Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Szyba i straty światła


rollnik

Recommended Posts

Często mamy w boxie problem z temperaturą, szczególnie w górnej jego części, spowodowany rozgrzewaniem się lamp. W przypadku HPS stosujemy "Cool Tube", a gdy używamy świetlówek kompaktowych z pomocą przychodzi szyba.

Niestety szyba szybie nierówna i tu prawa optyki działają na naszą niekorzyść.


Transmisja światła w zależności od rodzaju i grubości szkła może się wahać od marnych 65% do 90%. Niestety 90% przepuszczalności będzie miało dopiero dobrej jakości szkło optyczne bez warstw antyodbiciowych (MC). W przypadku zwykłej szyby okiennej (szkło float) stracimy o wiele więcej i np. 80% może być szczytem marzeń...


Dzieje się tak przez to, że na granicy ośrodków (szkło-powietrze) zachodzi częściowe odbicie. Współczynnik transmisji dla każdego ośrodka w najlepszym wypadku wyniesie 0,95 i trzeba go podnieść do takiej potęgi, ile granic ośrodków mamy. Pojedyncza szyba ma 2 granice szkło-powietrze, więc 0,95 x 0,95 = 0,9025. Ale, jak wspomniałem, na taki wynik nie mamy co liczyć i tu należało by przyjąć pewnie i tak optymistyczne 0,85 x 0,85 co daje wynik 0,7225. Tracimy w tym przypadku na jednej szybie ponad 27% światła, które odbija się od jej powierzchni oraz pewnie dalej kilku innych, co znacznie je osłabia i idzie na marne.


To orientacyjny wynik przy 1 szybie - nakładając na siebie kilka szyb (widziałem takie przypadki) dokładamy do układu kolejne granice i wtedy jest jeszcze gorzej.

 


Podsumowując, warto rozważyć rezygnację z szyby i poprawić chłodzenie, lub zostać przy szybie i liczyć się ze stratami wynikającymi z jej zastosowania. :peace:

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

fajne obliczenia warto miec na forum majstra technika

Zawsze sądziłem że z 10% sie traci a tu jakie obliczenia

Zauważ że swiatło tak jak ciepło to wiązka energii, czesc jest przepuszczona, cześć odbita a czesc pochłonieta. Jak sie coś odbije nawet od tej szyby to w koncu leci dalej i po odbłysnikach w koncu przejdzie przez tą szybe.

Dla mnie szyba jest zajbistą sprawa dla mikro i leniwych gdzie nie przypalaja sie szczyty tylko liżą tą szybe nie trzeba tak czesto zaglądać...

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

A jaki ma wpłyn w strate światła to, że szyba jest porysowana i ma pare białych pasków? Czy szyba z połki w lodówce nadaje się do growboxa, czy ma złe właściwości.

Rysy w niewielkiej ilości dużo nie zmienią, ale jak dasz mocno porysowaną i zmatowioną, to już może być kicha.

Co do półki w lodówce, to nie mam pojęcia - mogli tam dać cokolwiek, w końcu to ile przepuszcza nie ma w tym przypadku (lodówki) większego znaczenia i nie liczyłbym na jakieś wypasione właściwości optyczne, ale mogę się mylić

 

Zawsze sądziłem że z 10% sie traci a tu jakie obliczenia

Zauważ że swiatło tak jak ciepło to wiązka energii, czesc jest przepuszczona, cześć odbita a czesc pochłonieta. Jak sie coś odbije nawet od tej szyby to w koncu leci dalej i po odbłysnikach w koncu przejdzie przez tą szybe.

Należy pamiętać o stratach na każdym odbiciu i o wynikach pomiarów Igorka, związanych ze stratami na odległości przebytej przez światło.

 

Dla mnie szyba jest zajbistą sprawa dla mikro i leniwych gdzie nie przypalaja sie szczyty tylko liżą tą szybe nie trzeba tak czesto zaglądać...

Oczywiście, dlatego napisałem, że to sprawa kompromisu.

 

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

wszystko ladnie pieknie sie zgadza ale jest jeden aspekt ktory pominol kolega a mianowicie natezenie swiatla wzgledem wysokosci. Jesli na wysokosci 40-60cm 400w hps natezenie swiatla na 1m2 jest powiedzmy 6000-10000lum stosujac szybe tracimy w ten sposob te 1200-2000lum lecz jednak posiadajac szybe zmiejszamy tez dystans miedzy szytami a lampa przez co natezenie swiatla jest wieksze przy 30cm natezenie bedzie z rzedu 10000-15000lum na m2 i przy tej samej stracie 20% dajesz roslince okolo 2000-3000 mniej lumenow przez szklo ale nadal dajesz wiecej niz bez niej na wysokosci 40-60. Wniosek straty owszem sa przy zastosowaniu szkla ale i tak w wiekszym stopniu zwieksza natezenie swiatla wiec wychodzi prawie to samo z lekka przewaga na szklo mimo to.
mam nadzieje ze to wam cos wyjasni
Pozdro

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Spoko lopi, tego aspektu nie pominąłem - pisałem na wstępie o świetlówkach, które się tak nie grzeją jak HPS, a do niego można użyć Cool Tube (no chyba że nie wystarcza)
 

W przypadku HPS stosujemy "Cool Tube", a gdy używamy świetlówek kompatkowych z pomocą przychodzi szyba


To oczywiste, że można dać niżej jak mamy szybę, ale wypada rozważyć obie opcje - tymbardziej jak mamy zastosować marnej jakości szkło. Myślę, że dla świetlówek wystarczy zrobić lepsze chłodzenie i obejdzie się bez szyby - w moim mikro mam szczyty 2 cm od lamp i daję radę z 2 wentylatorami na zmniejszonych obrotach. Mogę rozwinąć temat, ale najpierw chciałem wiedzieć, czy się nie powtarzam czasem.
O odległościach jest już przypięty temat Igorka, więc kto chce, może tam zajrzeć zawsze.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

no tak w sytuacji CFLow to nei oplaca sie szyba tylko lepsza wentylacja ale jesli mieli bysmy testowac hpsa 400w z batwing i 400 z cooltube zachowujac te sama parametry wentylacji powiedzmy 280m2/h normalnego batwinga bedziesz musial miec jakies minimum 20-40cm gdzie przy cooltube bedziesz mogl byc nawet 5-10cm od szczytow a to oznacza 4x wieksze natezenie swiatla bo niestety roznice w natezeniu zmieniaja sie bardzo drastycznie strata przy 30cm jest prawie 40% w stosunku do cooltube przy szczycie 5-10cm do tego odejmnij twoje 20% za szklo i wyjdzie Ci ze stosowanie szkla nie jest wcale takie glupie bo z obliczen wyjdzie Ci ze masz wiecej swiatla przez to. Zrodlo mej wiedzy na ten temat zaczerpnolem z Bibli takiego amerykana w dredach

tak ze wiem co pisze

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+