodzie jka i wilgotnej glebie.

 

Sadzonkowanie 3

 

Sadzonki mogą być ukorzeniane w wodzie, możesz dodać małą ilość ukorzeniacza typu B.

 

Świeża woda (lub destylowana) bez ukorzaniacza działa u mnie najlepiej. Najlepiej jeśli końcówke sadzonki przycinasz bezpośrednio pod wodą, jeśli w miejscu cięcia zostana pęcherzyki powoetrza to roślina może zacząć gnić. Tworzenie sadzonki, kiedy łodyga jest w wodzie jest zawsze lepsze

Sadzonkowanie 4

 

Zawsze kiedy zbierałem liście Salvii, przycinałem około 10-15 cm rośliny i kładłem łodygę (bez liści) poziomo w świerzej ziemi. W ten sposób otrzymywałem 2 nowe rośłiny na węzeł i często 4 rośliny na część łodygi. Używam ukorzeniacza, ale zauważyłem, że Salvia po prostu nie potrzebuje go tak długo, jak wilgotność utrzymuję na wysokim poziomie.

Wilgotność

 

Zauważyłem, że sadzonki mogą być zazwyczaj ukorzeniane bez przykrycia, ,jeśli jednak liście opadają to znaczy że w pomieszczeniu jest za suche powietrze wtedy użyj przykrycia. Ukorzeniona roślina nie potrzebuję przykrycia, chyba że wilgotność w twoim mieszkaniu jest wyjątkowo niska. Jeśli chodzenie po dywanie powoduje powstawanie prądów elektrostatycznych, wilgotność może być zbyt niska. Jeśli tak nie jest to wilgotność jest w porządku.

Ziemia (1)

 

Ziemię wypiecz w temp. 200 st. przez 20 minut. Powinno to zabić wszystkie grzyby i bakterie. Jednakże znacznie niższa temperatura powinna także zabić wszystkie patogeny, bez całkowitej sterylizacji ziemi, pewne organizmy mające dobroczynny wpływ na roślinę powinny przeżyć. W gruncie rzeczy zwykła ziemia ogrodnicza jest całkowicie wystarczająca trzeba ją jedynie zmieszać w stosunku 2/3 do 1/3 z perlitem 

 

Inny przykład mieszanki to: 1 część kompostowanego krowiego obornika, 2 części ziemi doniczkowej, 1 część trofu i pół części wermikulitu.

Powinna być srednio kwaśna (5,5 - 6pH). Jeśli nie jest zakwaś ją (np. zakwaszaczem do borówek i sprawdź testerem pH). Najlepsze ziemie dostaniesz w ogrodniczym tylko patrz byś kupował ziemie ani sam torf który jest tylko podkładem ale nie zawiera substancji organicznych potrzebnych naszej roslince

Opis botaniczny Salvii Divinorum

 

Masz wątpliwości, czy twoja roślina to napewno Boska Szałwia? 

Przeczytaj poniższy opis, być może pomoże rozwiać twoje wątpliwości

 

Opis botaniczny:

 

Ziele wieloletnie, 0,5-1,5 m wysokości, kwitnąca łodyga 1-2 (3) m wysokości. Łodygi puste, czworokątne, ostrokątna, (hirtellous), zielone, półprzezroczyste i kruche.

 

Liście naprzeciwległe, eliptyczne do jajowatych, wierzchołek od ostrego do ogonkowatego, łamliwa podstawa, 10-25 cm długości, 5-10cm szerokości, od góry gładkie, od dołu punktowe gruczoły, nieregularnie ząbkowane skraje.

 

Odgałęzienia podniesione, proste, 30-40cm długości, węzły co 2-4 cm, (cymules) mają 3-6(12) kwiatów, kwiatostan uwłosiony, gładki.

 

Przylistki jajowate, wklęsłe, siedzące, okrągłe u szczytu, ostro-ogonkowate, 1-2 (3) cm dlugości, 0,6-1 cm szerokości, powoli opadające, głównie fioletowe.

 

Szypułki uwłosione, wiotkie, proste, fioletowe, 4-9 mm długości. Kielich z nierównymi wargami, 10-12 mm długości, gładkie do gruczołowych w czasie dojrzewania, fioletowe, wyższa warga 1,5 mm długości z 3 głównymi żyłkami.

Korona 28-32 mm dlugości, esowata, gęste kosmki z półprzezroczystymi wielokomórkowymi wloskami 0,5-2 mm długości, białe, gładkie wewnątrz., wargi z czasem zabarwiają się na niebieski, rurka 19-22 mm długości, 2 mm wysokości, 1,5 mm szerokości w najwęższym miejscu blisko gardzieli, (galea) 8-9(-10) mm długości, niższe wargi miseczkowate, 5 mm długości i 7 szerokości kiedy są rozpłaszczone, średnie płatki (emarginate).

Pręciki gładkie, białe odrobinę łukowate, 15-16 mm długości, stery 1--11 mm długości, całe, (anthares) 2 mm długości; pyłek biały.(style) 27-32 mm długości, gęsto owłosione, poniżej stymatu, białe. (Gynobase) róg 3 mm długości, 1,2 mm szerokości, biały, gładki.

Nasiona 1.8-2 mm długości, 1(1.2) mm szerokości kiedy dojrzałe, ciemno brązowe, nieznane w dzikich zbiorach ( z poprawki by Reisfield 1993]

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 4 miesiące temu...

nie musisz czekac na zakwitniecie po prostu kolekcjonujesz liscie no chyba ze chcesz miec dluzsza jazde wtewdyzrywasz 5-10 lisci i zujesz je w jamie gebowej :) nie połykasz ale wtedy faza moze trwac 1 godzine :) palenie suszu fazka ok 15 min to samo extrakt roznica mniej trzeba spalic no i najwazniejsze nie liczcie ze za pierwszym razem was kopnie mnie dopiero za 6 :) obecnie mam kilka roslin w domku fajnie sobie rosna co jakis czas robe klony i spoko luzik a liscie zbieram na jesienne i zimowe wieczory :)

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 2 tygodnie później...

Denaturat to i moze zaszkodzi, bo dodaja tam swinstwa, zeby zulki tego nie pily (ale niektorym to nie przeszkada :D), natomiast aceton niesamowicie szybko odparowuje. Zakos mamia/siostrze/ciotce/kobiecie z rodziny zmywacz do panokci, wylej go na reke i zobacz jak szybko wyparowuje. Moze zostac Ci osad na rece (jezeli zmywacz byl z jakimis witaminami, czymstam) ale nie amrtw sie. Mam w domu aceton i wierz mi - po 1 sek po wylaniu lyzeczki acetonu na reke nie zostaje nic. Powod? Bardzo niska temperatura wrzenia - 56,3 stopnie C (sprawdz na wiki, jesli nie wierzysz). Po acetonie nie zostanie nic.

Nie martw sie bo to osad ze srodkow dodawanych do zmywacza (lanolina przykladowo). Zareczam, czysty aceton paruje bardzo szybko i nie pozostawia zadnych pozostalosci. A tak nawiasem, nie martwisz sie o syfy z denaturatu tylko o syfy z acetonu? Przeciez sam widzisz jaka denaturat ma barwe, fiolet, wiec jest tam co najmniej barwnik + pare trucizn, ale co tam, jezeli acetonu na oczy nie widzialem to i pewnie gorszy bo nazwa rzadziej spotykana...

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 6 miesięcy temu...

Siemka. Jutro przyjdzie moja pierwsza sadzonka Salivi,czytałem o niej duzo ale mam pytanie do was doswiadczonych rolnikow :) Wiem ze salivia lubi wilgoc i ciepło wiec bede starać sie jej stworzyć jak najlepszy mikroklimat i w tym celu wziąłem stare akwarium na dno wylałem troche wody tak ze ca?e jest zakryte na ok 0.5 cm, gore akwarium przykry?em szczelnie folia w jednym rogu porobiłem troche dziurek aby temperatura zbytnio sie nie podniosła. Całosc stoi na parapecie pod którym jest grzejnik do srodka wsadzi?em takze termometr w srodku jest stała temperatura nie przekraczajaca 30 stopni i nie spadajaca ponizej 20. Czy to akwarium to bedzie dobre rozwiazanie oczywiscie na okres gdy roslina jest jeszcze mała pozniej planuje mały foliowiec. I jeszcze jedno jak wysoka temperature wytrzyma Salivia?? Z gory thx Postaram sie jeszcze dzis umiescic zdjecia tego akwarium :peace:

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

RedSmoke, nie przesadzasz? hehehe,,,
za duzo wody!, ona ma miec wilgotno a nie bagno, jesli bedzie stała na pełnym słoncu w takiej wilgoci na lisciach osiadzie woda i lisci poczarnieja i poprzepalaja sie...
Zapewne i tak bedziesz zagladal co godzine wiec nie mozesz zrosic czasem? musisz obserwowac jak bedzie sie zachowywala po rozpakowaniu, moze całkiem "oklapąć" wtedy bedziesz musial czyms przykryc,
pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Reply to this topic...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+