Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

Budujemy panel LED :)


Dzielnicowy

Recommended Posts

Witajcie.

Z góry przepraszam za błędy i jeśli coś napisałem zbyt zawile i niezrozumiale. Wtedy pytać, pytać, pytać. Z chęcią odpowiem.

Postanowiłem w końcu zbudować panel LED i chciałem się tym z Wami podzielić. Zabieram się do tego od prawie roku i jakoś nigdy nie mogłem znaleźć na to czasu, aż do teraz. Nie jest to żadna nowość, takie panele już sporo osób robiło, ale myślę, że też sporo chciałoby  zrobić, tylko do końca nie wiedzą jak. No to  może się tutaj czegoś dowiedzą i może się coś komuś przyda z tego co tu zobaczy, a moze ktoś coś mi podpowie. Będę się starał pokazać to najprościej jak się da, żeby nawet kompletny amator po obejrzeniu tego "tutoriala" mógł sam sobie coś zmontować.  Elektronik ze mnie żaden, jako takie pojęcia o prądzie mam, coś tam kiedyś polutowałem, trochę poczytałem, więc problemów większych nie powinno być. To w końcu nie reaktor. Jest jeszcze kilka rzeczy co do których nie mam pewności, a które chciałbym zamontować przy tym panelu, więc w czasie budowy też jeszcze będę się sam uczył.

Panel będzie zbudowany ze zwykłych najtańszych diod, tzw. POWER LED. Są to diody niby 3w, ale w rzeczywistości ich moce są trochę niższe. Będzie się składał z dwóch identycznych radiatorów o wymiarach 20x30x2,5cm. Albo inaczej. Będą to dwa panele, które będzie można połączyć w jeden duży, lub używać każdego z osobna. Panel będzie zasilany dwoma zasilaczami stałoprądowymi. Jeden 300ma i drugi 600ma. Każdy z tych zasilaczy będzie składał się z czterech mniejszych. Będzie to wyglądało tak: jeżeli będziemy chcieli coś uprawiać na małej powierzchni (conajmniej takiej jak pojedynczy radiator, czyli 20x30cm) to podpinamy zasilacz 300ma. Taki zasilacz będzie miał cztery przełączniki, którymi będziemy załączali poszczególne obwody. Jeden obwód powienien przy tym zasilaczu pobierać około 10W. Będzie można oczywiście mieć załączone wszystkie naraz, wtedy panel będzie zużywał jakieś 40W. Myślę że radiator powinien sobie z tym bez problemu poradzić i przy tym zasilaczu nie będzie potrzebował żadnego dodatkowego chłodzenia.

Jeżeli będziemy potrzebowali większej mocy, to odpinamy zasilacz 300ma i podłączamy 600ma. Moc powinna wzrosnąć gdzieć dwukrotnie. Wtedy jeden obwód będzie pobierał 20W, a cały panel około 80W. Tylko ze tu kuż może być problem z chłodzeniem. Będą potrzebne wentylatorki (nad nimi jeszcze pracuję).

/ nie jestem do końca pewien jak diody będą świeciły pod zasilaczami 300ma. Są to niby diody 3w i powinny być zasilane prądem 600-700ma. Chociaż ostatnio bawiłem się diodą 10w, która powinna być zasilana prądem 900ma. Ja jej podałem 500ma i świeciła mocno jak cholera, więc myślę że z tymi 300ma dla diod 3w nie powinno być problemu. Choć mogę się mylić. Wyjdzie w praniu J /

Co do spektrum panelu/panela. Będzie raczej dość eksperymentalne. Będą diody niebieskie 450-455nm i 465-470nm, uv 420-430nm, czerwone 610-630nm, 640nm i 660nm, ciepłe białe 3000K i zimne białe 6500K. Diod będzie po 48 na każdy radiator ( a może 54 a może i 38. Jeszcze nad tym się zastanawiam). Zakładając że będzie ich 48, to ich stosunek będzie taki:

            4 x 420-430nm

            4 x 450-455nm

            4 x 465-470nm

            4 x 610-630nm

            8 x 640nm

            12 x 660nm

            6 x 3000K

            6 x 6500K

Obwód I: 2x430nm, 2x450nm, 2x465nm, 4x6500K

Obwód II: 2x430nm, 2x450nm, 2x465nm, 2x6500K, 2x660nm, 1x640nm

Obwód III: 10x660nm, 5x640nm

Obwód IV: 2x640nm, 4x630nm, 6x3000K

 

Możliwe że odejmę po 2 niebieskie 450 i 465, 2 uv, 2 białe 6500 i 3000 i będzie 38 diod.

Możliwe że dodam 6 czerwonych 660 i będą 54 diody.

Zobaczymy. Nie wiem ile jeden diod będzie w stanie zasilić jeden mały zasilacz. Niby jego napięcie powinno wahać się w granicach 18-36V, a jak podłączyłem do niego miernik to pokazło mi na wyjściu 45V. Hmmm. Tutaj nie jestem do konća pewien jak to z tym napięciem jest. Wyjdzie w praniu J

 

            Ależ się rozpisałem. Już mi się nie chce. Wstawiam poglądowe fotki panelu i na razie koniec. Potem wstawię zdjęcia radiatorów z diodami. Muszę jeszcze kupić kilka pierdół. W niedzielę myślę że będzie już coś zmontowane to też powrzucam fotki. Nie wiem ile mi to zajmie. Myślę że ze 2 tygodnie. Max 3. Jak ktoś czegoś nie zrozumiał (a mógł, bo trochę zamieszałem J ) to pytać. Pozdro.

 

LED PANEL 40 80w

LED PANEL 40 80w OPCJE

 

 

 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Heja. 

Po krótkiej przerwie lecimy dalej z tymi swiatełkami. 

Projekt panelu już zdążył uledz zmianie :)

Teraz będzie wyglądał tak

LED PANEL 40 80w V2

Odjałem 2 cold white i 2 warm white, za to dodałem 10x660nm. Będzie trzeba chyba dać 5 zasilacz do tego. 

 
To radiatory

radi A

radi B

radi Aib

radi aib2

 

 
Są w zasadzie identyczne. Jeden jest bardziej gładki, wypolerowany prawie jak lustro. Trzeba będzie tą powierzchnię przelecisć papieram ściernym.
 
 
To tanie chińskie diody

ledy

ledy1

ledy2

ledy3

 

A to tanie chińskie zasilacze
600ma

zas600ma

zas600ma2

 

I 300ma

zas300ma1

zas300ma

 

Te 600ma są wielkości połowy pudełka zapałek. Te 300ma o połowę mniejsze.
 
Z diodami to w ogóle dziwna sprawa. Zamawiałem od dwóch różnych dostawców. O ile od jednego wszystko było ok, nie licząc jednej diody 450nm, która ma wadę, to drugi juz namieszał z tym zamówieniem. Przysłali o 20 diod za dużo, konkretnie 430nm. Z innymi wygląda sprawa tak, że jak podłączyłem 640nm i 660nm pod miernik, to miałem wrażenie że świecą identycznie. Wnioski?
1 - przysłali same 640nm :(
2 - przysłali same 660nm, czyli nie tak źle
3 - różnica między kolerem 640 i 660 jest tak mała, że aż niezauważalny ludzkim okiem
 
Ale i tak będę od nich jeszcze zamawiał. Paczki doszły doszły bez problemu. Na paczkach wpisali zaniżone ceny zawartości, koło 11$ i dopisali ze to gift. Kiedyś czytałem że tak robią chyba po to żeby paczki nie podlegały cłu czy innym opłatom.
 
Tutaj dioda z wadą. Jakby pęcherzyk powietrza pod soczewką.

wadaleda

 
Tak się prezentują na radiatorze. Na razie tylko poukładane.

ledynaradi

 
Zaczynamy klejenie. Pierwszy radiator jest dość chropowaty, efekt jakby mocno szczotkowanego aluminium, więc klej powinien trzymać bez problemu.

trasnaradi

 
 
Zanim zaczniecie przyklejać diody, wyczyśćcie dobrze radiator jakąś benzyną ekstrakcyjną, rozpuszczalnikiem lub spirytusem. Pozbędziecie się w ten sposób kurzu, tłuszczu czu innego syfu przez który klej może kiepsko trzymać.
 
Same diody od spodu też trochę podrapałem i przeczyściłem benzyną ekstrakcyjną.

ledypodrapane

 
Teraz nakładamy troszkę kleju, wielkości niedużego ziarna grochu

ledklej

ledklej2

 

I dociskamy do radiatora

ledprzyklejona

 
Cztery już przyklejone

ledyprzyklejone1

 
A po kilkudziesięciu minutach jeszcze więcej

ledyprzyklejone2

ledypoklejone

 

Teraz to czego nie lubię i co zajmie najwięcej czasu. Lutowanie :(

ledypolutowane

 

A teraz test. 3... 2.... 1.... 

ledyświecące

ledyświecące2

 

Świecą  :laugh:

 

Niestety kiepsko polutowałem przewód od zasilacza i poświeciły z 10 minut bo przewód odpadł. Trzeba podszkolić się w lutowaniu.

 

Na razie podłączyłem 8 diod 2x430, 2x450, 2x465 i 2x cold white pod zasilacz 600ma. Każda dioda według producenta/dostawcy powinna powodować spadek napięcia o około 3,4V. 8 diod powinno spowodować spadek o 8x3,4V czyli 27,2 volta. Po podłączeniu miernika wyświetliło mi 27,5 volta po około 5 minutach świecenia. Razy 600ma to mamy pobór mocy około 16,5W. Muszę kupić jeszcze watomierz i przez niego podłączyć i zobaczyś jakie zużycie mocy wyświetla. Powiem wam, że te 8 diod jak zaświeciło, to byłem mocno zaskoczony. Jasno jak cholera, aż mnie lekko oślepiło jak w nie zpojrzałem. Chyba będę musiał kupić jakieś okulary przeciwsłoneczne, bo może to być niebezpieczne dla wzroku. Ciekawe jak wszystkie naraz zaświecą? W długi weekend będę się dalej bawił, to i nowe fotki powstawiam.

Pozdro.

 

 

 

 

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Te co za dużo przysłali to sprzedam na allegro. 10 sztuk kosztowało 7,2$, więc przy 20 jestem niby 14,2$ do przodu. Co do tych 660 i 640 to muszę zamówić jeszcze 30 sztuk 660. Zamówie od tego "lepszego dostawcy" i jak przyjdą to porównam z tymi co juz mam. Mam nadzieję że nie będzie różnicy. Radiatorki z allegro, od tego samego klienta co Twój. Wiem bo widziałem jak sprzedawał kilka takich, a mają one dość specyficzne żebra/lamele. Obserwuje tego allegrowicza od jakiegoś czasu i ma co jakiś czas bardzo fajne radiatory na sprzedaż i to w bardzo fajnych cenach. Ostatnio miał 4 naprawdę niezłe. Chyba 300 na 360mm i 65 wysokosci. Zniosłyby z 200W bez chłodzenia. Ja swój jeden kupiłem z rok temu, a po jakimś czasie zauważyłem że sprzedaje drugi taki sam, to też kupiłem. Wyszło mnie po około 35-40 zeta od sztuki. Radiatory mają 20x30x2.5cm. Jak policzyłem powierzchnię, to bez chłodzenia powinny być w stanie wytrzymać około 60W (zakładając że do odprowadzenia ciepła z 1W potrzeba nam 50 cm kwadratowych - gdzieś kiedyś takie info znalazłem). Ale że mój będzie zużywał max jakieś 86W, to będę musiał zamontować wentylatorki. 

Poprawiłem tez ten lut i gdzieś od godziny panel sobie świeci i przy tych około 16 watach radiator chłodny. No, może ma max temperaturę pokojową. Ogólnie ciepła prawie żadnego nie czuć.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Witam na koniec tego krótkiego długiego weekendu.

Mały update.

Wszystkie ledy poprzyklejane do radiatorów, prócz tych 660 które musiałem dokupić. Ale za jakieś 2 tygodnie powinny dojść, więc pouzupełniam brakujące miejsca.

panel

 

Ten gładki radiator musiałem przeszlifować papierem ściernym. Na razie diody się trzymają.

radiator

 

Podłączyłem jeszcze zasilacz 300ma i diody też na nim ładnie świecą. 

ledna300ma

ledna300ma2

 

Do pierwszego obwodu dołączyłem jeszcze 2x660nm i tak już ten obwód zostawię.

led600ma

led600ma2

 

Zastanawiam się cały czas czy to faktycznie 660nm, czy może 640? Mam nadzieję że się jednak nie pomylili przy wysyłce i to 660nm.

led660nm

 
Tak się prezentuje panel w boxie

ledwboxie

 
A tak oświetlony box. Zasilcz 600ma. Na zdjęciu światło jest bardziej niebieskie, w rzeczywistości lekko różowe.

box2

box1

 

Na razie tyle. W oczekiwaniu na resztę diod, polutuję te które już są poprzyklejane, zmontuję zasilacze i zamontuję wentylatorki na panelu.

Pozdro.

 

 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Reply to this topic...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+