Skocz do zawartości
thc-thc

grower

problem z utrzymaniem wilgotności (wentylacja)


getshaky

Recommended Posts

Skończyłem budować boxa i jestem na etapie testów (temp, wilgotność, wentylacja). Dopiero teraz uzmysłowiłem sobie, że chyba dałem za duży wiatrak i wciąż mam problem z utrzymaniem wilgotności. Czy mam zbyt dużą cyrkulację powietrza?

Mój box ma 40x40x100cm czyli 0,16m3. Zamontowałem na górze jeden wiatrak komputerowy wyciągający (wlot pasywny), który ma przepustowość aż 67m3/h, czyli teoretycznie wymienia mi powietrze w ciągu godziny aż 418x (co 9 sekund) ! Gdzieś teraz wyczytałem, że wystarcza 20x/h, gdzieś indziej, że 30x/h... Ale nigdzie nie ma, że ponad 400x.

Zanim na to wszystko wpadłem, próbowałem przez dwa dni jak skończony kretyn uporać się przy takim przepływie powietrza z niską wilgotnością, jednak bezskutecznie...Biegałem z miskami , ręcznikami, podstawkami, nawet gdy już się na maxa wkurzyłem to kupiłem nawilżacz, który dawał tylko 40% wilgotności razem z mokrymi szmatami). Zacząłem myśleć co jest nie tak i w końcu wpadłem na to, że to problem ze zbyt dużą wentylacją.

Czy teoretycznie więc wystarczyłby w zupełności wentylator komputerowy 4x4cm (8 m3/h), który wymieniałby powietrze aż 50x/h? Pomijam ewentualne problemy z chłodzeniem. Chodzi mi tylko o kwestię zapewnienia wystarczającej wymiany powietrza w kontekście dostarczania co2.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dodałem pod lampę szybę optiwhite (30zł u szklarza za 40x40cm!) i uszczelniłem ją tak by stworzyć niezależną przestrzeń zarówno pod jak i nad szybą. Nad szybą dałem wiatrak wyciągający 8x8 cm (50m3/h) i wlot pasywny miej więcej taki sam. Pod szybą dałem ten sam wiatrak ale na dużo niższe obroty (na zasilaczu 5V) i mały wlot pasywny. Jak na razie czekam aż się rozbuja, ale już widać poprawę. Myślę, że to bardzo dobre rozwiązanie aby oddzielić w boxie kwestię zbijania temperatury za pomocą wentylacji a kwestię wilgotności. Pod wieczór dam znać, jak to ostatecznie działa.

PS. W czwartek wieczorem namoczyłem na 5h nasionka a potem dałem bezpośrednio do gleby, ale do teraz nic nie wychodzi ... Mam jeszcze czekać ? W sumie to dopiero niecałe 3 dni. Czy aż 3 dni?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Ok. Jest coraz lepiej z tą wentylacją, ale musze jednak kupić mniejszy wiatrak. Obliczyłem, że skoro powietrze ma być wymieniane 30x/h, a powierzchnia boxa z przeznaczeniem na rośliny to 0,7x0,4x0,4m = 0,112m3 to potrzebuję wiatraka o przepustowości 0,112m3 x 30 = 3,36m3/h. Na allegro są 4x4cm o przepustowości 4m3/h i taki będzie ok!

Może to kiedyś komuś pomoże, więc wszystko opisałem. Pzdr. Sorry za posta pod postem, ale nie ma funkcji usuwania.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość FataMorgana M

jak dla mnie 3,36m3/h to niesamowicie malo. chyba ze saune zamierzasz otworzyc hehe. ja bym tam dal 50-80m3/h nad szybe i z 50m3/h nad szybe. ale to tylko tam mi intuicja podpowiada pozdro

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Ehh no nie wiem. Wszędzie czytam, że powietrze powinno być wymieniane 20,30x, a nawet "Powietrze wewnątrz uprawy powinno być wymieniane co 5 - 10 min", czyli 6-12x/h. Dopiero przy takich wartościach udaje mi się utrzymać jakąś sensowną wilgotność i to chyba ma sens. Na chłodzenie lampy swoją drogą dam jak największe wentyle, bo już wspominałem, że oddzieliłem szczelnie szybą komorę z uprawą od komory z lampą.

Może ktoś jeszcze się wypowiedzieć ? Bo dochodzę do wniosku, że wybierając wentylatory wszyscy skupiają się tylko na ich możliwości w celu zbicia temperatury, a ja skupiam się TYLKO na cyrkulacji w celu dostarczania co2, a wszędzie czytam że wystarczą wartości wymiany powietrza rzędu 6,12,20,30 razy na godzinę, czyli w moim wypadku odpowiednio 0,67m3/h; 1,34m3/h; 2,24m3/h; 3,36m3/h.

Być może dlatego dużo osób ma tyle problemów z wilgotnością bo wybiera zbyt mocne wentylatory

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+