Skocz do zawartości
thc-thc

grower

Fotosynteza oraz testy żarówek Polux 55W i HPS Osram 70W


lgorek

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Opisałem kilka przydatnych rzeczy w poniższym poscie.

Zaczynając od początku. Kończe studia ogrodnicze gdzie brałem całą fiziologie roślin oraz inne pierdoły. Które teraz mogę wykorzystać i podzielić się z innymi.

Na początku chciałbym powiedzieć o temperaturze.
Konopia jest rośliną C3 co to oznacza zapraszam do wikipedia lub google chodzi o specyficzny roczaj węgla. U tych roślin Optymalna i najlepsza temperatura na wzrost i fotosyntezę roślin to 25°C I wszystko powyżej i poniżej działa niekorzystnie. Wszystko widać na obrazku.

Photosynthesis_-_temperature_graph_(pl).

Gdy temperatura jest wyższa niż optymalna oddychanie przewyższa fotosynteze i wtedy roślina szybko traci wigor i gorzej rośnie. Obrazek poniżej.

Photosynthesis_and_respiration_-_tempera

Po więcej informacji zapraszam do wikipedii choćby tutaj FOTOSYNTEZA



Następnym złym nawykiem zauważonym na forum jest to iż zalecacie naświetlenie 24/0, to jest roślina która żyje i też ma mieć chwile na odpoczynek, niech osoba która chce dać oświetlać roślinę 24 godzin na dobę to niech nie śpi przez 3 dni i zobaczymy jak będzie się czuł. Z tego co uczyłem się w szkole wiem że najlepsze jest 18/6 czyli symulacja prawdziwego dnia ponieważ w nocy zachodzą inne procesy które mają mniejsze wymaganie energetyczne i porządkują wyprodukowane podczas dnia produktu. Dlatego nie zalecam oświetlenia 24/0

Pod koniec coś co dużo osób może mieć mieszane uczucie. Chodzi o typy żarówek i świetlówek. Rozmawiając z Profesorem Fiziologi Roślin który zajmuje się fotosynteza spytałem go dokładdnie jak z tym jest. Luxy i lumeny są do dupy bo nie opisują tego co roślina pobiera, natężenie światła w luxach można sobie zbadać zakłądając oświetlenie w mieszkaniu. Dla roślin natężenie liczy się w µmol i odpowiada to rzeczywistej wartości. Dlatego nie patrzcie na lumeny bo one nie odzwieciedlaja tego co rosliny potrzebuja. Jak powiedział profesor maksymalna dawka światła dla rośliny jest to 1000 µmol na sekunde na m², natomiast optymalne to 800, gdy światło jest o wyższym natężeniu roślina jest w stresie i nie przeprowadza fotosyntezy. Polux 55W z wysokości 18cm daje 65µmol.


Na sam koniec testy jakie przeprowadziłem wraz z profesorem.

Jako że dużo osób poleca tutaj Polux 55W zostały one zbadane i 70W HPS

Aby zrozumieć bardziej co oznaczają wykresy poniżej najpierw trochę teorii. Rośliny posiadają chlorofil A i B, ten pierwszy absorbuje światło o długości fali 430nm i 660nm, zaś ten drugi 455nm i 640nm. Dlatego najlepsze jest światło dla roślin o tej długości fali czyli między 430-460nm (niebieskie), oraz 640-660nm (czerwone). Pytając się profesora jak jest ze światłem czerwonym i niebieskim odpowiedział.

Przy świetle niebieskim rośliny są mniejsze chodzi tutaj o to że międzywęźla są krótsze roślna jest bardziej karłowa, światło nie ma nic do rzeczy z kwitnienie. Rośliny negatywnie reagują na nadmiar światłą o tej długości fali.

Przy świtle czerwonym rośliny szybko się wyciągają, i ma troszkę szybszy przyrost ale niezbyt duży. Oraz przy dużym nadmiarze światłą o tej długości fali nie wpływa negatywnie na roślinę.


OSRAM Nav-T
Jak widać ma bardzo mało światła niebieskiego, oraz czerwonego które roślina wykorzystuje fotosyntetycznie. Natomiast dużo światłą żółtego i pomarańczowego. Prawdopodobnie wszystkie żarówki NAV-T będą mieć takie światło. Czyli aby uzyskać odpowiedni efekt musimy dostarczyć dużo światła które się marnuje.


POLUX 55W 2700K
Jak widać żarówka ogólnie bardzo słaba daje piki światłą różnego ale ogolnie jest to żarówka do dupy. bardzo mało światła czerwonego oraz niebieskiego.

POLUX 55W 6400K
Żarówka ta jest dużo lepsza od tej powyżej ponieważ posiada dużo światła niebieskiego oraz niewielkie ilości światłą pomarańczowego. Jednak posiada przynajmniej światło niebieskiego. Ogólnie nie jest to rewelacja.

Również z tego co pamiętam poluxy pobierają chyba 45W zamiast 55W ale nie mogę tego sprawdzić bo popsuł mi się watomierz jak bedę miał sprawny dodam tą informacje.

Przeprowadze więcej testów jedak wszystko w swoim czasie.

Myśle że niektórym osobom pomogłem.



Edytuje post aby dodać kilka ważnych info na temat fotosyntezy :D

Promieniowanie w tym światło białe czyli widoczne


Spektrum światła asymilowanego poprzez Chlorofil A i Chlorofil B


Konopie są roślinami słońca dlatego mają dużo więcej chlorofilu A stosunek do B wynosi gdzieś 5:1. Jednak dużo zależy od gatunku oraz odmiany.

I jak widać na wykresie powyżej:
Chlorofil A - max absorbcji 400-440nm (430nm) oraz 660nm
Chlorofil B - max absorbcji 450-470nm (460nm) oraz 645nm

Z tego wykresu widać jakiego światła roślina potrzebuje czyli duże ilości światła czerwonego i niebieskiego, a minimalne ilości zielonego, żółtego oraz pomarańczowego. Jak możecie sprawdzić na wykresach z HPS i świetlówek duża część światła jest właśnie w tym przedziale.

I tutaj należy uważać jak się doświetla ponieważ im krótsza długość fali to energia rośnie.

E=hv/l


Fotosynteza: światło niebieskie i czerwone

Fotomorfogeneza (zespół zjawisk morfologicznych indukowanych w roślinie przez światło, niezależnych od procesu fotosyntezy): światło niebiesko-fioletowe, czerwone i dalekiej czerwieni


Najnowsze badania prowadzone na światłem dają całkiem inny pogląd na światło krótkiej fali.

Ultrafiolet daleki (UV- :cool: : 280-320nm
Ultrafiolet bliski (UV-A) : 320-400nm
Światło niebieskie: 400-500nm

Fotoreceptory:
- kryptochrom
- fototropina
- zeaksantyna


Światło niebieskie -> KRYPTOCHROM max absorbcji 435nm

Główne zjawiska wywołane przez kryptochrom:
- hamowanie wzrostu wydłużeniowego
- akumulacja antocyjanów i flawonoidów
- funkcjonowanie zegara biologicznego


Światło niebieskie -> FOTOTROPINA barwnik flawoproteinowy zlokalizowany w błonach zawierający domeny LOV (zmiany stanu oksydoredukcyjnego komórki)

Zjawiska za które odpowiada fototropina:
- fototropizm
- otwieranie aparatów szparkowych
- ruch chloroplastów
- hamowanie wzrostu pędu


Światło niebieskie -> ZEAKSANTYNA barwnik karotenoidowy zlokalizowany w chloroplastach, powstaje z wiolaksantyny w tzn. cyklu ksantofilowym

Zjawiska, w których uczestniczy zeaksantyna:
- otwieranie aparatów szparkowych
- ochrona chlorofilu przed nadmiarem światła


Jak widać powyżej ważne jest światło o krótkiej fali ale również bardzo ważne jest czerwone i daleka czerwień, która przebiega w fitochromie.

Światło czerwone 580-660nm
Światło dalekiej czerwieni 700-730nm
Pr 660nm -> Pfr 730nm -> Pr


Niektóre procesy wzrostowe i rozwojowe roślin regulowane przez fitochrom
- kiełkowanie nasion fotoblastycznych
- wydłużanie się międzywęźli
- rozwój blaszek liściowych
- indukcja kwitnienia
- otwieranie i zamykanie kwiatów
- synteza chloforofilu i barwników antocyjanowych
- regulacja sezonowości wzrostu (przygotowanie do okresu spoczynku, opadanie liści, przerywanie okresu spoczynku)
- regulacja rytmów dobowych

Doświetlanie roślin światłem elektrycznym:
- doświetlanie asymilacyjne
- doświetlanie fotoperiodyczne


Natężenie światła.

Światło dzienne, pochmurno (10-100Wm2) - punkt kompensacyjny fotosyntezy, zakwitanie
Światło w południe, lato (300-1000Wm2) - nasycenie fotosyntezy

10Wm2 - dodatkowo przez 8h przy 10h dniu opóźnia kwitnienie roślin dnia krótkiego jakim jest konopia.

Niski stosunek Pr : Pfr (<1) - stymulowanie wydłużania pędów, hamowanie rozkrzewiania się pędów, słabe wybarwianie liści.


Stres fotooksydacyjny

Przyczyny:
- nadmiernie wysoka intensywność światła (szczególnie w stosunku do wymagań roślin ze stanowisk zacienionych)
- zaburzenia fotosyntetycznego transportu elektronów, nadmiar siły redukcyjnej H+, nadmiar aktywnych form tlenu.

Skutki:
- Fotoinhibicja: obniżenie intensywności fotosyntezy (depresja fotosyntezy)
- Fotodestrukcja: destrukcja barwników asymilacyjnych (fotoutlenianie chlorofilu), zniszczenie błon tylakoidów gran chloroplastów



Jest duże prawdopopodobieństwo że przed końcem marca będę w posiadaniu własnego profesionalnego miernika kwantów energii w umol dzięki czemu będę dokładnie mógł określić jaką lampę na jaką powierzchnie.


Znajomy naprawił watomierz rezystor się popsuł i mogłem zrobić fotki:

Polux 55W pobiera tak naprawdę 42W bo watomierz pobiera 2W z tego widać że jest to spadek 10W


Tutaj natomiast jest więcej niż powinno. Powinno pobierać około 73W natomiast pobiera 80W czyli 7W więcej.

Przelicznik dla świetlówki 40W która daje mniej światla i tak ona się prezentuje:.

8 cm - 52 µmol/m²
16 cm - 36 µmol/m²
30 cm - 13 µmol/m²
45 cm - 7 µmol/m²
60 cm - 5 µmol/m²
90 cm - 2,5 µmol/m²


Znalazłem też przeliczenie µmol na lux jednak luxy nie określają tego światła co potrzebują rośliny ale przelicznik ktoś zrobił tylko pewnie dla celów porównawczych.

PPF (µmol m-2 s-1) TO LUX (1 lux = [wartość zmienna] µmol/m^2)
Światło słoneczne 54 µmol/m^2
Świetlówka 74 µmol/m^2
HPS 82 µmol/m^2
Metahalogenkowa 71 µmol/m^2

LUX TO PPF (µmol m-2 s-1) (1 µmol = [wartość zmienna] lux)
Światło słoneczne 0.0185 lux
Świetlówka 0.0135 lux
HPS 0.0122 lux
Metahalogenkowa 0.0141 lux


Być może jeszcze w wakacje ale pewnie w tym roku będę posiadaczem Quantum meters czyli urządzenie do oznaczania µmol. Jednak nie jest to tania zabawka (ok 300$), sprzęt na którym pracowałem u profesora był to Li-Cor który kosztuje 700$ czyli nie każdy może nabyć sobie taki sprzęt.


Obecnie pracuję nad dwoma panelami LED:
1. zwykłe diody około 200-300 diod dla boxa o podstawie 20x20cm
2. power led philips tutaj będzie około 20 diod o łącznej mocy około 50W

PS.
Ten pierwszy pomału już działa i oświetla klony White Widow które mam w Grow Log'u, natomiast w drugim czekam na power led.


Jak tylko dostane power led będę badał im spektrum czy jest takie jak podaje producent oraz jakie jest nateżenie światłą w µmol/m². Przy okazji mogę zbadać inne żarówki tylko co jest najczęściej używane wśród was ????

W domu mam jeszcze mam:
Philips Master PL Electronic 865 27W
Philips Master PL Electronic 827 27W

I pewnie zbadam ich spektrum. Tylko czy ktoś ich używa czy nie ???



Przy okazji poprawiłem wykresy spektralne Poluxów które teraz są bardziej czytelne.

Polux 55W - 2700 K


Polux 55W - 6400 K

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Czyli hps daje zolto pomarenczowe swiatlo ?

Swietlowka biale ta ?

zadne z tych swiatel nie jest w wiekszosci odpowiednie ?

zamierzasz robic panel ? 1/3 niebieskie diody led 2/3 czerwone?

256 umol jest odpowiednie na 0.32m2 wg Ciebie jak to najlepiej uzupelnic ?

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Czyli hps daje zolto pomarenczowe swiatlo ?

Swietlowka biale ta ?

Nie chodzi tutaj o barwe światła a o długość fali, hps i świetlówka może być zarówno o białej i żółtej barwie

zadne z tych swiatel nie jest w wiekszosci odpowiednie ?

Nie wiem co masz na myśli tutaj ?!?!

zamierzasz robic panel ? 1/3 niebieskie diody led 2/3 czerwone?

Narazie zrobiłem panel na zwyklych diodach i zobaczymy jak to bedzie stosunek mam na 9:4 (czerwone:niebieskie)

Na allegro do sprzedania są power ledy które wykorzystane były na stronie ledgrow.eu

256 umol jest odpowiednie na 0.32m2 wg Ciebie jak to najlepiej uzupelnic ?

umoli nie przelicza sie na powierzchnie, na 0,001m2 czy 100m2 powinienes miec odpowiedna liczbe umoli czyli okolo 500-800 umol to jest super.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

lgorek, umoli nie przelicza sie na powierzchnie, na 0,001m2 czy 100m2 powinienes miec odpowiedna liczbe umoli czyli okolo 500-800 umol to jest super.

wiec co to jest?

8 cm - 52 µmol/m²

16 cm - 36 µmol/m²

30 cm - 13 µmol/m²

45 cm - 7 µmol/m²

60 cm - 5 µmol/m²

90 cm - 2,5 µmol/m²

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

wiec co to jest?

8 cm - 52 µmol/m²

16 cm - 36 µmol/m²

30 cm - 13 µmol/m²

45 cm - 7 µmol/m²

60 cm - 5 µmol/m²

90 cm - 2,5 µmol/m²

to sa badania przeprowadzone przez jakis tam instytut naukowy gdzie przebadali swietlowke komaptowa o mocy 40W i takie im wartosci wyszly. Tylko nie podali producenta ani modelu tej swietlowki.

Mialem gdzies zapisane ile rosliny cienia, i mocnego nasloneczenia potrzebuja energii swietlej tylko nie moge tego znalesc.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

  • 3 tygodnie później...

Do uprawy wegetatywnej dobre sa lampy Meta halogenowe, daja dużo światla niebieskiego spektrom, przypomina swiatlo podczasz lata. Podczas kwitnienia dodajemy Lampe sodową HPS labo LPS te pierwsze sa bardziej dostepne i ta lampa daje tylko kolory czerwone (dlatego nierozumiem czemu tylu ogrodnikow na forum uprawia cannabis tylko pod tymi lampami). Po dodaniu lampy sodowej uzupelniamy widmo lamp MH i uzyskujemy swiatło przypominajace spektorm swiatla slonecznego podczas jesieni (stymuluje to rośline do szybszego kwitnienia).

Tak że lampa MH caly czas + lampa HPS podczas kwitnienia (jesli niemamy takiej mozliwosci lepiej uzywac tylko lamp MH niz tylko HPS) gdy uzywamy tlyko lamp sodowych, dolne liscie beda żółknąć !

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+