Skocz do zawartości
thc-thc

centrummarihuany

60x60x80cm growbox pomoc


Aqual

Recommended Posts

Witajcie,
Poczytałem trochę forum i chciałbym posadzić sobie 4 krzaczki.
Zdecydowałem się na 2x AK47, 1x AutoMazar i 1x Blueberry. (nie wiem czy to dobry wybór z blueberry, czy lepiej 2x auto mazar? co myślicie?)
Czy te 4 różne odmiany mogą być ze sobą w boxie?

Growbox będzie wymiarów 60cm szerokości x 60cm głębokości x 80cm - 1m wysokości (lepiej 1m czy 80cm?) oraz wyłożony kocem przeciwpożarowym lub mylarem (co będzie lepsze?). Będą w nim uprawiane tylko automaty.

WENTYLACJA:
Do wentylacji posłużą mi 3-4 wentylatory, 1wciągający, 1-2mieszający, 1wywiewający. I teraz pytanie jakie te wentylatory? czy zwykłe komputerowe wystarczą? (12cm) czy trzeba czegoś więcej? (wentylatorów łazienkowych,kanałowych? jakiej firmy? jakie duże?) Chciałbym do wentylatora wciągającego dać filtr węglowy, żeby roślinki nie złapały żadnych chorób (połączyć filtr węglowy z wentylatorem tymi rurami srebrnymi).
Gdzie te wentylatory powinny się znajdować? czy 1 na samym dole (wciągający) i jeden na samej górze (wywiewający) mogą być? czy gdzieś na bocznych ścianach powinny być? (fajnie by było jak by ktoś dał schemat gdzie zamontować wentylatory).

NAWILŻANIE POWIETRZA:
Myślałem też, aby do nawilżania powietrza kupić z 2 generatory mgły (na alledrogo takie małe za 20zł szt.) Ale czy to na pewno będzie dobre? jak sprawdzę jaka wilgotność jest w boxie?

OŚWIETLENIA:
Po przestudiowaniu cen, jakie wydał bym za świetlówki postanowiłem zaopatrzyć się w HPS. Teraz tylko dylemat, jaka moc? 150W czy 250W?
Jakiej firmy brać? Obliczając, to aby optymalnie hodować w tym boxie (0,6m2) potrzeba 30000 Lumenów, a na alledrogo wszystkie żarówki mają po 15000 lumenów. Co brać? skąd?
Czytałem że roślinka powinna być oświetlana tylko przez ileś godzin dziennie, jak to wygląda? w jakich godzinach powinna mieć sen a w jakich dzień?
U mnie sprawa wygląda dość głupio, gdyż box będzie stał w miejscu nieocieplonym, gdzie w nocy może spaść dość mała temperatura, nie chciał bym aby roślinki mi zamarzły, to jak miałbym to wykombinować? ocieplić styropianem z zewnątrz? światło = ciepło.

CO2:
Myślałem tutaj nad zrobieniem bimbrowni, tylko mam pytanko, CO2 które się wytwarza w dużej butelce 2l przechodzi do wody w 1l, i ja tą wodą potem mam podlewać pomidorki? czy lepiej puścić wężyk do boxa przy wentylatorze?

Hydroponika:
Wiele osób używa tego do podlewania swoich roślinek, nie wiem tylko czy takie coś można stosować do upraw w glebie?
chciałbym zrobić coś do automatycznego podlewania, mam pompkę akwariową z filtrem, tylko co tu wymyślić? Co ile, i jak dużo podlewa się krzaczek? Słyszałem że to napowietrza korzenie, jak takie coś zrobić? są jakieś schematy?

GROWBOX:
Jak to wszystko powinno wyglądać w środku? ma ktoś jakieś projekty, rysunki, zdjęcia? gdzie co powinno być ułożone?

DONICE:
Jakie donice powinienem zastosować do tych 4 roślinek? ilu litrowe? skąd je wziąść?

Proszę o jak najszybszą odpowiedź na pytania gdyż chciałbym wystartować z sadzeniem.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Ladnie opidane wiec az chce sie podpowiedziec.

Wentylatory 12x12 moga byc jesli chcesz zeby bylo cicho, aczkolwiek ja bym dal 2x wlot i 2x wylot plus 1 mieszajacy. Dalej: polecam cooltube, pomoze ci to w utrzymaniu temperatury oraz bedziesz mógł trzymac blizej swiatło.

Co do odmian ja wychodze z zalozenia że lepiej bardziej różnorodnie, wiec blueberry mysle ze jak najbardziej zasadź(minimum 4 sztuki na taka powierzchnie, mozesz dac 11L donice, ale 6L tez wystarczą).

Nie wiem jak te generatory mgły, ale moze lepiej dac 5-60zl i kupic taki nawilzacz 2.2L z alledrogo.

Hps do takiego pomieszczenia to juz 250W zdecydowanie.

Co do folii to mylar diamond, bez zadnych koców, folii alu itp.!!

CO2 sobie odpuśc, dobra wentylacja wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Okey, a więc płyty wiórowe będę miał we wtorek.
Wymiary to 60cm szerokości, 60cm głębokości i 1m wysokości. (tyle box będzie miał z zewnątrz)
No i oczywiście wyłożony mylarem diamond, tylko czy to się klei? czy mogę np. pineskami przybić?

DONICE:
Co do donic to jednak zdecydowałem się na kwadratowe 6l. Kupię ich z 6 szt, zobaczę ile się zmieści.
Tylko nie wiem czy lepiej droższe o mniejszych wymiarach:

 

DONICZKA KWADRATOWA 17,5x17,5xh25cm, -6,2L

-solidna gruba doniczka 
-pojemność 6,2 litra
-wymiary : 17,5 x 17,5 x 25 cm
Cena: 7,50zł

Czy tańsze o większych wymiarach:

 

DONICZKA KWADRATOWA 20x20xh23cm, -5.7L

 
-solidna gruba doniczka kwadratowa
-pojemność 5.7 litra 
-wymiary : 20 x 20 x h23 cm
Cena: 3,70zł

Co o tym sądzicie?

WENTYLACJA:
No tutaj preferował bym komputerowe ze względu na cenę, ale jeżeli one nie wystarczą to mogę się pokusić o wentylator łazienkowy.
Gdzie te wentylatory umieścić? mówiliście żeby 2x wlot i 2x wylot - w których miejscach w boxie? bo nie wiem czy to jakaś różnica, czy dać np. wszystkie w 1 rzędzie obok siebie (tylko taki przykład )

FILTR WĘGLOWY:
A więc myślałem też o filtrze, ze względu na to, żeby pomidorki mi nie zachorowały no i też zapach. Co sądzicie? dają one coś? czy bez tego filtru krzaczki nie złapią niczego?

OŚWIETLENIE:
No i tutaj największy dylemat, Cooltube prawdopodobnie będzie, tylko nie wiem gdzie kupić cały zestaw. Na growshopach lampa HPS 250W wychodzi majątek, zaś na alledrogo taka lampa to kwestia 240zł.
Czy to syf? Jak się nazywa ta rura srebrna, którą do cooltube się podłącza?

NAWILŻACZ:
Hmm, Co do tych generatorów mgły to jestem bardzo ciekawy, ale ze względu na fundusze to wybiorę coś pokroju ULTRADŹWIĘKOWY NAWILŻACZ POWIETRZA 2,2L AG206 za 50zł.

URZĄDZENIA POMIAROWE:
w jakie urządzenia pomiarowe powinienem się zaopatrzyć? pewnie coś pokroju termometru, ale co jeszcze?

-Bartas- mógłbyś na PW podać jakieś gg bo mam dużo pytań a na forum za długo czekać trzeba ;d

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

FILTR WęGLOWY:

A więc myślałem też o filtrze, ze względu na to, żeby pomidorki mi nie zachorowały no i też zapach. Co sądzicie? dają one coś? czy bez tego filtru krzaczki nie złapią niczego?

Ja bym odpuścił mylar, skoro jedziesz ze sklejką, do pomaluj białą matową farbą akrylową do wnętrz, taką zmywalną. niedrogo a efekt u mnie był zajebisty w podobnym boxie pod hps 250W.

Filtr węglowy z zasady jest do przechwytywania pięknego zapachu. żeby spełniał swoją funkcję musi być zamontowany razem z wentylatorami odpowiadającymi za wyciąganie ciepłego powietrza z boxa. Co za tym idzie nie będzie mowy o filtrowaniu powietrza wpadającego do boxa. Z resztą nie wydaje mi się konieczne filtrowanie powietrza które będzie do boxa wtłaczane.

Ja nawet nie stosowałem wentylatorów wtłaczających powietrze do boxa. Uważam że to zbędne. Należy w sklejce odpowiednio nisko wyciąć np. dwa otwory troszkę powyżej linii doniczek i świeże powietrze bedzie zasysane do boxa gdyż wentylator wyciągający wymusza taki obieg. Oczywiście wentylatorek mieszający konieczny.

Oczywiście to tylko sugestia , ale u mnie przy boxie 60x60x120 hps 250 , materiał sklejka : temperatura w boxie 25-28 w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Czyli całą robotę wykonał wentylator DOSPEL kanałowy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Box będzie z płyty wiórowej, (od szafy).
Hmm odpuścić mylar a pomalować? czy to na pewno dobra opcja? myślałem żeby wykleić boxa FOLIA DIAMOND 100% LIGHTITE 1x1,25 tylko to 20zł za 1m2 a ja z 6 będę potrzebował..

Z filtru węglowego zrezygnuję, gdyż nie zależy mi na zapachu może "pachnieć" w pokoju.

Gdy ostatnio zacząłem się interesować uprawą i oczywiście trafiłem na to forum, skrupulatnie przeczytałem wikię i różne tutejsze artykuły, po czym zabrałem się do tego aby samemu coś rozpocząć. Zachęcony i zmobilizowany przechodzę przez kolejne etapy budowania boxa. Na początku chciałem zrobić coś prostego i taniego, ale z każdym kolejnym momentem, niestety koszta robią się coraz większe, po pierwsze dlatego że nie spodziewałem się ile niektóre rzeczy kosztują, a po drugie dlatego, że nie przepadam za prowizorką i większość elementów chcę wykonać solidnie. Więc proszę o ocenę czy aby na pewno dobrze "zaprojektowałem" growboxa.

Box będzie wykonany z płyty wiórowej od szaf, o grubości 2cm. Wymiary z zewnątrz to 60cm szerokości, 60cm głębokości, 100cm wysokości.
W środku znajdzie się lampa HPS 250W z CoolTube + szyba. Oświetlenie będzie zawieszone na 2 łańcuchach, żeby regulować wysokość. Za wentylacje posłużą mi 2 wentylatory wciągające (jeden komputerowy 12cm a jeden kanałowy o mocy 9,1W fi125mm 152m3/h) umieszczone zgodnie z poradami w rzędzie 10 cm nad doniczkami, z odstepem od siebie okolo 20-30cm, 2 wentylatory wyciągające (jeden komputerowy 12cm a jeden kanałowy o mocy 9,1W fi125mm 152m3/h, który będzie podłączony do cooltuby za pomocą rury aluminiowej) i wentylator mieszający (12cm komputerowy). Box będzie prawdopodobnie wyłożony folią diament lub pomalowany białą matową farbą akrylową ze względu na koszt folii.
Donice umieszczę 6L kwadratowe, bo do automatów mam nadzieję że więcej nie potrzeba. Za nawilżanie na początku najprawdopodobniej posłużą mi szmatki umoczone w butelce z wodą, ale później chcę zaopatrzyć się w nawilżacz 2,5l.

Co do Co2 to pomyślę nad bimbrownią lecz to dopiero gdy zdobędę większe doświadczenie
Jakie nawozy, glebę byście polecili ? tak w miarę żeby ceny mnie nie zabiły?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Witajcie,
Z tej strony Aqual, jako, że z moim kontem coś się stało (no właśnie admini.. ) i nie mogę pisać wiadomości, postanowiłem napisać to z konta kolegi.

A więc jednak troszkę więcej funduszy się znalazło i okleję boxa mylarem.

Po przestudiowaniu wypowiedzi lampa, postanowiłem narysować schemat boxa:


Nie wiem czy wszystko dobrze zrozumiałem. Co do tych wentylatorów wtłaczających, to mam akurat na zbyciu dużo komputerowych 12cm x 12cm to nie zaszkodzi ich tam dać, najwyżej nie będą włączane.

Ponumerowałem niektóre rzeczy, gdybyście nie mogli zrozumieć mojego pisma.
1. Były by to 2 wentylatory wtłaczające 12x12cm komputerowe.
2. Wentylator kanałowy, zaciągał by powietrze z boxa, które następnie przechodziło by przez rurę aluminiową "harmonijkę" do CoolBoxa a następnie wypychane z boxa przez 12cm wentylator komputerowy (pkt.3).
4. Wentylator kanałowy wyciągający powietrze z boxa,
5. Wentylator komputerowy 12x12cm wyciągający powietrze z boxa
6. Rura aluminiowa "harmonijka" -

 

PRZEWÓD WENTYLACYJNY MIĘKKI, ALU. fi-125mm/1m

 
-średnica 125 mm 
-długość po rozłożeniu 1metr 
-temperatury pracy: -30 do +150 oC
-wykonany z laminatu folii aluminiowej 
-bardzo duży kąt gięcia
-do transportu złożony w harmonijkę
Cena: 9,90zł

O takie coś ci chodziło lampa? ze względu że te rury można składać/rozkładać to nie przeszkadzały by z miejscem w boxie (chyba).

No i oczywiście wentylator mieszający w środku.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

mniej więcej o cos takiego mi chodziło;)

Ale pamiętaj, zeby wszelkie dziury dawać jak najwyżej, żeby nie przeszkadzały. poprostu wygoda.

Co do wentyli wtłaczających..

Masz 2 wentyle wyciągające o takich samych parametrach jak te 2 wpychające. W takim setupie ilość powietrza wdmuchanego do boksa będzie się równała ilości powietrza wywalonego z boksa. pewnie 2 wentyle bedą dawały przepływ powietrza na poziomie 150m/h

a Ty jeszcze dorzucasz kanałowy który wydmucha dodatkowo 150m/h. Tak więc, czy jest sens montowania wdmuchujących? one poprostu nie nadążą z wdmuchowaniem powietrza. Nie wiem jak to wytłumaczyć łopatologicznie.....

ooo już wiem.

wyobraź sobie że jedziesz rowerem. przy pomocy nóg możesz rozpędzić rower do 40km/h (odpowiednik 2 wentyli wdmuchujących). I jak jedziesz po płaskim, to pedałujesz na maksa i masz ciągle te 40km/h. Ale po jakimś czasie trafiasz na dłuuugi zjazd i grawitacja rozpędza rower do 80km/h (załączenie kanałowego). Czy jadąc z taką prędkością pedałowanie cokolwiek daje, czy pedałujesz w "powietrzu" marnując energię?

dodatkowo wentyl numer 3 na obrazku. Dokładnie to samo. nie ma chyba wentyli komp, o wydajności 150m/h tak więc ten wentylator tez będzie działał na pusto, no i pewnie się sfajczy, bo boks jest dośc mały i napewno rura nie będzie na tyle długa, żeby schłodzić powietrze z lampy.

hmmm spojrzałem jeszcze raz na rysunek... i zauwazyłem że na góre daleś jeden komp i jeden kanałowy. Zupełnie nie potrzebnie. albo 2 komputerowe + ten od cooltuby, albo 1 kanałowy +ten z cooltuby

poprzednie moje brednie dotycza właśnie 2 x komp 12x12 +kanał na cooltube

ale obydwa setupy są dobre.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Hah, już zrozumiałem.
Tak szczerze to projektując ten schemat (obrazek) w ogóle nie pomyślałem nad tym, że wentylatory wdmuchujące nie dadzą rady a wentylator nr. 3 może się spalić (no jednak temperatura..). Dzięki wielkie za wytłumaczenie.

A więc wentylatorów wciągających nie zastosuję, zostawię pasyw, tylko chciałbym ochronić roślinki przed niepowołanym światłem, czy mogę dać za boxem przy tych otworach wdmuchujących tą rurę aluminiową? sądzę że to powinno pomóc przed przedostaniem się światła dziennego.
Czy otwory wdmuchujące mogą być na jednej stronie (na tej samej ściance - tylnej) co otwory wydmuchujące? czy lepiej żeby otwory wdmuchujące dać np. na lewej ściance boxa?

Jako że w growshopie wentylatory kanałowe się skończyły, to szukając na alledrogo znalazłem o wiele lepsze (większy przepływ) za mniejszą cenę, więc zrezygnuję z 2 wydmuchujących komputerowych i zamiast nich zastosuję 2 kanałowe + ten od cooltuby.
Wentylatorem mieszającym zostanie 12cm went. komputerowy.

Mam takie pytanko, jakich testerów używacie? na alledrogo jest pełno testerów pogody/ stacji pogodowych/ higrometrów tylko co to jest warte? czy wskaźnik PH będzie konieczny przy uprawie?

Mam nadzieję że to będą ostatnie pytania, i resztę moich tematów zobaczycie tylko w growlogu
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

A więc wentylatorów wciągających nie zastosuję, zostawię pasyw, tylko chciałbym ochronić roślinki przed niepowołanym światłem, czy mogę dać za boxem przy tych otworach wdmuchujących tą rurę aluminiową? sądzę że to powinno pomóc przed przedostaniem się światła dziennego.

Ja zastosowałem filtry aluminiowe do okapów, można tez zastosować maty nazywane węglowymi do okapów (nazywane, bo kompletnie nic nie dają)

jakąś tkaninę czy cokolwiek innego co przepuszcza powietrze a światła nie. Ale rura też może być.

Czy otwory wdmuchujące mogą być na jednej stronie (na tej samej ściance - tylnej) co otwory wydmuchujące? czy lepiej żeby otwory wdmuchujące dać np. na lewej ściance boxa?

nie ma to większego znaczenia

 

Jako że w growshopie wentylatory kanałowe się skończyły, to szukając na alledrogo znalazłem o wiele lepsze (większy przepływ) za mniejszą cenę, więc zrezygnuję z 2 wydmuchujących komputerowych i zamiast nich zastosuję 2 kanałowe + ten od cooltuby.

Wentylatorem mieszającym zostanie 12cm went. komputerowy.

no i bomba, ale 2 kanałowe + jeszcze jeden kanałowy to za dużo.

Oczywiście taki setup nie zaszkodzi, a może okazać się przydatny w lato. Jak nie szkoda kasy to montuj tak. ale też hałas będzie większy. ALe jednak chyba za dużo to będzie. To już pozostawiam Tobie, najwyżej któryś wyłączysz.

co do termometrów, to najpopularniejsze są takie z sondą na kabelku, często te zmają higrometry. Jednak te tanie nie są zbyt dokładne.

Najlepiej kupić taki własnie tani elektroniczny i dokupić zwykły tradycyjny termometr spirytusowy. porównasz wyniki i bedziesz miał jako tako pogląd na dokładność. wilgotnością się nie przejmuj tak do końca, bo niewiele zdziałasz szmatkami w takim boksie.

dlaczego niewiele?

boks ma wymiary 60x60x100, czyli 0.6x0.6x1 czyli 0.36metra szcześciennego. A twoje wentyle (zakładam wersje na bogato) będą dmuchały w sumie 450m/h. Czyli w godzinę powietrze w boksie zostanie wymienione 1250 razy. Myślisz, że parująca szmatka cokolwiek da?

i ogólnie pieszczenie sie z wilgotnością uważam za przesade.

No niestety pomiar ph to podstawa. bez czegokolwiek do pomiaru nawet nie startuj. Najlepiej kupić miernik elektroniczny, ale zwykłe wskaźniki w płynie z zoologicznego w zupełności wystarczą (ok 20pln). Niech Cie tylko ręka boska chroni przed kupowaniem takich "sond" wtykanych w ziemie. Podobno której dobrze działają, jednak większość kompletnie nie.

Odnośnik do komentarza
Share on other sites

Gość
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności link do Polityki Prywatności RODO - Strona tylko dla osób pełnoletnich, 18+